Анама Сыйлық
Бұл технологиялық карта балаларды аналарға сыйлық жасау мен олардың маңызын түсінуге үйретеді. Оқу іс-әрекетінің басты мақсаты – балалардың сөйлеу дағдыларын дамыту және олардың әңгімелер құрастыруына көмектесу. Педагог балалармен бірге сыйлық жасаудың маңыздылығын ашып, анамен байланысты тереңдетуге арналған арнайы сұрақтар қояды.
Сабақтың барысында балалар «Анама сыйлық» тақырыбын талқылап, анасына сыйлық жасаудың жолдарын қарастыруға мүмкіндік алады. Олар гүлдер мен сыйлықтарды талқылай отырып, анасының сүйіспеншілігін сезеді. Сөздік жұмыс барысында жаңа сөздермен танысып, олардың мағыналарын толық ұғынады.
Мотивациялық кезеңде балалар «Ананың біз гүліміз» жырымен қызығушылықтарын оятып, белсенділіктерін арттырады. Осылайша, табиғи түрде сабақтың тақырыбына кіріп, балалар көңіл-күйін көтереді. Педагог балалардың сабаққа ынтасын арттыру мақсатында сергіту жаттығуларын ұйымдастырады.
Балалар аналарын қуантудың құны мен маңыздылығын терең түсіне отырып, бірнеше көтермелеуші сұрақтарға жауап береді. «Анаңа не сыйлағың келеді?» деген сұрақ арқылы балалар өз ойларын жеткізуге мүмкіндік алады.
Қорытынды кезеңде балалар өздерінің жасаған жұмыстарын бір-бірімен бөлісіп, қолданған гүлдер мен сыйлықтардың маңыздылығын тағы да айтып береді. Осындай сабақтар арқылы кездесетін сыйлықтар мен қуаныштардың анаға деген сүйіспеншілікті арттыратынын ұғындырады.
№ 25 технологиялық карта
Күні:6.03.17
Білім беру саласы:Коммуникация
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің түрі: Сөйлеуді дамыту
Тақырыбы:Анама сыйлық
Мақсаты:а) Әңгіме құрастыруға үйретуді жалғастыру.
ә) Әңгіме құрастыра білу, сөздерге тиісті қосымшаларды жалғай білу білігін дамыту, балалардың айтылған ойды тыңдауға және ұғынуға, әңгімеге араласып, сұрауға және сұраққа жауап беру білігін дамыту.
б) Аналарды ренжітпеуге, оларды әрдайым сыйлауға тәрбиелеу.
Сөздік жұмыс: праздник мереке,ана мама, сыйлық подарки,гүл цветы
Қолданылатын көрнекі құралдар: тіл дамыту дәптері.
Оқу іс-әрекетінің кезеңдері | Педагогтің іс-әрекеті | Балалардың іс-әрекеті |
Мотивациялық – қозғаушылық | Ананың біз гүліміз | Шаттық шеңберді жасайды іс қимылмен |
Ұйымдастырушылық – ізденістік | Балалар, біз сендермен өткен іс-әрекетті есімізге түсірейікші. | Қонжықпен амандасу. - Әрине, бал тәтті болады. Ойланады сұрақтарға жауап береді Гүлдердің түрлері: раушан, түймедағы, қызғалдақ, бәйшешек Гүл өте адемі болады Мысалы: Мен анама аналар мерекесін де, әкемнің көмегімен сыйлық алып бердім. Алдымен әкем екеуміз киім дүкеніне бардық. Онда әртүрлі әдемі көйлектер көрдік. Соның ішінен қызыл түсті көйлекті біз тандап алдық. Біз оны сол дүкеннен әдемі бір қорапқа салдыртып алдық. Содан әкеміз екеуміз анама дайындаған сыйлығымызды сыйладық. |
Рефлексиялық - түзетушілік | - Балалар, біз бүгін не туралы сөйлестік? | «Щ»дыбысын қайталап айтады. |
Күтілетін нәтиже:
біледі:гүл туралы білу;
игереді:өз ойын білдіруді;
меңгереді:көлемді әңгімелер құрауды біледі.
Технологиялық карта№23
Күні:16/02/17
Білім беру саласы:Шығармашылық
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекет түрі:Сурет салу
Тақырыбы: «Түрлі түсті ұшбұрыштар»
Мақсаты:Ұшбұрышты заттарды ажырата білуді үйрету,кеңістікті,түстерді сезіне білуді,шығармашылық қабылеттерін,ой қиялын дамыту,байқағыштықтары мен көз мөлшерін,қолдың қимыл қозғалыс үйлесімділігін қалыптастыру.Ұқыптылыққатазалықты сақтай білуге үйрету.
Көрнекіліктер:.Ұшбұрыштар ,Доптын суреті,ұайыұтың суреті
Қажетті құрал-жабдықтар;жұмыс дәптері,түрлі түсті қарындаштар,
Алдын ала жасалатын жұмыс. «дид»ойынын ұйымдастыру.
Әдіс тәсілдері:сөздік,көрнекілік,ойын,.
Іс-әрекет кезеңдері | Педагогтің іс-әрекеті | Балалардың іс-әрекеті | |||
Мотивациялық қозғаушылық | Кәне барлығымыз бірге амандасайық. | Балаларшаттық шеңберін құрып,өздеріне таныс өлең жолдарын айтты. | |||
Ұйымдастырушылық | - Бүгін бізге сиқырлы хат келіпті, сол хаттың ішін - де сендерге арналған тапсырмалар бар екен, балалар тапсырмаларды орындайсыңдар ма, дайынсыңдар ма? - тапсырма. | ||||
Рефлексиялық түзетушілік | Қорытынды жасау. | Балалар ажыратып айтады түстерді атайды |
Күтілетін нәтиже:
Біледі:Белгілі бір бейне жасау кезіндегі түстердің үйлесімділігін.
Игереді:Бастаған істерін аяғына дейін жеткізе білуді.
Меңгереді:Қылқаламды дұрыс пайдалана отырып өз ойларынан сурет салуды дағдыланады.