Проведение звукового анализа
Сабақтың тақырыбы: Дыбыстық талдау жасау. Сабақтың мақсаты: Дыбыстық талдау жасауға үйрету. Сабақтың міндеттері: Білімділік: Балаларға дыбыс түрлерінің дауысты, дауыссыз болуын ұғындарын кеңейту. Түзете – дамытушылық: Балалардың ойлауын, сөздік қорларын дамыту. Тәрбиелілік: Тазалыққа, шапшаңдыққа, адамгершілікке тәрбиелеу. Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, т.б. Сабақтың көрнекілігі: тақырыпқа байланысты суреттер,әріптер, буындар I апта Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: балалардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы) Психологиялық дайындық. Күндей жарқырап, Айдай арайлап. Жұлдыздай жарқырап Судай мөлдір көңілмен Бүгінгі сабағымызды бастайық. II. Жаңа сабақ. Сұрақ- жауап сағаты. 1.Дыбыс дегеніміз не? 2.Әріп дегеніміз не? 3.Дыбыстар нешеге бөлінеді? 4.Дауысты дыбыстарды ата. 5.Дауыссыз дыбыстарды ата. 6.Ата, әже, ана,бала сөздерін жаз. «Сөз ойла, көп ойла» ойыны. Мақсаты: Жылдам ойланып, жылдам жауап беруге, сауатты жазуға үйрету. Дауысты а,ә, дауыссыз д,с дыбыстарынан «Адасқан буындарды тап» Ма са ал ма ар на ба та ма та жа са «Ана», «бала», «ата», «әже» сөздеріне дыбыстық талдау жаса ана -3 дыбыс, 3 әріп, бала- 4 дыбыс, 4 әріп, ата- 3дыбыс,3 әріп а – дауысты дыбыс б- дауыссыз дыбыс а - дауысты дыбыс н- дауыссыз дыбыс а- дауысты дыбыс т- дауыссыз дыбыс а- дауысты дыбыс л- дауыссыз дыбыс а- дауысты дыбыс а- дауысты дыбыс Сергіту сәті: (қимылмен) Сәлем, көздер, ояныңдар! Сәлем,құлақтар, ояныңдар! Сәлем, қолдар, ояныңдар! Сәлем, қолдар ояныңдар! II апта Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: балалардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы). Ойын: «Біз зерекпіз» Шарты: сөздерді ретімен айтады. Балалар осы сөздерден с дыбысы бар дыбыс, буын, сөз кездескенде қолдарын шапалақтайды. 1.п, б,с,ж,л,қ,ә,с,т,б (дыбыс) 2. на,са,жа, ла,за,су (буын) 3. ағыс,жаға, саға, алға, жылға (сөз) «Буындардан сөз құрау» ойыны. А+ та, і+ ні, ә+ке, ә+же, а+ға, ба+ла, мек+теп, са+ бақ, са+бын , ба+қа бал+ та. III апта Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: балалардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы). «Буындардан сөз құрау». Тыр+ на, ү+ кі, үй+рек, бүр + күт, бө + де +не тор+ғай ақ+қу. Суреттерді атай отырып сөздерді буынға бөлу. Кө- бе- лек, қол-ғап, ө- шір- гіш, мек- теп, кө-гер- шін, ө-рік, көй-лек. Дидактикалық ойын: «Затты сипатта» Сандық ішіне заттар салынады, сол заттарды сипаттайды да, талдау жасайды. IY апта Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: балалардың зейінін сабаққа аудару,оқу құралдарын жинақтау,ой қозғау (көрнекіліктер арқылы). «Сөз ойла, көп ойла» ойыны. Мақсаты: Барлық балаларға доп лақтырып, доп алған бала сол дыбысқа сөз ойлап айтады. Суретке қарап дыбыстық талдау жасату. Зәуре сөзін шапалақ ұру арқылы буынға бөлу. Тіл ұстарту жаттығуы: Ыз-ыз-ыз-ыз Анар сүйкімді қыз. Тақтаға әріптер тізбегі жазылған плакат ілінеді. Осы әріптерді қосып оқыту арқылы бірнеше сөз құрату. Қ-о-й-с-и-ы-р-б-ұ-з-а-у-б-а-л-а VI. Қорытынды.Сұрақ-жауап арқылы тақырыпты қорытындылау. VII. Бағалау.Балаларды жеке-жеке мадақтау. Күтілетін нәтиже: сөздерді анық айтып, байланыстыра сөйлей алады. Дыбыстық талдау жасайды.
Сауат ашу.
