Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Технологиялық карта: Бір және көп ұғымы

Технологиялық карта: Бір және көп ұғымы

Торина Самал Аблайкановна
Торина Самал Аблайкановна
DOC
111
0

Бұл жоба ұйымдастырылған оқу қызметі үшін ерекше технологиялық карта ұсынады, онда балалардың «бір» және «көп» ұғымдарын меңгеруіне бағытталған сабақ жоспарланды. Сабақтың мақсаты – балаларға заттардың санын және көлемін салыстырып, оларды анықтауды үйрету.

Сабақтың бастапқы кезеңдерінде балаларды танымдық ойындар арқылы сабаққа қызығушылық танытуға ынталандыру мақсатында жүргізіледі. Тәрбиеші түрлі геометриялық фигуралардың көмегімен балалардың назарын аудара отырып, олардың қоршаған ортасындағы заттар мен үстел үстіндегі құралдарды қалай пайдалануға болатындығын көрсетеді.

Тәрбиешінің іс-әрекеті балалардың белсенді қатысуымен жүргізіледі. Сергіту кезеңдерінде балалар физикалық белсенділік танытып, көңіл-күйлерін көтереді. Мұндай ойындар арқылы балалардың зейіні мен есте сақтау қабілеті дамиды. Сабақ барысында көрнекі құралдарды кәсіп көрсетіп, балалар дарЫНды түрде «бір» және «көп» ұғымдарын анықтайды.

Нәтижесінде, балалар білімдерін тереңдетіп, алған білімдерін өмірде қолдана бастайды. Оқу процесінің мүдірісі мен балалардың жауаптарын бағалау да ерекше назарда болады, бұл балалардың жетістіктерін анықтайды. Активті түрде танымал ойын арқылы, балалар жапырақтар мен жемістерді есептеуді үйренеді, есептеулер мен математикалық сауалдарды шеше отырып, өздерінен білімдерін ұштайды.

Предпросмотр

Ұйымдастырылғаноқуқызметініңтехнологиялықкартасы
Тәрбиеші:Торина С.А.
Күні:13.09.17ж.

Білім беру саласы

Таным


Бөлімі

ҚМҰҚ.


Тақырыбы

Біржәнекөпұғымы.


Мақсаты

Қанша?Қаншаболсасонша? артықкемсұрақтарыныңмағынасынтүсіндіру


Міндеттері

Білімділігі:таныс заттарды көлеміне (үлкен-кішкентай)және санына қарай(бір- көп)салыстыра білуді қалыптастыру.
Білімділік: геометриялық фигура үшбұрыш пен таныстыру.
Дамытушылық:үшбұрышты сезім—қозғалыс түйсіктері арқылы сезінулерін дамыту.
Тәрбиелік: жапсыру жұмысында ұқыптылыққа тәрбиелеу.


Қажетті құрал-жабдықтар, көрнекіліктер

Доптар,ленталар,алмалы салмалы заттар,геометриялық пішіндер.Ойыншықтар


Әдіс тәсілдер:

Түсіндіру,сұрақ жауап,ойын ойнау


Сөздік жұмыс

Бір ,көп



Іс-әрекет кезеңдері

Тәрбиешініңқызметі

Балалардың іс-әрекеті





Мотивациялық – қозғаушы.







Іздену – ұйымдастырушы.



Ұйымдастыру кезеңі
Балаларды сабаққа дайындау. Назарларын сабаққа аудару.
Құрал жабдықтарын дайындау, тексеру.
Шаттық шеңбері.
Біз ерекше баламыз
Айтқан тілді аламыз
Достарымды көргенде
Қуана қарсы аламын
Қайырлы таң балалар!
Өте жақсы
- Балалар қазір жылдың қай мезгілі?
- Балалар мынау не?
- Ал тағы не көріп отырсыңдар?
- Дұрыс, балалар.
Есікті біреу қағады.
- Бұл Күлдіргіш келді ғой.
Күлдіргіш амандасады.
- Маған сендердің көмектерін керек. Мен санау білмеймін.
Менің оң қолымда қанша шар және сол қолымда қанша шар бар?
Күлдіргіш:
- Рахмет, балалар,
- Күлдіргіш, сен отырып біздің балалар не біледі екенін көріп, есіне сақтайсын.
Тақтадағы суреттер бойынша жұмыс.
- Мұнда қанша тауық бар?
- Қанша балапандар бар?
- Мына ағашта қанша алма?
- Ал, мына ағашта қанша алма?
Күлдіргіш:
- Жарайсыңдар, балалар!

