Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Шырша шамдарын жағамыз

Шырша шамдарын жағамыз

Абдрахманова Динара Кокжебаевна
Абдрахманова Динара Кокжебаевна
DOCX
136
2

Біздің бүгінгі тақырып «Шырша шамдарын жағамыз» - балалардың шығармашылық қабілеттерін дамыту мақсатында өткізілетін қызықты сабақ. Жаңа жыл мерекесінің ең маңызды элементтерінің бірі – бұл әрине шырша. Сондықтан бүгін біз шыршамызды қалай безендіру керектігін үйренеміз. Сабақ барысында балалар шығармашылықпен шұғылдана отырып, сурет салу технологиясымен танысады.

Сабақтың мақсаты – балалардың ұшы бар таяқшамен сурет салу техникасын меңгеру, саусақпен салу әдісін пайдалану арқылы өз суреттерін әшекелеп, шыршаларын безендіру. Отбасында өткерілген жыл сайынғы сиқырлы Жаңа жыл кештері балалық шақтың ең есте қалатын сәттері. Біздің әрқайсымыздың есте қалған жанды естеліктеріміз бар, оларды бүгінгі сабақта біз тірілтеміз.

Тәрбиешінің тапсырмасы бойынша, балалар өздерінің шырша безендірулері үшін әртүрлі ойыншықтарды придумывают. Біз бірге шыршаны безендіруге арнаулар, жұмбақтар мен тақпақтар айтамыз, әрқайсымыздың шыршамыз шынымен безендірілгендей болу үшін мағыналы жырларды айтамыз. Сосын, жұмыс соңында, суреттерімізді Аққалаға жібереміз. Аққала біздер жасаған жұмыстарға қуанып, жарасымды тамаша сөздер айтады.

Сабақ барысында балалардың суреттерін салу технологиясы арқылы көрсету, бояу, және шығармашылықпен жұмыс істеу қабілеттері дамытылады. Сабақтың тиімділігін арттыру үшін, тәрбиешілер балаларға қажетті бағыт-бағдар беріп, әрбір баланың жұмысын мақтайды. Соңында, балалардың шығармашылық жұмыстары ерекше көрсетіліп, көрмеге қойылады. Біз Жаңа жыл мерекесінің әсерін асыға тосамыз, себебі балалардың жұмыстары тек шығармашылық емес, сонымен қатар бір-бірімен ынтымақтастықта болуына мүмкіндік береді.

Предпросмотр

Тақырыбы: Шырша шамдарын жағамыз.
Мақсаты:
Ұшы бар таяқшамен сурет салу техникасымен жаттықтыру. Саусақпен салу техникасын қолданып, көркемдеп, салған суреттерін әшекелеу жұмыстарын жалғастыру.
Қажетті құрал жабдықтар: түрлі түсті бояулар, әр балаға арналған таяқшаға оралған мақта, үлестірмелі материалдағы фон, қол сүрткіштер, су.


Тәрбиеші: Балалар сендерге Жаңа жыл мейрамындағы шырша ұнады ма? Ал сол мейрамдағы ойыншықтар ұнады ма?
Балалар: Жаңа жыл мейрамында не көргендері, не ұнағандары жайлы әңгімелеп береді.
Тәрбиеші: Міне сол сендерге ұнаған ойыншықтар ойын бұрышында Жаңа жыл мерекесін өткіземіз деп шешіпті. Аққала орманда жүріп, Жаңа жыл мерекесіне кешігіп қалыпты. Жарқыраған шамдары мен ойыншықтары бар шыршаны тамашалай алмай қалыпты. Сол әдемі шыршаны көргісі келеді, сондықтан сендерден мына жасыл шыршаны әдемі ойыншықтармен безендіріп беруді сұрайды.
Көмектесеміз бе, балалар?
Балалар: Көмектесеміз.
Тәрбиеші: Сендер Жаңа жылдық қандай ойыншықтарды жақсы көресіңдер?
Балалар: өздері жақсы көретін ойыншықтары жайлы айтады.
Тәрбиеші: Аққала да өзінің шыршасын әдемі ойыншықтарымен безендіргісі келеді. Алдарыңдағы қағазда әдемі Жаңа жыл шыршасы бейнеленген. Саусақты, таяқшаға оралған мақтаны (бастырма, поролон) әртүрлі бояуларға батырып алып, осы шыршаға арналған ойыншықтарды бейнелейміз.


