Білім әлеміне саяхат
Сабақтың мақсаты - балаларға білім әлемі туралы түсінік беру, ұжымдық қатынасқа тәрбиелеу және білімнің маңызын түсіндіру. Күннің алғашында, балалар шаттық шеңберіне тұрып, бір-біріне жылы лебіздер айтып, көңілді атмосфераны қалыптастырады. Бұл балалардың психологиялық тұрақтылығын нығайтады.
Алғашқы аялдамамыз «Әдебиет аялдамасы» болады. Балалар жұмбақтар, жаңылтпаштар шешеді, ертегілермен танысады. Бұдан кейін, «Әріптер әлеміне» аттанамыз. Әріптер мен дыбыстардың маңызын түсіндіре отырып, интерактивті түрде ойындар ойнаймыз. Дыбыстар мен әріптер арқылы балалар өз аттарын айтып, әріптердің басталуын қарастырады.
Сабақ барысында балалар «Математика әлемі» аялдамасына жетіп, математика әлемінің қызықтарымен танысып, қызықты есептер шығарады. Математикалық ұғымдар мен нәрселерді түсіну, ойындар арқылы жүзеге асады. Сабақтың қорытындысында, балаларға білім алудың маңызы мен қажеттілігі туралы түсінік беріледі. Осының аясында сабақ барысында балалардың білімге деген қызығушылығы артады.
Сабақтың ішінде қарастырылған дидактикалық ойындар мен сергіту сәттері балаларды белсенділігі мен ынтасын арттырып, көңілді өткізеді. Соңында балалар дарынды, білімді азамат болып өсу үшін қажетті білім мен қабілетті игеруге көңіл бөледі.
Білім беру саласы: «Қатынас» 1-сабақ
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті:Тіл дамыту
Тақырыбы: «Білім әлеміне саяхат»
Мақсаты:1. Білім әлемі туралы түсінік беру. «1 қыркүйек-Білім күні» екенін айтып, білім алу мақсатында алғаш мектеп, балабақша табалдырығын аттаған балаларды құттықтау.
2. Саяхат жасау арқылы балалардың білімге деген құштарлықтарын арттырып, қиялдарын дамыту.
3. Ұжымдық, достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.
Көрнекі құралдар:Мектеп білім туралы мазмұнды суреттер.
Әдіс-тәсілі:
Оқу іс-әрекетінің кезеңдері | Тәрбиешінің іс-әрекеті | Балалардың іс-әрекеті |
Мотивациялық қозғаушы | Шаттық шеңбер | Балалар бір-бірінің қолдарын ұстап, жылы лебіздерін білдіреді |
Ұйымдастырушылық-ізденістік | Тәрбиеші: | Балалар қызығушылық танытады Менің атым Камила к дыбысынан басталады. А-а-а Математика туралы түсініктері қалыптасады Дәптердегі тапсыманы орындайды |
Рефлекциялық-түзетушілік | Қорытындылау | Балалар қойылған сұрақтарға жауап береді |
Күтілетін нәтижелер:
Біледі:Білім күні туралы білім алады;
Игереді:Пәндер туралы түсініктері қалыптасады;
Меңгереді:Білімге деген қызығушылықтары артады.
Білім беру саласы: «Қатынас» 2-сабақ
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті:Тіл дамыту
Тақырыбы: «Жомарт күз»
Мақсаты:1.Балалардың күз мезгілінің ерекшелігін бақылау арқылы маусымдық өзгерістер жайлы білімдерін кеңейту. 2.Қоршаған ортадағы табиғат өзгерістері, күзгі адамдар еңбегі туралы тапсырмаларды орындату арқылы ойларын грамматикалық формада жеткізіп және байланыстырып сөйлеуге төсілдіру. 3.Табиғатты аялауға, әсемдікті көре білуге, сезінуге тәрбиелеу.
Қолданылатын көрнекіліктер:Күзгі аула бағы бейнеленген суреттер.
Әдіс-тәсілдер:Әңгімелеу, сұрақ-жауап, дид-қ ойын, дәптермен жұмыс, сөздік жұмыс
Әрекет кезеңдері | Тәрбиешінің іс-әрекеті | Баланың іс-әрекеті |
Мотивациялық | Шатық шеңбері. | -мектепке келеміз, пісіп тұрған алма, жеміс-жидектер.Ағаштардың жапырағы сарғая бастаған. |
Ұйымдастырушылық-ізденушілік | -Неліктен жомарт күз дейміз? | -Күз -Суретін салады. -Бидай |
Рефлекциялық-түзетушілік | -Тоғай неге сарғайып кеткен? | -Күз мезгілі болған соң |
Күтілетін нәтиже:
Біледі:Күз мезгілінің ерекшелігін бақылау арқылы маусымдық өзгерістерді білді.
Игерді:Күзде құстар жылы жаққа ұшатынны игерді.
Меңгерді:Күзде бау бақшаждағы көп жұмыстарды меңгерді.
Білім беру саласы: «Қатынас» 3-сабақ
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті:Тіл дамыту
Тақырыбы: «Бау-бақшада»
Мақсаты:1.Жемістердің бақта, көкөністердің бақшада өсетіндігі туралы түсіндіру. 2.Олардың аталуы, құрамында кездесетін дәрумендері, оның адам денсаулығына маңызы жөніндегі білімдерін тереңдету арқылы есте сақтау қабілеттерін дамыту. 3.Күзгі еңбек түрімен таныстыру арқылы еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
Қолданылатын көрнекіліктер: Күзгі аула бағы бейнеленген суреттер.
Әдіс-тәсілдер:Жұмбақ шешу, сұрақ-жауап, дид-қ ойын, дәптермен жұмыс, сөздік жұмыс.
Әрекет кезеңдері | Тәрбиешінің іс-әрекеті | Баланың іс-әрекеті |
Мотивациялық | Шаттық шеңбері: | -жемістер мен көкөністер |
Ұйымдастырушылық-ізденушілік | 1-тапсырма: Дәптердегі екі сурет арқылы бақ пен бақшаның айырмашылығын түсіндіру. | Сурет бойынша әңгіме құрастырады. 1)Қарбыз |
Рефлекциялық-түзетушілік | Қорытындылау : | Еңбек етсен ерінбей, Тояды қарның тілінбей. |
Күтілетін нәтиже:
Біледі:Көкөністер мен жемістерді ажырата білді.
Игерді:Жаңылтпашты жаңылмай айтуды
.Меңгерді:Көкөністер, жемістердің мол өнім беруі үшін көп еңбектену керек екенін.
Білім беру саласы :«Қатынас»
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті:Тіл дамыту 4-сабақ.
Тақырыбы: Нан қайдан келеді./ертегі/
Мақсаты:Балаларға көрнекі құралдар арқылы ертегінің мазмұнын түсіндіру. Нанның адам еңбегімен келетінін жеткізу.Нанды қастерлеуге,қадірлеуге тәрбиелеу.
Іс әрекет бөлімдері | Педагогикалық іс әрекет | Балалардың іс әрекеті |
Ынталандыру | Шаттық шеңберін ұйымдастыру | Өлең жолдарын қайталату |
Ұйымдастыру | Өткенге ой –қозғау. | Бауырсақ бөлкей, табанан т.б суреттке қарап әңгіме құрастыру Өлең мазмұнына сәйкес қимылдар жасау |
Қорытындылау | Тышқанды қандай сұрақ мазалады? | Балаларға қайталатып айтқызу |
Күтілетін нәтиже: ертегіні айта алу
Білуі тиіс: нан неден алынатынын
Түсінігі: нанды қадірлеу қастерлеу
Білім беру саласы: «Қатынас» 5-сабақ
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті:Тіл дамыту
Тақырыбы: Менің отбасым.
Мақсаты:Отбасы ,отбасы мүшелері туралы түсніктерін қалыптастыру. Отбасы мүшелері мен олардың сыйластығы,балалардың есте сақтау қабілеттерін дамыту.үлкенді құрметтеуге тәрбиелеу.
Іс әрекет бөлімдері | Педагогикалық іс әрекет | Балалардың іс әрекеті |
Ынталандыру | Шаттық шеңберін ұйымдастыру | Өлең жолдарын қайталату |
Ұйымдастыру | «Ойлан тап»ойыны. | Қайырлы таң әкешім.анашым Өлең мазмұнына сәйкес қимылдар жасау |
Қорытындылау | Отбасы дегеніміз кімдер? | Балаларға қайталатып айтқызу |
Күтілетін нәтиже: Отбасы мүшелерін атай білу
Білуі тиіс: Үлкенге құрмет, кішіге ізет
Түсінігі: Тақпақты жатқа айту мағынасын түсіну
Кестені толтырған: Ергебек.Ж.
Білім беру саласы: «Қатынас» 6-сабақ
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті: Тіл дамыту
Тақырыбы:«Қасқыр, түлкі, әтеш» (ертегі)
Мақсаты:1. Ертегі мазмұнын түсіндіру.
2. Сөздік қорларын толықтыру, сөйлеу мәдениетін, ойлау қабілеттерін дамыту.
3. Қоршаған ортаға мейірімді болуға тәрбиелеу.
