З чого зроблений шоколад: інтегроване заняття з економіки
У сучасному навчальному процесі важливо поєднувати теоретичні знання з практичною діяльністю. Використовуючи тему «З чого зроблений шоколад», ми створюємо унікальну можливість для дітей не лише навчитися новому, а й відкрити для себе світ економічних відносин. На інтегрованому занятті з економіки дітям пропонується дослідницька діяльність, що дозволяє відчути себе справжніми дослідниками у царині шоколадного виробництва.
Діти ознайомляться з історією шоколаду, розглядаючи його еволюцію від напою до популярного десерту. Це допоможе розширити їх знання про продукти, які їх оточують, та дати змогу зрозуміти важливість якісних інгредієнтів. Заняття носитиме інтерактивний характер – учні отримають можливість працювати в групах, досліджувати, а також залучати інформаційно-комунікаційні технології для створення презентацій та пізнавального контенту.
На занятті діти візьмуть участь у грі «Магазин», де зможуть застосувати свої знання про продаж та купівлю товарів. Вони зможуть «продавати» приготовані цукерки, розвиваючи свої вміння у веденні діалогу, формуванні цін та рекламі продукту. Всі ці етапи сприятимуть розвитку креативності та комунікативних навичок дітей.
Крім того, заняття спонукає малюків до створення власної реклами шоколадних виробів. Діти втілюють у життя свої побажання, фантазію і креативність. Вони навчаться працювати в команді та формувати ідеї для заохочення до купівлі товару. Це дозволяє їм наочно побачити важливість реклами в сучасному світі та вміння донести свою думку до споживача.
Таким чином, заняття «З чого зроблений шоколад» стане не лише простим уроком про смачні ласощі, але й глибоким дослідженням економічних понять, розширенням кругозору малюків та їхнього сприйняття навколишнього світу.
Інтегроване заняття з економіки
з використання ІКТ та
пошуково – дослідницькою діяльністю на тему
«З ЧОГО ЗРОБЛЕНИЙ ШОКОЛАД»
Підготувала вихователь старшої групи
Троян Інна Петрівна
М. чернігів
Тета: «З ЧОГО ЗРОБЛЕНИЙ ШОКОЛАД»
Мета: Розвиток пізнавальних та інтелектуальних інтересів дітей через пізнавально-дослідницьку діяльність, • Розширити і узагальнити знання дітей про шоколаді і його властивості.Розвивати розумову активність, вміння робити висновки за результатами дослідження. Розвивати мовлення дітей, уміння порівнювати й узагальнювати. Розвиток координації мовлення з рухами.Розвиток дрібної моторики руки Закріплювати вміння вести діалог з вихователем, однолітками. Активізація словникового запасу дітей. Продовжувати формувати інтерес до пізнання навколишнього світу.Дати уявлення про товар (це коли речі та предмети купуються або продаються за гроші в торговельних центрах, магазинах). Залучати дітей до купівлі і продажу товару. Знати, що за певну суму грошей можна купити певну кількість товару. Вчити дітей на основі побаченого складати рекламу.Ознайомити дітей і Чернігівською шоколадною фабрикою «Стріла» Виховувати повагу до працівників торгівлі, почуття відповідальності, етику економічних ВІДНОСИН.
Матеріал:д/гра «Магазин», гроші (1,2,5,10 грн), какао – порошок, цукор, молоко, ємності для кожної дитини, вінчик, ємність для вихователя, комп’ютер
Словник:какао – боби, какао – дерево, реклама, товар.
Хід заняття
Привітання.
Доброго ранку мовлю за звичаєм
Доброго ранку кожному зичу я
Доброго дня я всім людем бажаю
Вечіром добрим привітних вітаю
І посміхаються люди
Бобрі слова бо для кожного любі.
Давайте посміхнемося нашим гостям чарівною, щирою, доброю посмішкою і подаруємо їм чудовий веселий настрій на цілий день. (Посміхаються).
Тепер, дітки, повертайтеся до мене і послухайте, що я вам скажу.
Мені сьогодні у поштовій скринці був лист. Але я його не відкривала, бо на ньому написано для діток всієї групи. Тож я його принесла і тепер разом з вами хочу прочитати, дозволите? (Читаю листа).
