Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Мейрімділік - балаларға арналған рухани сабақ

Мейрімділік - балаларға арналған рухани сабақ

Жумабекова Саягуль Амангельдыновна
Жумабекова Саягуль Амангельдыновна
DOCX
154
0

Сабақтың басты мақсаты - балаларға мейірімділік туралы түсінік беру, адамгершілік қасиеттерді дамыту. Тәрбиенің осы түрі балалардың бойында рухани-адамгершілік құндылықтарды қалыптастыруға бағытталған.

Тәрбиеші Жумабекова Саягуль Амангельдыновна балалармен бірге белсенді іс-шаралар өткізіп, оларға мейірімділік пен сыйластықты түсіндіріп, достық, жанашырлық, және өзара көмек көрсету сияқты қасиеттерді дамытуға тырысады.

Сабақ барысында балалар шығармашылық ойындар, жаттығулар мен әңгімелерді пайдаланып, мейірімділіктің мәні және оның адам өміріндегі маңызы туралы пікір алмасады. Бұл арқылы балалар бір-біріне қолдау көрсете отырып, жақсы қасиеттерді меңгереді.

Топпен жұмыс жүргізу барысында оқушылар өзара жылы лебіздер айтып, достарының мейірімді қасиеттерін атап өтеді. Сондай-ақ, мейірімділік түсінігін кеңейту үшін шығармашылық жаттығулар өткізіледі.

Осы сабақтың нәтижесінде, балалар мейірімділік арқылы басқа адамдармен қарым-қатынас орнату, олардың көңіл-күйлерін жақсарту жолдарын үйренеді. Сабақтың соңында олар мейірімділік нұрын бірге шашу арқылы әрқайсысының жанында тұратын адамдарға жақсылық жасауды сезінеді.

