Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. 5 саны мен геометриялық пішіндер туралы сабақ

5 саны мен геометриялық пішіндер туралы сабақ

Кенжебекова Жайран Муратбековна
Кенжебекова Жайран Муратбековна
DOCX
170
0

Бұл оқу материалында «Таным» білім беру саласында ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің технологиялық картасы ұсынылған. Сабақтың негізгі тақырыбы – 5 саны мен геометриялық пішіндер. Мұнда балалар 5 санының ерекшеліктерімен танысып, оның қағидаларын меңгереді. Сабақ барысында балалар нүктелерді қосу арқылы 5 цифрын салып, заттардың орналасу орындарын сөзбен айтып үйренеді. Сабақтың мақсаты – математикалық түсініктерді қалыптастыру және геометриялық пішіндер туралы ұғымды тереңдету.

Сабақта қолданысқа арналған геометриялық фигуралар, сандар тізбектері, суреттер мен карточкалар қамтылған. Оқу іс-әрекетінде балалар 5 санының визуализациясын жасайды, яғни, оны ауада, аяқпен және көзбен жазу арқылы көреді. Сабақ барысында математикалық әлемнің қызықты тапсырмаларымен таныса отырып, балалардың логикалық ойлау қабілеті дамиды. Бұл оқу процесі сергіту сәттері мен ойын элементтерімен байланыстырылады, соның арқасында жарқын сезімдер мен позитивті эмоциялар ала алады.

Сабақта балалар 4 санына дейінгі сандарды кім өтті, ал 5 санын жаңа және қызықты оқу материалы ретінде қабылдайды. Сонымен қатар, геометриялық пішіндер: дөңгелек, үшбұрыш, шаршы, тіктөртбұрыш жайында айтылып, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табу арқылы салыстырылады. Осындай тәсілдермен қоршаған ортадағы заттарды анықтау, геометриялық пішіндерге ұқсас заттарды табу дағдылары жетілдіріледі.

Сабақ соңында балалар 5 саны мен геометриялық пішіндер бойынша алған білімдерін қорытындылайды, суреттерде сипатталған қыс мезгілінің элементтерімен танысады. Олар қысқаша шығармашылық тапсырмалар орындау арқылы алған білімдерін бекітеді. Нәтижесінде, балалар ойындар мен сергіту жаттығулары арқылы әрі қарай оқу барысында өздерінің күш-жігерлерін көрсетуге мүмкіндік алады.

Предпросмотр

Оқу іс-әрекетінің ұйымдастырылған технологиялық картасы
Білім беру саласы: «Таным»
Ұйымдастырылған іс-әрекет түрі:ҚМТҚ
Тақырыбы: : «5 саны » Сол жақта,оң жақта,ортада
Сабақтың мақсаты 5 саны және цифрымен таныстыру нүктелерді қосу арқылы 5 цифрын салып үйрену заттың орналасқан орнын сөзбен айтып үйрену геометриялық пішіндерді айтып түсін айту жыл мезгілі туралы өткенді пысықтау оң жақ сол жақ белгілерін білу
Көрнекіліктер: Геометриялық фигуралар, сан тізбектері, суреттер, карточкалар.
-геометриялық пішіндер (үшбұрыш, дөңгелек, шаршы тіктөртбүрыш ) туралы ұғымдарын тереңдету
-олардың айырмашылықтары мен ұқсастықтарын ажыратып, салыстыру.
-ақыл-ой белсенділігін дамыту
-қоршаған ортадан геометриялық пішіндерге ұқсас заттарды таба білу қабілеттерін арттыру.
Блингивтік компонент: шаршы-квадрат
үшбұрыш-треугольник
дөңгелек-круг
Көрнекіліктер: геометриялық пішіндер (шаршы, үшбұрыш, дөңгелек), кілемшенің суреті; «заттар қай пішінге ұқсайды?»  д/о материалдары

Қуанамын мен де,

қуанасың сен де,
Қуанамыз бәріміз,
арайлап атқан күнге.
Всем,всем,добрый день!
Здравствуй, солнце золотое Здравствуй, матушка земля!
Гуд монинг,гоулд сан,
Гуд мониң дия гестс
Гуд монинг май френдз.
Уи уине ю ол зэ юэсте


Балалар қазір жылдың қай мезгілі?
Қыста неше ай бар? қанд
ай
Ал балалар бір аптада неше күн бар?