Қолданылатын көрнекі құралдар:Ертегі мазмұнына сәйкес салынған суреттер
Оқу іс-әрекетінің кезеңдері | Тәрбиешінің іс-әрекеті | Балалардың іс-әрекеті |
Мотивациялық қозғаушы | Шаттық шеңбер. | Балаларға өлеңді қайталайды. |
Ұйымдастырушылық-ізденістік | Әңгімелесу
«Ертегі-бұл ерекше жанр. Ертегіде жануарлар адам секілді сөйлейді немесе адам үшін түрлі нәрселер жасай алуы мүмкін. Ертегі ғажайып, сиқырлы құралдар бар, олар сол құралдар арқылы барлық затты өзгертеді»
Негізгі бөлім | Балалар тәрбиешінің сұрақтарына жауап береді. Ертегі туралы түсініктері қалыптасады. Өздерінің естереріне түскен ертегілерінің мазмұнын айтады Жаңа ертегіні тыңдайды Дәптердегі тапсырмаларды орындайды. Балалар ертегі туралы өздерінің пікірлерін айтады. Жұмбақтың шешуін табады |
Рефлекциялық-түзетушілік | Сұрақ-жауап әдісі арқылы сабақта білімдерін қортындылайды. | Ертегінің мазмұнын айтады, сұрақтарға жауап береді. |
Күтілетін нәтиже
Біледі:ертегінің не екенін;
Түсінеді:ертегінің мазмұнын түсінеді;
Меңгереді:сұраққа жауап бере отырып, түсінік айтады.
Кестені толтырған: Ергебек Ж
.Білім беру саласы: «Қатынас» 7-сабақ
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті:Тіл дамыту
Тақырыбы:Үй құстары, үй жануарлары
Мақсаты:Үй жануарлары мен үй құстары туралы және олардың адамға келтіретін пайдасы туралы түсініктерін қалыптастыру.
2. Үй жануарлары мен үй құстарына деген қамқорлық сезімін ояту және оларға жағдай жасауға үйрету.
3. Еңбекқорлыққа баулу.
Іс әрекет бөлімдері | Педагогикалық іс әрекет | Балалардың іс әрекеті |
Ынталандыру | Шаттық шеңберін ұйымдастыру | Өлең жолдарын қайталату |
Ұйымдастыру | Қызығушылықтарын ояту. | суреттке қарап әңгіме құрастыру Жұмбақты мұқият тыңдау Балалар жауабын тыңдау |
Қорытындылау | Үй жануарларын атайықшы. Қандай үй құстарын білесіңдер. Үй жануарлары мен үй құстарының пайдасы барма. | Балаларға қайталатып айтқызу |
Күтілетін нәтиже: үй жануарлар мен үй құстарын қамқор болу.
Білуі тиіс.үй құстары мен үй жануарладың тіршілігі туралы
Түсінігі: Үй құстары мен үй жануарлардың әрқайсысының қасиеттері өздеріне тән.
Білім беру саласы: «Қатынас» 8-сабақ
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті: Тіл дамыту
Тақырыбы: «Жабайы жануарлар.Тапқыр қоян
Мақсаты:Балаларға көрнекі құралдар арқылы ертегінің мазмұнын түсіндіру. Сөздік қорын толықтыру,сөйлеу мәдинетін, ойлау қабілетін арттыру. Үлкендерді қастерлеуге,қадірлеуге тәрбиелеу. Көркем сөз, әңгімелеу, көрсету, түсіндіру, сұрақ - жауап, жұмбақтар жасыру, ой қозғау, ойын, қорытындылау.
Іс әрекет бөлімдері | Педагогикалық іс әрекет | Балалардың іс әрекеті |
Ынталандыру | Шаттық шеңберін ұйымдастыру | Өлең жолдарын қайталату суреттке қарап әңгіме құр Итке |
Ұйымдастыру | - Қасқыр - күшті, батыр, ержүрек, ақылы да айласы да бар өте қауіпті жыртқыш аң. | Ертегіні мұқият тыңдау Балалар жауабын тыңдау |
Қорытындылау | Қорытындылау : | Балаларға қайталатып айтқызу |
Күтілетін нәтиже:
Білуі : Аңдарды бір - бірінен ажырата білу.
Меңгеруі: Жабайы жыртқыш аңдар туралы толық мағлұматты меңгерту.
Жасай алуы: Көру, есту, түсіну арқылы өз беттерінше іс- әрекет жасай алу
Кестені толтырған: Ергебек Ж.
Білім беру саласы: «Қатынас» 9-сабақ
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті:Тіл дамыту
Тақырыбы: «Ойыншықтар айтысы»
Мақсаты:.Балалардың ойыншықтар туралы түсініктерін кеңейту, ойыншықтардың аттарын атай отырып, оларды сипаттап айтуға үйрету.
Тіл ұстарту жаттығуларын дұрыс айта білуге дағдыландыру.
Ойыншықтарды күтіп, ұқыпты ұстауға тәрбиелеу.
Іс әрекет бөлімдері | Педагогикалық іс әрекет | Балалардың іс әрекеті |
Ынталандыру Ұйымдастыру Қорытынды | Арайлап таң атты, Балаларды сабаққа жақсы ұйымшылдықпен қатысып, өздеріне берілген тапсырмаларды орындағандықтары туралы айтып пысықтау | Өлең жолдарын қайталату Күздің соңғы айы Ойыншық Балалар жауабын тыңдау |
Күтілетін нәтиже:
Білуі : Ойыншықтарды бір - бірінен ажырата білу.
Меңгеруі: ойыншықтар туралы толық мағлұматты меңгерту.
Жасай алуы: Көру, есту, түсіну арқылы өз беттерінше іс- әрекет жасай алу
Білім беру саласы: «Қатынас» 10-сабақ
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті: Тіл дамыту
Тақырыбы:«Ел ордасы Астана»
Мақсаты: Балаларға Елордамыз Астана жайлы түсінік беру, Тұңғыш президенті күні жайлы әңгімелеу, Президентіміз жайлы түсінік беру, Астанаға саяхат жасау арқылы астананың көрнекті жерлерімен таныстыру. Ұйымшылдыққа, Отансүйгіштікке, қайырымдылыққа тәрбиелеу
Іс-әрекет бөлімдері | Педагогикалық і әрекет | Балалардың іс рекеті |
Ынталандыру | Шаттық шеңберін ұйымдастыру | Өлең жолдарын қайталату |
Ұйымдастыру | Негізгі бөлім. | Балалардың ойын тыңдау Өлең мазмұнына сәйкес қимылдар жасау Ойынға белсенділікпен қатысуРәміздер Мемлекетке не үшін керек? |
Қорытындылау | Еліміздің астанасы қай қала? | Балаладың жауаптарын тыңдау |
Күтілетін нәтиже:
Не білді: Туған мен қаланың аттарын атай білу.
Не істей алады: Көп тулардың ішінен өз туын таба алады
Білім беру саласы: «Қатынас» 11-сабақ
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті:Тіл дамыту
Тақырыбы: «Жыл басына таласқан хайуанаттар»
Мақсаты: Балаларға он екі жыл атаулары туралы түсіндіру. Балаларды достыққа, бір - бірін сыйлауға тәрбиелеу. Ұйымшылдыққа, Отансүйгіштікке, қайырымдылыққа тәрбиелеу
Іс -әрекет бөлімдері | Педагогикалық і әрекет | Балалардың іс рекеті |
Ынталандыру | Шаттық шеңберін ұйымдастыру | Өлең жолдарын қайталату |
Ұйымдастыру | Негізгі бөлім. | Балалардың ойын тыңдау Балалар іс қимылмен көрсету Хайуанаттар Өлең мазмұнына сәйкес қимылдар жасау |
Қорытындылау | - Соны мен балалар ертегі сендерге ұнады ма? Бүгінгі оқу іс - әрекетімізде не өттік? | Балаладың жауаптарын тыңдау |
Күтілетін нәтиже:
Білу тиіс: Жыл аттарын білу керек.
Үйрену керек: Ертегіні кейіптендіру, кейіпкердің жүрісіндегі, қимылындағы, дауысындағы ерекшелікті бейнелеу
«Жыл басына таласқан хайуанаттар» Ашық сабақ.
Білім саласы: Қатынас
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті: Сөйлеуді дамыту.
Тақырыбы: Жыл басына таласқан хайуанаттар
Мақсаты: Балаларға он екі жыл атаулары туралы түсіндіру. Балаларды достыққа, бір - бірін сыйлауға тәрбиелеу.
Көрнекілігі:Суреттер, плакаттар, үнтаспа.
Әдіс - тәсілдері: түсіндіру, сұрақ - жауап, ойын түрлері.
Мотивациялық қозғаушы кезең.
Тәрбиешінің іс - әрекеті:
Шаттық шеңбері.
Балалар мен бірге қайталайды.
- Бүгін біздің оқу іс - әрекетімізге көптеген қонақтар келді. Барлығымыз амандасайық.
Балалардың іс - әрекеті:
Арайлап атқан таңға сәлем! Жылуын шашқан күнге сәлем! Жайнап өскен бізге сәлем! Білім беріп тәрбиелеген, Апайларым сіздерге сәлем!
- Сәлеметсіздер ме, апайлар!
Іздену ұйымдастырушылық кезеңі.
Өткен оқу іс –әрекетіне ой қозғау.
-Біз қай мемлекетте тұрамыз? -Қазақстан. -Қазақстанның елордасы қай қала? -Астана.Бас қаламыздағы қандай көрікті жерлерді білесіңдер? -Бәйтерек,Нұрастана мешіті,т.б. -Астана сөзі неше буыннан тұрады?
- 3 буыннан. Ас-та-на.
Тәрбиеші іс-әрекеті. Балаларға ертегі еліне саяхат жасайтындарын айтады. Дидактикалық ойын: «Ойлан тап» «Қызыл телпек», «Бауырсақ», «Күлше қыз», «Алтын балық», «Алма»
Дидактикалық ойын: «Мозайка».Мақсаты: Балаларды жылдамдылыққа үйрету. Үй жануарлар туралы білімдерін кеңейту. Балалар құрастырмадан құрастырылған жануарлар туралы әңгімелеп береді. Түйе сүтін шұбат деп атаймыз.Жылқы-сүтін қымыз дейді.
-Бұлар қандай жануарлар? -Үй жануарлары.
