Технологиялық карта «Балапан» тобының ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті
Технологиялық карта – білім беру процессіндегі маңызды құрал. Оның көмегімен тәрбиешілер балалардың білім алуы мен өнер, шығармашылықты дамытуға бағытталған сабақтарды ұйымдастыра алады. «Балапан» тобына арналған осы карта 24.10.17 күні өткізілген оқу іс-әрекетін сипаттайды.
Бұл сабақта балаларға отбасы тақырыбы, музыка мен өнер арқылы жеткізіледі. Себебі, отбасы – адамның өміріндегі ең маңызды мектеп. Сабақ барысында балаларға ата-ана, ата-әжелер, олармен байланыс, отбасы құндылықтары туралы әңгімелеседі. Тәрбиеші балалардың шығармашылық қабілеттерін ашу үшін түрлі әндер, тақпақтар, ойындар қолданады.
Картаның структурасында сабақтың барлық кезеңдері, соның ішінде мотивациялық қозғаушы, іздену, ұйымдастырушылық, рефлексивті-корригиялық кезеңдер жүйелі түрде орналастырылған. Балалар сабақ барысында белсенді қатысушылардың қатарында болып, ойлары мен жауаптарын ортаға салып, ән айтып, ойын көрсетеді.
Оқу іс-әрекеті балалардың отбасына деген сүйіспеншілігін арттырып қана қоймай, олардың сөйлеу дағдыларын, сөздік қорларын да дамытуға септігін тигізеді. Сабақ соңында балалардың сабақтан алған әсерлері мен білімдерін бағалау мақсатында рефлексивті кезең өткізіледі. Бұл тәрбиешінің бақылауымен балалардың сабаққа деген қызығушылығын тудырады.
Осылайша, технологиялық карта тиімді және қызықты тәсілдер арқылы балаларға отбасы құндылықтарын үйретеді, өнер мен шығармашылықты дамытады, музыканы тыңдап, оны түсінуге мүмкіндік береді. «Балапан» тобына арналған карточка – тек сабақ жоспары емес, балалардың дамуына бағытталған құрал.
«Балапан» тобының ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің технологиялық картасы
Күні: 24.10.17
Білім беру саласы. Шығармашылық.
Бағдарлама тауарлары: Ән-күй.
Тақырыбы: Әй-әй ата.(өтпелі тақырып «Менің отбасым»)
Мақсаты: Музыканың мазмұнын ажырата білу.Отбасы мүшелеріне сүйіспеншілік,үлкенге,кішіге деген ізгі ниетке тәрбиелеу.
Құрал жабдықтары:Отбасы мүшелері,ата суреттері.
Әрекет кезеңдері | Тәрбиешінің іс – әрекеті | Баланың іс – әрекеті |
Мотивациялық қозғаушы | I Ұйымдастыру кезеңі. | |
Өткен сабақты қайталау. | ||
Әнді қайталау. | Ән орындайды. | |
Шаттық шеңбері | ||
Көңілді ән орындау | ||
Іздену – ұйымдастырушылық | IIЖаңа сабақ.Ата жайлы әнгімелеу. | Сүрақтарға жауап береді. |
Ата деген кім ? | ||
Аталарың бар ма.? | ||
Атадан ақыл аламыз. | Ата туралы тақпақты хормен | |
Атамыз біздің-панамыз. | қайталайды. | |
Атамыз біздің –данамыз, | ||
Атадан ақыл аламыз, | ||
Атадай адам боламыз.Ә Тәжібаев. | ||
Е.Құсайынов «Менің сүйіті атам» әнін | Ән тыңдап, ән орындайды. | |
тыңдау. | ||
Ән айту”Әй-әй ата.”ЖСмқаовтікі. | ||
Рефлексивті корригиялық | Сабақты қортындылау. | |
Белсене қатысқан балаларды мадақтау. | Балалардың жауаптары. | |
Бүгінгі өткен тақырып бойынша сұрақтар қою. | ||
Болжамды нәтиже:
Білу керек: Әңгіме қүрастыра білу.
Қалыптасқан әдет: ән айту ән тыңдау.
Істей біледі: Сұрақтарға жауап бере біледі.
«Тәй-тәй» тобының ұйымдастырлған оқу іс-әрекетінің технологиялық картасы
Күні: 25.10.17
Білім беру саласы: Шығармашылық.
Бағдарлама тауарлары: Ән-күй.
Тақырыбы: Ата-анаңды ардақта.
Мақсаты:Балалардың отбасы жайлы білімдерін кеңейту.Сөйлеу дағдыларын,сөздік қорларын дамыту.Үлкендерді сыйлап құрметтеу жайлы тәрбиелеу.
Құрал жабдықтары: Әке, шеше, отбасының суреттері.
Сөздік жұмысы:отбасы-семья
Әрекет кезеңдері | Тәрбиешінің іс – әрекеті | Баланың іс – әрекеті |
Мотивациялық қозғаушы | IҮйымдастыру кезеңі. | Өткен сабақтағы әнді орындайды. |
Іздену – ұйымдастырушылық | IIЖаңа сабақ: Әке,ана туралы әңгімелеу. | Ата-аналары туралы әнгімелейді. |
Рефлексивті корригиялық | Сабақты қортындылау. | Балалар өз іс-әрекеттерін бағалайды |
Болжамды нәтиже:
Білу керек.Отбасы мүшелерін
Қалыптасқан әдет: Сергіту сәті. Сұрақ жауап,ән айту, ән тыңдау.
