Санды өрнек: негізгі бағыттар мен оқу үдерісі
Бұл материал менің оқушыларым үшін математика сабағында «санды өрнек» тақырыбын меңгеруге арналған. Сабақ балалардың санды өрнектерді түсінуі мен оларды қолдану дағдыларын дамыту үшін маңызды. Оқушылар алдымен санды өрнекті, оның негізгі компоненттерін және арифметикалық амалдарды айырып, түсінуі керек.
Сандық өрнектер — сандар мен амалдарды (қосу, азайту) біріктіретін математикалық жазбалар. Бұл ұғымды түсіну арқылы балалар әртүрлі тапсырмаларды орындау, мәселерді шешу, сонымен қатар логикалық ойлауын дамытуға мүмкіндік алады. Оқушылардың қабілетіне қарай, сабақ барысында әралуан тәсілдер мен жаттығулар ұсынамыз, олардың ішінде аспаптық ойындар, коллаборативті жұмыс, топтық тапсырмалар сияқты қызықты әдістер бар.
Сабақтың негізгі мақсаты – оқушылардың сандық өрнектерді дұрыс оқи білуіміз бен жазуымыз. Оны жүзеге асыру барысында, біз балаларға өздері өрнектерді құрастыруды, кез келген арифметикалық амалдарды жүргізу арқылы олардың мәнін табуды үйретеміз. Осының нәтижесінде балалар математика пәніне деген қызығушылығын арттырып, өз білімі мен дағдыларын қалыптастырады.
Сабақта әрбір студенттің жеке пікірі мен тәжірибесін ескеруді көздейтін саралауды қолдану да маңызды. Оқушылардың әрқайсысының әлеуетіне байланысты, сабақ барысында әртүрлі топтар мен жеке тапсырмалар дайындаймыз. Бұл әдіс арқылы әрбір оқушы өзінің жеке деңгейіне сай оқу материалымен жұмыс істейді және оны тиімді меңгереді.
Пәні: Математика | Мектебі: Т. Жармағамбетов атындағы орта мектебі | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: Санды өрнек | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Суйесинова Асел Алтынбековна | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 1 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабаққа негізделген оқу мақсаты |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады:Санды өрнектерді берілген тапсырмалардан құрастырып, жазып, оқи алады. Қосынды мен айырманы ажыратады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:Санды өрнектерді өз беттерінше құрастырып,оқып,жазады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар істей алады: Қосу және азайту амалдарына санды өрнектер құрастырады және жазады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат | Оқушылар орындай алады:Оқушылар берілген тапсырманы матемтикалық тілде айтуға жаттығады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тірек сөз: санды өрнек | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Неліктен санды өрнек деп аталады? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ишара: Жұмбақтар, санау әні. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғыоқу | 20-ға дейінгі сандарды азайту. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарлан-ған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулар мен қатар ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Басы | 5 мин | Жұмбақ жасыру.Жұмбақтың жауабын тауып қазақ, орыс, ағылшын тілінде айту.
Есте сақта! Санды өрнек — сандар, арифметикалық амалдар, жақшадан тұратын өрнектің түрі. Егер өрнектің құрамында әріп болмаса, ол өрнек “санды өрнек” болады. Сандар мен арифметикалық амалдар қолданып жазылатын математика-лық жазу “санды өрнек” деп аталатынын түсіндіру. Ал арифметикалық амалдар-дың нәтижесі — “санды өрнектің мәні” болады. Санды өрнектің мәнін табу үшін, ондағы амалдарды толығымен орындау керек. | Суреттер | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
25 мин | Ж . ҚБ 1-тапсырма
2 –тапсырма
3 -тапсырама
Ишара: Санау әні
| Суреттер АКТ Сиқыршы қалпақ кегілдер Қорапша, моншақ суреттері, маркерлер Плакат, маркерлер | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ортасы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Соңы | 5 | 4 тапсырма.