Бүгінг іоқу іс - әрекетіміздің тақырыбы:
«Жыл басына таласқан хайуанаттар»
Тәрбиеші ертегіні бастайды.
Ең ерте заманда хайуандар жылдың басы болуға таласыпты.
Сонда жылқы айтыпты:
— Мен алысты жақын қыламын. Күшімді көреді, сүтімді ішеді, қылыма шейін арқан, жіп еседі. Адамға менен пайдалы мал жоқ, жыл ағасы мен боламын, – дейді.
Түйе айтады: — Сен адамның жұмысын қылсаң, сұлы, шөп асайтын тамағың үшін құл болдың, міне, мен сен көтере алмайтын ауырды көтеріп, неше айшылық алыс жерлерге барамын. Аш болдым деп, арпа, сұлы сұрамаймын. Көде болса, көде, жусан болса, жусан, не кез келсе, соны қорек етіп, табылса, су ішіп, табылмаса, шөлде де жолға жүре беремін. Жыл басы болу маған лайық.
Сиыр айтады:
— Адам егін ексе, менімен егеді, сүтімді ішеді, құрт-май істейді, жыл басы болу маған лайық.
Қой айтады:
— Мен болмасам, қазақ үйін немен жабар еді. Жүнімді алып, киіз басады, жабағымнан киім тігеді, арқан, жіп еседі. Сүтімнен құрт-май алады, шаруаға менен пайдалыларың жоқ.
Ит айтады:
— Мен болмасам, сендердің көбіңді не ұрлап, не қасқыр жеп тауысар еді. Мен сендердің баршаларыңның бақташыңмын, дұшпан көрінсе, үріп, абалап, иеме хабар беремін.
Тауық айтады:
— Мен болмасам, кісі ерте жұмысына бармай, ұйықтап қалар еді. Мен ерте тұрып, таң атты деп шақырып, хабар айтамын. Кеш болса, жатар мезгіл болды деп, тағы шақырамын.
Тышқан не айтарын білмей тұрады да бір түрлі қулық ойлап, жиылған көпке айтады:
— Бұл таластан еш нәрсе өнбес, жылды қарап тұралық та кім бұрын көрсе, сол жыл басы болсын.
Өзгелері қарап тұрғанда, түйе өзінің бойына сеніп: «Менен бұрын кім көреді?», – деп, тышқанның сөзін қостайды. Бөрі қарасып тұрады. Біраздан соң тышқан жорғалап, түйенің өркешіне шығып отырады. Көп хайуан таласып: «Біз көреміз, біз көреміз»,–деп тұрғанда, ең биікте отырған тышқанды көріп, еш нәрсе демепті.
Тышқан Жыл келді, жыл келді!
Күннің шыққанын мен көрдім
Мен жыл басы боламын!
Осылайша күнді бәрінен бұрын Тышқан көріп, жыл басы болған екен.
Тышқан деген батырың
Таңды көзбен атырды
Төбесінен түйенің
Жылды көріп қатырды
Барлығың да қараңдар,
Енді үйге тараңдар ,
Жылды көрген тышқанды
Жыл басы деп санаңдар!
Тышқаннан кейін сиыр, барыс, қоян, ұлу, жылан, жылқы, қой, мешін , тауық, ит, доңыз көрген екен. Ал түйе болса аузы ашылып таңырқап ештеңе түсінбей қала береді. Сөйтіп жыл атауларынан құр қалыпты.
Жан-жануарлар достық пен сыйластықты, ақылдылықты, тапқырлықты мойындап әнге қосып, би билеп, жаңа жылды тойлаған екен.
“Түйе бойына сеніп, жылдан құр қалды”- деген сөз осыдан қалған екен. Осыдан бастап жыл аттары 12 атпен аталыпты. 12 жыл 1 мүшел
Үй жануарларына байланысты мақал-мәтелдер айту.
Сергіту кезеңі.
Аққу болып ұшамыз, Көлге келіп қонамыз. Көлдің бетін құшамыз, Қайта самғап ұшамыз.
Ойын: Төлін тап.
Хормен:Тышқан, Сиыр, Барыс, Қоян,
Ұлу, Жылан, Жылқы, Қой
Мешін, Тауық, Ит, Доңызды
Санап, жаттап, біліп қой! (жаттату )
Рефлекстік түзету кезеңі.
-Бүгінгі оқу іс-әрекетінде қандай ертегімен таныстық?
- Соны мен балалар ертегі сендерге ұнады ма?
-Бүгінгі оқу іс - әрекетімізде не өттік?
- Жарайсыңдар, барлығыңда жақсы қатыстыңдар.
Бүгін оқу іс - әрекетіміз аяқталды, апайларға сау болыңыз айтамыз.
Күтілетін нәтиже: Білу тиіс: Жыл аттарын білу керек.
Үйрену керек: Ертегіні кейіптендіру, кейіпкердің жүрісіндегі, қимылындағы, дауысындағы ерекшелікті бейнелеу.
Тәрбиеші: Ергебек Ж.Ә.
Бекітемін :
Білім беру саласы: «Қатынас»
Білім беру саласы: «Қатынас» 12-сабақ
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті:Тіл дамыту
Тақырыбы «Қысқы киімдер»
Мақсаты: Балалардың қыс мезгілі туралы білімдерін кеңейтіп, сөздік қорын байыту. Қысқы ойындарды әңгімелеп айтуға баулу.
Қыс мезгілінде ойналатын ойындарды, сырғанауға арналған заттарды ажырата білуге үйрету, қысқы киімдерді ажырату.
Бір - біріне қамқор болуға, ұйымшылдықпен ойнауға тәрбиелеу.
Іс -әрекет бөлімдері | Педагогикалық і әрекет | Балалардың іс әрекеті |
Ынталандыру | Шаттық шеңберін ұйымдастыру | Өлең жолдарын қайталату |
Ұйымдастыру | І. Кіріспе бөлім | Жұмбақтар жауабын табу Қыста Санамақты қайталап айту. Өлең мазмұнына сәйкес қимылдар жасау |
Қорытындылау | ІІІ. Оқу іс - әрекетін қорытындылау. |
Күтілетін нәтиже:
Білу тиіс: Жыл аттарын білу керек.
Үйрену керек: Қыс мезгілдеріндегі ай аттарын жаттқа білу.Қыс мезгілінің ерекшеліктерін жатқа білу
Кестені толтырған : Ергебек Жазира.
Бекітемін : 6.12.16
Білім беру саласы: «Коммуникация»
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті:Сөйлеуді дамыту
Тақырыбы: «Көңілді қыс.Қысқы ойындар»
Мақсаты: Балалардың қыс мезгілі туралы білімдерін кеңейтіп, сөздік қорын байыту. Сұраққа нақты жауап беріп, сурет мазмұнына сай әңгіме құрап айтуға үйрету. Қысқы ойындарды әңгімелеп айтуға баулу.Қыс мезгілінде ойналатын ойындарды, сырғанауға арналған заттарды ажырата білуге үйрету.Табиғат көрінісін сипаттап, қызықтарын әңгімелету арқылы балалардың шығармашылық қабілеттерін дамыту. Бір – біріне қамқор болуға, ұйымшылдықпен ойнауға тәрбиелеу.
Іс -әрекет бөлімдері | Педагогикалық іс- әрекет | Балалардың іс әрекеті |
Ынталандыру | Шаттық шеңберін ұйымдастыру | Өлең жолдарын қайталату |
Ұйымдастыру | І. Кіріспе бөлім | Өлең мазмұнына сәйкес қимылдар жасау Жұмбақтар жауабын табу Қыста |
Қорытындылау | ІІІ. Оқу іс - әрекетін қорытындылау. | Балаладың жауаптарын тыңдау |
Күтілетін нәтиже:
Білу тиіс: Жыл аттарын білу керек.
Үйрену керек: Қыс мезгілдеріндегі ай аттарын жаттқа білу.Қыс мезгілінің ерекшеліктерін жатқа білу
Бекітемін:
Білім беру саласы: «Коммуникация» 14-сабақ Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті: Сөйлеуді дамыту Тақырыбы: Тәуелсіздік төрімде Мақсаты:1. 16 Желтоқсан тәуелсіздік күні екені туралы түсінік беру.2. «Тәуелсіздік», «Егемен» деген сияқты сөздерді мағыналарын ұғындыру арқылы сөздік қорларын толтырып, есте сақтау қабілеттерін дамыту.3. Бүлдіршіндердің Отанға деген сүйіспеншіліктерін арттыру.Көрнекілігі: Отан, табиғат, Қазақстан Республикасының картасы, Тәуелсіздік ескерткішінің суреттер
іӘдіс-тәсілі: Әңгімелеу, сұрақ-жауап, дәптермен жұмыс, дидактикалық ойын
Іс-әрекет кезеңдері | Педагогтың әрекеті | Балалардың әрекеті | |
Мотивациялық –қозғаушылық | Балалар, бүгін біздер жаңа сабақ өтеміз назар аударайық! | Балалар өлең жолдарын қайталап айтады. | |
Ізденістік-ұйымдастырушылық | -«Ой қозғау» стратегиясы ұсынамын | ||
Рефлексикалық-түзетушілік | Қорытындылау. |
Күтілетін нәтиже: Біледі:Қазақстан Республикасының рәміздерін білді
Игереді: Туған жеріне деген сүйіспеншілігіе арттыру Меңгереді:Өлең мақал- мәтелдер
Бекітемін :
Білім беру саласы: «Коммуникация» 15-сабақ Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті: Сөйлеуді дамыту
Тақырыбы: «Жаңа жыл келді!»
Мақсаты: Балалардың қыс мезгілі туралы білімдерін кеңейтіп, сөздік қорын байыту. Сұраққа нақты жауап беріп, сурет мазмұнына сай әңгіме құрап айтуға үйрету. Қысқы ойындарды әңгімелеп айтуға баулу.Табиғат көрінісін сипаттап, қызықтарын әңгімелету арқылы балалардың шығармашылық қабілеттерін дамыту. Бір – біріне қамқор болуға, ұйымшылдықпен ойнауға тәрбиелеу.
