Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Оқу жоспары: «А а әрпі» және үй құстары

Оқу жоспары: «А а әрпі» және үй құстары

Сулейменова Умутай Амангельдиновна
Сулейменова Умутай Амангельдиновна
DOC
141
0

Біздің құнды материалымыз мектепке дейінгі жастағы балаларға арналады. Онда «А а әрпі» дыбысын таныстыру, сауат ашу, сөздік қорды дамыту, сондай-ақ үй құстары жөнінде білім беру жоспарлары қамтылған. Оқу ісі, негізінен, балалардың тілін дамыту, ойын арқылы білім алуға бағытталған. Бұл бағдарлама балалардың сауатын ашуға, сөйлеу қабілеттерін дамытуға және дидактикалық ойындар арқылы есту және есте сақтау дағдыларын жетілдіруге көмектеседі.

Сабақтың негізгі мақсаты - балаларды «А а әрпі» дыбысымен таныстырып, оны табыстай отырып, оларды сауатты жазуға, сөз буындарын ажырату дағдыларын жетілдіруге ынталандыру. А әрпі мен дыбысына қатысты қызықты ойындар мен тапсырмалар балалардың қызығушылығын арттыруға және оқу процестеріндегі белсенділіктерін күшейтуге мүмкіндік береді.

Сондай-ақ, материалда балаларға үй құстары туралы түсінік беріледі, олардың тіршілігі, пайдасы, құстардың түрлері мен атрибуттары 소개됩니다. Мұндай білім балалардың жануарларға, әсіресе үй құстарына деген қызығушылығын арттырады. Сергіту сәттері және шығармашылық тапсырмалар балаларды белсенді қатысуға тартады, достық, командалық жұмыс және ынтымақтастық сезімдерін дамытуға ықпал етеді.

Предпросмотр

Білім беру саласы: Қатынас
Бөлімі: Сауат ашу және жазу
Тақырыбы: А а әрпі
Мақсаты: Әріпті таныту,сөз буындарынан ажырата білуге,сауатты жазуға,
каллиграфиялық талаптарға сай жазуға,каллиграфиялық талаптарға сай жазуға,көркем орындауға дағдыландыру.Сөздік қорын,байланыстырып сөйлеу қабілетін дамыту.
Міндеттері: 1. А дыбысын кездесетін сөзге сөйлем құрастыру арқылы сөздік қорларын толықтыру
2. Ойын тиянақты жеткізуге баулу
3. Ұқыпты, таза, көркем жазуға тәрбиелеу
Әдіс – тәсілі: сұрақ – жауап, түсіндіру.
Көрнекілігі: әрпі,кеспе әріптер,суреттер
Мотивациялық
қызығушылық


Іздену – ұйымдастыру












Дәптермен жұмыс





Сергіту сәті



Бекіту






Қорытынды



Балалар шаттық шеңберіне тұрып, бір – бірлеріне жылы лебіздер айтады


Жылы лебіздер білдіреді



Балалардың жауабы




А дыбысы



Дауысты дыбыс, қызыл текшемен белгілейміз




Сәйкес қимылдар жасайды


Дәптермен жұмыс жасайды

Дыбыс дегеніміз не?
Дыбыстар нешеге бөлінеді?
Дауысты, дауыссыз дыбыстарды қандай текшелермен белгілейміз?
Әріп дегеніміз не?
Әріп дегеніміз дыбыстарды таңбалау
Әріпті біз көреміз, жазамыз, оқи аламыз.


Жұмбақ шешу.
Менің үшін жақсы адам,
Артық көрем басқадан,
Апа,ата сөздерін
Қайсы әріптен бастаған? (А)


Д/о: «Сөз ойла, тез ойла» (А дыбысы)


А дыбысы дауысты ма дауыссыз ба?


А дыбысын баспа түрін көрсетіп таныстыру.
А әрпін ауада жазып көрсету.


Дәптермен жұмыс:
Қолға қалам аламыз
Дәптерімізді ашамыз
Салақтықтан қашамыз
Әдепті етіп жазамыз



Алма баққа барамыз
Алма теріп аламыз
Ең үлкенін алманың
Анамызға сыйлаймыз



Дыбыстық талдау жасау. Суреттегі ребусты шешу
А дыбысының орнын табу


А дыбысы кездесетін сөздерді алақанмен шапалақ ұру арқылы буынға бөлгізу


Буын жалғасын тап.
Ал- .. Ар- .. Ай-.. Ап-..


