Технологиялық карта: Жеміс бағына саяхат
Осы технологиялық карта ІІ кіші «Бөбек» тобында ұйымдастырылған оқу қызметіне арналған. Тәрбиеші Төребекова Г.М. экология негіздері атты тақырыпта өткізілген сабақтың негізінде балалардың жемістер туралы білімдерін кеңейту жолдары көрсетілген. Сабақтың мақсаты - балалардың жемістер туралы түсінігін тереңдету, күз мезгіліне байланысты білімдерін жаңартып, экологияға деген мейірімділікті қалыптастыру.
Сабақтың бір ерекшелігі - білімді ынталандыру және балалардың белсенділігін арттыру мақсатында ойын элементтерінің қолданылуы. Мотивациялық қозғаушылық сәтінде балалар шаттық шеңберіне тұрып, таныс өлең жолдары арқылы өзара амандасады. Бұл сәт балалардың сабаққа деген қызығушылығын арттырып, көңіл-күйлерін көтереді. Сондай-ақ, садақшаны таныстырып, жеміс суреттерін көрсету арқылы балалардың жемістермен танысуы жүзеге асырылады.
Сондай-ақ, сабақ барысында сөздік жұмыс жүргізіле отырып, билингвальды компоненттер енгізіледі. Яғни, қазақ және орыс тілдерінде жемістер мен көкөністердің аттарын үйрету балалардың тілдік дағдыларын арттырады. Әр жеміс туралы жұмбақтар жасыру арқылы балалардың логикалық ойлау қабілеттерін жақсаруына, сыни тұрғыдан бағалауға ықпал етеді. Келесі кезеңде сергіту сәті ұйымдастырылып, балалар өздерінің белсенділіктерін көрсету мүмкіндік алады.
Сабақ соңында қорытындылау кезеңінде тәрбиеші балалардан сабақ барысында алған білімдері мен түсініктерін сұрайды. Бұл балалардың сабаққа деген қызығушылығын арттырып, бүгінгі сабақты тиімді қорытындылауға мүмкіндік береді. Нәтижесінде оқушылар күз мезгілі мен жемістер туралы жаңа білім алады, өздерінің дағдыларын ұштайды және табиғатпен жақын болу сезімін қалыптастырады.
ІІ кіші «Бөбек» тобында ұйымдастырылған оқу қызметінің
технологиялық картасы
Тәрбиеші:Төребекова Г.М.
Білім беру саласы: «Таным»
Бөлімі: «Экология негіздері»»
Тақырыбы: «Жеміс бағына саяхат»
Мақсаты: 1. Жемістер туралы білімдерін естеріне түсіріп, жемістер бақта өсетіндіктерін ұғындыру.
2.күз сыйы және бақ деген сөздерге сөздік жұмысын жүргізу арқылы қабілеттерін дамытыу.
3. табиғатқа деген мейірімділікті тәрбиелеу..
Қажетті құрал – жабдықтар мен көрнекіліктер: көкөністердің үлгілері, себет, «жеміс бағының» суреті,үйлестірмелі материалдар.
Сөздік жұмыс: бақ.
Билингвальді компонент: бақ – сад, уражай – өнім, жемістер – фрукты, алхоры - слива.
Балалардың іс-әрекеті
Мотивациялық –
қозғаушылық
Шаттық шеңбері.
-Қайырлы таң, қайырлы күн!
Саулық тілеп бәріне,
Сәт келді амандасатын!
1.Таңғажайып сәт.
-Балалар, біз бүгін саяхатқа шығамыз, ал қайда баратынымызды мына себет арқылы анықтаймыз. Тәрбиеші жемістер салған себетті көрсетеді (алма, алмұрт, алхоры, апельсин, лимон)
Шаттық шеңберге тұрады, амандасады.
-Қайырлы таң!
-Қайырлы күн!
Қуанады.
Ұйымдастырушылық -
ізденістік
2.Білімді өзектендіру:
Себеттегі жемістерді бір – бірден алып шығады.
-Мынау не? (алма, алмұрт, алхоры, лимон, апельсин).
-Ал бұлардың бәрін біз бір сөзбен қалай атаймыз.
-Жемістер қайда өседі?
-Өте жақсы! Біз сендермен жемістер бағына саяхатқа барамыз. Күз келді, сондықтан да пісіп тұрған жемістерді жинап алатын кез келді.
3.Билингвальды компонент: бақ – сад, уражай – өнім, жемістер – фрукты, алхоры – слива.
Күзгі өнім (уражай) күзде піскен барлық жемістер мен көкөністер, дәнді дақылдар жатады.
Бақ (сад) – жеміс ағаштары өсетін жер.
4. Жемістер туралы жұмбақтар жасыру.
Допқа ұқсайды өзі,
Қызғылт сары түсі. (Апельсин)
Жемістерді атайды.
-Алма т.б
Бір – бірінің жауаптарын толықтырады.
-Жемістер – фрукты,
-Ағашта өседі.
Жұмбақтарды шешеді.
Қайталайды.
Өнім – уражай.
-Бақ – сад.
Жемістердің аттарын қайталайды.
Жұмбақтардың жауаптарын айтады.
Терісі қалың, дәмі қышқыл,
Түсі - сары
Еті – дәрі. (Лимон)
Көктемде ақ гүлге оранады,
Күзде қолға доп болып оралады. (Алма)
Ілініп тұрған шарлар,
Күн көзімен көгерер. (Алхоры)
Жұмбақтардың шешулері болған жемістердің суреттерін көрсетеді.
5. Сергіту сәті:
Аяқтың ұшымен тұрамыз,
Алманы жұлып аламыз.
Үйге қарай жүгіріп,
Аналарға сыйлаймыз.
6. алмаға тән белгілерді анықтау.
-Міне, мен сендерге алма жұлып әкелдім.
Пішіні қандай?
-Сипағанда қолға қалай сезіледі?
Алманы бөліп балаларға таратып береді.
7.Үлестірмелі материалмен жұмыс.
Тапсырманы қалай орындау керектігін түсіндіреді.
Жеке жұмыс жүргізеді.
Алхоры – слива.
Аяқ ұшына тұрады.
Жүгіреді.
-Алма дөңгелек доп сияқты.
-Алманыңң сырты тегіс, өзі қатты.
-Дәмі тәтті.
Тапсырманы орындайды.
Рефлексиялық- тұзетушілік
Қорытындылау.
Жемістерге байланысты сұрақтар қояды, балалардың жауаптарын толықтырады, қорытындылайды.
Тәрбиешімен бірігіп сабақты қорытындылайды.
Күтілетін нәтежелер:
Жасайды:жанды және жансыз табиғаттағы маусымдық өзгерістерді бақылауға арналған тапсырмаларды;
Түсінеді: күз мезгілі және оның ерекшелігі туралы ұғымды.
Қолданады:әр жыл мезгілінің ерекшелігі біліп, оларды анықтай алу дағдыларын