Іс -әрекет бөлімдері | Педагогикалық іс әрекет | Балалардың іс -әрекеті |
Ынталандыру | Шаттық шеңберін ұйымдастыру | Өлең жолдарын қайталату |
Ұйымдастыру | І. Кіріспебөлім | Өлең мазмұнына сәйкес қимылдар жасау Жұмбақтар жауабын табу Қыста |
Қорытындылау | ІІІ. Оқу іс - әрекетін қорытындылау. | Балаладың жауаптарын тыңдау |
Күтілетін нәтиже:
Білу тиіс: Біздің жаңа жылымыз қай уақытта болатынын білу.
Үйрену керек: Әр елдің жаңа жылды қалай қарсы алатынын білу.
Білім беру саласы: «Қатынас» 16-сабақ
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті:Тіл дамыту
Тақырыбы: «Құстардың тіршілігі»
Мақсаты: Балалардың құстар туралы білімдерін тиянақтау. Қазақстанда кездесетін құстардың түрлерімен таныстыру.Үй құстарының әрқайсысының өзіне тән қасиеттері туралы әңгімелеу. Үй құстарына қамқор болуға, оларды күте білуге, құстарды қорғау тәрбиелеу.
Іс -әрекет бөлімдері | Педагогикалық іс- әрекет | Балалардың іс- әрекеті |
Ынталандыру | Шаттық шеңберін ұйымдастыру | Өлең жолдарын қайталату |
Ұйымдастыру | І. Кіріспе бөлім | Өлең мазмұнына сәйкес қимылдар жасау Жұмбақтар жауабын табу Қыста - Жылы киімдерімізді киеміз |
Қорытын | Оқу іс - әрекетін қорытындылау. | Балаладың жауаптарын тыңдау |
Күтілетін нәтиже:
Білу керек:Балалар үй құстары туралы: немен қоректенеді, адамдарға деген пайдасын, үй құстарының түрлерін, олардың дыбысталуын білу керек.
Болу керек:Балалар үй құстарына жем шашып, ыдысқа су құйып, ұятазартубалапандарына қамқор болу керек
Кестені толтырған: Ергебек.Ж
Бекітемін : 10.01.17ж
Білім беру саласы: «Коммуникация»
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті:Сөйлеуді дамыту
Тақырыбы: .«Жабайы жануарлардың қысқы тіршілігі»
Мақсаты: Балалардың жануарлар туралы білімдерін тиянақтау. Қазақстанда кездесетін құстардың түрлерімен таныстыру. Оқушылардың тілдерін дамыту. Логикалық ойлау қабілеттерін дамыту. Туған өлкенің жануарларын қорғау. Үй жануарларын қамқорлыққа алу, еңбекқорлыққа баулу.тәрбиелеу.
Іс -әрекет бөлімдері | Тәрбиеші қызметі | Балалардың іс әрекеті |
Ынталандыру | Шаттық шеңберін ұйымдастыру | Өлең жолдарын қайталату |
Ұйымдастыру | І. Кіріспе бөлім | Өлең мазмұнына сәйкес қимылдар жасау |
Қорытындылау | Оқу іс - әрекетін қорытындылау. | Балаладың жауаптарын тыңдау |
Күтілетін нәтиже:
Білу керек:
Балалар жабайы жануарлар немен қоректенеді, адамдарға деген пайдасын, үй жануарлары түрлерін, олардың дыбысталуын білу керек.
Болу керек:
Балалар үй құстарына жем шашып, ыдысқа су құйып, ұя салып маңайын тазартып балапандарына қамқор болу керек
Білім беру саласы: «Коммуникация» 18-сабақ
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті:Сөйлеуді дамыту
Тақырыбы:«Көшедегі көліктер»
Мақсаты: Балалардың көліктер туралы білімдерін тиянақтау. Көліктер атауын атау. Жер, жер асты, әуе, су көліктері туралы түсінік беру.
Жер үсті көліктерінің түрлері: жолаушы, жүк тасымал, арнаулы көліктер болып бөлінетінін түсіндіру..
Іс -әрекет бөлімдері | Педагогикалық іс- әрекет | Балалардың іс әрекеті |
Ынталандыру | Шаттық шеңберін ұйымдастыру | Өлең жолдарын қайталату |
Ұйымдастыру |
Сөздікпен жұмыс. Жедел жәрдем-алғашқы көмек беретін дәрігерлер.Өрт сөндіргіш-өрт сөндіретін құрал. | Өлең мазмұнына сәйкес қимылдар жасау Балалар іс қимылмен көрсету |
Қорытындылау | Оқу іс - әрекетін қорытындылау. | Балаладың жауаптарын тыңдау |
Күтілетін нәтиже:
Білу керек:
Балаларға көліктердің пайдасын, түрлерін,
Болу керек: суретін сала алу, сипаттай білу
Білім беру саласы: «Қатынас» 19-сабақ
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті:Тіл дамыту
Тақырыбы:«Жеті қазынаның бірі»
Мақсаты: Балаларды жеті санының киелі екенін, мысалдар арқылы, жеті суреті бойынша ажырату. Жеті қазынаны атауға, еліне елеулі қызмет жасайтын азамат болуға, айтылған ертегі бойынша анық сұраққа жауап беруге дағдыландыру, ертегі арқылы анық, мәнерлі сөйлеуге үйрету. Қазақ халқының салт - дәстүрін, әдет - ғұрпын қастерлеп, дәріптеуге тәрбиелеу.
Іс -әрекет бөлімдері | Педагогикалық іс- әрекет | Балалардың іс әрекеті |
Ынталандыру | Шаттық шеңберін ұйымдастыру | Өлең жолдарын қайталату |
Ұйымдастыру | Ой қозғау: | Өлең мазмұнына сәйкес қимылдар жасау Балалар берілген сұрақтарға жауап береді Суреттер бойнша әңгімелеу Ертегіні сомдау Қимылмен көрсету. Жеті қазына 1.Ер жігіт.2.Сұлу әйел.3.Жүйрік ат.4.Берен мылтық.5.Құмай тазы.6.Қыран бүркіт.7.Өткір кездік. |
Қорытындылау | Оқу іс - әрекетін қорытындылау. | Балаладың жауаптарын тыңдау |
Күтілетін нәтиже:
Білуі: Балалар қазақ халқында жеті саны «қасиетті, киелі сан» екенін білді.
Меңгеруі: Жеті қазынаны атауға, олардың жеке қасиеттерімен танысып, ертегі арқылы тақырыпты толық меңгерді
Білім беру саласы: Қатынас 20-сабақ Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті: Тіл дамыту Тақырыбы: Мамандықтың бәрі жақсы Мақсаты:1. Балалардың әртүрлі мамандықтар туралы білімдерін толықтыру.2. Сурет бойынша қойылған сұрақтарға толық жауап беруге дағдыландыру арқылы зейіндерін дамыту.3. Үлкендердің еңбегін бағалауға тәрбиелеу және мамандық таңдауға қызығушылықтарын тудыру.Көрнекілігі: Түрлі мамандықтар иелері бейнеленген суреттер, құралдар.Әдіс-тәсілі: Әңгімелеу, сұрақ-жауап, дәптермен жұмыс, дидактикалық ойын
Іс-әрекет кезеңдері | Педагогтың іс-әрекеті | Балалардың іс- әрекеті |
Мотивациялық –қозғаушылық | Шаттық шеңбері: | Балалар қимыл қозғалыс арқылы өлең жолдарын айтып шықДөңгелене тұрып Е.Өтетілеуұлының «Достармен бірге» өлеңін қимыл-қозғалыспен орындайды. Тіл дамыту сабағы |
Ізденістік-ұйымдастырушылық | Тәрбиеші: Балалар сәлеметсіңдер ме! Бүгін бізге қонақтар келіпті, қане қарайықшы. Олай болса бүгінгі тіл дамыту сабағымызды бастайық. -Дәптермен жұмыс. | Аспазшы, мұғалім, құрлысшы, жүргізуші -Тамақ пісіреді, сабақ береді, үй салады, көлікті жүргізеді. «Кімге не керек?» дидактикалық ойынын ойнайды. Дәптерден сәкестік тестін орындайды. |
Рефлексикалық-түзетушілік | Қайсысы артық? Дид\ойын. | Ойынды қызыға ойнайды. |
Күтілетін нәтиже: Біледі: мамандықтардың түрлерін біледі, атқаратын қызметтерін таниды.
Меңгереді: сыйластықты, ұқыптылық туралы, жауапкершілікті сезіну туралы түсінеді.
Кестені толтырған :Ергебек.Ж
Тәрбиеші: Ергебек.Ж.
Тіл дамыту Ашық сабақ
Мамандықтың бәрі жақсы 0 «в»сынып
Білім беру сапасы: қатынас:
Тақырыбы:Мамандықтың бәрі жақсы.
Мақсаты:1. Балалардың әр түрлі мамандықтар туралы білімдерін толықтыру
Міндеттері:
1. балаларды әр түрлі мамандықтар иесімен таныстыру.
2. Сурет бойынша қойылған сұрақтарға толық жауап беруге дағдыландыру арқылы зейіндерін дамыту.
3. Мамандық таңдауға қызығушылықтарын тудыру.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Көрнекілігі:Мамандықтар түрлерінің суреті, сандық.
Сабақтың ұйымдастыру бөлімі.
Тәрбиеші: Балалар сәлеметсіңдер ме! Бүгін бізге қонақтар келіпті, қане қарайықшы. Олай болса бүгінгі тіл дамыту сабағымызды бастайық.
