- Главная
- →
- Занятия с детьми
- →
- Ересек «Г» тобының эксперименттік оқу қызметінің конспектісі: «Сыйқырлы магнит»
- →
Ересек «Г» тобының эксперименттік оқу қызметінің конспектісі: «Сыйқырлы магнит»
Бұл материалда ересектер тобына арналған «Сыйқырлы магнит» атты эксперименттік оқу қызметінің конспектісі ұсынылған. Сабақтың мақсаты – балаларды магниттің қасиеттерімен таныстыру, ғылыми эксперименттер жүргізу арқылы білімдерін тереңдету. Тәрбиеші Коргамбекова Ж.О. осы сабақ барысында балаларды ұжымда жұмыс жасауға, болжау мен пайымдауды үйретуге бағытталған.
Сабақтың кезеңдері қызықты әрі жемісті. Мотивациялық фазада балалар профессор Чудаковтың хатын тыңдап, магнит туралы қызықты мәліметтер алады. Олар магниттің темір заттарға тартылу қасиетін өз тәжірибелері арқылы анықтайды. Эксперименттер барысында резеңке, пластмасса, ағаш сияқты түрлі материалдармен тәжірибелер жүргізіледі, балалардың зейіні мен қызығушылығын арттырады.
Зертханалық жұмыс кезінде балалар «Көбелекті ұшыру», «Балық аулау» ойындары арқылы магниттік күштің әсерін байқайды. Тәрбиеші балаларға түрлі тәжірибелерді орындау үшін қызықты тапсырмалар береді, нәтижесінде балалар заттардың магниттік қасиеттерін зерттеу арқылы болашақта ғылыми білімдерін кеңейтеді. Осылайша, сабақ барысында балалар эксперимент жасап, қорытындылар шығаруды үйренеді.
Жалпы сабақтың басты мақсаты – балалардың әлеуметтік дағдыларын дамыту, экспериментті тәжірибелер арқылы ғылыми дағдыларды қалыптастыру. Магниттің қасиеттерін түсіну, ғылыми сұрақтарға жауап табу, балалардың логикалық ойлау қабілетін арттыруға көмектеседі. Оқу үдерісі қызықты әрі белсенді болуға арналған, балалар эксперимент арқылы жаңа нәрселерді үйренеді.
Ересек «Г» тобының «Сыйқырлы магнит» эксперементтік оқу – қызметінің конспектісі
Тәрбиеші: Коргамбекова Ж.О.
Қостанай
2017 жыл
Ұйымдастырылған оқу іс – әрекетінің технологиялық картасы
Топ:Ересек «Г»
Күні:
Тәрбиеші: Коргамбекова Ж.О
Білім беру саласы: «Әлеуметтік орта», «Таным»
Кіші сала: Қоршаған ортамен таныстыру, Жаратылыстану
Тақырып: «Сыйқырлы магнит»
Мақсаты: Магниттің қасиеттерімен таныстыру. Эксперементтік тәжіребие жасау арқылы жас ерекшелігіне сай білім беру. Ұжымда жұмыс жасай білуге тәрбиелеу.
Міндеттері:
-Магнит жайлы және оның қасиеттері туралы білімдерін жүйелеумен кеңейтуге мүмкіндік беру;
-заттарды зерттеумен олармен ғылыми тәжіребие жасау арқылы олардың сапасымен қасиеттерін анықтауды үйрету;
- ойлау амалдарын дамыту, болжау , қортынды шығару , балалардың сөздік қорын дамыту;
- балаларды тәжіребиелік әрекетпен қызықтыру, қарым – қатынастық дағдыларымен дербестігін дамыту;
- балалардың жаратылыстану – ғылыми тәжіребиесін кеңейту;
- әлеуметтік дағдыларын тәрбиелеу: ұжымда жұмыс істеу.
Құрал – жабдық:
Көрнекі материалдар: Магнитолик туралы аңызға магниттік пішіндер, суға толы құты, магнит, магниті бар қарындашқа байланған жіп.
Үлістірмелі материал: магнит, әр түрлі материалдарданжасалған заттар: темір, резеңке, ағаш, пласмасса, қағаз, асбұршаққа толы тәрелке және темір болттар; сызба – сурет, суға толы құты, скрепка.
Қызмет барысы:
Іс - әрекет кезеңдері | Тәрбиешінің қызметі | Баланың іс-әрекеті | ||||||||||||
Мотивациялық - қозғаушы | Есік қағылып, пошташы хат әкеліп береді. Хат профессор Чудаковтан келеді. | Балалар хатқа назарларын аударып, Хатты мұқият тыңдап, шыққан заттың не екенің айтып береді. Бұл магнит. Магнит тақтаға жабысып қалды. | ||||||||||||
Ұйымдастыру-іздену | Тәрбиешінің әңгімесі «Магнит сенің алдында , көп сиқыры бар мұнда»
Тәжіребие аяқталған соң балалар , бұл тәжіребиеге қарап қандай тұжырым шығаруға болады? | Балалар әңгімені зер салып мұқият тыңдап отырады. Балалар тәрбиешімен бірге зертханаға аттанады. Магнит тек темір заттарды өзіне тартады. Иа, мен билегенді ұнатамын Балалар магниттің көмегімен билеп жатқан скрепкаларды тамашалайды. Магнит темірді картон қағаз арқылы да тарта алады Тапсырманы анықтап қарап алып,оны орындауға кіріседі. Балалар ойын ойнауға келіседі Магнит су ішінде де өзара әрекет жасайды. Балалар табиғат аясынан қайтады Балалар көп ойланып шешімін табады. Магнитпен банканың сыртымен скрепканы су бетіне шығарады. Магнит шыны арқылы әрекет жасайды Игровизордағы сызбаны балалар орындайды | ||||||||||||
Рефлективтік тузеуші | Ал енді біз профессор Чудаковка магниттік қасиеттері бар заттармен, магниттенбейтін заттарды салып пошта арқылы беріп жиберейік! | Әр тәжіребиеде қолданған заттарды қорапқа салып пошта арқылы жібереді. Жан – жақтарына қарап магниттік заттарды атайды: магнит тақтасы, темір тұтқа, скрепка, темір, магнит т.б. Магнит темірді тартады |
Күтілетін нәтиже:
Ұғынады: Магниттің ерекше қасиетін, магнитим деп атайтының және оның өзге материалдардан айырмашылығы бар екенің;
Түсінеді: Жасалған тәжіребиені күнделікті өмірде қолдануға және әрі ықылас танытуын
Қолданады:балаларды тәжіребиелік әрекетпен қызықтыру, қарым – қатынастық дағдыларымен дербестігін дамуы;