Ойыншықтармен қызықты сабақ
Бұл материал білім беру процесінде балалардың ойыншықтарға қатысты білімін тереңдетуге арналған. Сабақ барысында балалар ойыншықтардың түрлерін танып, олардың ерекшеліктерін меңгереді. Ойыншылардың қатысуы мен белсенділігі сабақтың сәтті өтуі үшін маңызды.
Сабақтың мақсаты білімділік, дамытушылық және тәрбиелілік. Балалардың танымдық қабілеттерін дамыту, оларды бір-бірімен бөлісуге екінші жағынан, ойыншықтарды ұқыпты пайдалануға тәрбиелеу - сабақтың негізгі бағыттары. Ойыншықтардың көп түрлілігі арқылы балалардың сөздік қоры артып, ойын практикасы жүзеге асырылады.
Сабақтың форматы ойын элементтерімен, шығармашылық тапсырмалармен және топтық жұмыспен толықтырылған. Кіріспе, негізгі бөлім және қорытынды ретінде үш сатылы ұйымдастыру жүйесі пайдаланылады. Әрбір сатыда балалар жаңа білім мен дағдыларды игеріп, білімдерін практикалық түрде қолдана алады.
Сабақ барысында қолданылған ойындар балаларға логикалық ойлау дағдыларын, зейін мен есте сақтау қабілеттерін дамытуға көмектеседі. Ойын барысында балалар өздерінің эмоцияларын, ойларын, идеяларын білдіре алады, бұл олардың коммуникативтік қабілеттерін арттырады. Ойыншықтар арқылы білім алу процесі балалардың қызығушылығын оятып, шығармашылық қабілеттерін дамытады.
«Ойыншықтар»
Ашық сабақ тақырыбы: «Ойыншықтар»
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік. Балалардың ойыншықтар туралы білімдерін толықтыру, сөздік қорын молайта түсу. Ойыншықтарды ажырату, оқуда тиімділігін арттыру.
2. Дамытушылық.. Балалардың танымдық әрекетін дамыта түсу, дүниетанымын кеңейтуге жол ашу, бағыттау.
3. Тәрбиелілік. Ойыншықты ұқыпты пайдалануға, өзгемен бірге бөлісе ойнауға тәрбиелеу.
Дайындық тобы «Балауса»
Қатысқаны: 8
Өту уақыты: 26- сәуір, 2013ж.
Өту орны: 30 балабақша
Педагог- психолог: Қарашашева Жанара Батырбеққызы
Сабақта қолданылған көрнекіліктер: «Ойыншықтар көрмесі» (5 жеңіл мәшине, поровоз, ұшақ, шарлар, қуыршақ, компьютер, камаз, ыдыс-аяқтар, аю, тауық)
Сабақтың жүру барысы:
І Ұйымдастыру бөлімі.
Педагог-психолог сөзі: – Сәлеметсіздер ме, балалар, бүгін біздің сабағымыз ерекше болмақ. Сабағымызға кімдер келіп отыр?
Балалар: – Қонақтар.
Педагог- психолог сөзі: – Ия, дұрыс айтасыздар, олай болса, сабақта белсенділік танытамызба?
Балалар: – Ия.
Педагог-психолог сөзі: – Олай болса, жүрекке қарап есіміндерінді айтамыз және сүйікті ойыңшықтарынды атаймыз.
ІІ Кіріспе бөлімі:
-Дымбілмес деген кім, балалар?
- Сабақ оқымайтын, жалқау, салақ бала.
- Ия. Дымбілмес сыйлығына жетуге сіздерден көмек сұрайды. Көмектесемізбе?
- Ия.
Загадка про игрушку
Почени игрушку
Аюда не жетпейді? (аяғы)
Шайнекте не жетпейді? (
Столде не жетпейді? (аяғы)
Паравозда не жетпейді?
Қоянда не жетпейді? (құлағы)
Үйректе не жетпейді? (қанаты)
Машинада не жетпейді? (донғалағы)
Ұшақта не жетпейді? (қанаты)
Игра на развитие сенсорных процессов
Ойыншықтарды сары түспен, ал оқу құрадарын көгілдір түспен боя.
Ұл баламен қыз балаға қандай оыыншықтар керек екенін тауып акел.
ІІІ Негізгі бөлім:
Ол үшін мына 7- сатының тапсырмасын орындасақ, Дымбілмес сыйлығын алады екен.
1-саты: «Маған көмектесші, достым?» – дейді Дымбілмес. Тапсырма: Ойыншықтар көрмесінен ойыншықты таңда да, сипаттап берші.(Балалар бір-бірлеп ойыншықты таңдады, түр-түсін, көлемін сипаттап берді.) Дымбілмес балалардың көмегімен 1-сатыға көтерілді.
2- саты: Тапсырмасы: «Не жетіспейді? Тау…қ, ұш…қ, қуырш…қ» «Менің қолымнан келмей отыр?»- дейді Дымбілмес. Балалар түсіп қалған әріпті айтады, мұғалім тақтада жазады. Дәптерлеріне көшіріп жазады.
3-саты: «Айырмашылықты тап» тапсырмасын балалар орындады. Дымбілмес оңай келесі сатыға көтерілді.
4-саты: «не істесем екен, а?»- деп ойланған Дымбілмеске «Сергіту сәті «Аю» мен «Ойыншыққа жылы сөз айтшы» тренингін балалар ойнап берді.
5-саты: «Нелер ойыншыққа жатпайды?» тапсырмасын өзбетінше тырысып көрсе де, Дымбілмес шеше алмады. Балалар белсене жауап берді: суретте кітап, компьютер, үстел, диван артық.
6-саты: «Шатаспа» 1-шапалақ-Қоян, 2-шапалақ – аю, 3-шапалақ тырна қимыл-әрекетін сомдау тапсырмасы қызықты болды.
7-саты. «Сөз ойла, тез ойла» тапсырмасында «А» және «Қ» әрпі мен дыбысына балалар жарыса сөз айтып жатты.
Педагог-психолог сөзі:
* Міне балалар, сендердің білімдеріңнің арқасында Дымбілмес сыйлығына қол жеткізді.
* Сыйлығы не екен?- Кітап.
* Енді Дымбілмес оқып, әлі де ізденіп, ақылды да білімді боламын, «Рахмет, сендерге достарым»- дейді.
ІV Бекіту:
* Бүгін біз не үйрендік, балалар? «Ойыншықтар тізбегін толықтырайық»
V Қорытынды. Мадақтау. Ынталандыру.
- Балалар, сабаққа барлықтарыңыз да белсене атсалыстыңыздар, көп-көп рахмет!
(Шарлар ұсынылды) Осы шармен алда келе жатқан «Наурыз мейрамын » ата-аналарыңызбен бірге қарсы алыңыздар, сау болыңыздар.
Сабақ өз мақсатына жетті.