(есік қағып қоян кіреді)
- Қоян сізге не болды?
- Мен балаларыма дүкеннен сыйлықтар алып келе жатыр едім, мені машина қағып кетті.
- Балалар, қоянға қалай көмектесеміз?
- Қоянды кім емдеп жазады?(дәрігер)
- Балалар қоянның сіздерге алып келген тапсырмасы бар. Қоянның көңіл күйі жақсы болу үшін, тапсырмасын орындайық.
- Ал, балалар мен сендерге жұмбақ жасырайын.
Ал мына жұмбақтардың шешуін табыңдаршы?
1. Алып жатқан жан – жақты,
Үйлерді кім тұрғызды. (Құрылысшы)
2. Өміріңді күзеткен
Ысқырығы күшті адам. Ол кім? (милиционер)
3. Өскен шашты жаратпайтын
Қайшысы бар жалаңдайтын. (шаштараз)
- Жарайсыңдар балалар жұмбақтарды өте жақсы шештіңдер.
- Балалар қандай жұмбақтар шештіңдер (құрылысшы, милиционер, шаштараз). Бұл сөздер нені білдіреді?
- Әрине мамандықтар туралы. Себебі біздер бүгінгі сабағымыз мамандықтар туралы.
Енді орнымыздан тұрып сергіп алайық.
Сергіту сәті:
Терезені ашайық,
Таза ауа жұтайық.
Тез – тез, тез – тез отырып,
Орнымызды табайық.
Балалар енді суретке назар аударайықшы, қазір сұрақтарға толық жауап беріп, сөйлем құрастырайық.
Мысалы – дәрігер маманы кім? – ол кішкентай балалармен үлкендерді емдейді.
Аспазшы маманы кім? – дәмді ас пісірумен айналысады.
Құрылысшымаманыкім? – көпқабатты, зәулімүйлерсалады.
Мұғаліммаманыкім? – оқу мен жазуды, білім беретін апай.
Май қызметкерікім? – елдіңтыныштығынқорғайтынмаман.
Сатушыкім? – олазық – түліктерсататынадам.
Шаштаразмаманыкім? – түрлішашсәндейтінадам.
Бізойнаймыз, ойнаймыз
Кімболудықалаймыз.
Олайболсакімаспазшыболғысыкеледі?
Олайболсакіммұғалімболғысыкеледі?
Олайболсакім май қызметкеріболғысыкеледі?
Олайболсакімсатушыболғысыкеледі?
Олайболсакімшаштаразболғысыкеледі?
Кімдәрігерболғысыкеледі?
Олайболсакімқұрылысшыболғысыкеледі?
- Тәрбиешібалаларданәрмамандықтыңісқимылынәңгімелепсұрайды.
- Балаларсатушы не істепжатыр? (олазық - түліксатыпжатыр)
Балаларбіздіңортамызғадәрігеркелді. Қояндыдәрігеремдесін.
Дәрігер:
Жақсыоқыпсабақты,
Білімалыптоламын.
Аурулардыемдейтін
Мен дәрігерболамын.
Шаштараз:
Сәнүлгісінқиятын
Шаштаразболамжолыңа
Түрлі – түрлішашқиып
Қызмететемхалқыма.
Сатушы:
Жақсыоқыпсабақты
Мақсатымбұлұраным
Үлкенболыпөскенде
Сатушыбоптұрамын.
Май:
Елгеқызмететемін
Шаршамаймын мен бірақ
Күні – түні май боп
Ұйықтамаймын мен бірақ.
Құрылысшы:
Қолда темірқалағым
Саздан сарай саламын
Алматыданаумайтын
Әсемқаласаламын.
Мұғалім:
Мұғалім, аспазшы
Жақсыоқыпсабақты
Білімалыптоламын
Бөбектердіоқытар
Мен мұғалімболамын
Аспазшы:
Дәмдітамақпісіріп
Өнерлі бала боламын
Халқымсүйгенардақты
Мен аспазшыболамын.
- Балаларқояндыемдепжаздық. Ендіжолережесін май қызметкерітүсіндіріпжолданжүргізіпкөрсетсін.
- Жарайсың, қоян, ендіжолережесінүйрендіңбе.(үйрендім)
- Олайболса сен бізгеқонақ бол.
- Жарайсыңдарбалалар, ендібәрімізтақтадағысуреткеқарайық.
Қазір«Кімжылдам» ойынынойнаймыз. Олүшінбәрімізтақтадағыойынныңшартыментанысыпөтейік.
Шарты: тақтадағысуреттергеқараймыз, қайсуретмамандыққакерек. Соны тез тауыпайтамыз.
- Балаларқояндақызығыпсендерменойнағысыкеліптұр.
- Біргеойнайсыңдарма?
- Ендеше «Сен өскендекімболғыңкеледі?» ойыныңойнайық.
- Шарты: Қояндоплақтыруарқылыәр бала өзойынайтады.
- Балалар мен көжектерімебарайын. Сендержолережесінүйреттіңдержәнедәрігерліккөмеккөрсеттіңдер. Ал енді мен сыйлықтарымменбөлісейін. (алматарату) Сендергекөпрахмет. Сауболыңдарбалалар.
Қорытынды:
- Бүгінбалаларқандайтақырыптаәңгімелестік?
- қандаймамандықиелерінбілдіңдербалалар?
Жарайсыңдарбалаларқазақтамынадаймақалбер, «Еңбекетсеңерінбей, тоядықарнынтіленбей», «Еңбектің – нанытәтті, жалқаудыңжанытәтті»
Балаларерінбейеңбектеніпсабаққажақсықатысқандарыңызүшінкөпрахмет.
Мадақтау: Бүгінгі сабаққа балалар өте жақсы қатыстыңдар.
Білім беру саласы: «Қатынас» 21-сабақ
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті:Тіл дамыту
Тақырыбы: «Бір уыс мақта »
Мақсаты: Әңгіме мазмұнымен таныстыру, түсінгенін айта білуге үйрету. Есте сақтау қабілеттерін дамыту. Сөздік қорларын молайтып, байланыстыра сөйлеуге дағдыландыру. Еңбекқорлыққа, имандылыққа тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: Ыбырай Алтынсариннің портреті, мақта және әңгімеге байланысты суреттер.
Іс -әрекет бөлімдері | Педагогикалық і с-әрекет | Балалардың іс -әрекеті |
Ынталанды | Шаттық шеңберін ұйымдастыру | Өлең жолдарын қайталату |
Ұйымдасты Жаңа сабақ | Дидактикалық ойын: «Тауып көр» | Өлең мазмұнына сәйкес қимылдар жасау Балалар берілген сұрақтарға жауап береді Суреттер бойнша әңгімелеу Ертегіні сомдау Өлеңді жаттау Сұрақтарға жауап беру. |
Қорытынды | Оқу іс - әрекетін қорытындылау. | Балалардың жауаптарын тыңдау |
Күтілетін нәтиже:
Білуі: Балалар қазақ халқынның ертегілерін,аңыз әңгімелерін екенін білді.
Меңгеруі: Ертегінің кейіпкерлерін атау,түсінігін айта алу
Білім беру саласы: «Қатынас» 22-сабақ.
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті:Тіл дамыту
Тақырыбы: «Көктем »
Мақсаты: Балалардың жыл мезгілдері туралы түсініктерін аша түсу, Көктем мезгіліндегі табиғат өзгерістерін сезіне білуге, әсемдікке баулу. Балалардың тіл байлығын жетілдіру, сүйіспеншілік сезімін ояту.
Іс -әрекет бөлімдері | Педагогикалық іс- әрекет | Балалардың іс әрекеті |
Ынталанды | Шаттық шеңберін ұйымдастыру | Өлең жолдарын қайталату |
Ұйымдасты Жаңа сабақ | Балалар, бүгін біз жыл мезгілдері туралы, оның ішінде Көктем мезгілі туралы әңгімелейміз. Қане көктем туралы кім не айтады? | Өлең мазмұнына сәйкес қимылдар жасау Балалар берілген сұрақтарға жауап береді Суреттер бойынша әңгімелеу |
Қорытындылау | Оқу іс - әрекетін қорытындылау. | Балаладың жауаптарын тыңдау |
Күтілетін нәтиже:
Білуі: Балалардың жыл мезгілдері туралы біледі, көктем айларын атай алады сурет бойынша әңгімелеп бере алады
Меңгеруі:көктем ерекшелігін біледі,түсінігін айта алу
Білім беру саласы: Қатынас 22-сабақ Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті: Тіл дамыту Тақырыбы: Аналар мерекесі Мақсаты: 1. Көктем мезгілінде болатын алғашқы мереке-аналар мерекесі туралы түсінік беру.2. Өлең, мақал-мәтелдедің мазмұнын ашу. Қуанышты, мерекелік көңіл-күй арқылы әртүрлі іс-әрекеттерде шығармашылық қабілеттерін дамыту.3. Аналарға құрметпен қарауға тәрбиелеу.Көрнекілігі: Аналар мерекесіндегі суреттеріӘдіс-тәсілі: Әңгімелеу, сұрақ-жауап, дәптермен жұмыс, дидактикалық ойын
Іс-әрекет кезеңдері | Педагогтың әрекеті | Балалардың іс-әрекеті |
Мотивациялық –қозғаушылық | Шаттық шеңбері | Балалар қимыл қозғалыс арқылы өлең жолдарын айтып шықты. |
Ізденістік-ұйымдастырушылық | Балалар, бүгін біз жыл мезгілдері туралы, оның ішінде Көктем мезгілі туралы әңгімелейміз. Қане көктем туралы кім не айтады? | Көктем туралы таласып жауап берді. Анамызды құттықтап сыйлық ұсынамыз. Өздерінің тақпақтарын әндерін орындап шықты. Мұқият тыңдайды. Әңгімені тыңдап сұрақтарға жауап береді. |
Рефлексикалық-түзетушілік | Бекіту сұрақтары: | Қорытындылайды. |
Күтілетін нәтиже: Біледі: көктем туралы толық мағына бере алады, мерекелік күндердің атауын түсінеді.