Балалар: Тәрбиешінің көрсетуі бойынша саусақ, поролон, әртүрлі бастырма арқылы ойыншықтар бейнесін шыршаға салады.
Тәрбиеші: Әркім өзіне ұнаған түстерін пайдалануға болады. Оқу іс - әрекеті барысында қиналған балаларға бағыт - бағдар беріп отыру, балалардан қандай ойыншық салып отырғанын сұрау қажет.
Балалар: салған ойыншықтары жайлы әңгімелейді.
Тәрбиеші: Жұмыс соңында суреттерін жинап алып, Аққалаға беріп жібереді. Балалар суреттерін салып болған соң мынадай өлең жолдарымен аяқтайды:
Тамаша, тамаша!
Шыршамыз тұр жараса.
Басында әсем жұлдызы,
Көз тоймайды қараса.
Балалар: өлең жолдарын бірге қайталайды.
Тәрбиеші: Аққаланың балалар салған суреттерге қатты қуанып, өзін Жаңа жыл кешінде жүргендей сезінетінін айтты.
Балалар: жұмыстарының сәтті шыққанына қуанады.




Тақырыбы: «Балықтар»
Мақсаты: Сурет салудың дәстүрлі және дәстүрден тыс әдістері арқылы балалардың бейнелеу өнеріне деген қызығушылықтарын арттыру. Бояумен жұмыс істеу іскерліктерін жетілдіру, қылқаламмен ирек, түзу, ұзын, қысқа толқынды сызықтар сызуға дағдыландыру. Картоп бастырмасымен жұмыс жасай білуге үйрету. Ұқыпты, нәтижелі жұмыс жасай білуге тәрбиелеу. Бейнені қағаз бетіне орналастыра білуін және шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Көрнекіліктері: Суреттер, түрлі - түсті бояу, қылқалам, тұғыр, су құйған ыдыс, ақ қағаз, сүрткіш, теледидар, ДВД, картоп.
Әдіс - тәсілі: Көрсету, түсіндіру, сұрақ - жауап, әңгімелеу, жұмбақ, тақпақ, картоп
Бастырмасымен сурет салу, электронды құрал пайдалану.
Мотивациялық - қозғаушылық:
Су асты патшалығына саяхатқа баратындығын хабарлау.
Балалар бір сәт көзімізді жұмып, су астына түсе бастайық. Су салқын. Мен түрлі - түсті балықтарды көрдім.( сегізаяқ, ұлу, тасбақа, су жыланы) Теңіз түбінде өсімдіктер де өседі екен, сумен шайқалып, қозғалып, билеп тұрған тәрізді. Қайтадан судың бетіне қарай жүземіз. Балалар көзін ашады. Су түбінен не көргендері жайлы сұрап, әр баланың ойын тыңдау.


Ұйымдастырушылық кезең:
Балалар мен бүгін сендерге сурет оқу іс - әрекетінде ненің суретін салатынымыз туралы жұмбақтап жасырамын.


Жұмбақ: Жер бетіне бір шықпас,
Су түбінде тұншықпас.
Сөйлемейді, үндемейді,
Пісірсе оны кім жемейді. (Балық)


- Жарайсыңдар, балалар, сендер балық туралы қандай жұмбақтар білесіңдер?


1. Қанаты бар ұшпайды,
Жұрт айламен ұстайды.


2. Суда өседі, өнеді,
Сыртқа шықса өледі.


3. Күміспен апталған,
Теңгемен қапталған.


