Публикации воспитателей детских садов
О проекте

Сауат ашу пәні "Гг дыбысы және әрпі"

Махсотова Жулдыз Курмангалиевна Махсотова Жулдыз Курмангалиевна
DOC
137
0
Предпросмотр





Ашық сабақ
«Гг дыбысы мен әрпі»
(Сауат ашу)
1 «А» сынып









Сабақтың тақырыбы:Г г дыбысы мен әрпі
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:Оқушыларға г г дыбысы мен әрпін таныстыру.Сөздерге дыбыстық талдау жасату арқылы г дыбысының дауыссыз екенін байқату.
Дамутышылық: Г дыбысын білдіру арқылы оқушылардың тіл байлығын, ой- өрісін, есте сақтау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Отанын, елін, жерін сүюге тәрбиелеу.
Ұқыптылыққа, жинақтылыққа, тиянақтылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру

  2. Өткенді қайталау

Балалар, бүгін біз әліппе пәнінен ертегі сабағын өтеміз, сендер ертегі тыңдағанды
жақсы көресіңдер ма? Олай болса ертегіміздің аты «Мақта қыз бен мысық».
Ерте, ерте ертеде Мақта қыз бен мысық дос болып жүреді.Бір күні Мақта қыз үйін жинап жүрсе, бір мейіз тауып алады.Мысықты шақырады. Шақырады-келмейді, Шақырады-келмейді, сосын «келмесең, келме » деп, мейізді өзі жеп қояды.Жеп болған соң, мысық келіп «- Неге шақырдың?» - деп сұрайды.мақта қыз айтпайды.Сонда мысық «Ендеше,қатығыңды төгем»-дейді.Мақта қыз; «Мен құйрығыңды кесіп аламын»-дейді.Мысық қатықты төгеді.Мақта қыз мысықтың құйрығын кесіп алады. «Апа,апа, құйрығымды берші»-дейді. «Сен менің тапсырмамды орындасаң мен саған құйрығыңды беремін»-дейді.
Ал, балалар енді біз мысыққа көмектесейік.Ертегі кейіпкерлердің тапсырмасын бірге орындайық.

  1. С иырдың тапсырмасы.

-Балалар, біз өткенде қандай әріппен таныстық?
Ендеше Үү дыбысын айтып көрейік.
С озып айтуға келеме?
-«Кім кінәлі» өлеңін жатқа сұрау.

  1. Талдың тапсырмасы.

К ассамен жұмыс
Жұмбақ шешу
Жүзім. Түлкі
Д ыбыстық талдау
IIIЖаңа сабақ

  1. Қыздардың тапсырмасы.

Қыздардың себетін қалай толтырамыз?
Немен толтырамыз? (гүлмен)

  • Балалар, осы гүл деген сөзде бізге таныс емес қандай дыбысты естіп тұрсыңдар.

(Г дыбысы) Г әрпін үш рет айтқызу.

  • Г үл сөзінде неше дыбыс бар?

  • Гүл дегеніміз не?

  • Ол қайда өседі?

  • Гүлдің қандай түрлерін білесіздер?

  • Гүлді кімдерге және қай кезде сыйлаймыз?


Дұрыс, ендеше біз сіздермен Гг дыбысымен танысамыз.
Гг-дауыссыз, өйткені созылып айтуға келмейді.Сөздің басында, ортасында кездеседі.
Гг келетін сөздерді ата.Адам аттарын ата.Осы сөздерде г дыбысы қай жерлерінде кездесіп тұр? Ал сөздің соңында келеме екен? Жоқ.

  1. Дүкеншінің тапсырмасы

Оқулықпен жұмыс.
Бағандағы сөздерді оқып беріп, мағынасын ашу.
Егін-егіс алқабы,бидай егетін алқап
Егеу-үй шаруасында қолданатын құрал
Егіз-бір анадан, бір мезгілде туылса егіз дейді
Сегіз-сан
Кереге-киіз үйдің бөлігі
Бетеге-өсімдік, жерег жабысып өседі.
Шеге-ағашқа қағатын зат.
Неге-сұрақ
Шеңгел-тікенді өсімдік
Мезгілуақыт,жылдың төрт мезгілі бар
III.Сергіту сәті
Қане, қанат жазайық.
Көгершінге ұқсайық.
Ұшып-ұшып алайық.
О рнымызды табайық.
-Балалар, сергіту сәтінде қандай құстың аты аталды?
- Қандай құстарды білеміз?
- Ендеше, бүгін біз «Ақкөгершін» атты өлеңмен танысамыз.
- Көгершін қандай құс?
- Көгершін –дүние жүзіндегі халықтың бейбітшілік құсы.
Ол жер бетіне тыныштық пен береке әкелетін құс.
- Мәнерлеп оқу
- Оқушыларды тізбектей оқыту.
Дәптермен жұмыс
Ауада жаздырту, баспа, жазба түрі.
Г Г Г Г Г Г Г Г Г Г Г Г Г Г Г Г Г Г Г Г Г Г Г Г Г Г Г Г Г Г Г Г Г Г Г Г
г г г г г г г г г г г г г г г г г г г г г г г г г г г г г г г г г г г г г г г г г г г г
( Тақтаға жаздырту.)
Жақсы ендеше құстардың қимылын әуеннен естейік.

  1. Тауықтың тапсырмасы

«Сөздерден сөйлем» құра.
Дәрігер, ертегі,

  1. Тышқанның тапсырмасы

«Г» әрпі бар сөздерді Мақта қыздың сандығына салу.

Неге, кереге, құс, жүгері, сағат, өзен, ертегі, дәрігер.
Сабақты қорыту.
Ой қозғау;
Бүгін, біз қандай дыбыспен таныстық.
Г дыбысы қандай дыбыс?
Сабақты қорытындылау.
Мақта қыз мысықтың құйрығын қайтарып беретін болды, мысық сендерге риза.
Б ағалау.