Публикации воспитателей детских садов
О проекте

Лого сабақ" К" дыбысын машықтандыру

Асқарқызы Гульнур Асқарқызы Гульнур
DOCX
146
3
Предпросмотр

Сабақтың тақрыбы: « К» дыбысын машықтандыру.
Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділік: Фоноретмикалық және дауыс жаттығуларының көмегімен дауыс күшін өзгертуге үйрету. Сөз басында, сөз ортасында, сөз соңында келетін «К» дыбысын анық, дұрыс айтуға дағдыландыру.

  2. Түзете – дамытушылық: Балалардың есте сақтау қабілетттерін дамыту.Ойын жинақтап, ырғақпен мәнерлеп сөйлеуге үйрету.Сұраққа толық ,анық жауап беруге үйрету.Тыныс алу жаттығулары арқылы өкнепің кеңдік тіршілігін кеңейту. Қозғалыс координациясын дамыту және тілдің грамматикалық құрлымын қалыптастыру.

  3. Тәрбиелік: Балаларды тәртіптілікке,ұқыптылыққа,сабаққа деген қызығушылығын тудыру,ынтасын қалыптастыруға тәрбиелеу.

Сабақ көрнекілігі: Дамытушы кітап, қуыршақ,түрлі- түсті күріш.
Қажетті құралдар: Айна ,гигиеналық сүрткіш, зонд
Сабақ барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі:Сәлемдесу.
Қуанамын менде
Қуанасын сенде
Қуанамыз достарым
Арайлап атқан күнге
- Дидар сенің көңіл - күйің қалай?
- Тамаша
II. Артикуляциялық жаттығулар.

  1. Әткеншек

  2. Кесе

  3. Кеме

  4. Күрек

  5. Көбелек

  6. Ат шауып келеді

- Бүгін бізге дыбыстар әлемінен сүйкімді бір кішкентай қыз келіпті.Ол саған сыйлыққа "К" дыбысы жайлы кітап алып келіпті.Енді мен саған "К"дыбысының кескінін түсіндіремін."К" дыбысын айтқанда тіл ортасы таңдайға тиеді."К" дыбысын айтқанда дауыс жоқ, өлеңдетіп созылып айтылмайды.Ал енді "К" дыбысын айтып көрейік.
III. Жаңа сабақ
Енді мына кітапты ашып көрейік.
1. Айналамен таныстыру арқылы сөйлей тілін дамыту.
2. "К" дыбысы сөз басында айтылатын тапсырмалар.
3. "К"дыбысы сөз басында, сөз ортасында сөз соңында келетін тапсырмалар.
4. Фанетико- фанематикалық есту қабілетін дамытуға арналған тапсырмалар.
Логоритмика.
Ке - ке- ке -ке,
Жүзіп келеді ке- ме.
Кі -кі кі- кі ,
Тікенекті кірпі.
Ки -ки ки- ки,
Көк көйлекті сен ки.
Кі - кі кі- кі,
Келе жатыр қу түлкі.
Сергіту сәті
"Футбол" ойыны
IY. Бекіту.
"Кемпірқосақ" ойыны.
YI.Қорытынды
Баланы сабаққа қатысуын мадақтап, сабақты қорытындылау.
















  1. Логопед : Али енді сен «т »дыбысыннан құралған буындарды айтып көрші.

  2. Та-та

  3. То- то

  4. Ту-ту

  5. Али: Ая мен «Т »дыбысын айтуды үйрендім.

  • Маман ; Балалар бізге қонаққа кімдер келді?

  • Әли мен Айя

Сәлеметсіңдер ме достар! Бүгін менің Али ағамның туған күні.Кулкісі естіледі. Али ағам екеуміз туған күнді сендермен бірге өткізгіміз келеді.
Али күлкісі естіледі. Али менің туған күнім бе? Ая. Алақай!
Ая: балалар менің Али ағам «Т» дыбысын дұрыс айта алмайды. Сендер «Т » дыбысын дұрыс айтуға көмектесесіңдер ме?
Балалар олай болса бәріміз бірігіп Алиге «Т» дыбысын дұрыс айтуды үйретейік.
Ая: Достар менің Али ағамның туған күніне арналған сыйлығым бар.Музыка.
Логопед; Қане балалар Аяның сыйлығын ашып көрейік. Осы кезде үйшік ішінен «Т» дыбысы шығады.
Бұл қандай дыбыс «т »дыбысы.
Енді «Т»дыбысының тапсырмаларын орындайық. Балалар «Т» дыбысын айтқан кезде тілдің ұшы жоғарғы тістің артына келіп тіреледі.Ал енді бәріміз бірге қайталайық.

  1. «Т» дыбысын қайталау. Ал балалар енді Алиде «Т» дыбысын айтып көрсін. Али: Т ТТ

Ой жарайсың Али сенде балалар секілді «Т» дыбысын дұрыс айттың.Енді Аяның біздің балаларға әкелген тапсырмаларын балармен бірге орындайык.
1.Үйді құрастыру.
2.Үй жихаздарының атын атау.
3.Ойлан тап ойыны
4.Буын құрастыру Та-та то-то
Логопед : Али енді сен «т »дыбысыннан құралған буындарды айтып көрші.
Та-та
То- то
Ту-ту
Али: Ая мен «Т »дыбысын айтуды үйрендім.
Ая: Алақай. Менің ағам «Т» дыбысын айта алатын болды.Күлкісі естіледі. Балалар менің Али ағамның туылған күніне әнімде бар кәне бірге орындайықшы. Ән.