-Ал біз балабақшаға неше күн келіп,неше күн дем аламыз?


-Балалар біз сендер нешеге дейінгі сандарды тура және кері санауды ,қосып азайтуды үйрендіңдер?
-Ендеше балалар өткен сандарымызды қайталап тура және кері санайық
-Ал енді балалар біз бүгін сендермен жаңа санмен танысатын боламыз,ол бізде 5 саны
5 саны әрдайым 4 санынан кейін тұрады ,5саны өте жақсы сан ,5 саны он саусақтың жартысы
-Ал енді осы бес санын ауада және аяқпен көзімізбен жазып көрейік
-Тосын сый
-Ой балалар бізге хат келген сияқты,хат келеді кәне көрейік хатта не жазылғанын
-Балалар хат суретшіден келіпті
-Балалар мен кеше математика әлеміне барып едім менің салып жатқан суретімді сиқыршы алып қойды сен санау білмейсің деп және те менің суретім аяқталмай қалды ,соны аяқтауға көмектессеңдер
-көмектесеміз бе ,балалар?
-Ал енді біз сол математика әлеміне бару үшін не керек,немен барамыз?
-Жоқ балалар біз сендермен өте ерекше көлікпен баратын боламыз Бұл не екен?
-Дұрыс бұл кілемше ой балалар біздңғ кілемшеміз тесіліп қалыпты ғой тышқан тесіп тастаған ғой,енді қалай барамыз түсіп қаламыз ғой
-Немен жамаймыз
Қәне енднше мына пішіндерді бір бірдеп алып жамап көрейік
-Нелер шықты?
-түстері қандай?
-Ал енді бәрәмәз отырайық
Балалар аспаннан не көріп тұрсыңдар?
-Ал жерден не көріп тұрсыңдар?
-Ал балалар математика әлеміне келдік ,бәріміз түсейік


Сиқыршы шығады алдымыздан
-Ой балалар сендер кімсіңдер,қайдан келдіңдер?
-Сиқыршымен амандасайық балалар
-Жақсы көрейін қаншалыңты білімді балалар екендеріңді,егерде менің берген тапсырмаларымның барлығын дұрыс орындасаңдар мен суретшінің суретін өзіне қайтарамын,және де сендерден сұрайтыным суретшіге сандар жаттатып үйретсеңдер
-Тапсырманы орындаймыз ба балалар
1 -тапсырма
-Тапсырмамызды бастамас бұрын саусақ жаттығуын жасап алайық
-Саусақ жаттығуы
-Кел балалар санайық
Төртке бірді қосайық
Жаңа шыққын санды біз
Бес деп енді айтайық
-Мына стол үстінде тапсырмалар ,алдымызда тұрған 5 санын бастыру
2-тапсырма
Сандар арасынан 5 санын боя
-Жақсы балалар тапсырмамызды орындадық енді келесі тапсырманы орындайық ,ал енді келесі тапсырмақа бару үшін неден өту керек?
-Ендеше балалар көпірден өту үшін көпірімізден секіріп өтеміз
-Балалар ендібіз сендермен бір ойын ойнап көңілімізді көтеріп алайық
Орныңды тап ойыны
-Балалар мен сендерге мына геометриялық пішіндерді таратамын сендер музыка тоқтаған кезде 3 ке бөлініп мына обручтын ішіне жүгіріп өз орындарыңды тауып аласыңдар
-Ал енді біраз ойын ойнап алдық енді тапсырмамызды орындайық
3-тапсырма
-Балалар мына суреттен не көріп тұрсыңдар?
-кәне бәріміз санайық неше торғай отырғанын
-ал енді сол торғайларға тағы 1 торғай келіп қосылды барлығы неше торғай болды?
-дұрыс айтасыңдар ағашта енді 5 торғай отыр
-4 тапсырма
-Себетте 5 алма болды ,оның 2 еуін мен жеп қойдым ,себетте неше алма қалды?
Сергіту сәті
Аспанға қарап ай көрдім
Жерге қарап жер көрдім
Оңға бұрылып,солға бұрылып
Егеменді ел көрдім
-Жақсы бір сергіп алдық
-5 тапсырма
-Балалар мына суреттен нелерді және кімдерді көріп тұрсыңдар?
-Дұрыс айтасыңдар ,ал шана шыршаның қай жағында орналасқан?
Шаңғы ше,балалар ше,үй ше?
-Ал енді сиқыршы біз сенің бар тапсырмаңды орындадық енді суретшінің суретін бізге берсең,
-Сиқыршы
- Балалар сендер өте білімді балалар екенсіңдер,менің барлық тапсырмамды орындадыңдар рахмет сендерге ,енді сендер де барып суретшіні де сандарға үйретсеңдер деген ойдамын
Сау болыңдар балалар
-Ал енді балалар көрейік мына суретте не салынғанын және салынбаған жерлерін толықтырайық,
-балалар бұл қай жыл мегілінің суреті деп ойлайсыңдар?


