Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Жолда жүру ережесі - оқушыларға арналған оқу материалдары

Жолда жүру ережесі - оқушыларға арналған оқу материалдары

Джетписова Айтжамал Куанышбековна
Джетписова Айтжамал Куанышбековна
DOCX
267
7

Бұл құжатта балаларға жолда жүру ережелерін үйретуге арналған ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы ұсынылған. Сабақ барысында балалардың жол белгілерімен жеке танысып, оларды дұрыс пайдалану бойынша білімдерін арттыруға бағытталған. Білім беру мақсаты - балалардың жол белгілері мен бағдаршамды ажырата білу дағдыларын қалыптастыру, сондай-ақ, олардың ойлау және сөйлеу қабілеттерін дамыту. Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер мен көрнекіліктер балалардың қызығушылығын оятып, оқу процесін қызықты және тиімді етеді.

Технологиялық картаның негізгі бөлімінде оқушылардың оқу процесіне белсенді қатысуы, топтық жұмыстар және диалог арқылы жол қауіпсіздігі туралы түсініктерін бекіту мақсатында түрлі ойындар мен сергіту сәттері көрсетілген. Балалар сабақ уақытында қауіпсіздік ережелерін сақтаудың маңыздылығын түсінуі қажет. Мұндай тәсілдер балалардың өмірінде үлкен рөл атқарады, себебі мектепте және одан кейінгі өмірде жиі кездесетін жағдайлар барысында қауіпсіз жолды таңдау дағдылары қалыптасады.

Мұндай оқу жобалары балаларға ересек өмірдің қиыншылықтарына дайын болуға көмектеседі. Тыңдалған сабақтың соңында, балалардың білімдерін бағалау мақсатында, нақты мәселелер мен сұрақтарға жауап беру арқылы оқушылардың қаншалықты дайын екенін бағалауға мүмкіндік береді. Оқу процесінде берілген тапсырмалар балалардың белсенділігін арттырып, оларды оқу барысында мейлінше қызықтырады.

Предпросмотр

Ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы
Күні : 15.11.2016 ж. "Қошақан" ересек тобы
Білім беру саласы: Таным
Тараулары: Жаратылыстану
Тақырыбы: «Жолда жүру ережесі»
Мақсаты:
1.Білімділік: Жалпы жол белгілерімен балаларды таныстыруды жалғастыру,жол белгілерін айыра білу дағдыларын қалыптастыру.
2.Дамытушылық: Ойлау, сөйлеу қабілеттерін дамыту.
3.Тәрбиелік: Іс жүзінде қолдануға қызығушылықтарын тудыру,жолда жүру тәртібін сақтауға тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілдер: сұрақ – жауап, мақал – мәтелдер, өлең жолдары, ойын.
Сөздік жұмыс: жол белгілері, бағдаршам.
Билингвальды компонент: жол белгілері – дорожные знаки, бағдаршам - светофор.
Көрнекіліктер: Жол белгілері,бағдаршам,ойыншық машина,велосипед.
Сабақ түрі: аралас, дәстүрлі
Пәнаралық байланыс: коммуникация, таным.
Қолданылатын технология: ойын технологиясы


Әрекет

кезеңдері

Тәрбиешінің әрекеттері

Балалардың
әрекеті

Танымды
Оятушылық


I.Ұйымдастыру кезеңі







II.Өткенді қайталау




Шаттық шеңберге тұрғызу.


  • Балалар жолға шығар алдында шеңберге тұрып,балалар мен сендерге жақсы тілек тілеп,өз жылуымды беріп, «Ашық аспан»тілеймін,ал сендерде бір-біріңе өз жылуларынды беріндер!





  • Балалар, мемлекеттік рәміздер туралы қайталап өтейікші?



Балалар қимылмен орындайды.






Балалар қайталады.

