Саяхат сабағы: «Білімпаздар еліне саяхат»
Бұл материалда «Білімпаздар еліне саяхат» атты сабақты өткізу жоспарлау туралы ақпараттар берілген. Сабақтың басты мақсаты - балалардың тілдерін дамыту, ой-өрісін кеңейту. Оқыту барысында балалардың сөздік қорын байытып, есте сақтау қабілеттерін қалыптастыруға баса назар аударылады.
Сабақтың көрнекілігі ретінде кеспе қағаздар, қыс мезгілінің суреттері және компьютер пайдаланылады. Оның ішінде әрбір бекетте оқушыларға арнайы тапсырмалар ұсынылып, солардың көмегімен балалардың тілін дамыту, грамматикалық тұлғаларды дұрыс айтуға дағдыландырылады. Тапсырмалар ойын түрінде беріліп, балалардың қызығушылығын арттыруға бағытталған.
Оқушыларды «Білімпаздар еліне» саяхат жасауға дайындық кезеңінде психологиялық дайындық жүргізіледі. Сабағымыз барысында поезбен саяхатқа шығу арқылы, балалар түрлі бекеттерде тапсырмаларды орындап, білімдерін тексеріп, дамытуда. Оқушылар әр бекетте жаңа білім алып, соған байланысты әрекеттер жасап, өзара әрекет етісу арқылы ұйымшылдық қасиеттерін де дамытуда.
Әр бекетте берілетін тапсырмалар арқылы балалардың пән аралық байланысқа деген қызығушылықтары артып, уақыттарын қызықты әрі білімді өткізеді. Соңында, сабақты қорытындылап, мұғалім балаларға Қазақстанның болашағы үшін үлгілі, білімді азамат болуға кеңес береді. Оқушылар естелік ретінде «Білімпаздар елі» мектебінен төсбелгі алады.
Саяхат сабак: «Білімпаздар еліне саяхат»
Тақырыбы: «Білімпаздар еліне саяхат»
Мақсаты: Балалардың тілдерін дамытып, ой -өрісін кеңейту. Сөздік қорын байытумен бірге есте сақтау қабілеттерін қалыптастыру, грамматикалық тұлғада жүйелі сойлеуге,әңгімелеп айтуға, берілген сұраққа нақты жауап беруге үйрету. Ұйымшылдыққа тәрбиелеу. Қазақ тіліне тән ерекше дыбыстарды дұрыс айтуға үйрету,түзету.
Көрнекілігі: кеспе қағаздар, қыс мезгілінің суреті,тірек сызба, компьютер.
Пәнаралық байланыс: тіл дамыту, бейнелеу сабағы.
Әдісі: ойын, түсіндіру, сұрақ - жауап.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялык дайындық
«Қуанамын мен де
Қуанасын сен де
Қунамыз бәріміз
Жадырасын күніміз»
Мұғалімнің кіріспе сөзі
-Балалар, алыс бір елде, алыс бір патшалықта бір мемлекет «Білімпаздар елі» деп аталатын ғажайып бір мектеп бар екен. Ол өте алыста. Оған бару үшін үлкен күш – жігер, білім керек екен. Олай болса, балалар,бүгін біз сол елге «Білімпаздар еліне» саяхат жасаймыз. Жол ұзақ болғандықтан біз саяхатқа поезбен аттанамыз.
Мұғалім: - Балалар, поез вагондарынан өз орнымызға жайғасайық.
( Экран арқылы жолсеріктің ысқырығы, поезд дауысы, поезд журіп кетеді)
Олай болса, бірінші бекет «Таза жазу» бекеті. (әріптер элементін жазғызу)
Екінші бекет «Білім» бекеті.
Мұғалім: - Қане, балалар, бұл бекетте біз қандайтапсырмаларды дайындаймыз? Бәріміз тақтаға қараймыз. Мұнда мына сандарды бір - бірімен ретімен қоса отырып, сөздерді оқитын боламыз. Сол сөздерден сөйлем құраймыз.
Екінші тапсырма (суретпен жұмыс). Адам не істейді?
3.Келесі бекет «Қыс корінісі» тіл дамыту бекегі.
-Қане, балалар, қазір жылдың қай мезгілі?
-Қыс.
(тақтаға қыс көрінісі картинасы ілінеді.)
-Ал қазір терезені ашып таза ауамен дем аламыз.
• Тыныс алу жаттығуы:
Бір, екі. үш
Бойға жинап күш
Терезені ашамыз
Таза ауаны жұтамыз.
Мұғалім: -Балалар, қыста қандай өзгерістер болады?
Барлығы: -Қыста қар жауады
-Қыста суық болады (қимылмен)
-Боран болады (қимылмен)
-Шанғы, коньки тебеміз (қимылмен)
-Қар лақтырып ойнаймыз
Мұғалім: -Олай болса қазір біздер де бір - бірімізге қар лақтырып ойнайық.
• Дидактикалык ойын «Ақшақар».
•Жеке топтық жұмыс
Мұғалім: -Енді, балалар, келесі бекетке жету үшін мынадай тапсырмаларды орындаймыз (кеспе қағаздармен жұмыс)
• Саусақ - қол жаттығуы.
Жалғыз саусақ тіпті де
Ұстай алмай жіпті де
Екі саусақ бірікті
Ине қолға ілікті
Үш саусағым орамды
Жүгіртеді қаламды
Өнерлі екен он саусақ
Қала салсақ, жол салсақ.
4. «Жасырылған сөздер» бекеті.
Мұғалім: -Балалар, кестеден жасырған сөздерді оқимыз.
Балалар жауабы: кітап, қалам, бор, сызғыш.
Түзету ойыны
Еске сақтаймыз, сурет қып саламыз.
Мұғалім: -Жол ұзақ болғандықтан жалығып кетпес үшін «Есте сақтаймыз, сурет қып саламыз» ойынын ойнаймыз. Мен сендерге бір сөз айтамын да, үшке дейін санаймын. Сендер, сол кезде мен айтқан сөзден сурет саласыңдар.
Сөздер: доп,алма, күн, қалам, сағат, үй, әже, кітап, терезе, есік, парта. (тексеру)
5. «Ойлан тап »бекеті.
Мұғалім: -Мен сендерге бір сөз айтамын, сендер сол сөздің соңғы дыбысын ала отырып жаңа сөз айтасыңдар. Бұл ойын «Сөзтізбек» деп аталады.
Мысалы: алма - алмұрт - тарак - қалам -мысық т.б.
«Жоғалган дыбыс» ойыны.
«Жоғалған дыбысты» табу, сол дыбысқа мысал сөз айту, сөз тіркесін жасау.
6. «Білімпаздар елі» бекеті.
Мұғалім міне балалар «Білімпаздар елі» бекетіне де келіп жеттік. Үлгілі, білімді оқушы, жақсы азамат болу үшін қандай касиеттер керек екен? Жақсы қасиеттерге байланысгы қандай мақал – мәтел, өлең жолдарын білеміз?
(Балалар өздері білетін мақал -мәтел, өлеңдерін айтады. Жақсы қасиеттер туралы білетін сөздерін тақтаға жазады)
Қорытындылау.
Ұстаз тілегі: -Балалар, мен сендерге Қазақстанның болашақ саналы да үлгілі, білімді, тәртіпті азаматы болып өсулеріңе тілектеспін. Олай болса. бүгінгі саяхат сабағымызды қорытындылай келе сендерге Қазақстанның ертеңгі патриот азаматы болыңдар деп мынадай «Білімпаздар елі» мектебінен төсбелгі табыс етіледі.