Меңгереді: аналар күні тілек айтуды, сыйлықты қолдан өздері жасауды біледі.
Игереді: жақсы көруді, сыйлауды, жақсы тілек айтуды түсінеді.
Білім беру саласы: «Қатынас» 23-сабақ
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті:Тіл дамыту
Тақырыбы:«Хайуаннаттар бағындағы қызықтар »
Мақсаты: Балаларға хайуанаттар бағы туралы түсінік беру, жабайы аңдар туралы білімдерін тиянақтау.Аңдардың кейбір ерекшеліктерін салыстыра айтуға үйрету арқылы ойлау қабілеттерін дамыту.Жан – жануарларды қорғауға, қамқор болуға, сүйіспеншілікпен қарауға тәрбиелеу.
Іс -әрекет бөлімдері | Педагогикалық і с-әрекет | Балалардың іс әрекеті |
Ынталандыру | Шаттық шеңберін ұйымдастыру | Өлең жолдарын қайталату |
Ұйымдастыру Жаңа сабақ | Оқулықта берілген «Жануарлар әлемі» атты мәтінді оқып беру. | Хайуаннаттар аттарын атайды Хайуаннатар бағына кім барғандығын әңгілелейді Хай/тар торда тұрады Олар жыртқыш хайуанаттар бағы бейнеленген суретті пайдаланып, әңгіме құрастырады. Балалар көмек арқылы торда тұрған қасқыр, аю, көжек туралы әңгімелейді Қоян сәбізді жақсы көреді. Аю қыста тәтті ұйқыға кетеді Қасқыр жыртқыш аң |
Қорытындылау | Оқу іс - әрекетін қорытынды | Балаладың жауаптарын тыңдау |
Күтілетін нәтиже:
Білуі: Балалардың жыл мезгілдері туралы біледі, көктем айларын атай алады сурет бойынша әңгімелеп бере алады
Меңгеруі:көктем ерекшелігін біледі,түсінігін айта алу
Білім беру саласы: «Қатынас» 24-сабақ
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті:Тіл дамыту
Тақырыбы: «Наурызға шашу »
Мақсаты: Қазақтың ұлттық мейрамы Наурызды тәрбиеленушілерге кеңінен
насихаттай отырып, ұлтжанды, мейірімді, халықтық дәстүрді дәріптеуге баулу.
Іс -әрекет бөлімдері | Педагогикалық іс- әрекет | Балалардың іс әрекеті |
Ынталандыру | Шаттық шеңберін ұйымдастыру | Өлең жолдарын қайталату |
Ұйымдастыру | Ой қозғау | Балалардың жауаптарын тыңдау Үш айдан Күн мен түн теңеледі,жер шуаққа кенеледі.Соны тойлар ел енді,Наурыз тойы салтымыз, «Көгерсін»деп халқымыз, |
Қорытындылау | Оқу іс - әрекетін қорытындылау. | Балаладың жауаптарын тыңдау |
Күтілетін нәтиже:
Білуі: Балалардың жыл мезгілдері туралы біледі, көктем айларын атай алады сурет бойынша әңгімелеп бере алады
Меңгеруі: көктем ерекшелігін біледі,түсінігін айта алу
Білім беру саласы: «Қатынас» 25-сабақ Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті: Тіл дамыту Тақырыбы: Алтын сақа ертегісі Мақсаты: 1. Сурет бойынша ертегінің мазмұнын түсіндіру.2. Ертегінің не себепті «Алтын сақа» аталғанын түсіндіру, ертегі желісін сурет бойынша әңгімелеп, түсінігін айтуға үйрету. Ертегі кеіпкерлерін айтқызу.3. Ертегіні ынта-ықыластарымен тыңдауға тәрбиелеу. Көрнекілігі: Ертегі желісі бойынша кестеге бөлінген суреттер Әдіс-тәсілі: Әңгімелеу, сұрақ-жауап, дәптермен жұмыс, дидактикалық ойын
Іс-әрекет кезеңдері | Педагогтың әрекеті | Балалардың әрекеті |
Мотивациялық –қозғаушылық | Біз балдырған тең басқан , | Балалар қимыл қозғалыс арқылы өлең жолдарын айтып шықты. |
Ізденістік-ұйымдастырушылық | Жыл мезгілдері туралы сұрақтар қою Өткен ертегілерді сұрақтар қою арқылы , суретттер арқылы балалардың жауабын тыңдау. | Сұрақтарға жауап береді. Суретбойынша аңдарды атайды, өздері барған хайуанаттар бағы туралы әңгімелейді. |
Рефлексикалық-түзетушілік | Бекіту сұрақтары: | Қорытындылайды. |
Күтілетін нәтиже: Біледі: ертегіні сахналай алады, мағынасын түсінеді.Меңгереді: адамгершілік ,сенім туралы түсінеді. Игереді: қамқорлықты сезеді, көмек беруді біледі.
Білім беру саласы: «Қатынас» 26-сабақ Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті: Тіл дамыту Тақырыбы: Ынтымақ мерекесі Мақсаты: 1. Мамыр Қазақстан халқының ынтымақ күні туралы түсінік беру.2. Мамыр мерекесі туралы өлеңдер оқыту арқылы есте сақтау қабілеттерін дамыту.3. Елімізде тұратын ұлттарды сыйлауға, олармен достық қарым-қатынаста болуға тәрбиелеу. Көрнекілігі: Үлгі суреттер Әдіс-тәсілі: Әңгімелеу, сұрақ-жауап, дәптермен жұмыс, дидактикалық ойын
Іс-әрекет кезеңдері | Педагогтың әрекеті | Балалардың іс-әрекеті |
Мотивациялық –қозғаушылық | Шаттық шеңберін құрып достық жыры туралы әнін айту. | Балалар қимыл қозғалыс арқылы өлең жолдарын айтып шықты. |
Ізденістік-ұйымдастырушылық | Сөздік жұмыс жүргізу: | Сұрақтарға жауап береді. Суретбойынша аңдарды атайды, өздері барған хайуанаттар бағы туралы әңгімелейді. Мұқият тыңдайды. Әңгімені тыңдап сұрақтарға жауап береді. |
Рефлексикалық-түзетушілік | Бекіту сұрақтары: | Қорытындылайды. |
Күтілетін нәтиже: Біледі: әңгімені тыңдауды, мағынасын түссініп айта алады. Сұрақтарға жауап бере алады. Меңгереді: Бірлік мерекесі туралы достық туралы түсінеді. Игереді: қамқорлықты сезеді, көмек беруді біледі.
1-мамыр Қазақстан халықтарының бірлігі күні Сын сағаты.
1-Мамыр Қазақстан ,бірлік күніне достық, ынтымақтастық, туған жер туралы өлеңдер айтылып, билер биленді.
1-мамыр Қазақстан халықтарының бірлігі күні
Мақсаты: 1- мамыр Қазақстан халықтар бірлігі күні екенін оқушыларға жеткізу; Ынтымақтыққа, достыққа, өз Отанын сүюге, қорғауға тәрбиелеу.
Әдемі әуен ойналады. Зал шарлармен, «1-Мамыр», «Достық», «Бірлік», «Ынтымақ» сөздерімен безендірілген.
Жүргізуші: Құрметті балалар, әріптестер!
Сіздерді 1- Мамыр – Қазақстан халқы бірлігі күні мерекесімен шын жүректен құттықтаймыз! «Бірлік бар жерде- тірлік бар» дейді дана халқымыз. Бұл сөз тегінен тегін айтылмаса керек.
Ұлттар тұтастығы мен халықтар достығының арқасында бүгінде мемлекетіміз дамып келеді. Еліміз өркен жайып, әрбір шаңырақ шаттық пен қуанышқа кеңелсін.
Тәрбиеші: «Бірлік бар жерде бақыт бар»
Отан- әр адамның жүрегіне жылы тиер қасиетті сөз.Адам жүрексіз өмір сүре алмайды.Отан- біздің туған жеріміз, өзіміздің туған- туысқанымыз, дос- жаранымыз бен тұратын еліміз.
Біздің Отанымыз- Қазақстан.
Қазақстан гимні орындалады.
Республика халқының саны 15 миллиондай.
Жергілік ұлт қазақтармен бірге басқа да 130-дай ұлт өкілдері тұрады. Мұнда ұлтына, нәсіліне қарамай барлық халық өкілдері бір-бірімен туысқандай болып кеткен. Қазақстанның шаруашылығы мен мәдениетін дамытуға барлық ұлт өкілдері белсене қатысып,бірлесе еңбек етіп келеді.Сондықтан 1- мамыр Қазақстан халықтарының бірлігі күні болып аталады.Бүгінгі жиналған ұлт өкілдері өздерінің бірлік, достық мерекесін тойламақ.
Тәрбиеші: Өз сөзімдей жаңға жайлы сөздерің,
Өз көзімдей күлімдейді көздерің.
Дәм тұзымыз араласпыз әріден,
Дастарқандар жайылады сәнімен
Әдемі әуен ойналады. Зал шарлармен, «1-Мамыр», «Достық», «Бірлік», «Ынтымақ» сөздерімен безендірілген.
Қазақ халқы өте қонақжай халық. Келген қонағын қуана-қуана қарсы алады. Ендеше бірінші қонақтарымызды қарсы алайық.
Индия:(Аяулым,Сарбиназ,Рамамзан) Би: «Хатуба»
Ортақ мекен жер шары Төбемізде бір аспан
Барлық ұлттың баласы,
Достығымыз жарасқан
Ойын: «Теңге алу» Индиядан келген қонақтарға ұсыну.