- Жарайсыңдар, балалар, біз бүгінгі оқу іс - әрекетімізде картоп бастырмасымен балықтардың суретін саламыз.
Балықтар туралы әңгімелеу. Бейнетаспадан балықтардың құрылысымен таныстыру. Жұмыс барысын түсіндіру.


Жұмыс барысы: Сулау тәсілі арқылы дәптердің бетін бір шетінен
бастап көк бояумен бояу;
Қағаздың төменгі бөлігін қою болуы үшін екінші рет қайталап көк бояуды жағу.
(Судың түбі қараңғы немесе терең)
Жасыл түсті бояу мен шөптерді толқындата сызады. (ирек, түзі, ұзын, қысқа)
Шөптердің арасына қалауы бойынша таңдап алынған картоптан жасалынған балықтар бейнесінің үлгілерін бастырады.
Бірнеше балықтардың суреттерін бастырып, басқа су асты жәндіктерін салу баланың шығармашылығына байланысты болмақ.


Сергіту сәті: Балық суда жүзеді,
Өте таза жылы су.
Бірде жазылады,
Бірде жиырылады,
Сөйтіп інге тығылады.
Рефлексиялық - түзетушілік
Балалардың жұмыстарынан көрме ұйымдастыру, салған суреттерін әңгімелету.


Жетекші сұрақтар:
Қанша балықтың суретін салдың?
Балықтардың түр - түсі, көлемі қандай?
Балықтар қай бағытта жүзіп жүр?


Дидактикалық ойын: «Алтын балық»
Ойын шарты: Әр баладан көрмедегі суреттердің қайсысы ұнайтынын сұрау. Қай баланың жұмысы ұнаса, сол балаға «алтын балық» сыйлайды. Ойын соңында қай бала көп «алтын балық» жинаса сол баланың үйіне қуанышты хабарлама жіберіледі.














