Сабақтың тақырыбы: Ш дыбысы және әрпі
Материал Гастелло орта мектебінде 2015-2016 оқу жылы бойынша өткізілген «Шш дыбысы және әрпі» атты сабақтың жоспары мен жүргізу барысын қамтиды. Сабақтың жетекшісі Тараш Шолпан болып табылады. Бұл сабақтың негізгі мақсаты – балаларға Ш дыбысын және оның әрпін таныстыру, буындап оқу, дыбыстық талдау жасау, сондай-ақ оқу дағдысы мен жазу икемділігін қалыптастыру болып табылады.
Сабақ барысында балалар психологиялық дайындық кезеңінен өтіп, қуанышпен оқу үрдісіне кіріседі. Тақырып бойынша интерактивті тақта, флипчарт, суреттер сынды көрнекіліктер пайдаланылады. Балалар екі топқа бөлініп, әр түрлі тапсырмалар орындайды: буындарды дұрыс бөлу, өткен дыбыстарды қайталау, сөздерді құрастыру сынды ойындар арқылы топтық жұмыс жүргізіледі.
Түрлі тапсырмаларды орындау барысында оқушылар Ш дыбысының ерекшеліктерін, дауыссыз дыбыстарды және әріптердің орнын анықтауға үйренеді. Сабақ барысында «Ш» дыбысына байланысты жұмбақтар мен жаңылтпаштар да танымал. Әр тапсырманың соңында дескриптивті, қызықты және ойын элементтерімен қатар, оқушылар өздерінің пікірлері мен ұсыныстарын айтады.
Сабақтың қорытынды кезеңінде балалар өздерінің алған білімдерін бөлісіп, «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі арқылы сабақта қандай жетістіктерге жететіндерін талқылайды. Ойын элементтері арқылы сабақты қорытындылау оқушылардың қызығушылығын арттырып, оларға танымал аңдар мен олардың ерекшеліктері туралы жұмбақтар шешуге мүмкіндік береді. Мақсатымыз – білім алушыны жан-жақты дамыту мен оқу процесін қызықты ету.
Гастелло орта мектебі ММ
Мектепалды даярлық тобының жетекшісі: Тараш Шолпан
2015 – 2016 оқу жылы
Сабақтыңтақырыбы:Шш дыбысы және әрпі Сабақтың мақсаты: Ш дыбысы әрпімен таныстыру. Буындап оқуға, дыбыстық талдау жасауға үйрету, оқу дағдысы мен жазу икемділігін қалыптастыру. Ш дыбысының орнын анықтату, сөз, сөйлемдерді талдау жұмыстарын жүргізу.Көрнекілік:Интерактивті тақта. Флипчарт, суреттерСабақтың барысы:Ұйымдастыру кезеңіҚайырлы күн, Жер – Ана, Қайырлы күн, көк аспан. Қайырлы күн достар, Қайырлы күн апайлар, Сәлеметсіздер ме?ІІ. Психологиялық сәт: Таңертең көбелек оянды, тартылды Қанаттарын бұлғады, терең тыныс алды, Азғана айналып, барлығына күлімсірей, Қайта гүліне оралады.Екі топқа бөлу Түрлі – түсті қағаздар арқылы Өткен сабақты пысықтау: 1-топ. Сауат ашу орталығы: Тапсырма: Өткен әріптерді тақтада жазу 2-топ. Сауат ашу орталығы: Тапсырма: Ата, ана, аға, тал сөздерін құрастыру Өткен әріптерге байланысты тақпақтарын айтады Сабақтың тақырыбы: Шш дыбысы және әрпі Сабақтың мақсаты: Ш дыбысы әрпімен таныстыру. Буындап оқуға, дыбыстық талдау жасауға үйрету, оқу дағдысы мен жазу икемділігін қалыптастыру.Ш дыбысының орнын анықтату, сөз, сөйлемдерді талдау жұмыстарын жүргізу. Саяхат сабақ: Қасқырдың тапсырмасы: Қызығушылығын ояту Жұмбақ жасыруТікен,тікен, тік пісте, Қысы жазы бір түстеҮрлеп алып ойнауға болады,Жинап алып, байлауға болады.
Яғни “Ш” дыбысы дауыссыз дыбыс. “Ш” дыбысы созылмайды, ауада кедергіленіп айтылады. -Олай болса дауыссыз дыбыс дейміз. -Дауыссыз дыбысқа қай текшені көтереміз? -Дауыссыз дыбыстарды қай үйге орналастырамыз? Аюдың тапсырмасы: Тіл дамыту жаттығуы Ша-ша-ша Біз тебеміз шана
Шы-шы-шы Әкем менің аңшы.
Түлкінің тапсырмасы: Жаңылтпаштар жатттайық! Шешесі қыз іздеп барады, Көкесі біз іздеп барады.
Ағасы тұз іздеп барады, Баласы көшеде: «ыз...ыз...ыз!» деп барады Шешендер шебер, Шынайы шенер. Шенелген шіркін, Шөмиіп шөгер.
Жолбарыстың тапсырмасы: 0қулықпен жұмыс
Арыстанның тапсырмасы: Сөздерді буынға бөлейік
Пілдің тапсырмасы: Сергіту сәті: «Көңілді күн »
Керіктің тапсырмасы: Дәптермен жұмыс Шдыбысы және әрпін Ауа да Тақта да жазу Дәптерге жазу.
Қоянның тапсырмасы: «Сөз ойла,тез ойла» ойыны
Ойын: “Ненің басы, ненің құйрығы?”
Ең айлакер аң – Ең қорқақ аң –
Балды ең жақсы көретін аң –Аң патшасы –
Мысыққа ұқсайтын аң –Ең ұзын мойын –
Қораға шабатын аң –Ең ірі жануар –
«Екі жұлдыз бір тілек»Бүгінгі сабақта не істедіңдер?
Сендерге сабақ ұнады ма ?
Бүгін қандай әріп өттік?
Сендер достарыңа қандай тілек айтар едіңдер?
Сабақты қорытындылау: Ойын «Қай аң қайсысын жақсы көреді»