Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Ызғарлы қыс

Ызғарлы қыс

Салахиева Айгуль Тлеубековна
Салахиева Айгуль Тлеубековна
DOCX
136
2

Бұл құжатта «Ызғарлы қыс» тақырыбындағы ұйымдастырылған оқу қызметінің барысы сипатталған. Сабақтың мақсаты - балаларға қыс мезгілінің суықтығы мен әдемілігін түсіндіру, қар мен мұздың ерекшеліктерін көрсету. «Қай мезгіл?» атты жұмбақтарды шешу арқылы, балалар қыс туралы қызықты мәліметтер алады.

Сабақ барысында балаларға жылулық шеңберінде жылы тілектер білдіріп, бір-бірімен сәлемдесудің маңыздылығы көрсетіледі. Шанамен жүру, коньки тебу, аққала жасау сияқты қысқы ойындарды есімізге алып, балалардың естеліктері мен сезімдерін ояту да назардан тыс қалмайды.

Мұғалім балалардан қыс мезгілінде жәндіктер мен құстардың қайда кететінін сұрап, оларға қыс кезінде орын алатын өзгерістер туралы сұрақтар қояды. Атап айтқанда, қандай ойындар ойнайтындықтарын, қыс мезгілінде ауырмау үшін қандай күтім жасайтындарын әрі үлкендер қандай жұмыстар жүргізетіндігін талқылау арқылы, пәнге қызығушылық оятып, сабақтың қызықты өтуіне жағдай жасайды.

Дидактикалық ойындар барысында балаларға қыс мезгілінде тіршілік ететін жануарлар, олардың тіршілігі мен қоректенуі туралы да сұрақтар беріледі. Мұғалім балалардың табиғатқа деген қызығушылығын арттырып, оларды қысқы ойындар мен сергіту сәттеріне тарту арқылы оқу процесін жандандырады.

Предпросмотр

Білім беру саласы:Таным
Ұйымдастырылған оқу қызметі:Жаратылыстану
Тақырыбы:Ызғарлы қыс
Мақсаты:Қыс өте суық,ызғарлы бораны,әдемі қар ұлпасымен болады.Қардың
үстіне таяқшамен сурет салуға,із қалдыруға болады.Мұз туралы түсінік беру.
Көрнекілік құралдары:суреттер.
Мұғалім: сынып:

Мотивациялық

қозғаушы

Жылулық шеңбері
Бүгүнгі күнге жылы тілектерімізді
білдірірейік.
Арайлап таң атты!
Алтын сәулет таратты!
Жарқырайды күніміз,
Жайнай түсті даламыз.
Қайырлы таң балалар!
Біз ерекше баламыз.
Айтқан тілді аламыз.
Достарымды көргенде,
Қуана қарсы аламыз.
Сәлем,сәлем,сәлем!
Балалар, мен сендерге өлең жолдарын оқып бергім еліп тұр.
Шанамен зырғып желетін,
Коньки, шаңғы тебетін,
Аққала жасап ойнайтын,
Қай мезгіл деп ойлайсыңдар балалар?
Балалар:Қыс мезгілі

Шеңберге тұрып тақпақты айту.

Ұйымдастыру-ізденуші.

Балалар маған қыс туралы айтып беріңдерші.
-Ол жәндіктердің барлығы қайда
кетті?
-Айналада құстар көріне ме?
-Қыс мезгілі сендерге несімен ұнайды?
-Қандай ойындар ойнайсыңдар?
-Қыста ауырмау үшін қалай күтінесіңдер?
-Қыста үлкендер қандай жұмыстар жүргізеді?





Дидактикалық ойындар:
Қыс азығын жинайтын жануарлар:
Қыста ұйықтайтын жануарлар:
Қыс азығын іздейтін жануарлар:


Сергіту сәті:
Ал ,балалар, тұрайық.
Алақанды ұрайық
Оңға қарай иіліп
Солға қарай иіліп
Бір отырып,бір тұрып,
Бойымызды созайық.


Қыста ең қысқа түн,ең ұзақ күн болады.
Күн өте жоғары көтерілмейді,
сондықтан жер бетін аз қыздырады.
Аспанды үнемі сұр бұлт басып,күннің көзі көрінбейді.
Ағаштарды жер бетін аппақ қар басып қалады.Кейде қатты боранқарды ұйытқып,ақтүтек болады.Өзен көлдердің бетін қалың мұз басады да,балықтар судың түбіне қарй кетеді.
Жәндіктер мүлдем көрінбейді.





Балалардың жауабы


Тиын,тышқан,
аю,жылан,кірпі,
қоян,қасқыр,түлкі.

Рефлексивті-коррекциялаушы.

Ал енді балалар далаға шығып қыс мезгілін тамашалайық.Қар үстімен жүріп із қалдырайық.Қар бетіне сурет салып көрейік.

Балалар қуана келіседі.


Күтілетін нәтиже:


Жаңғыртады:қыс туралы біледі.
Түсінеді:қыстың ерекшеліктері мен өзгерістерін атай алады.
Қолдана алады:қар қасиетін түсінеді, дидактикалық ойындарда жүйрік.