«Аққала»
Мақсаты: Балаларға қағазды умаждап, сурет салу техникасымен таныстыру. Қағазды жақсылап алақан арасына салып, умаждап, оны бояуға малып, қағаз бетіне бастырып, бейне салуға үйрету. Саусақ қимылдарын жетілдіру.
Керекті құралдар: көк түсті бояу, умаждалған қағаз, көк қағаз.
Тәрбиеші: Сәлеметсіздер ме, балалар! Балалар, қараңдаршы біздерге бүгін қонақтар келіпті.Қане, бәріміз шеңберге тұрып, қонақтармен амандасайық…
Шаттық шеңбері: Жарқын, жарқын үніміз,
Болашақтың күніміз
Балалық шақ үйінің
Жайнап тұрған гүліміз.
Сәлеметсіздер ме, қонақтар!
Хош келдіңіз бәріңіз!
Тәрбиеші: Жарайсыңдар, балалар! Орындарыңа отыра қойыңдар.
Балалар, мен сендерге жұмбақ жасырғым келіп тұр, шешесіңдер ме?
Балалар: Иә, шешеміз!
Жұмбақ: Шелек қалпақ басында,
Сәбіз екен танауы
Қыста қардан туатын,
Тауып көрші сен оны (Аққала)
Балалар: Аққала!
Тәрбиеші: Дұрыс, жарайсыңдар, балалар! Балалар, мына суреттерге қараңдаршы, бұл суретте не бейнеленген?
Балалар: Аққала бейнеленген.
Тәрбиеші: Аққала қандай геометриялық пішіндерден құралған екен?
Балалар: Дөңгелектерден!
Тәрбиеші: Дұрыс! Аққаланың түсі қандай екен?
Балалар: Ақ!
Тәрбиеші: Дұрыс! Ал, аққаланы неден жасаймыз? Жылдың қай мезгілінде жасаймыз?
Балалар: Қыста қардан жасап ойнаймыз!
Тәрбиеші: Жарайсыңдар, балалар! Сендер аққала туралы көп нәрсе біледі екенсіңдер. Бүгін біз сурет сабағында аққаланың суретін саламыз. Бірақ күндегідей қарындаштармен емес, жаңа тәсілмен саламыз. Ол үшін мен сендерге қағаз беремін, бәріміз бірге осы қағаздарды алақанымызға салып умаждайық. Мен сендерге аққала салынған беттерді таратып беремін, ал сендер осы умаждалған қағаздарды бояуға малып, аққаланы бояйсыңдар.
(Балалар тапсырманы орындауға кіріседі)
Тәрбиеші: Балалар, шаршадыңдар ма? Олай болса сергіту жаттығуын жасайық!
Сергіту сәті: Боран соғар оң жақтан,
Боран соғар сол жақтан.
Қар лақтырып ойнасақ,
Су болады қолғаптар.
(Балалар тәрбиешімен бірге сергіту жаттығуын орындайды)
Тәрбиеші: Жарайсыңдар, балалар! Енді орындарыңа отырыңдар, бояған суреттеріңді көрейік. Кімнің суреті ең әдемі болды екен?
(Балалар суреттерін көрсетеді, тәрбиеші жұмыстарын бір – біне көрсетіп, балаларды мадақтайды)
Тәрбиеші: Жарайсыңдар, балалар, суреттерің әдемі екен! Балалар, мен сендерге ойын ойнатқым келіп тұр. Ойынның аты «Орнын тап!» Мен сендерге аққаланың бейнесі салынған карточкалар таратып беремін, бұл карточкаларда аққаланың дене мүшелері алмасып кеткен. Сендер осы мүшелерді орындарына дұрыстап орналастырыңдар.
(Балалар ойынға қызығушылық танытып, ойнайды)
Тәрбиеші: Жаксы, балалар! Ойын сендерге ұнады ма?
Балалар: Иә, ұнады!
Қорытынды:
Тәрбиеші: Балалар, біз бүгін ненің суретін салдық?
Балалар: Аққаланың!
Тәрбиеші: Аққаланы біз жылдың қай мезгілінде жасаймыз? Аққаланың түсі қандай болады екен? Денесі қандай геометриялық пішіндерден құралған? Аққаланы біз неден жасаймыз? Біз бүгін аққаланы қалай боядық? Сендерге ұнады ма?
(Балалар тәрбиешінің қойған сұрақтарына толық жауап береді)
Тәрбиеші: Жарайсыңдар, балалар! Осымен біздің бүгінгі сабағымыз аяқталды.
















Тақырыбы: Алма және жеміс - жидектер
Мақсаты: Балалардың қиялын, зейінін дамыта отырып, дәстүрден тыс
сурет салу тәсілдерін үйрету.
Міндеттері:
1. Балалардың жемістер туралы білімдерін нығайту.
2. Жемістер суретін сала отырып, түстерді дұрыс таңдай білуге қалыптастыру. 3.Әдемілікке , әсемдікке, әдептілікке,тазалыққа тәрбиелеу.
Қажетті құралдар: түрлі-түсті бояулар, қолсүрткіш, политра , муляждар,
сурет салатын альбом т.б.
Тәрбиеші: Қане ,балалар бір-бірімізбен амандасып алайық.
Шеңбердегі амандасу:
Армысың асыл күн!
Армысың асыл жыл!
Армысың көк аспан!
Армысың жан досым!
Жылуыма жылу қос!
Міне, менің қолым бос.
Тәрбиеші :
- Қараңдарша, балалар, бүгін ауа райы қандай тамаша!
Қане, бәріміз аспанға қарайықшы, не көріп тұрсыңдар?
Балалар: - Күн
Тәрбиеші: -дұрыс айтасыңдар, күнде тағы не болады?
Балалар: - Күннің шуағы болады, ол жер бетіне нұрын төгеді.
Тәрбиеші: - балалар жыл мезгілдерін еске түсірейікші?
Балалар: - Күз, қыс, көктем, жаз
Тәрбиеші: -Қазір жылдың қай мезгілі?
Балалар: Күз
Тәрбиеші : - Күз айларын атаңдаршы?
Балалар: қыркүйек, қазан, қараша
Тәрбиші: Күз мезгілінде қандай жеміс-жидектер піседі?
Балалар: Алма, алмұрт, өрік, алша, шие, құлпынай
Тәрбиеші: Бүгін біз сол алма мен жеміс-жидектердің суретін саламыз.
Тәрбиеші балаларға жемістер туралы тақпақ оқып береді


