Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Фитбол: балалар үшін ұйымдасқан оқу қызметінің технологиялық картасы

Фитбол: балалар үшін ұйымдасқан оқу қызметінің технологиялық картасы

Шипина Нургуль Сабиржановна
Шипина Нургуль Сабиржановна
DOCX
759
4

Фитбол сабақтары денсаулық – фитнес бөлімінде екінші кіші топқа арналған ұйымдасқан оқу қызметінің маңызды құрамдастарының бірі болып табылады. Сабақтың мақсаты — балалардың жүрек-қан тамырлары жүйесін жетілдіру, функционалдық мүмкіндіктерін қалыптастыру, арқа омыртқасын дамыту. Фитбол арқылы жылдамдық-күш сапаларын тәрбиелеп, балалардың қозғалу қызметі мен шығармашылық қабілеттерін дамытуға бағытталған. Фитболды тиімді пайдалану балалардың дене тәрбиесін нығайтуға үлкен септігін тигізеді.

Оқу процесінде «Жылқылар мен қасқыр», «Гүл» тәрізді ойындарды пайдалану балаларға қызықты әрі пайдалы жаттығуларды ұсынады. Ойын барысында балалар өзара бәсекелесіп, сергектік пен белсенділікті арттырады. Балалардың ойыны кезінде фитболмен жұмысты жетілдіріп, оларды белсенді қозғалысқа үйрету мақсатында түрлі рөлдерді атқаруға дайындаймыз. Мысалы, балалар доптардың үстінде секіреді, ал қасқыр рөліндегі бала белгі бойынша қашып келген жылқыларды ұстап алады. Мұндай әдістер балалардың зейінін, логикасын, бағдарлау қабілетін дамытуға көмектеседі.

Сабақтың негізгі кезеңдері ұйымшылдық, ізденіс, рефлексиямен өзара байланысты. Балалар доптың үстіне жатып жаттығулар жасап, тепе-теңдікті сақтауға үйренеді. Жаттығулар көрсетіліп, балалармен бірге орындалады, оларды ынталандыра отырып, тапсырмаларды орындауға шақырамыз. Жаттығулардың нәтижесінде балалардың спорттық шеберлігі артады, физикалық белсенділік көбейеді, ал жаттығу нәтижелері олардың мотивациясын арттыруда ерекше роль атқарады.

Фитбол сабақтары балалардың оқу барысында жетекші рөл атқарады. Ойын шарттарын түсіндіру, жаттығуларды көрсету арқылы сабақ барысында балаларды қызықтыра отырып, бір-бірімен үйлесімді әрекет етуге ынталандырамыз. Балалардың бір-бірімен эмоция алмасуы, білімі мен дағдыларын ортаға салып, белсенді қатысуы — сабақтың табыстылығын анықтайтын факторлар болып табылады. Осының барлығы балалардың денсаулығына оң әсер етіп, жалпы даму деңгейін арттыруға ұмтылдырады.

Предпросмотр

Ұйымдасқан оқу қызметінің технологиялық картасы.
Екінші кіші тобы
Бөлімі: денсаулық – фитнес.
Тақырыбы: Фитбол.
Мақсаты: жүрек-қан тамырлары жүйесі жетілдіру, функционалдық мүмкіндіктері қалыптастыру, арқа омыртқасын дамыту, жылдамдық-күш сапасын тәрбиелеу; балалардың қозғалу қызметін, шығармашылық қабілеттерін дамыту, фитболдармен жұмыс істеуді әрі қарай жетілдіру.
Ойын: «Жылқылар мен қасқыр», «Гүл».

Әуенмен келесі іс –қимылдр жасалады.

Жай жүріс, жан-жаққа бұрылып жүру,белгі бойынша секіру, аяқтың ұшымен, өкшемен.
Фитболдармен секіру, кедергіні айнала отырып секіру.

Спорт залына балаларды шақыру, бір-бірінің артынан жүргізу, бір қатарға тұрғызу, амандасу, сабақтың тақырыбын айту, жаттығу жасағанда балаларға көмек жасау.

Бір тізбек жасап кіреді, бір қатарға тұрады, амандасады, мұғалім айтқан тақырыпты тыңдайды,мұғалімнің есебін айтқызбай орындау, жаттығуларды жасау.

3 мин

Ұйымдастырушылық ізденіс

Балалар доптың үстіне жатып:
1 — қолдарын бүгеді.
2 - қолдарын түзетеді.
3 - допта жатып аяқ пен қолды бір сәтте көтеру. Тепе-теңдікті сақтау.
«Бақа» жаттығуы:
қ.ж. — доптың үстіне ішпен жату,қол жерге тиіп тұрады, аяқ иық көлемінде, қолды аяқты жерден алмай секіру, ішпен допты басып (бақа сияқты).
«Қолтырауын» жаттығуы:
қ.ж.— доптың үстіне ішпен жату,қол жерге тиіп тұрады, 2-3 қадам алдыға жасау, сосын артқа. Қозғалмалы ойын:
«Жылқылар мен қасқыр».
Жылқылар доптардың үстіне секіреді. Қасқыр үйшіктің ішінде отырады. «Қасқыр» деген белгі бойынша жылқылар доптардың артына тығылады да, қозғалмай тұрады. Қозғалған жылқыны қасқыр өз үйіне алып кетеді.

Жаттығуларды балаларға көрсету. Балалармен бірге жасау. Балаларға бақа және қолтырауын болуды ұсыну.







Балаларға ойын шартын түсіндіреді.

Жаттығулар жасайды.
Қолдарын бүгеді, түзетеді.Доппен жұмыс жасайды.

15 мин

Рефлекстік түзету

«Гүл» ойыны:
Балалар допты аяқпен және қолмен құшақтап отырады. Жеіңл ән орындалған кезде гүл ашылады:
1 — балалар арқаларына жатып, қолдарын ашады.
2 — отырады, доты құшақтайды.
А. Лагутенко

Балаларға ойын шартын түсіндіреді.

Балалар ойынды шарт бойынша ойнайды.

2 мин


Күтілетін нәтиже:
Ұғынады: Спортнұсқаушының тапсырмаларын ұғынып жасауға тырысады.
Түсінеді: Тапсырмаларды түсінеді.
Қолданады: Доппен жұмыс жасауды бекіту.