« Доброго дня, діти, пише вам маша із мультика «Маша і ведмідь». Я, як і всі дітки, полюбляю цукерки. Та як вони робляться і з чого саме я не знала аж поки мені на розповів Мишко. Ось тепер я знаю з чого вони зроблені і прислала вам фільм, щоб ви теж подивилися. Ось я і говорю, включайте і уважно дивіться . з повагою ваша Маша.»
Я думаю, вам дуже захотілося його подивитися. Так?
Тож проходьте та сідайте на стільчики а я поки що включи цей фільм від Маши.
Показ слайдів
СЛАЙД «З чого зроблений шоколад. Від зернинки до витвору мистецтва».
СЛАЙД «З історії шоколаду». Довгий час шоколад був винятково напоєм і його тільки пили.
СЛАЙД «Давні єгиптяни випадково змішали мед, інжир і горіхи – і стали власниками найперших у світі цукерок»
СЛАЙД «Як же утворився шоколад?»
СЛАЙД «Шоколад утворився із какао бобів, які ростуть на деревах теплих країн, ці дерева називаються какао – дерева. Достиглі какао плоди мають коричневий колір а недостиглі плоди – зелений.»
СЛАЙД Фото какао – плодів достиглих.
СЛАЙД(8,9) Фото в розрізі какао плодів. Ці плоди білого кольору та м’які на дотик, мов желе. Слайд 9 порівняння тільки зірваного какао – плода і висушеного.
10 СЛАЙД Сушіння какао зерен під відкритим небом. Після цього його слід відправити на термічну обробку у піч для повного висохання.
11 СЛАЙД «Обсмажені какао - боби». Ось такий вигляд мають обсмажені какао – боби. І коли його спробуємо розламати, то він уже буде не м’який, мов желе, а твердий і ламатиметься із хрускітом.
12 СЛАЙД «Меління в виробничих машинах»
13 СЛАЙД «Після перемелу какао – зерен утворився какао - порошок»
Запитання:
Діти, чому саме какао – порошок має таке забарвлення? (Бо воно підлягло термічній обробці, обсмажилося).
14 СЛАЙД «З чого ж зроблений шоколад?» Давайте ми з вами дізнаємося.
15 СЛАЙД Шоколад роблять з масла вершкового, молока, цукру та какао – порошку.
16 СЛАЙД Обов’язково слід проварити цю масу на вогні легкому або на паровій бані.
17 СЛАЙД Розлити по формам і поставити для достигання у холодне місце.
18 СЛАЙД Фото малюка з шоколадкою.
19 – 26 СЛАЙД Використання шоколаду. Шоколад використовують у культурі- роблять сукні, віяла, жіночі сумочки, у Львові шоколадна майстерня де там можна побачить шоколадні споруди, також шоколад використовують у спа – процедурах, зокрема маски для обличчя. Шоколадом прикрашають торти, шоколадом можна малювати картини.
27-28 СЛАЙДИ У нас в Чернігові є шоколадна фабрика, яка має назву «Стріла». Там працівниці фабрики виготовляють смачні цукерки та печива. Одні із самих відомих цукерок фабрики це цукерки «Стріла» однойменна назва.
29 СЛАЙД Хоч Маша і розповіла про шоколад і сама вона його дуже полюбляє, та ми повинні пам’ятати про те, що слід завжди доглядати за своїми зубками і берегти їх.
Діти, ви хочете побувати справжніми майстрами шоколаду?
А вам пропоную приготувати його. Але спочатку нам треба згадати, які інгредієнти нам треба?
Та в нас їх немає. Я пропоную поїхати в магазин. Згодні?
Фізкультпауза.
Плюснемо, мов рибки:
Хлюп-хлюп-хлюп!
Скачемо на конях:
Гоп-гоп-гоп!
Летимо як птахи:
Шусь-шусь-шусь!
Як повзуть мурахи?
Хрусь-хрусь-хрусь.
Пострибав горобчик:
Цінь-цінь-цінь!
Дівчинка і хлопчик
Молодці!!!!
Д/гра «Магазин». Продавець одягає фартушок, покупці мають в сумочці гроші (до 10 грн різними купюрами: 1,2,5,10 грн) обігрування гри.
Ось ми з вами і купили сві необхідні продукти для приготування шоколаду. Тепер можна йти до майстерні. Але йдемо тією ж дорогою якою і прийшли.
Фізкультпауза.