Бүгін қандай дыбыспен таныстық?
А дыбысы қандай дыбыс екен?
Балаларды мадақтау, бағалау


Күтілетін нәтиже.
Білуі тиіс: дыбыстарды ажырата білуі
Игеруі тиіс: А дыбысы мен әріпін
Істей алады: тапсырманы орындай алады








Білім беру саласы: «Таным,қатынас»
Оқу-іс әрекеті : «Сенсорлық тәрбие», «Тіл дамыту»
Тақырыбы: «Ойыншықтарды түстеріне қарай айыра білу»
Мақсаты:Балаларға заттың пішіні,түсі деген ұғымды қалыптастыру,түстеріне қарай топтастыра білуге үйрету.Ойын арқылы есте сақтау қабілетін,тілін дамыту,достыққа тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі:түрлі түсті пішіндер,(дөңгелектер)ғажайып қорап,сандық,суреттер.
Әдіс-тәсілі:Сұрақ -жауап,көрсету,түсіндіру,әңгімелеу.

Әрекеттің

кезеңдері

Тәрбиешінің іс-әрекеті

Балалардың іс-әрекеті

Ұйымдастырушылық
Ізденушілік



Жаңа оқу іс-әрекеті

1.Ұйымдастыру кезеңі:
Балалар жылулық шеңберіне тұрып,жылы сөздер айтайықшы:
Аспанымыз ашық болсын.
Деніміз сау болсын
Дос болайық.
Айтыңдаршы,қазір жылдың қай мезгілі?
Жазда ауа-райы қандай болады?
Балалар айналаларына қараңдаршы қандай көп ойыншықтар.Міне қуыршақтарда бізде қонақта,енді қуыршақтарға ат қояйықшы.
Тақтамен жұмыс :
Балалар мынау не?
Балаларға тақтаның жоғарғы жағында тұрған заттарды айтқызу.
Тыныштық сәті:Балалар көзімізді жұмамыз.
Тосын сәт:Бөлме ортасында сандық пайда болады.
Қуыршақтардың көмегімен балалардың алдына
сурет таратылады.
Мынау не үл кен?
1.Ойыншықтарды атау
2.Түстерін ажырату
3.Сурет арқылы көрсетіп,ойыншықтарды табу.Мынау не?


Түсі қандай?
Мынау не екен?
Кімдер ойнайды?
Түсі қандай?
Ал мынау не?
Кімдер ойнайды?
Түсі қандай?
Сергіту сәті:
Түн болды.
Күн шықты
Жаңбыр жауды.
Найзағай жарқ етті.
Ғажайып қорап: Д/О: «Өз түсінді тап»
Балаларға түрлі -түсті домалақтар таратылып беріледі.Түстерін айтып,қорапқа салады.
Ойын: «Кімнің ойыншығы?»Балаларға ойыншықтарды көрсете отырып,қай баланың ойыншығы екенің айтқызу.
1.Балалар кімдер бізге қонаққа келді?
2.Сандықтың ішінде қандай ойыншықтар болды?
Мадақтау:
Балалар сендерге көп рахмет!Сабаққа жақсы қатыстыңдар.
Құпия қорап:
Қуыршақтар сендерге әкелген түрлі –түсті доптарын сыйлыққа табыс етсін.
Жұмыс орнын жинау.


Балалар бір-біріне күлімсіреп қарайды



-Жаз мезгілі
-Күн жылы болады,жаңбыр жауады


-тақта
-алма,ойыншықтар





-сандық


бұл доп домалайды,секіреді
-Ақ,қара
-Бұл қуыршақ
-Қыздар
-шашы сары,көйлегі қызыл
-бұл машина
-ұлдар
-қыздар


Қимылмен көрсету


Қызыл,сары,жасыл




-қуыршақтар
-доп
-қуыршақ,машина


Күтілетін нәтиже: Заттардың түстерін ажырата білу.
Нені біледі: Түстерді ажыратады.
Үйрену керек: Ойын арқылы түстерді айта білу.