Предпросмотр

 
Тәрбиеші:  Жумабекова  Саягуль  Амангельдыновна
Топ:   ересек   тобы.
Білім   беру   саласы:    Әлеумет 
Бөлімі: Өзін-өзі  тану.
Тақырыбы:   Мейрімділік  - жақсы  қасиеттің   бірі.  
Мақсаты:Баланың бойына рухани-адамгершілік  қасиеттерді ұялату, жақсы-жаманды ажырата білуге ,адамдық асыл қасиеттерді игеруге ықпал ету.Бір-бірімен қарым-қатынастарын жақсарту,оларды  адамгершілікке, имандылыққа. шыншылдыққа, мейірімділікке тәрбиелеу.
Міндеті:шығармашылық қиялын,ой-өрісін, есте сақтау, жүйелі ойлауын дамыта отырып, танымдық қабілеттерін жетілдіру.
Сабақтың көрнекілігі:   доп, түрлі-түсті  жүрекшелер, стикер,ұлағатты сөздер.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру.
ІІ.  Шаттық шеңбрді  құрады.
Армысың асыл күн!
Армысың асыл жыл!
Армысыңкөкаспан!
 Армысыңжандосым!
Жылуыма жылу қос!
Балаларға  айналасындағы   достарына  жылы лебіздерін білдіруді ұсынамын..Әрбіріміз қасымызда тұрған досымыздың жақсы қасиеттерін ізгі ,жылы  сөздермен,жылы жүрегімізбен,күлімдеген көзімізбен,жымиған езуімізбен  жеткізейік.  Сен нағыз доссың,ең әдемі қызсың,мейірімдісің өте ұқыптысың,еңбекқорсың және т.б. Допты   бір-біріне беріп  отырады. Тәрбиеші:   Жарайсыңдар балалар! Әрбіреуің достарыңа деген жылы лебіздеріңді естіп, қатты қуанып тұрмын.
 ІІІ. Тыныштық сәті (баяу музыка  Секен Тұрысбековтың «Көңіл толқыны»)
Көзімізді жұмып,біраз демалып,жақсы істерді көз алдымызға елестетейік.Біз қазір керемет,әрі сиқырлы,мейірімділік пен сүйіспеншілікке толы әлемге саяхат жасаймыз.
Бұл әлемнің ауасы таза,жұпар иісті.Бәріміз де сол әлемге қарай қадам басайық! Біздің жанымызда достарымыз,олардың жанында біз өзімізді еркін сезінеміз.Мейірімділік,сүйіспеншілік ізгілік нұры бізге қонып,жан дүниемізді осы жақсы сезімге толтырады.Адамдар бір-біріне тек жақсылық,қуаныш,ізгілік сыйлап жатса,қандай жақсы болар еді.
Қайтатын уақыт та келді.Осы әлеммен қоштаса отырып,мейірімділік нұрын өзімізбен бірге ала кетейік.Енді балалар көздеріңді аша қойыңдар.
ІҮ.    Балалардың  назарын  мейірімділік туралы әңгіме тыңдауға аударамын.
Бір мазасыз балапан өмір сүріпті.Күндердің күнінде ол анасынан «Мейірімділік деген не?-деп сұрапты». «Сен әлі кішкентайсың.Өскеннен кейін түсінесің», деді анасы. Жолда ол жылап жүрген ешкіні кездестіреді,ол балапаннан жоғалып кеткен лағын тауып алуға көмектесуін сұрайды. «Менде уақыт жоқ»,-деді балапан,- мен мейірімділіктің не екенін білуім керек»,-деді де, әрі қарай жүгіріп кетеді. Шалғайдан балапанды кездестіреді,ол ағашқа ілініп қалған шарды ала алмай жүреді. «Балапан,балапан маған шарды алуға көмектесіп жіберші»,-деп сұрайды қыз. «Менде уақыт жоқ,дейді балапан,
-Мен мейірімділіктің не екенін білгім келеді». «Маған айтшы»,-деді балапан. «Бірінші сен шарды алып бер дейді. Балапан шарды алып береді. «Мінеки, сен қайырымды іс істедің.Мейірім деген осы». «Қандай оңай?»-деп таң қалды балапан.
Ой   - қозғау. Мәтін бойынша оқушылардың өзіндік пікірлерін білу мақсатында балаларға төмендегідей сұрақтар қоямын.
а)Мейірімділік деген не?
ә)Неге мейірімді болу керек?
б)Қалай мейірімді болуға болады?
Мейірімділік-ол басқаларға қамқор болу.Қайырымды болу-жердегінің бәріне қамқорлық жасау дегенді білдіреді.Мейірімділік адамдар мен табиғат және жануармен қарым-қатынаста байқалады,айқындалады.Мейірімді болу адамдарға қамқорлық жасау және де қоршаған ортаға,өзіңе қамқорлық жасау.
 Ү.«Құпиялы қасиет» ойыны. Барлық балалар бір шеңберге тұра қалады да, қолдарын алдына қарай,алақандарын бір-біріне тигізіп,созады.   Тәрбиеші  қолында,мейірімділік қасиетін білдіретін белгі ретінде,тиын ұстап тұрады. Тәрбиеші  екі алақандарының арасындағы тиынды балалардың алақандарына салғандай тигізеді де,былай дейді: Сезім « өте мейірімді». Сонан кейін  Амира  алақанын ашады да,тиын бар ма,жоқ па, көрсетеді. Балаларға тиынның кімде екенін табуға үш рет мүмкіндік беріледі.
ҮІ « Мейірімділік  нұры» жаттығуы.
Қазір  мен тақтаға  мейірімділік  нұрын  ілемін.Бұлнұрдан  жан-жаққа шуақ шашылуы керек. Ол үшін алдарыңдағы  стикерге мейірімділікке байланысты сөздер жазып, шуаққа нұр таратамыз, яғни мейірімділік нұрын шашамыз.
Қорытындылау.
« Жүректен жүрекке» жаттығуы.
Алдарыңда түрлі-түсті жүрекшелер бар. Кімге қай түстегі жүрекше ұнайды соны алайық. Әр жүректің артында адамның бойындағы жақсы қасиеттерді оқимын.
Қызыл-адамгершілік.
Сары- адалдық.
Қызғылт- мейірімділік.
Көгілдір- сүйіспеншілік.
Жасыл- әдептілік.
Көк- ізеттілік.
Ақ-қайырымдылық.
Ендіше, осы қасиеттер сендердің бойларыңнан табыла берсін демекпін.
Жақсылықпен- кәрі-жастың күйін біл,
Сөз,ісіңмен ел-жұртыңды сүйіндір.
Есендікте ізгілік ет, тарылма,
Бүгінгі сабаққа бәріңе көп рахмет, жақсы қатыстыңдарың үшін!  Балалар  өздеріне  жүрекшелерді  қалдырады.