Ашық сабақ: С дыбысы мен әрпі
Сабақ тақырыбы: «С дыбысы мен әрпі» - бұл қызықты және білімді сабағымыз. Оған біздің оқушылар ерекше дайындықпен келді. Бүгінгі сабақтың мақсаты - балалардың С дыбысын есте сақтау қабілетін арттыру, сөздер мен сөйлемдер құрастыру дағдыларын жетілдіру. Сонымен қатар, сауатты жазу мен ауызекі сөйлеу мәдениетін дамытуға бағытталған.
Біздің сабақта балалар ұйымдастыру кезеңінен бастап, өткен дыбыстарды қайталаудан бастайды. Содан кейін, С дыбысына ерекше көңіл бөлінеді. С дыбысының айтылуын түсіндіріп, оны дұрыс айту үшін түрлі жаттығулар мен ойындар өткіземіз. Менің ойымша, ойын түріндегі жаттығулар балалардың білімін тереңдетуге көмектеседі.
С дыбысымен танысу барысында, балаларға түрлі жұмбақтар мен ребустар жасырылады. Сәбіз, сарымсақ, сақина сияқты сөздерді талдай отырып, С дыбысының қандай позицияларда кездесетінін анықтайды. Одан кейінгі жұмыстарда, тіл ұстарту жаттығулары мен дидактикалық ойындар ұйымдастырылады, онда балалар С дыбысымен басталатын сөздерді табу қажет.
Сабақты қорытындылау кезеңінде балалар өздері танысқан дыбыстар мен сөздер туралы бір-бірімен сөйлеседі. Осының арқасында балалардың белсенділігі артып, бір-біріне көмек көрсету арқылы жаңа білім алады. Табысты бағалау жүйесі арқылы жақсы нәтижелерге жетеді. Бүгінгі сабақ - балалардың білім алу жолындағы маңызды кезеңдердің бірі.
Ашық сабақ. Тақырыбы: «С дыбысы мен әрпі»
Сабақ тақырыбы: С дыбысы мен әрпі.
Сабақтың мақсаты:
1.Өткен дыбысты қайталай отырып, есте сақтау қабілетін арттыру.
2.Жаңа С дыбысымен таныстыру, сөз, сөйлем құруға дағдыландыру.
3. Ауызекі сөйлеу мәдениетін қалыптастыра, баспа әріп жазу жолдарын үйрете отырып, таза, сауатты жазуға тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: Кеспе әріптер, суреттер, жұмбақтар, ребустар,буындар.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлеметсіңдер ме, балалар!
-(...)
- Біздің бүгінгі сабағымыз ерекше болмақшы. Себебі бүгін бізде көптеген қонақтар отыр.
Қайталау:
- Дыбыстар нешеге бөлінеді? Қандай?
- Өткен дыбыстарды және Б дыбысын қайталау.
- Буындар: ба, бо, бу, би т.б.
- Сөз: бас, бақ, бал, бар, бай, бор, бер, бет т.б.
- Сөздерді буынға шапалақтау арқылы бөлгізу: бал-ға, ба-ла-пан, ба-нан.
ІІ. Жаңа сабақ.
- Балалар қазір жылдың қай мезгілі? (Қыс)
- Аптаның қай күні? (Сейсенбі).
- Сейсенбінің сәтті күні бүгін біз С дыбысымен танысамыз.
С дыбысының айтылуын, қандай дыбыс екенін түсіндіру.
С дыбысы айтылған кезде тілдің ұшы астыңғы тіске тіреле отырып белгілі кедергі арқылы шуылдап шығады.
С дыбысы дауыссыз, қатаң дыбыс.
«Көкөністер жинау» ойыны. Жұмбақтар жасыру, шешуін табу.
Жаздай інге тығылып,
Жатқан қызыл түлкіні.
Құйрығымен суырып,
Әкелді әжем бір күні.
Шешуі /Сәбіз/
Сәбіз - сөзін буынға бөлгізу, с дыбысы қай буында тұрғаның тапқызу.
Дидактикалық ойын. Өткен әріптермен және С әрпінен басталатын ребустарды сурет арқылы шешу, оларға сөйлем құрау.
Сергіту сәті:
Бір, екі, үш
Жинап алып күш.
Қолға қалам аламыз,
С дыбысын жазамыз.
Тіл ұстарту жаттығу.
Са-са-са
Ызыңдайды маса
Дәптермен жұмыс:
Асық,сандық,күнбағыс дыбыстық талдау жасату, ондағы с дыбысының орнын ажыратқызу. С дыбысының сөздің басында, ортасында, аяғында келетін сөздер ойлату.
- Ауада жазу.
Дәптерге таза, сауатты жазуын қадағалау.
Сөзжұмбақ шешкізу. «Сөйлем құра»
Сақинаны салғызды,
Сарымсақты, сәбізді.
Бастап тұрған қай әріп
Сапсыз ораз тәрізді? (С)
ІІІ. Қорытындылау. Сұрақ-жауап арқылы.
- Біз бүгінгі сабақта қандай дыбыспен таныстық?
- С дыбысы қандай дыбыс?
- С дыбысы кездесетін қандай сөздер білеміз?
- Дұрыс айтасыңдар. (сабақта жақсы қатысып, белсенділік танытқан балаларға жұлдызша беріп мадақтау). Сонымен балалар біздің бүгінгі сауат ашу сабағымыз аяқталды.
Балаларды мадақтау, бағалау