Ұйымдастыру-
Іздестіру
III.Жаңа сабақ
1.Кіріспе








2.Негізгі бөлім













Ұйымдастыру-
Іздестіру



IV .Сөздік жұмыс:


V .Сергіту сәті:






VI.Дидактикалық ойын:



VІІ.Бекіту



  • Балалар біздің бүгінгі сабағымыз өзгеше,біз бүгін «Жол белгілер еліне» саяхатқа барамыз,ол жерден көп нәрсені көзбен көріп, жақсы әсер аламыз деп ойлаймын.Балалар жол сапар барысында көп жол қиылыстары кездеседі, жол ережесін мұқият сақтауымыз керек.

  • Балалар, сұрақтарға жауап берейікші:

  • Велосипедті қай жерде тебу керек?

  • Балалар алаңында тебу керек.

  • Допты қай жерде ойнау керек?

  • Спорт алаңында ойнау керек.

  • Бағдаршамның неше көзі бар?

  • Бағдаршамның үш көзі бар. Түстерін атайды.

  • Бағдаршамның қай көзі біздің досымыз?

  • Жасыл түсі біздің досымыз,ол бізге әрқашан көмектеседі.

  • Көше тәртібін бағдаршамнан басқа кім басқарады?

  • Демеуші инспектор басқарады.

Балалар алдымызда екі жол айрығы жатыр, бірі-жіңішке, екіншісі-жалпақ жол.
-Қалай ойлайсыңдар қандай жол жаяу жүргінші?
-Жіңішке жол жаяу жүргінші.
Тәрбиеші: Міне, біз бірінші жол қиылысына жеттік.Жолдан өту үшін ненің көмегіне жүгінеміз?

  • Бағдаршам көмегі қажет.

Тәрбиеші: Абайлаңдар балалар алдымызда көліктер жолы бар

  • Оңға солға қарайық, жол белгісін табайық



Билингвальды компонент: жол белгілері – дорожные знаки, бағдаршам – светофор.



Бағдаршам, жол белгілері сөздерінің мағынасын ашып, түсіндіреміз


Тату тәтті достармыз,
Отырмаймыз босқа біз.
Оқу оқып, білім алып,
Би билейміз ән шырқап.
Қол шапалақтап оң жақтағы досыңа
Сол жақтағы досыңа қолыңды бер тосылма
Жоғары қарап күн көрдім,
Төмен қарап жер көрдім.
Оңға солға бұрылып
Егеменді ел көрдім!


«Белгілерді ата»
Ойын шарты: балалар үйренген жол белгілерін, бағдаршамның түстерінің мағынасын түсіндіреді.


Жүргізушілер жол апатына ұшырамау үшін,жол ережесін сақтау керек,есте сақтаңдар.


Балалар тыңдайды, жауап береді.






Балалар тыңдайды.



Балалар жауап береді.


Балалар тыңдайды.




Балалар тыңдайды.


Балалар жауап береді.


Балалар тыңдайды.



Балалар қайталайды.



Балалар тыңдап, қайталады.


Балалар қимылмен орындайды.






Балалар берілген тапсырманы орындауға әрекет жасайды.

Рефлексифті
түзету
VII.Қорытынды:




VIII.Мақтап,
мадақтау:


IX.Үйге тапсырма:


  • Балалар, жол белгілері дегеніміз не?

  • Бағдаршамның қай түсі жанғанда жүруге тыйым салынады?

  • Бағдаршамның қай түсі жанғанда жүруге болады?


Балалардың білімдерін мақтап мадақтау


Жол белгілері туралы жаттап келу.


Балалар жауап береді.


Күтілетін нәтиже:


Білу керек:
Нені біледі:жол белгілері туралы мәліметтерді кеңірек білуі қажет
Болу керек: қауіпсіздік ережелері туралы түсініктері.
Істей білу керек: қойылған сұрақтарға дұрыс әрі толықтай жауап бере білуі керек.
Тәрбиеші: Джетписова А. Қ.
Әдіскер: Г.М.Альсеитова
Тексерілді:
Ескерту: