Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. 1-10 дейінгі сандарды қосып, азайту

1-10 дейінгі сандарды қосып, азайту

Айтпаева Майра Несипбековна
Айтпаева Майра Несипбековна
DOC
192
2

Алматы облысының Панфилов ауданындағы Жаркент қаласында орналасқан «Ш.Уалиханов атындағы орта мектеп» КММ-дегі мектепалды дайындық сабағы 1-10 дейінгі сандарды қосу мен азайту бойынша өткізілді. Сабақтың негізгі мақсаты - оқушыларға сандар қатары, санның құрамы, қосу мен азайту амалдарының мағынасы туралы терең түсінік беру. Мұғалім Майра Несипбековна сабақтың мазмұнын ойын түрінде өткізіп, балалардың белсенділігін арттыруға тырысты.

Сабақтың барысында оқушылар психологиялық дайындықтан өтеді, бұл балалардың бір-біріне қуаныш, жылулық сезімдерін білдіруге мүмкіндік береді. Одан кейін кубизм әдісі арқылы өткен тақырыптарды қайталауға бағытталған тапсырмалар орындалады. Оқушылар сандарды санау, олардың құрамын табу арқылы логикалық ойлау дағдыларын дамытады. Сабақта ойын элементтері енгізілген, бұл оқушылардың танымдық қабілеттерін арттырады.

Жаңа тақырыпты ашу кезінде 1-10 дейінгі сандар қатарын есте сақтау және оларды кері санау әдістері қолданылды. Оқушылар сандармен жұмыс істеу арқылы өз білімдерін бекітеді. Сабақта «көршісін тап» және «сандармен жасырынбақ» ойындары арқылы балалардың қызығушылықтары мен шапшаңдығы сыналды. Ары қарай сандық тапсырмаларды дәптермен орындап, ойын түрінде сабақтың қорытынды бөлімі өтілді.

Сабақтың соңында оқушылар «Кім жылдам?» ойынын ойнап, өз білімдерін дәлелдеуге мүмкіндік алды. Мектепалды даярлық кезеңінде берілген бұл сабақ оқушылардың есті, сөйлеу, логикалық ойлау қабілеттерін дамытуға бағытталған. Мұғалімнің сауалдарына жауап беру арқылы бала өзін шығармашылық жағынан көрсетуге қол жеткізді, ал сабақты қорытындылау кезеңінде балалардың білімдерін нығайту тағы бір мәрте жүзеге асырылды.

Предпросмотр

Алматы облысы Панфилов ауданы Жаркент қаласы
«Ш.Уалиханов атындағы орта мектеп» КММ
Айтбаева Майра Несипбековна мектепалды дайындық


Тақырыбы: 1-10 дейінгі сандарды қосып, азайту.
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға сандар қатарын,санның құрмын,қосу,азайту амалдарының мағынасы туралы түсінік беру.
Дамытушылығы: ойлау,еске сақтау қабілеттеріне және сөйлеуге дағыландыру. Ойын арқылы танымдық  қабілеттерін, логикалық ой-өрістерін дамыту
Тәрбиелілігі: тианақтылыққа, шапшаңдыққа,үлкенді құрметтеуге,адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақ ойын түрінде өтті. Әдіс-тәсілдеріне түсіндіру,сұрақ-жауап,ойын таңдап алынды.
1 -10 дейінгі сандар,сандар құрамы,поезд суреті,компьютер сабақтың көрнекілі  ретінде пайдаланылды.
1. Сабақтың барысы: Психологиялық дайындық.
-Мен  оң қолымды жайып жүрегімнен қуаныш алып сендерге сыйлаймын. Мысалы: әдепті бол,сүйкімді бол т.б.
Осы қимылды балалармен бірге жасап,бір-біріне жақсы лебіздер айтып,ортаға қуаныш,жақсылық толтырып,орнымызға отырамыз.
2. Өткенді қайталау. Кубизм әдісін пайдаланып,кубикті ортаға алып шығып ондағы сұрақтармен жұмыс.
1. 1 аптада неше күн бар?(7)
2. Бүгін аптаның нешінші күні?( сәрсенбі)
3. жоғарыда-төменде,оң жақта,сол жақта сөздерін қимылмен көрсет.
4. Санды немен белгілейміз? ( цифрмен)
5. Цифрды біз не істейміз?( көреміз,жазамыз)
3. Жаңа сабақ. 1. Сан қатары. 1-10 дейінгі сандарды қайталау.         1,2,3,4,5,6,7,8,9,10, ( тура санау)
10,9,8,7,6,5,4,3,2,1,(кері санау)
2. Қанша сан екенін сана? Суретпен жұмыс.
3. Санның құрамын табу.
4. Көршісін тап ойыны.     .3.         .5.         . 9.
5. » Сандармен жасырынбақ  ойнау» ойыны. 1-10-ға дейін сандар беріледі. Сол санның 3 санын жасырамын. Балалар жасырылған санды табу керек. Мысалы: 1,2, , 4,5,6, ,8, ,10.
6. «Поезд құрастыру» ойыны. Вагондарға сандар жазылады. Сол санның балалар шешуін тауып,поезға вагондарды тіркеу керек.
Мысалы: 0+0,1+1,2+1,3+1,4+1,5+1,6+1,7+1,8+1,9+1,т.б.

7.Дәптермен жұмыс: 2+2,3+2,6-3,4+1,5+1,5-5,7-2,9-2,4+3.
8.» Орныңды тап «ойыны: Бұл ойын бірлік сандарға байланысты. Өсу ретімен орын табу,кері кему ретімен орындарына жылдам отыру.(бұл ойынның  негізгі мақсаты,баланы шапшаңдыққа,жауап кершілікке үйретеді).
Сергіту сәті:
Оң қолымда бес саусақ,
Сол қолымда бес саусақ,
Қосып едім екеуін,
Болып шықты он саусақ.
9. » Кім жылдам?» ойыны. Үш топтан үш оқушыны шығарып  санның жартысын табу. Сан жасырын түрде тұрады. Балалар сол санды қандай сан екенін жазып бояуы керек. 8,6,9 сандары.
10. Қорытынды. ( Ауызша есептер) «Шешуін кім жылдам табады?» ойыны.
1.   Төрт қаз ұшып барады,
Биіктен төмен қарады.
Аяқ нешеу,бас нешеу?
Жауабын кім табады?(басы 4,аяқ 8)
2. Балапанын көгалда,
Сынай алмай тауық жүр.
Жетеуі жүр жүгіріп,
Үшеуі жем тауып жүр.
Қанша барлық балапан,
Санап берші балақан.( 10)
11. Оқытушы сұрақ жауап арқылы сабақты қорыту.
Оқушылардың қонақтармен қоштасуы.
Балдай тәтті баламыз,
Ақылдымыз данамыз.
Қол бұлғап бәріміз,
Сау болыңыз айтамыз!