Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Аспазшының Еңбегі - Білім алудың негізі

Аспазшының Еңбегі - Білім алудың негізі

Есматова Дария Батырбаевна
Есматова Дария Батырбаевна
DOCX
165
1

Білім беру саласындағы жаңа жобалардың бірі - естиярлар тобына арналған оқу әрекетінің технологиялық картасы. Бұл құжат балаларды кәсіби әлеммен таныстыруға арналған және олардың әлеуметтік ортадағы рөліне акцент қойған. Оқу материалының негізі - М.Әлімқұловтың «Аспаз» өлеңі, ол аспазшы еңбегінің маңыздылығын өте әсерлі түрде суреттейді.

Картаның мақсаты - балалардың аспаз мамандығы туралы түсініктерін тереңдету, сондай-ақ топта бірлескен жұмыс жасау дағдысын дамыту. Мұғалімдерге арналған құрал ретінде бұл материал сабақ барысында шығармашылықты, ойлануды және топта жұмыс істеуді талап етеді. Бала ойында «Мен – аспазшы боламын» ойыны, айналасындағы адамдардың мамандықтарын танып, балалардың шынайы өмірдегі рөлдерін бағалауға мүмкіндік береді.

Сабақтың мотивациялық кезеңінде балалар үйдегі туыстарының мамандықтарын талқылайды, жылы сөздер айтатын жылылық шеңбері өткізіледі. Балаға аспазшының жұмысының қиындықтары мен қызықтары жайында айтып беріліп, шығармашылықпен жұмыс істеу жолында белсенділік көрсету ұсынылады. Мысалы, жұмбақ шешу, қызықты сұрақтарға жауап беру арқылы, олар аспазшыға деген құрметін арттырады.

«Ас адамның арқауы» деген қанатты сөздер арқылы балаға тамақ дайындау мен тамақтанудың маңыздылығы туралы түсінік қалыптастырылады. Зерттеу жұмыстары, дәмді тағамдарды даярлау әдістері және аспазшылар жайындағы қызықты фактілер балаларға аспаз мамандығын адал және қызықты етуге көмектеседі. Осының арқасында балалар болашақтағы мамандықтарына жауапкершілікпен қарай бастайды.

Предпросмотр

Естиярлар тобына арналған ұйымдастырылған
оқу әрекетінің технологиялық картасы


Білім беру саласы: «Әлеуметтік орта»
Бөлім:Экология+Көркем әдебиет
Тақырыбы: М.Әлімқұловтың «Аспаз» өлеңі. Оқу. Жаттау.
Мақсаты:Аспазшы еңбегі және оның маңыздылығы туралы білім беру. Топта жұмыс істеуге, әріптестерінің еңбегін бағалауға тәрбиелеу.
Қостілдік компоненттер: аспазшы - повар

Іс-әрекет

кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Балалардың іс-әрекеті

Мотивациялық қызығушылық кезеңдері

Жылулық шеңбері Балалар үйдегі үлкендері қандай мамандық иесі екендерін, кім болып жұмыс істейтіндері туралы әңгімелеседі.

Балалар бір-біріне жылы сөздер айтты

Ұйымдастыру және ізденушілік кезеңдері


Жұмбақ
Тәп-тәтті тамағы, астардың маманы. (Аспазшы) «Мен – аспазшы боламын» ойыны Аспазшы еңбегі туралы әңгімелесу –Күнделікті бізге түрлі дәмді тамақты кім дайндайды? -Бүгін балабақшада таңғы асқа біз не жедік? -Сендердің үйлеріңде асты кім дайындайды? -Үйде аналарыңа иамақ жасауға кім көмектеседі? «Адамдардың дені сау, көңілдері сергек болып жүруі үшін күнделікті ас ішіп жүруі керек. Ол тамақтыдәмділеп, барлық көкеністер мен дәмдеуіштерді қосып пісіреді. Үйде тамақты көбінесе аналарымыз дайындайды, үйдегілер мүмкіндігінше көмектесіп, қолғанат болып отырады. Ал арнайы асхана, дәмхана және де көпшілік мектеп, балалбақша, аурухана, т.б. орындардың асханаларында асты арнайы оқу орнын бітірген аспазшы мамандар даярлайды. Басқа мамандық иелері сияқты аспаздар да үнем ізденіп, оқып, өздерінің тәжірибелерін жетілдіріп отырады. Өзара жиі кездесіп, пікір алысып, тәжірибелерімен бөліседі. Аспаз мамандығы өте қиын да қызықты. Үлкен асханаларда, мейрамханаларда аспазшы болып көбінесе ер азаматтар жұмыс істейді. Тамақты неғұрлым шын көңілмен жасасаң, соғұрлым дәмді болады. Дәмді, құнарлы тамақ жеген адамның дені сау, күшті, қуатты болады. «Ас адамның арқауы» деген нақыл сөз осыдан шыққан. Тамақты ішкен кезде де әрқайсысымыз аса бір тәбетпен ішуіміз керек. Сондықтан ас ішер алдында бір-бірімізге «Тәбетің тартсын» деген жылы тілек білдіреміз» М.Әлімқұловтың «Аспаз» өлеңі. Оқу. Жаттау. Біздің гүл бақшада бар әсем асхана. Бар онда аспазшы, ақ көңіл жаксы аға. Әлде май құймақ па? Көже ме сорпа ма? Әлде бал қаймақ па тұрады ортада Тәп-тәтті тамағы, ағай- ас маманы. Пісіре білгенге, астың жоқ маманы,


Жұмбақты шешуге тырысты



Ойынға қызыға қатысты





Балалардың сұрақтары



Бекіту,

бақылау

«Біз не білдік?»
Аспаз мамандығы қиын да қызықты. «Ас- адамның арқауы»



Күтілетін нәтиже:
Білуі керек:Мамандық түрлерін Қалыптастыру керек: Тыныш отырып, мұқият тыңдауға