Сергіту:
- Кәне серігіп ойнайық:
Алма, алма, көп алма
Қызыл жасыл, сары алма.
Теріп, теріп алайық,
Қалтамызға салайық.

- Балалар, рақмет, сау болыңдар. Мен көп нәрсе үйрендім сендерден.
Күлдіргіш кетеді.
- Ал біз, балалар, жұмысымызды жалғастырайық.
- Қанша қызыл үшбұрыш,
ал қанша көк?
Дөңгелектер қанша?
Алдарындағы карточкаларымен жұмыс жасайық. Бірнеше балалардың жұмыстарын салыстыру.
- Жарайсыңдар, балалар, бүгін көп жұмыс жасадық.
Балалардымадақтау

Қызығушылық танытады.
Балалар партаға отырады. Назарларын сабаққа аударады.
Іс-қимылмен қайталап көрсетіп айтады.
Қайырлы таң апай


Күз мезгілі
Жапырақтар
Ағаш


Балалар амандасады
Бір шар,көп шар


Біреу
Көп балапандар
Бір алма
Көп алмалар

Іс кимылдарын қайталап жасайды




Балалардың жауаптары









Рефлексивтік - коррекциялаушы

Сергіту минуты.
Бір дегенде-тік тұрамыз!
Екі дегенде-екі рет айналамыз.
Үш дегенде-үш рет секіреміз.
Төрт дегенде- отырамыз.
«Заттар қандай фигураға ұқсайды»ойыны.
-Заттар қандай геометриялық фигураларға ұқсайды.
Заттардағы үшбұрыштарды бояу ұсынады.
Балалар, бізге бүгін кім келді?
Ол бізге не әкелді?
Тәрбиеші үстел үстінде түрған екі қорапшадағы
текшелерді салыстыртады (біреуінде текшелер
көп болады, біреу бос болады).
Балаларды мадақтап, үйымдастырылған оқу іс-
әрекетін аяқтайды.
Қарап, ойланып, жауап береді.
Бес сайысақ арқылы қорыту


2 рет айналады.
3 рет секіреді.
Отырады.

Суретке қарап,заттарды
атайды:үй,қайық,шырша.
-Үшбұрышқа ұқсайды.
Балалар заттардағы үшбұрыштарды бояйды.
Тапсырмаларды орындайды.
-Атайды.
Сайқымазақ
Ойындарды
балалар жауап береді



Күтілеттін нәтиже:
Ұғынады: заттардың саны бойынша біреу және көп болатындығы туралы білу
Түсінеді: «біреу» және «көп» қарапайым математикалық ұғымы туралы білімдері
Қолданады: сұраққа нақты жауап беру, салыстыру жұмыстарын істей білу ебі












Алтын күз (ән)
1.Қызыл-сары жапырарақтар
Алтындай жаркырайды
Жерге төгіледі, тамаша-ай!
Ағыл тегіл жаңбырдай
Жерге төгіледі тамаша-ай!
Қайырмасы
Ұандай тамаша-ай
Алақай-ау, алақай
Өлкеме күз келді
Әнімен қөңіл көтерді


2.Күзгі дәмді жемістер
Жупар жидек балдай
Тіл үйірер шырындай
Үстелде жатыр алакай!


Бұл алтын күз(ән)
Өлкеміз түрленеді
Әсем бір күйге енеді
Жапырактар сарғаяды
Сұр бұлттар көшеді
Қайырмасы:
Бұл алтын, Бұл алтын
Бұл алтын, күз, күз
Бұл сары, бұл сары
Жомарт, сары күз күз