Сүйікті ойыншықтар: Технологиялық карта для ІІ-кіші топ
Бұл құжатта ІІ-кіші топқа арналған ұйымдастырылған оқу іс әрекетінің технологиялық картасы ұсынылды. Оқу іс әрекеті шығармашылық саласына арналған, атап айтқанда сурет салу бөлімі бойынша өрбиді. Сабақтың тақырыбы «Сүйікті ойыншықтар» деп аталады, оған қоян, қуыршақ және сылдырмақ ойыншықтары кіреді. Бұл сабақтың мақсаты – балаларды заттарды екі үш бөліктен домалақ және сопақша пішінді, түзу сызықтарды жүзеге асыра отырып, сурет сала білуді үйрету.
Білім беру процесінде балалардың сурет салуға деген ынтасы мен қызығушылығын ояту аса маңызды. Сабақ барысында балаларға заттарды тану және атау, ұжымдық жұмыстың дағдыларын қалыптастыру мақсатында болатын жұмыстар ұсынылады. Тәрбиеші Еркежан есімді қыз балалармен сұхбаттасып, оның туған күнімен байланысты ерекше сабақ өткізеді. Бұл сабақта балалар бірге Еркежанға қуаныш сыйлау үшін ойыншықтарды суретке салуға келіседі.
Сабақ барысында балалар домалақ пішінді салу арқылы ойыншықтардың бейнесін көркемдейді. Сурет салу процесінде балалардың шығармашылық қабілеттерін шыңдау, әртүрлі пішіндермен жұмыс істеу, өздерінің білімдерін көрсету мақсаттары көзделеді. Сонымен қатар, балаларға бірге сергіту сәттерін өткізу мен саусақ гимнастикасын жасау ұсынылады, бұл олардың назарын күшейтуге көмектеседі.
Саусақ гимнастикасы арқылы балалар денелерін шынықтырып, ойыншықтарымен бөліседі. Тәрбиеші мен балалар арасында тығыз байланыс орнатып, Еркежанға сыйлық жасаудан ләззат алуға мүмкіндік беріледі. Осындай ұйымдастырылған оқу іс әрекеттері балаларға шығармашылық дағдылар мен ұжымдық жұмыстың маңызын үйретеді, олар тіпті өзара сыйластық пен дос болу сезімдерін қалыптастырады.
ІІ-кіші топқа арналған ұиымдастырылған оқу іс әрекетінің
технологиалық картасы
Білім беру саласы: Шығармашылық.
Бөлімі: Сүрет салу
Тақырыбы: Сүйікті ойыншықтар (қоян, қуыршақ, сылдырмақ)
Мақсаты: заттарды екі үш бөліктен домалақ және сопақша пішінді, түзу сызықтарды жүргізіп салуды үйрету; сурет салуға деген ынтасы мен қызығушылығын ояту және қолдау.
Билингвальдық компоненті: ойыншықтар - игрушки
сопақша – овал
дөңгелек – круг
Топқа Еркежан атты қызымыз келіпті.
Сәлеметсіңдер ме балалар!
Тәрбиеші: Еркежан сен неге көңілсіз жүрсің?
Еркежан: Бүгін менің туған күнім, бірақ маған ешкім сыйлықтар жасамады.
Тәрбиеші: Сен сыйлыққа не қалайсың?
Еркежан: Көп ойыншықтар қалаймын.
Балалар Еркежанға сыйлық жасаймыз ба?
Балалар: Сәлеметсің бе Еркежан!
Балалар тыңдап отырады.
Ия, Еркежанға сыйлық жасайық.
Еркежанға қоян, қуыршақ, сылдырмақ ойыншықтарын салуды ұсынады. Қоян, қуыршақ, сылдырмақ ойыншықтарын салуға келіседі.
Заттарды екі үш бөліктен домалақ және сопақша пішінді, түзу сызықтарды жүргізіп салуды көрсетеді Заттарды екі үш бөліктен домалақ және сопақша пішінді, түзу сызықтарды жүргізіп салу тәсілін қарайды.
Жолдарыңа үңіліп,
Екі бақа жүгіріп,
Секіреді, бақ-бақ,
Ағаштарды аттап.
Олар ерте тұрады,
Беті-қолын жуады
Оңға-солға шайқалып,
Бақылдайды ән салып.
Судан шіркей табады,
Өсіп үлкен болады.
Бақ-бақ, нақ-нақ,
Біздер айттық тақпақ
Сергіту сәтін өткізеді.
Заттарды екі үш бөліктен домалақ және сопақша пішінді, түзу сызықтарды жүргізіп салуды ұсынады. Заттарды екі үш бөліктен домалақ және сопақша пішінді, түзу сызықтарды жүргізіп салады.
Саусақтар гимнастикасын жүргізеді.
Шаршасаңдар, балалар,
Қолдарыңды созыңдар.
Саусақтармен ойнаңдар,
Қолдарыңды сермеңдер.
Денелерiң шынықсын,
Саналарың тынықсын.
Еркежан: Рақмет сендерге балалар сендер маған көп ойыншық сыйладыңдар.
Мен енді осы ойыншықтарымды достарыма көрсетемін Салған ойыншықтарын сыйлайды.
Сау болыңдар!
Рақмет сендерге..
Сау болыңыз!
Күтілетін нәтиже:
Білу: ойыншықтарды тану және атау
Талапты болу: ұжымдық жұмыстың дағдылары
Қолынан келуге тиіс: домалақ пішінді салу