«Н дыбысы және әрпі» - мектепалды дайындық сабақта
Бұл материалда «Ш.Уалиханов атындағы орта мектеп» КММ-нің мектепалды даярлық сабақтары аясында «Н дыбысы және әрпі» тақырыбына арналған ерекше және бірнеше қызықты тапсырмалар ұсынылады. Сабақтың мақсаты балаларға Н дыбысын таныту, сөз құрамынан оны бөліп алып, дыбыстауда дұрыс қалыптастыру болып табылады.
Сабақ барысында балалардың ойлау қабілеттерін дамытуға, олардың мейірімділік, имандылық тәрбиелерін нығайтуға ерекше көңіл бөлінеді. Оқушылардың белсенді қатысуы үшін әртүрлі құрал-жабдықтар пайдаланылады: әліппе-дәптер, Н дыбысының баспа түрлері, ребустар, текшелер мен суреттер. مزيد من الاهتمام على الأنشطة التدريسية.
Оқушылар сабаққа кіріскенде, Алдар көсе мен Тазша баланың тапсырмаларын орындауға әзірленеді. Әріптер мен дыбыстарды тыңдай отырып, балалардың назарын сабақтың негізгі тақырыбына аудартып, Н дыбысын қандай сөздерде кездесетінін анықтауға көмектесеміз. Мұнда тапсырмалар сәтті орындалса, оқушылар жаңа әріппен танысатын болады.
Сабақ барысында «Нан» сөзімен танысып, оның маңыздылығын көрсету мақсатында түрлі жұмбақтар мен тыйым сөздер ұсынылып, нанның қасиеттері мен қадір-қасиеттері туралы оқу жүргізіледі. Оқушыларға Н дыбысын дыбыстық талдау жұмысы ұсынылып, жаңа сөздермен тіл дамыту жұмыстары жүзеге асырылады.
Сабақ соңында Н дыбысымен танысу, оның дауысты және дауыссыз дыбыстар есебінен ажырата білу қабілеттері бағаланып, балаларды белсенділік үшін мадақтау процесі жүзеге асырылады. Осының бәрі балалардың Н дыбысын жеңіл қабылдауына және жақсы меңгеруіне мүмкіндік береді.
Алматы облысы Панфилов ауданы Жаркент қаласы
«Ш.Уалиханов атындағы орта мектеп» КММ
Айтбаева Майра Несипбековна мектепалды дайындық
Ұйымдастырылған оқу іс- әрекеті: Сауат ашу
Тақырыбы:Н дыбысы және әрпі.
Мақсат- міндеттері: 1. Н дыбысын сөз құрамынан бөліп алу, Н дыбысын дұрыс дыбыстау, Н әрпін таныту.
Оқушылардың ұшқыр ойлау қабілетін дамыту.
Оқушыларды мейірімділікке, имандылықка тәрбиелеу.
Құралдар: әліппе- дәптер, Н дыбысының баспа түрі, ребустар, текшелер, өтілетін тақырыпқа байланысты суреттер
— Балалар, бүгін біздің сабаққа Алдар көсе мен Тазша бала қонаққа келіп отыр. Алдар көсе сендерге бірнеше тапсырма ала келіпті. Егер сол тапсырманы дұрыс орындасаңдар, жаңа әріппен танысасындар.
I тапсырма. Бұл ненің суреті? (аттың)
— Бұл сөз буынға бөліне ме?
Балалар орындарына отырып, оқулықтарын алады
Негізгі
— Балалар, сендер Алдар көсенің тапсырмасын өте жақсы орында-дындар. Енді атамыз бізге қандай жаңа әріп алып келді екен, соны тамашалайық.
(Бір оқушы шығып, атаның қолындағы конвертті алып ашады. Ішінен тек нанның ғана суреті шығады).
— Балалар, біз ненің суретін көріп тұрмыз? (нанның)
-Ендеше «Нан» деп бірнеше рет қайталайық
Бірінші кандай дыбыс құлағымызға естіліп тұр? (Н).
— Сонда өтетін жаңа дыбысымыз қайсы екен? (Н).
Оқулықтағы «Нан» суреті бойынша әңгіме құрастырып, нанның пайдасы айтылып, обал, сауап деген сөздерге түсінік беріледі. Тыйым сөздер:
1) Нанды бір қолмен үзбе!
2) Нан уағын тастама!
Жұмбақ:
Өзі үлкен жануар,
Үстінде бір тауы бар. (Нар)
— Бірінші тұрған қандай дыбыс?
Кірш-кірш етеді,
Ішіне кіріп кетеді. (Ине)
— Н дыбысы қай жерде тұр?
Н дыбысына дыбыстық талдау жасап, оның дауыссыз екенін анықтау. Қима әріптерден «Нан», «нар» т.б. сөздер құрату.
1. «Нан құдіреті» ертегісін магнитофоннан тыңдау.
2. Сергіту сәті. (Өлең шумағын жаттау).
Нан уағын шашпаңдар,
Жерде жатса баспаңдар,
Теріп алып, қастерлеп,
Торғайларға тастаңдар.
3. А-на, нан сөздерін салыстыра оқыту арқылы буынға бөлгізу, нан сөзінін буынға бөлінбейтінін түсіндіру.
Жұмбақ.
1) Жезге ұқсас сабағы,
Дәні —халықтамағы. (Бидай)
2) Үсті тас, асты тас,
Ортасында піскен ас. (Нан)
Н дыбысы дауыссыз, созылмай қысқа айтылады
Жаңа материал бойынша оқулықтағы тапсырмаларды орындайды
Дәтердегі сөздерді буынға бөледі, дыбыстық талдау жасайды.
Дәтердегі Н н әріпін жазады.
Буындарды, сөздерді оқиды.
Қорытынды
-Сонымен Н дыбысы қандай дыбыс?
— Н әріпі сөздің қай жерінде кездеседі?
— Н әріпінен басталатын сөздер айтындар
Сабаққа белсенді қатысқан балаларды мадақтау
Күтілетін нәтиже:
Балалар Н н әріпімен танысу және оның дауысты дыбыс екені жайлы білуі керек
Дыбыстық талдау жасауды үйренуі керек