Істей біледі: Айтылған әннің әуенін есте сақтай біледі.
«Тәй-тәй» тобының ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің технологиялық картасы
Күні: 16.10.17
Білім беру саласы: Шығармашылық.
Бағдарлама тауарлары: Ән-күй.
Тақырыбы: Әже әлдиі
Мақсаты: Лирикалық сипаттағы әндерді тыңдап,ажырата білу.Ән ырғағын сақтап , көңілді,би қимылдарын еркін, жеңіл орындауға төселдіру.
Құрал жабдықтары: Әже суреттері, ұршық.
Әрекет кезеңдері | Тәрбиешінің іс – әрекеті | Баланың іс – әрекеті |
Мотивациялық қозғаушы | IҰйымдастыру кезеңі. | |
Өткен сабақты қайталау,әнді еске түсіру. | Өткен сабақтағы әнді орындау. | |
Отбасы туралы айтып соның ішінде | ||
Әже туралы айту. | Отбастары туралы айту. | |
Іздену – ұйымдастырушылық | IIЖаңа сабақ:Әже-деген кім? | Сұрақтарға жауап беру. |
Әже кімнің анасы ?Әжеңе сен кімсің? | ||
Әже деген көп шығар, | Тақпақты хормен айту. | |
Әжемдей менің жоқ шығар? | ||
Мейірімді бұл кісі, | ||
Қандай ғажап күлкісі.О.Оспанов. | Ән тыңдап, ән орындайды. | |
Ән тыңдау:Е.Құсайынов «Әжемнің әлдиі» | ||
Ән айту:Т.Қоңыратбаев «Әже тілегі» | ||
Сергіту сәті. | ||
Рефлексивті корригиялық | Сабақты қайталау. | |
Мадақтау. | Балалардың жауаптары | |
Бүгінгі сабақ ұнады ма? | ||
Бүгінгі сабақта не туралы айттық? | ||
Болжамды нәтиже:
Білу керек: Әжесінің әндерін,тақпақ.
Қалыптасқан әдет:Ән тыңдау, ән орындау.
Меңгереді: Әнді дұрыс айта білуді
Оқу іс –әрекетін ұйымдастырудың технологиялық картасы.
МАД | Тәрбиеші:Сеитказына А.Е. | Күні:20.10.17 | Тобы:Балапан | ||
Тақырыбы | Аман болшы, анашым | ||||
Сабақтың мақсаты | Тақырыпты зейін қойып түсініп , мазмұнын түсіне білуге үйрету, мазмұны боыйнша қойылған сұрақтарға жауап беруге ынталарын арттыру. | ||||
Көрнекіліктер | Үлестірмелі суреттер, плакат т.б | ||||
Іс-әрекет кезендері | Тәрбиеші әрекеті | Балалардың іс — әрекеті | |||
| Балалар, сендермен кезекті сабағымызда кездескеніме өте қуаныштымын. «Өзін-өзі тану» сөзін естеріңде сақтағандарыңа өте қуаныштымын. «Өзін-өзі тану» әлеміне саяхатымызды жалғастырып, біз адам, табиғат , өзіміз туралы өте қызықты мәліметтер аламыз. | Балалар алдағы өтетін сабаққа дайындық жасайды. | |||
Ұйымдастыру іздестіру | Тақырып бойынша таныстырылымды тамашалау | Балалар барлық қимылдарды тәрбиешіге қарап, қайталайды. Берілген тапсырмаларды орындайды. | |||
Сергіту сәті | «Музыкалық балға» | Оқушылар ойын ойнайды | |||
Рефлексивті — түзетушілік | Сабақты қортындылау. | Балалардың жауаптары. | |||
Күтілетін нәтиже: | |||||
Білу | Тапсырма мазмұнын толық есте сақтады. | ||||
Өзіне үйренгені | Жаңа білімді түсінеді | ||||
Үйрену | Сұрақтарға толық жауап беруге үйрену. |
«Тәй-тәй» тобының ұйымдастырлған оқу іс-әрекетінің технологиялық картасы
Күні: 31.10.17
Білім беру саласы: Шығармашылық.
Бағдарлама тауарлары: Ән-күй.
Тақырыбы: Біздің үйде(өтпелі тақырып «Менің отбасым»)
Мақсаты:балаларға әр адамның тұратын үйі болатындығын түсіндіру. Жаңа сөздерді қатыстырып сөз тіркестерін құрау.достарының үлкендердің айтқандарын аяғына тыңдауға тәрбиелеу.
Құрал жабдықтары: үй жиһаздарының суреті, үйдің сызбасы
Сөздік жұмысы:үй-дом
Әрекет кезеңдері | Тәрбиешінің іс – әрекеті | Баланың іс – әрекеті |
Мотивациялық қозғаушы | Шаттық шеңбері: | Өткен сабақтағы әнді орындайды. |
Іздену – ұйымдастырушылық | IIЖаңа сабақ: | Дара Үй |
Рефлексивті корригиялық | Сабақты қортындылау. | Балалар өз іс-әрекеттерін бағалайды |
Болжамды нәтиже:
Білу керек.Отбасы мүшелерін, әр адамның өз үйі болатынын
Қалыптасқан әдет: Сергіту сәті. Сұрақ жауап,ән айту, ән тыңдау.
Істей біледі: Айтылған әннің әуенін есте сақтай біледі.