Грузин:( Диас,Жангелді,Сезім) Би: «Лезгинка»
Ортақ бізге бір Отан,
Ортақ жердің байлығы.
Еңбек ортақ, жыр ортақ,
Ортақ бізге барлығы.
Ойын: «Асық ату».Грузиядан келген қонақтарға ұсыну.
Корея :(Айгүл,Күнайым,Аманжан) Би: «Ұлттық корей биі»
А .К.А Елім менің, жарқыраған, жайнаған,
Бақ біткенде бұлбұл құсы сайраған.
Елім менің биіктігі шарайнам,
Қыран құсы көгінде мың самғаған!
Ұршық иіру. Кореядан келген қонақтарға ұсыну.
Орыс: (Жанар,Мейіржан, Инабат)Би: «Калина»
Ағайын-туған – бар адам,
Адалдық үшін жаралған.
Бар қымбат туыстық,
Баянды болсын тыныштық!
Ұлттық биі «Қамажай» Ресейден келген қонақтарға билету.
Өзбек: (Оралхан,Батыр,Манзура,Айкөркем) Би: «Баригал»
Тілегі бір,
Жүрегі бір.
Достармен біз біргеміз.
Туыс барда құрыштан
Берік біздің іргеміз!
Ат жарысынан үзінді. Өзбек ағайындардың қатысуымен.
Қазақ: «(Ақниет,Арина.Досхан,Бейбіт)
Мен қазақпын, мың өліп, мың тірілген,
Жөргегімде таныстым мың тіліммен.
Жылағанда жүрегім күн тұтылып,
Қуанғанда күлкімнен күн төгілген.
Би. «Қара жорға»
Тәрбиеші: Достармен біз біргеміз.
Туыс барда құрыштан да,
Берік біздің іргеміз!
Жер – анамыз жасайды тарлық кімге,
Кетпеу үшін мәңгілік қалқып түнде.
Қайталанып, жаңарып айтылады,
Бейбітшілік деген сөз барлық тілде,- дей отырып,.
Тәрбиеші: Сондықтан да біздің мемлекет кешегі бабаларым табыстаған, сәт сайын, сағат сайын қарыштаған Тәуелсіз Қазақстан!
Хор «Атамекен»
Тәрбиеші: «Ел бірлігі – ең асыл қасиет. Бірлік, ынтымақ, сабырлылық пен парасаттылық, ең алдымен өзімізге – қазақтарға керек» деп көргенділікпен Елбасымыз айтқандай, біз сияқты көп ұлтты мемлекеттің даму болашағының бір көзі – Қазақстан халықтарының бірлігі.
Тәрбиеші: Қазақстан сияқты жас мемлекеттің өркендеуінің бір кепілі еліміздегі ынтымақтастық пен бейбіт өмір!
Тәрбиеші: Ендеше, бейбітшілік жасасын!
Тәрбиеші: Ынтымақтастық жасасын! Хормен
Тәрбиеші: Қазақстан жасасын!
Тәрбиеші: Қазақстан халықтарының бірлігі жасасын!
Тәрбиеші: Осымен, бүгінгі мерекелік кешімізді аяқтаймыз.
Сау - саламатта болыңыздар!
Тәрбиеші: Ергебек.Жазира
2014-2015 оқу жылы
Білім беру саласы: «Қатынас» 27-сабақ Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті: Тіл дамыту Тақырыбы: Жеңіс мерекесі Мақсаты:1. Жеңіс күні туралы түсінік беру. «Жеңіс», «Ұлы Отан соғысы» деген сөздерді сөздік қорларына енгізу.2. Сөздік жұмысын жүргізу арқылы есте сақтау қабілеттерін дамыту.3. Отанын сүюге, ұлтжандылыққа тәрбиелеу.Көрнекілігі: Үлгі суреттер Әдіс-тәсілі: Әңгімелеу, сұрақ-жауап, дәптермен жұмыс, дидактикалық ойын
Іс-әрекет кезеңдері | Педагогтың әрекеті | Балалардың іс-әрекеті |
Мотивациялық –қозғаушылық | Әнұран айту. | Орындады. |
Ізденістік-ұйымдастырушылық | Бүгін бізде қандай мереке? | Мұқият тыңдайды. Әңгімені тыңдап сұрақтарға жауап береді. |
Рефлексикалық-түзетушілік | Бекіту сұрақтары: | Қорытындылайды. |
Күтілетін нәтиже: Біледі: Жеңіс күні не үшін тойланатынын, батырларымыз туралы біледі, оларға деген ұрпақ ризашылығын, құрметін көрсете алды. Меңгереді: әр ән мен тақпақты мағыналы жеткізе білді Игереді: Елін, Отанын сүюді, сыйлауды,қорғауды сезінеді
Тақырыбы: Еңсесі биік-ұлы Жеңіс! Ашық сабақ.
Мақсаты: Балаларды адамгершілікке, Отанын сүюге, оны қорғауға баулу. Отанға деген сүйіспеншілігін арттыру, оларға патриоттық тәрбие бере отырып, өз елін, жерін қастерлейтін саналы да парасатты азамат етіп тәрбиелеу. Ұлы Отан соғысы жылдарында еңбек еткен аналардың тұлғасын, асыл бейнесін ашу, кейінгі ұрпаққа үлгі өнеге ету.
Тәрбиеші: Бүгін жеңіс күні –адамзат аңсап күткен күн, жеңістің туын тіккен -1945 жылғы 9 мамыр азаттық күрестің айбынды күні. Иә, содан бері 70 бейбіт жыл артта қалды. Бүгінгі жеңіске арналған мерекеге балалар өздерінің өлең жолдарын арнайды.
Жанар: Алақай –ай! Әйгілі!
Тоғызыншы май бүгін
Алғаш күні шаттықтың
Соңғы күні қайғының
Аяулым: Жеңіс келді далама
Жеңіс келді қалама
Жеңіс келді әке боп
Елдегі бар балаға
Диас: Жеңіс келді ән болып
Келді ауылға сән болып
Жеңіс келді, алақай!
Тоя жейтін нан болып
Оралхан: Әлем бізді ұққан күн
Жауды ініне тыққан күн
Батыр атам алдынан
Әжем күліп шыққан күн
Тәрбиеші: Жеңіс атылған оқпен ғана келген жоқ, әнмен де келді. Жауынгерлерді ән алға жетеледі, жігерлендірді. Жаңа ерліктерге көтеріп, үлкен ұрыстарға жеңіс дабылын қақты.
Тақпақтар:
Аманжан: Баламын мен бүгінде
Кіп-кішкентай баламын
Ертең менде өскенде
Ел қорғауға барамын
Ақниет: Туған жердің әр тасы
Маған ыстық қашаннан
Бұйраланған аршасы
Қорғайтын –ер боламын!
Айгүл: Елін жерін сүйетін
Ертеңі үшін күйетін
Рухы биік ұланбыз
Болашаққа сенетін!
Тәрбиеші: Бұл жеңіс оңайлықпен келген жоқ. Ұлы Отан соғысына қатысқан батырларымыз кімдер еді?
-Ә. Молдағұлова. М. Мәметова. Б.Момышұлы, Н. Әбдіров т.б
- Дұрыс айтасыңдар, балалар есімдері аңызға айналған ағаларымызды, әкелерімізді, аналарымызды, тарих бетінде «Батыр» деп жазып кетті. Батыр ағаларымыз бен апаларымыздың ерлігін ешкімде, ешқашан ұмытпақ емес. Олар еліміздің бақыты үшін, ерлікпен қаза тапқан. Кіндік кескен жері, аялап, әлпештеп өсірген елі үшін, жанған отқа түсіп жалын кешкен ер –азаматтар әр уақытта естен шықпайды. Бүгін сол жауынгерлер рухына бас иіп, еске алайық. (1 минут үнсіздік)
Тәрбиеші: Әр азамат туған елінің өткені мен бүгінін біле отырып, болашаққа қадам басады. Халқымыздың біртуар ұлы ержүрек қолбасшы, жазушы, батыр, Қазақстанның халық қаһарманы Бауыржан Момышұлы кейінгі ұрпаққа үлгі етіп қалдырып кеткен өсиеттері ерлікке толы және патриоттыққа тәрбиелеуде көптеген мақал –мәтелдер қалдырған.
Батыр: Отанда –опасызға орын жоқ
Айкөркем: Ерлік –бірлікте емес жүректе
Рамазан: Ерлік –тәрбиеден туады
Сезім: Үлкенді ізетте
Кішіні күзетте көр
Тәрбиеші: Балалар жер шары балаларының тілегі не?
- Бейбітшілік болсын!
- Соғыс болмасын!
- Достық болсын!
- Адамдар бір –бірімен тату, дос болсын!
- Дұрыс айтасыңдар, балалар барлық жер шарындағы балалардың тілегі осындай екен. Ендеше, балалардың тілегіне би ұсынамыз.
Тәрбиеші: Отаным еркелеймін енді кімге
Өзіңмен нені болса көрем бірге
Қалайша қабырғама батпас менің
Басына қатер болды төнген күнге – дей отырып келесі өлең жырларына берейін.
Сарбиназ: Ағалар саптан шықпасын
Аналар қабақ шытпасын
Бақытқа жетіп бар адам
Сәбилер тыныш ұйықтасын
Аяулым: Тыныштық! Жаса тыныштық!
Осы сөз бізге тым ыстық
Көркейе берсін еліміз
Көркейе берсін ырыс –құт!
: Жер бетінде тыныштық
Баянды бақыт адамға
Орнатуға далаға
Сәбилік таза көңілмен
Ант етеміз!
1941- жыл аралығы кезінен үзінді көрініс.1945 жыл 9 мамыр жеңіс күн кезінен үзінді музыкалық композиция тәрбиеленушілердің қатысуымен.