-Қыста тағы не болады ?


-Өте тамаша
Біз сендермен қандай санмен таныстық?


-Ал енді балалар кімге сабақ ұнады сол мына суреттің ең үстінгі жағына 5 санын жапсырамыз,ал кімге кішкене қиынырақ болды сол астынғы жаққа жапсырамыз



 
 
 
 





 Қазір жылдың қыс мезгілі


 -қыста 3 ай бар ,желтоқсан,қаңтар,ақпан
-Бір жұмада 7 күн бар
Дүйсенбі,сейсенбі,сәрсенбі
,бейсенбі,жұма,сенбі,
Жексенбі


-біз 5 күн балабақшаға келеміз,2 күн үйде дем аламыз


-1,2,3,4 сандарын өттік
 +,-
 
-1,2,3,4
4,3,2,1
 
 



-балалар ауада,аяқпен ,көзбен жазады


 






-көмектесеміз
автобуспен,пойызбен,ұшақпен
Т,б


-кілемше



-Жоқ оны жамайық


-пішіндермен


-геометриялық пішіндер
-сары,қызыл,жасыл,көк


-аспаннан бұлттарды көріп тұрмыз
-жерден ағаштар,құстар,үйлер, қар жауып жатыр апайлар отыр




Біз 9 балабақшаның өте әдепті де ақылды балаларымыз сондықтан суретші бізді суретін тауып әкелуін сұрады бізден,




-үйретеміз


-орындаймыз




-жаттығу жасайды қимыл -қозғалыс жасап


 - 5 санын қарындашпен бастырады


-сандар арасынан 5 санын тауып бояйды


-көпірден өту керек


-барлығы бір-бірдеп секіріп өтеді





-1 обруч үшбұрыш,2 обруч -төртбұрыш,3обруч дөңгелек



-ағаш,торғайлар


-1,2,3,4


4+1 5 торғай болды



-себетте 3 алма қалды



-қимыл қозғалыс арқылы жасайды



-
-Шырша,шана,шаңғы
Балаларды,үйді







-жақсы үйретеміз


-сау болыңыз



-бұл қыс мезгілінің бейнесі


-балалар қыс туралы суреттерін жабыстырып ,қыс туралы білетіндерін айтады сурет бойынша


-біз бүгін 5 санымен танысып,өткен сандарды ,геометриялық пішіндерді қайталадық




 
 

 
Күтілетін нәтиже:
Нені біледі: түстерді ажырата біледі, геометриялық пішіндердің аттарын және бір-бірінен ажырата алады.
Нені білу қажет: геометриялық пішіндерді салыстырып айырмашылықтарын табуды, айнала қоршаған ортадан геометриялық пішіндерге ұқсас заттарды табуды.