Білім беру саласы: Таным
Оқу іс-әрекеті: Экология
Тақырыбы:Үй құстары,әтеш,тауық,балапан,қаз,үйрек.
Мақсаты:1.Балаларға үй құстарын таныстыру,олардың тіршілігімен пайдасын айтып,білімін,танымын жетілдіру.2.Суреттер, дидактикалық ойындар арқылы сөздік қорларын,есте сақтау қабілеттерін дамыту.3.Үй құстарына қамқорлықпен қарауға,адамгершілікке тәрбиелеу.
Әдіс-т әсілдер:сұрақ-жауап,көрсету,түсіндіру,дидактикалық ойындар т.б.
Қос тілдік компонент:құс-птица.
Көрнекіліктер: әтеш,тауық,балапан суреттері,жұмыртқа.

Әрекеттің

кезеңдері

Тәрбиешінің іс-әрекеті

Балалардың іс-әрекеті

Ұйымдастырушылық
Ізденушілік



Жаңа оқу іс-әрекеті



-Балалар,қолымызды ұстап қуаныш шеңберін құрып,бір-бірімізге жылуымызды білдірдік.
Қуанамын менде
Қуанасын сен де
Қуанайық достар
Арайлап атқан күнге!
Т:Өте жақсы балалар,енді орнымызға отырайық.Балалар,қазір жылдың қай мезгілі? (жаз)
Т:Біздің бүгінгі тақырыбымыз «Үй құстары».Үй құстарына әтеш,тауық,балапан,қаз,үйрек
жатады.
Мынау әтеш,оның басында айдары бар.
Әтештің түсі қандай? (қызыл)
-Әтештің 2 көзі, 2 қанаты,2 аяғы және құйрығы бар екен.Әтеш қалай дыбыс шақырады?-ку-ка-ре-ку.
-Ал,мынау тауық,бұл да үй құсына жатады.Олар жем жеп,су ішеді.-түсі ақ.олар қалай дыбыс шақырады? Қыт-қыт-қыт.
Мынау –қаз.қаздың мойны,тұмсығы ұзындау болады.Тауықпен салыстыру.
Ал,мынау-үйрек.түсі ақ екен.Бұл құстар суда жүзгенді ұнатады.Үй құстары жеммен қоректенеді.Үй құстарының пайдасы көп:жұмыртқа,еті адам ағзасына пайдалы,жүнінен жастық,көрпе жасайды.Сол
Себептен адамдар қамқор көрсетіп асырайды.
Ұя салып,жем,су,ұя маңын тазалайды,балапандарын күтеді.
Қ/О: «Балапандар мен машина» Шарты:Т:тауық болып,балалар балапандар.балапандар жайылып жүргенде машина келді дегенде тауыққа келіп тығылады.
Жұмбақ шешу:
1.Басында айдары бар
Иегінде сақалы бар? (әтеш)
2.Үй құстарын атап беріңдер?
3.Әтеш туралы жаңылтпаш айту
Әтеш әнге басады
Әтеш ұйқы ашады


Сергіту сәті: Ән «Ақ көгершін»
Ендеше мен сендерге тарғыл тауық ертегісін айтып берейін.
Ертеде атай мен әжей болыпты.Олардың тарғыл тауығы болыпты. Атай мен әжей тарғыл тауыққа жем беріп,күтім жасайды.Бір күні тарғыл тауық алтын жұмыртқа туады.Атай жұмыртқаны әрі ұрады,бері ұрады сынбайды.Әжейде алып,сындыра алмайды.Бір кезде андай жерде кетіп бара жатқан тышқан құйрығымен қағып кетеді.
Атай мен әжей жылайды.Тауық ақ жұмыртқа туады.Атай мен әжей қуанады.
-Бұл ертегіде қандай кейіпкерлер бар?
-Тауық қандай?-қандай жұмыртқа туады?
-Балалар сендерге ертегі ұнады ма?


Д/О: «Үй құстарын тауып ата»


БИ: «Шөжелерім


Балалар шеңберге
Тұрады.




Жаз




Қызыл


Ку-ка-ре-ку



Қыт-қыт-қыт









Әтеш
Тауық,үйрек,қаз,
Балапан




Қимыл жасау







Тауық,атай,әжей,
Тышқан


атай мен әжейн
Балалар анасының
Би билеу


Күтілетін нәтиже:Үй құстарының атауларын білу
Нені біледі:құстардың пайдасын
Нені үйрену керек:Үй құстары мен пайдасы жайлы танымдарын кеңейту.