Көрініс: Күнделікті ауладағы тұрмыс тіршілік: Осы кезде соғыстың басталғаны туралы радиодан дауыс естіледі.
Қыздар:Манзура,Арина .Бала:Досболат Әйел: Жанар
Радиодағы дауыс:
«Тыңдаңыздар, тыңдаңыздар! Соғыс,соғыс басталды, Неміс басқыншылары тұтқиылдан шабуыл жасады.» Аналар жаман хабарды естіп, залдан шуласып шығып кетеді. (таспадан шулаған, жылаған әйелдер мен балалардың дыбыстары естіліп тұрады)
Шығарып салушы әйелдер : Айгүл,Аяулым,Инабат
Солдаттар: Диас,Оралхан,Ақниет,Батыр;Рамазан,Аманжан,Досхан,Жангелді
Соғысқа аттануға дайындалған солдаттар музыка әуенімен сап түзеп, залға кіреді.
Ұранмен соғысқа аттану.
Ұран: Отанды біз қорғаймыз
Жаудың алдын ораймыз.
Командир: Отан үшін алға!
Солдаттар: Ура,ура,ура!
Солдаттар залдан саппен жүріп шығып кетеді.
Көрініс: Ортада әйелдер , аналар дың соғыс кезіндегі ер адамдардың орындарына жұмыс жасап, жүрген кезден көрінісі көрсетіледі.
Тыңдағы әйелдер:Айгүл,Аяулым, Айкөркем
Трактрдағы әйел : Сезім
Ана сөзі: Е, бұл соғыс бірімізді де есеңгіретіп жіберді-ау. Почташы қыз жүгіріп келеді. Почташы қыз: (Манзура) Сүйіші, сүйінші хат келді. Аналар дабырласып хаттың кімге келгенін білуге асығады. Почташы қыз Күләйша апаның баласына келген хатты беріп, басқада ауылға хат апарып беретінін айтып қоштасып кетеді.Әже: Аяулым.Қыз: Айгүл
Майданнан хат» (үзінді): (Рамазан)
Хат жазамын майданнан,
Мейірімшіл ғазиз-анама
«Жақыным-жарым» дегенмен,
Анаңдай жақын бола ма?
Көңілінде тілек, көзде жас,
Екі қолың жағаңда.
Қасірет шегіп, қан жұтып,
Сарғайдың ба санаға?
Сағынған соң мен ойлап,
жүрегің оттай жана ма?
Ет бауырың елжіреп,
Қайғыра берме балаңа.
Сабырдың суын бере көр,
Жаныңдаға жараңа.
Ажалсыз адам өлмейді.
Мезгілсіз шөлмек сына ма?
Ердің басы ел үшін,
Арыма жаным садаға.
Бұлт жамылып қар төсеп,
Мен жатырмын далада.
«Майданға хат» (үзінді):
Құлыншағым аман ба?
Қолыма тиді сенен хат.
Хабарыңды есітіп,
Қуанып қалды ғаламат.
Күніге тоқсан тілеймін,
Құлыным кел деп саламат.
Дәрігер: Жанар. Солдат: Жангелді.
Жүрегім – жалын, ішім у,
Жанымда ауыр жарақат.
Суретің келді хатыңда,
Шекпен киген жалаңқат.
Ерге лайық бес қару,
Асыныпсың автомат.
Суретіңе қарасам,
Емшегім иіп, сүт тамад.
Көзімнің жасы төгіліп,
Ұйқыдан кетті рахат.
Әлия: Сарбиназ. Мәншүк: Айкөркем
Көрініс: Әлия Молдағұлованың соғыс кезінен үзінді.
Тәрбиеші : Атты бейбіт таң күліп,
Әлия мен Мәншүкті
Ұмытпайды ел мәңгілік.
Қайсарлық пен өшпес ерлік көрсеткен қазақтың қаһарманы Әлия мен Мәншүкті біз ешқашан ұмытпаймыз. Өлшеусіз өжеттілік пен жеңіске мұқалмас ерлік-жігер танытқан қос қарлығаш біздің мәңгілік жүрегімізде сақталады.
Әлия мен Мәншүкке тағзым жасау.
Аяулым.Арина,Манзура.
«Катюша» биі.(Аяулым,Инабат,Сезім,Жанар,Айгүл,Айкөркем)
Білім беру саласы: «Қатынас» 28-сабақ. Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті: Тіл дамыту Тақырыбы: Біз мектепке барамыз Мақсаты: 1. Мектеп, мектепке қажетті құралдар туралы түсінік беру.2. Сурет бойынша сұрақтарға толық жауап беруге үйрету. Сөйлем, әңгіме құрастыра білуге дағдыландыру.3. Білімпаз болуға тәрбиелеу. Көрнекілігі: Үлгі суреттер Әдіс-тәсілі: Әңгімелеу, сұрақ-жауап, дәптермен жұмыс, дидактикалық ойын
Іс-әрекет кезеңдері | Педагогтың әрекеті | Балалардың әрекеті |
Мотивациялық –қозғаушылық | Шаттық шеңберін құрып достық жыры туралы әнін айту. | Балалар қимыл қозғалыс арқылы өлең жолдарын айтып шықты. |
Ізденістік-ұйымдастырушылық | Балалар сендер мектепке баратын уақыттарын жақындап қалды. | Сұрақтарға жауап береді. Мұқият тыңдайды. Бірге қайталау Ойынға қатысу Жаңылтпашты жаттау Өлеңді бірге айту. |
Рефлексикалық-түзетушілік | Бекіту сұрақтары: | Қорытындылайды. |
Күтілетін нәтиже: Біледі: мерекені атап өтуді, ән, би айта алады.
Меңгереді: мектеп құралдары туралы оларды таза ұстауды түсінеді.
Игереді: тәртіпті, білімді болуды айта алады.
Білім беру саласы: «Қатынас» 29-сабақ
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті: Тіл дамыту
Тақырыбы: Жаз
Мақсаты:Балаларға жайқалған жаз мезгілінің ерекшелігі туралы түсіндіру.
Берілген сұрақтаға толық жауап беруге,грамматикалық тұрғыда дұрыс жауап беруге үйрету.
Әдіс-тәсілдер: Әңгімелесу, түсіндіру, көрсету, сұрақ жауап.
Іс әрекет бөлімдері | Педагогикалық іс әрекет | Балалардың іс әрекеті |
Ынталандыру | Шаттық шеңберін ұйымдастыру | Өлең жолдарын қайталату |
Ұйымдастыру | Сабақтың жүрісі: | Сұрақтарға жауап беру Сурет бойынша әңгіме құрастыру Қимылмен көрсету. Балаларға қайталатып айтқызу |
Қорытындылау | Жаз мезгілінің ерекшеліктері қандай? | Сұрақтарға нақты жауап беру. |
Күтілетін нәтиже: Жаз мезгілінің ерекшеліктерін білу,
Білуі тиіс: Жаздағы мерекелер туралы білу.
Түсінігі: Тақпақты жатқа айту мағынасын түсіну
Кестені толтырған: Ергебек.Ж.
Білім беру саласы: «Қатынас» 30-сабақ
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті: Тіл дамыту
Тақырыбы: Балалар күні
Мақсаты:Балаларға 1 маусым-балалар күні екенін түсіндіру.
Балаларға өз ойларын емін-еркін жеткізе алуға қабілеттерін дамыту.
Әдіс-тәсілдер: Әңгімелесу, түсіндіру, көрсету, сұрақ жауап.
Іс әрекет бөлімдері | Педагогикалық іс әрекет | Балалардың іс әрекеті |
Ынталандыру | Шаттық шеңберін ұйымдастыру | Өлең жолдарын қайталату |
Ұйымдастыру | Сабақтың жүрісі: «Ойлан тап» ойыны. | Сұрақтарға жауап беру Сурет бойынша әңгіме құрастыру Қимылмен көрсету. Балаларға қайталатып айтқызу |
Қорытындылау | Мерекелік балаларға сыйлықтар. |
Күтілетін нәтиже: Жаз мезгілінің ерекшеліктерін білу,
Білуі тиіс: Жаздағы мерекелер туралы білу.
Түсінігі: Тақпақты жатқа айту мағынасын түсіну
Кестені толтырған: Ергебек.Ж.
Білім беру саласы: «Қатынас» 31-32 сабақ
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті: Тіл дамыту
Тақырыбы: Мен мектепке барамын.
Мақсаты:Балалардың мерекелік көңіл күйлерін көтере білуге тәрбиелеу.
Тақпақ,би,әндерді нақышына келтіріп айтуға үйрету.
Әдіс-тәсілдер: Әңгімелесу, түсіндіру, көрсету, сұрақ жауап.
Іс әрекет бөлімдері | Педагогикалық іс әрекет | Балалардың іс әрекеті |
Ынталандыру | Шаттық шеңберін ұйымдастыру | Өлең жолдарын қайталату |
Ұйымдастыру | Бір жыл бойы мектепалды даярлық тобында тәрбиеленіп, білім нәрімен сусындап, оң, солын танып, білім жолына қадам басқалы отырған бүлдіршіндерім бүгін даярлық топпен қоштасу күні. Бүлдіршіндерім сәт-сапар тілей отырып, | Сұрақтарға жауап беру Сурет бойынша әңгіме құрастыру Қимылмен көрсету. Балалар жоқ деп жауап береді. Сұрақтарға нақты жауап беру. |
Қорытындылау | Сүйікті балғын бала шақ. |
Күтілетін нәтиже: Мектепалды даярлықта алған білімдерін, алдағы уақытта тереңдету
Білуі тиіс: Ұқыпты,білімді,тәртіпті оқушы болу
Түсінігі: Кітап білім бұлағы, білім өмір шырағы мағынасын түсінді.
Кестені толтырған: Ергебек.Ж.