Мен шиемін, шиемін,
Күннің көзін сүйемін.
Қышқылшырынменде бар,
Төменбастыиемін.
Өрік, алма, шие, алша.
Жидек, жүзім піседі.
Қауын, қарбыз, қияр, сәбіз,
Дүкендерге түседі.Ойын: «Не жоғалды? Тақтаға бірнеше жемістер суреті ілінеді.
Балалар тақтаға қарайықшы не көріп тұрсыңдар? Жемістер.
Ойын шарты: барлық балалар шығады, жемістерді көреді, балаларды артына теріс қаратып, жемістердің біреуін алып қоямын. Балалар жоғалған жемісті табады.
Ал, балалар сендер жемістердің қандай пайдасы бар екенін білесіңдер ме?
Енді балалар осы жемістердің суретін саламыз. Балаларға альбом, түрлі-түсті бояулар, қол сүрткіш алдарына қойылады. Тәрбиеші суреттің үлгісін тақтаға іліп, оның салу жолдарын көрсетеді.


Саусақпен сурет салу үлгісі:
• Балалар алма ағаштың суретін жай қарандашпен салып алады . Оны жасыл қарандашпен немесе акварель бояуымен бояйды.
• Палитраға дайындап қойған бояуға саусағының ұшын батырып , алманың суретін салады
• Саусағын бояуға әр батырып, бастырғаннан кейін саусақ ұшын сүртіп оттырады.
• Жүзім ағашының бұтағын салады.
• Палитрадағы жасыл бояу арқылы саусақ ұшымен жүзім домалақтарын салады
• Саусағын бояуға әр батырып, бастырғаннан кейін саусақ ұшын сүртіп оттырады.
Сергіту жаттығуы: Алма баққа барайық, (орында тұрып ,жүру)
Алма теріп алайық, ( алма теру қимылын жасайды)
Қол жетпесе алмаға (оң қолды көтеріп секіру)
Секіріп қол созайық (Екі қолды көтеріп секіру)
Тәрбиеші:
Балалар, енді мен сендерге жұмбақ жасырып көрейін, жауабын табасыңдар ма?
Іші толған шәрбат
Дәмі қандай әйбат
Үзесің бірден жүзін
Оның аты-...(жүзім)


Дөп-дөңгелек сары
Ішінде бар дәні
Қызығасың көріп
Оның аты-...(өрік)


Жапырақты тасалап
Өсетін жері бақша-бақ
Күрең қызыл шіркін ай
Оның аты-...(құлпынай)
Бір сабақта көп түйме
Жей алмайсың көк күйде
Санап қара қанша
Оның аты-...(шие)


Пісетін кезі дәл күзде
Мезгілсіз оны үзбе.
Аузыңнан кетпес бал дәмі
Оның аты...(Шабдалы)
Тәрбиеші: - Балалар сендер көптеген жемістерді біледі екенсіңдер, тамаша!
Ал енді осы жемістердің дәмін білесіңдерме? Ендеше соны байқап көрейік.
Дидактиалық ойын: «Жемістің дәмін сезу»
3-4 баланы шығарып, көздерін байлап, ауыздарына туралған әр-түрлі жемістер-
ден саламын, бала қандай жеміс екенін табады.(ойынды жалғастыруға болады)
Тәрбиеші балалардың салған суреттерін қарап, мақтап көрме ұйымдастырады.
- балалар, сендер, алманың жеміс-жидектердің суретін өте әдемі салдыңдар. Енді бұл суреттеріңді көрмеге іліп қоямыз.