Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Ә дыбысы мен әрпі: Сабақ жоспары

Ә дыбысы мен әрпі: Сабақ жоспары

Шаханова Гульмира Узакбаевна
Шаханова Гульмира Узакбаевна
DOCX
147
0

Данная документация создана для того, чтобы помочь педагогам в организации и проведении урока на тему «Ә ә» дыбысы және әрпі. Мы подробно рассматриваем каждую часть урока, начиная с организационного момента, где дети приветствуют гостей и активно участвуют в игре, что помогает создать теплую атмосферу. Это способствует формированию взаимопонимания и совместной активности на уроке.

Важным аспектом урока является знакомство детей с указанным звуком через загадки и игры. Учащиеся учатся выделять этот звук в словах, составлять слова и предложения. Использование игровых методов позволяет сделать процесс обучения увлекательным и доступным для восприятия детьми, что в свою очередь способствует развитию их памяти и внимания.

Кроме того, в уроке предусмотрены элементы физической активности и творческого самовыражения, такие как сергитушкі. Это важный момент, который помогает поддерживать высокий уровень энергии и концентрации среди учеников. В процессе обучения используются наглядные материалы, такие как карточки, кубики, что способствует визуальному восприятию информации и лучшему усвоению материала.

Завершающий этап включает в себя обсуждение пройденного материала и оценивание участия детей в уроке. Это помогает каждому ребенку осознать свои достижения и наставляет их на дальнейшее изучение казахского языка. Урок оставляет положительные эмоции и вдохновляет детей на дальнейшую образовательную деятельность. Мы уверены, что такой подход сделает обучение более эффективным и увлекательным.

Предпросмотр

Маңғыстау облысы Жаңаөзен қаласы №18орта мектеп мемлекеттік мекемесі.
Бастауыш сынып мұғалімі Шаханова Гульмира Узакбаевна.



Сабақтың тақырыбы: «Ә ә» дыбысы және әрпі.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: « Әә»дыбысы және оның әріп таңбасымен таныстыру. Дамытушылығы: Балаларға ә дыбысы бар сөз,сөйлем құрастырту арқылы есте сақтау қабілеттерін дамыту. Тәрбиелілік: Балаларды ұқыптылыққа,ептілікке тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: Түсіндіру,сұрақ-жауап,ойын,жұмбақ шешу.
Көрнекілігі: Слайдпен көрсету,кеспе әріп,текше,буындар.
Сабақтың барысы:
I Ұйымдастыру кезеңі.
Балалар бізге көптеген қонақтар келіп отыр.Кәне қонақтармен амандасайық. Шаттық шеңберін «Ойлан тап»ойынымен бастайық. Шарты: тәрбиеші бір балаға допты лақтырады, сол бала тәрбиешінің қойған сұрақтарына жауап беріп,допты кері лақтыруы керек. Сұрақтар: -Сауат ашу іс-әрекетімізде нені үйренеміз? -Әріп дегеніміз не? -Дыбыстар нешеге бөлінеді? -Қандай болып бөлінеді? -Дауысты дыбыс қандай текшемен белгіленеді? -Дауыссыз дыбыс қандай текшемен белгіленеді? -Дыбысты біз не істейміз? -Дауысты дыбыс қалай айтылады? -Дауыссыз дыбыс қалай айтылады?
Жарайсыңдар балалар!
Балалар өткен сабағымызда қандай әріппен таныстық? Іі дыбысынан басталатын і дыбысы кездесетін сөздер ойлап сол сөздерді буынға бөлу. Іі дыбысының орнын табу.
II Негізгі бөлім:
Балаларға жұмбақ жасыру арқылы Әә дыбысы мен таныстыру.
Бұрап қойған сағаттай,
Айғайлайды таң атпай. (Әтеш)


Таныстырар әріппен,
Мынау кітап әліппең.
«Әліппе»деген аты оның,
Басталған қай әріптен. (Ә)
Әтеш,әліппе сөздері қай дыбыстан басталған?
Әә дыбысың баспа және жазба түрін корсету.
Әә дыбысын хормен айтқызу.
Әә дыбысы қандай дыбыс?
Дауысты дыбыс қалай айтылады?
Қандай текшемен белгілейміз?
Әә дыбынан келетін сөздер тауып айту,сол сөздерге сөйлем құрастырту.
Сергіту сәтін өткізу.
Тербеледі ағаштар,
Алдымнан жел еседі.
Кіп-кішкентай балалар,
Үп-үлкен болып өседі.
Оқулықпен жұмыс.
Суреттегі дәрі, әке,әтеш сөздерін текшемен жазу,дыбыстық талдау жасау.
Дәптердегі буындарды сөздерді құратып оқыту.
Ә дыбысын тақтаға жазып көрсету.Үлгі бойынша ә дыбысының кіші және бас әрпін бастырып жазады.
Сергіту сәті:«Қызыл өрік»
«Буынға буын қос» ойыны.
Шарты:тәрбиеші сөздің басқы буынын айтады балалар соңғы буынын тауып сөзді аяқтайды.
ой-на, ой-ла,қа-ла,да-на,да-ла,та-ра т.б


III. Қорытынды бөлім:
-Балалар біз бүгін қандай жаңа дыбыспен таныстық?
-Әә дыбысы қандай дыбыс?
-Қандай текшемен белгіленеді?
Сабаққа жақсы қатысқан балаларды жұлдызшамен бағалаймын.
-Кәне,кім қанша жұлдызша жинады?(балалар санайды). Сабақ аяқталды,қонақтар,сау болыңыздар.