Плюснемо, мов рибки:
Хлюп-хлюп-хлюп!
Скачемо на конях:
Гоп-гоп-гоп!
Летимо як птахи:
Шусь-шусь-шусь!
Як повзуть мурахи?
Хрусь-хрусь-хрусь.
Пострибав горобчик:
Цінь-цінь-цінь!
Дівчинка і хлопчик
Молодці!!!!
Пошуково – дослідницька діяльність. На столі на кожну дитину розкладено по мисочках какао – порошок, мисочка з цукром та порожня мисочка.
Діти давайте з'ясуємо, якими властивостями володіє какао з якого і роблять шоколад. Прошу надіти вас фартухи і приготуватися до проведення досліджень.(Беруть ігрову задачу.)
Досвід «Властивості какао.»
Підійдіть до столиків, де знаходяться стаканчики з какао. Визначте колір порошку какао. Якого він кольору? Чому? (Розглядають, відповідають.)
Має порошок какао запах? Як дізнатися?
Нагадую, що визначати запах речовини потрібно дуже обережно: злегка підганяючи долонями його пари в свою сторону.(Відповіді дітей. Демонструють, як правильно визначити запах речовини.)
Як визначити, який смак має какао? Що потрібно зробити?(Відповіді дітей.)
Візьміть ложечки, наберіть на кінчик ложечки порошок какао і спробуйте його. Що ж можна сказати про його смакових якостях? (Проводять дослідження. Роблять висновок.)
Ну а тепер спробуйте розчинити порошок какао спочатку в стаканчику з водою, а потім з молоком.
Що ви можете сказати про розчинності какао? (Проводять дослідження. Роблять висновок.)
(Роблять висновок: какао порошок коричневого кольору, має смачний ароматний запах шоколада, гіркий на смак, добре розчиняється в рідині.)
Діти, тоді дайте відповідь на питання, а чому ж шоколад солодкий, якщо його роблять з гіркого какао-порошку? (Відповіді дітей: солодкий смак шоколаду визначається кількістю цукру.)
Не тільки, діти, від кількості цукру залежить солодкий смак шоколаду. Чим більше в шоколад додають какао-порошку, тим шоколад стає більш гірким і тим самим більш корисним. Пропоную в цьому переконатися і самим приготувати шоколад в нашій лабораторії.
Але спочатку розімніть наші пальчики.(Слухають. Приймають поставлену задачу.)
Динамічна пауза. Пальчикова гімнастика «Готуємо шоколад»
Якщо взяти молока, масла, цукру й какао
Взяти трішечки горіхів, вафельної крихти
Гарно добре все змішати
Від такого шоколаду потім нас не відірвати.
Д/гра «Зробимо шоколад»
( Кожна дитина біля себе має мисочку з какао – порошком, мисочку з цукром, та склянку з молоком. Дати дітям настанову: в окрему більшу ємність слід обережно змішати цукор, какао – порошок та молоко лити обережно і маленькою струйкою. Отриманеу суміш зсипати в одну велику миску і вихователь добре розмішує вінчиком для збивання).
Діти, зараз цю суміш слід віднести на кухню і проварити, а масло вершкове слід додати після того як суміш закіпить. Тож це завдання ми поручимо нашому помічнику.
Діти, а у мене для вас сюрприз. Я уже приготувала для вас шоколадні цукерки раніше. (Показую).
Які вони на вигляд?
Тепер я пропоную їх продати, оскільки ми купували продукти для приготування шоколаду. Зараз у нас ці цукерки це товар. Діти а що таке товар? (те що можна купити)
Але щоб товар гарно продався то слід що зробити для нього? (рекламу)
Може хтось зараз придумає красиву рекламу для шоколаду. Ми всі з вами кожного для дивимося телевізор і там завжди показують рекламу. Реклама має бути яка? (цікава, весела, щоб хотілося купити товар).
Д/гра «Придумай рекламу» (Діти складають рекламу і говорять її).
Чи хотили б ви тепер купити свій товар, продукт?
А тепер я вам пропоную продати цей товар. Давайте запитаємо у гостей чи сподобалась вам реклама? Чи купили б ви цей продукт?
Д/гра «Продаю – купую шоколад».
Діти, чи сподобалося вам сьогодні? Що саме сподобалося? А той хто продає товар називають як? А того хто купує?
Ви всі сьогодні молодці.