Сабақтың тақырыбы: Дыбыстық талдау жасау.
Сабақтың мақсаты: Дыбыстық талдау жасауға үйрету.
Сабақтың міндеттері:
Білімділік: Балаларға дыбыс түрлерінің дауысты, дауыссыз болуын ұғындарын кеңейту.
Түзете – дамытушылық: Балалардың ойлауын, сөздік қорларын дамыту.
Тәрбиелілік: Тазалыққа, шапшаңдыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, т.б.
Сабақтың көрнекілігі: тақырыпқа байланысты суреттер,әріптер, буындар
I апта
Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: балалардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы)
Психологиялық дайындық. Күндей жарқырап,
Айдай арайлап.
Жұлдыздай жарқырап
Судай мөлдір көңілмен
Бүгінгі сабағымызды бастайық.
II. Жаңа сабақ. Сұрақ- жауап сағаты. 1.Дыбыс дегеніміз не?
2.Әріп дегеніміз не? 3.Дыбыстар нешеге бөлінеді?
4.Дауысты дыбыстарды ата. 5.Дауыссыз дыбыстарды ата.
6.Ата, әже, ана,бала сөздерін жаз.
«Сөз ойла, көп ойла» ойыны. Мақсаты: Жылдам ойланып, жылдам жауап беруге, сауатты жазуға үйрету.Дауысты а,ә, дауыссыз д,с дыбыстарынан
«Адасқан буындарды тап»Ма са ал ма ар на ба та ма та жа са
«Ана», «бала», «ата», «әже» сөздеріне дыбыстық талдау жаса
ана -3 дыбыс, 3 әріп, бала- 4 дыбыс, 4 әріп, ата- 3дыбыс,3 әріп
а – дауысты дыбыс б- дауыссыз дыбыс а - дауысты дыбыс
н- дауыссыз дыбыс а- дауысты дыбыс т- дауыссыз дыбыс
а- дауысты дыбыс л- дауыссыз дыбыс а- дауысты дыбыс
а- дауысты дыбыс
Сергіту сәті: (қимылмен)
Сәлем, көздер, ояныңдар!
Сәлем,құлақтар, ояныңдар!
Сәлем, қолдар, ояныңдар!
Сәлем, қолдар ояныңдар!
II апта
Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: балалардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы).
Ойын: «Біз зерекпіз» Шарты: сөздерді ретімен айтады. Балалар осы сөздерден с дыбысы бар дыбыс, буын, сөз кездескенде қолдарын шапалақтайды.1.п, б,с,ж,л,қ,ә,с,т,б (дыбыс)2. на,са,жа, ла,за,су (буын)
3. ағыс,жаға, саға, алға, жылға (сөз)
«Буындардан сөз құрау» ойыны.А+ та, і+ ні, ә+ке, ә+же, а+ға, ба+ла, мек+теп, са+ бақ, са+бын , ба+қа бал+ та.
III апта
Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: балалардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы).
«Буындардан сөз құрау». Тыр+ на, ү+ кі, үй+рек, бүр + күт, бө + де +не тор+ғай ақ+қу.
Суреттерді атай отырып сөздерді буынға бөлу.
Кө- бе- лек, қол-ғап, ө- шір- гіш, мек- теп, кө-гер- шін, ө-рік, көй-лек.
Дидактикалық ойын: «Затты сипатта»
Сандық ішіне заттар салынады, сол заттарды сипаттайды да, талдау жасайды.
IY апта
Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: балалардың зейінін сабаққа аудару,оқу құралдарын жинақтау,ой қозғау (көрнекіліктер арқылы).
«Сөз ойла, көп ойла» ойыны. Мақсаты: Барлық балаларға доп лақтырып, доп алған бала сол дыбысқа сөз ойлап айтады. Суретке қарап дыбыстық талдау жасату. Зәуре сөзін шапалақ ұру арқылы буынға бөлу.
Тіл ұстарту жаттығуы: Ыз-ыз-ыз-ыз Анар сүйкімді қыз. Тақтаға әріптер тізбегі жазылған плакат ілінеді. Осы әріптерді қосып оқыту арқылы бірнеше сөз құрату. Қ-о-й-с-и-ы-р-б-ұ-з-а-у-б-а-л-а
VI. Қорытынды.Сұрақ-жауап арқылы тақырыпты қорытындылау.
VII. Бағалау.Балаларды жеке-жеке мадақтау.
Күтілетін нәтиже:сөздерді анық айтып, байланыстыра сөйлей алады. Дыбыстық талдау жасайды.