| Текшелер | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымшаақпарат | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сізқосымшакөмеккөрсетудіқалайжоспарлайсыз Сізқабілетіжоғарыоқушыларғатапсырманыкүрделендірудіқалайжоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардыңүйренгенінтексерудіқалайжоспарлайсыз? | Пәнаралықбайланыстар,АКТ-мен байланыс, музыка, көркем еңбек | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қабілетіжоғарыоқушыларға:Санды өрнектердің компоненттерінің атауын өрнектерді оқу мен жазуда қолданады. | Смайликтер арқылы бағаланады | Оқушыларды бірлестікке, ұйымшылдылдыққа тәрбиелеу. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия. | Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытындыбағалау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қандайекінәрсетабыстыболды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? |
Оқуісініңмеңгерушісі: ___________
Пәні:математика | Тақырыбы: Санды өрнек | ||||
Сабақ: | Мектеп: Т.Жармағамбетов атындағы орта мектеп | ||||
Күні:5.12.2016 ж | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||
Сынып: 1 « ә » | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: | 1.2.1.1 Санды және әріпті өрнектерді ажырата білу және оқу | ||||
Сабақ мақсаттары: |
Кейбір оқушылар орындай алады:қосу мен азайту амалдары компоненттерінің атауын өрнектерді оқу мен жазуда қолданады.. | ||||
Ресурстар | “Сиқырлы қапшық” немесе цилиндр-қалпақ;
| ||||
Тілдік мақсат: | Оқушылар орындай алады: “+”, “-”, “≠”, “=”, “>”, “<” таңбаларын, цифрларды қолданады | ||||
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: санды өрнек, өрнектің мәні | |||||
Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі: | |||||
Талқылауға арналған сұрақтар: Санды өрнектерді қалай құрастырамыз? | |||||
Ишара: сергіту сәті, «Цирктегі қойылым»,«орындап көр», «Жонглёр»,«Сиқыршы», “Санды өрнектер аренасы” ойындары | |||||
Алдыңғы оқу | 20-ға дейінгі сандарды азайту | ||||
Жоспар | |||||
Жоспарланған уақыт есебі: | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы: 5 минут | «Мен саған тілеймін» тренинг арқылы сыныпта психологиялық ахуалды қалыптастыруды ұйымдастыру. | Өрнек жазылған парақшалар | |||
Сабақтың ортасы: 28 минут | Кіріспе. Математикалық өрнектер cанды және әріпті өрнектер болып бөлінеді. Өрнектер математикалық амал таңбаларымен байланысқан тек сандардан немесе әріптерден тұруы мүмкін. Оқушылар топтан өз орындарын тапқан соң, оларға епті жонглёр болуды ұсыну. Жонглёр ауаға бірнеше затты лақтырып, оларды шебер қағып алатын цирктегі артист екенін айтып өту. Сабақта жонглёрлік міндет математикалық түрде болады. Ол үшін санды шарлар немесе дөңгелектер пайдаланылады. Оқушылардан төрт санның ішінен ең үлкен және ең кіші санды таңдап алып, олармен азайту амалына өрнек құруды ұсыну. Қалған екі санмен де өрнек құруды сұрау. Екі өрнектің мәнін пайдаланып, қосу амалы шығатын өрнек құрастырту. Оқушылар топпен жұмыс істеу барысында әртүрлі өрнектер құрастырады. Өрнектердің нәтижесі бірдей болады. | Презентация | |||
Сергіту сәті | 5 айырмашылығын тап | ||||
Қосымша тапсырмалар | | Жұмыс дәптері Қарындаш т.т | |||
Сабақтың соңы: 5 минут | “Санды өрнектер аренасы” ойыны. Жұмыс топпен орындалады. Бірінші оқушы санды өрнек құрастырады, оны қағазға жазады да, келесі оқушыға береді. Ол берілген өрнектің мәнін тауып, бірінші саны өрнектің мәні болатын санмен басталатын өрнек құрастырып, келесі оқушыға береді. Осылай санды өрнектер жазылған қағаз шеңбер бойымен бір оқушыдан келесі оқушыға ауысып отырады. Ойын өрнектің мәні нөлмен аяқталған уақытта бітеді | ||||
Саралау: | Оқушылар сабақ соңында: | Пәнаралық байланыс: | |||
Рефлексия |
орындайды.
46
Бөлімше2.1«Санды және әріпті өрнектер»
Оқу мақсаты:1.2.1.1** Санды өрнектерді (қосынды, айырма)
құрастыру, жазу, оқу және ажырату.
Ойлау дағдыларының
деңгейі:
Қолдану.
Бағалау критерийі:Білім алушы
Қосужәнеазайтуамалдарынасандыөрнектер
құрастырадыжәнежазады.
Қосынды мен айырманыажыратады.
1-тапсырма
Суреттербойыншақосужәнеазайтуамалдарынаөрнекқұрастырыпжазыңыз
жәнеоқыңыз.
Дескриптор:Білімалушы
- суретбойыншақосындығаөрнекқұрастырыпжазадыжәне
оқиды;
- суретбойыншаайырмағаөрнекқұрастырыпжазадыжәне
оқиды.
2-тапсырма
Қосындылардықоршапсызыңыз.
10+ 7= 17 7+ 1= 8 9 - 4 = 5
10 - 0 =10 6 - 3 = 3 6 + 3 = 9
Дескриптор:Білімалушы
- қосындылардыанықтайдыжәнеқоршапсызады.
Берілген суреттерді адам өмірінің жас кезеңдерімен сәйкестендіріп сызыңыз.
Адам өмірінің жас кезеңдерінің ерекшелігін әңгімелеңіз.
Дескриптор:Білім алушы
- адам өмірінің жас кезеңдерін (сәби, азамат, қарт) атайды;
- суреттерді сәйкес сөздермен сәйкестендіреді;
- адам өмірінің негізгі кезеңдерінің ерекшелігін әңгімелейді.
сәбиазамат