Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. П дыбысы мен әріпі: балаларға арналған тиімді сабақ жоспары

П дыбысы мен әріпі: балаларға арналған тиімді сабақ жоспары

Немзорова Светлана Андреевна
Немзорова Светлана Андреевна
DOCX
127
3

Бүгінгі материалда Қостанай облысындағы «Жұпар» балабақшасының «Ертөстік» тобына арналған П дыбысы мен әрпінің ғылыми негіздері мен жаттығулары қарастырылған. П дыбысының балаларға таныстырылуы педагогикалық тұрғыдан өте маңызды, себебі бұл жұмыс барысында балалардың логикалық ойлауын, сөздік қорын, сонымен қатар, есте сақтау қабілетін дамытуға қол жеткізіледі.

Сабақтың мақсаты білім алушыларға П дыбысы мен әрпін үйрету ғана емес, сонымен қатар, олардың патриоттық сезімдерін оятып, шығармашылық актерлік қабілеттерін жетілдіру болып табылады. П дыбысы мысалында ата-аналармен бірлесе отырып, оқушылармен диалог құра отырып, педагогтар тәрбие жұмысын күрделендіруге мүмкіндік алады.

Тәрбиеші Светлана Андреевна ұйымдастырған сабақтың барысында балалар сергіту сәттері мен ойын түрінде өткізу арқылы өз білімі мен машықтарын көрсетеді. П дыбысы әйел мен еркектің үндестігін, дыбыстар мен әріптерді жаңаша меңгеру қабілетін дамытуға жылжу арқылы оларды одан сайын қызықтыра түседі. Осындай сабақтар жалғасын таба отырып, ұлттық дәстүрлеріміз бен мәдениетіміздің мәнін балаларға жеткізуге басты назар аударылады.

Предпросмотр


Қостанай облысы
Аманкелді ауданы
«Жұпар» балабақшасы
«Ертөстік» тобының тәрбиешісі
Немзорова Светлана Андреевна












Тақырыбы:П дыбысы мен әріпі.
Мақсаты:
П дыбысы мен әрпін балаларға таныстыру. П дыбысының сөздегі орнын ажырату.
Осы әріп арқылы сөздер құрастыра отырып,ойларын өрбіту. Есте сақтау қабілеттерін,
Логикалық ойларын, сөздік қорларын дамыту. Ұқыптылыққа, әдемі, таза
жазуға баулу.Патриоттық сезімдерін ояту.
Әдіс– тәсілдері: П дыбысының плакаты,картотекалар,п әріпіне арналған суреттер,кеспе әріптер,текшелер,игровизор.
Барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Шаттық шеңбер
Шеңбер бойында тұру,
Қолды алға созу,
Қолды кеудеге қою,
Басты төмен ию,
Қонақтармен амандасу,
Сәлеметсіздер ме,апайлар!
I.Өткен сабаққа шолу жасау.
Дыбыс деген не?
-дыбысты естиміз,айтамыз.
Әріп деген не?
-әріпті көреміз, жазамыз.
Дыбыс неше түрге бөлінеді?
-дыбыс екіге бөлінеді.Дауысты және дауыссыз.
Shape2Shape1


Shape4Shape3


III.Мағынаны ашу.
-Балалар, бізге қонақ келді. Халқымыз қонақжай халық. Келген қонақты қадірлеп біз қайда отырғазамыз?(Алдардың суретін көрсету)
-Бізге Алдар көсе бабамыз келіпті. Жаңа әріп ала келген шығар. Кәне, көрейік.
-Ай, Алдар-ай, Алдар-ай.Қулық жасамасаң жүре алмайсың. Әріп орнына сурет әкеліпті, бір сурет емес бірнеше сурет.
(Піл, пышақ, перде, кірпі, доп)
-Бұл суреттердің ұқсастығы неде?
-Бәрінде П дыбысы бар.
-Алдар көсе бізге жұмбақ та ала келіпті. Соны шешейік:
Қалың киімді ұнатады,
Шешіндірсең, жылатады. (пияз)
-Енді менің жұмбағымды шешіңдер:
Ата-анаңмен барып сен,
Пілді көрдің сен бақтан.
Піл, пияз, парталар
Басталған қай әріптен?


П дыбысымен таныстыру.
П дыбысы дауыссыз.
П дыбысы қос еріннің бір біріне түйісуі арқылы айтылады.
П дыбысы сөздің басында, ортасында, соңында кездеседі.
П дыбысы бар сөздер ойлату.


Балаларға п әрпінен басталатын сөздерді айтқызу.
Суретпен жұмыс:
Суреттерді атап,оларды буынға бөлдірту.
Сергіту сәті.
Бала ,бала балақай ,
Қане қайсы алақан?
Саусақтарым әйбәт,
Былай –былай ойнат.
Топ,топ,топ басайық.
Жалаудан күн жасайық.
Жаса,жаса жарқын күн!
Жаса,жаса алтын күн!
Дәптермен жұмыс:
Балаларға балапан дәптерлерін жаздырту.
П – әрпін ауада жазу.
Санағышпен п әрпін жазады.
«Құм терапиясы» .
Балалар күрішке саусақтарымен п әрпін жазады.


Саусаққа арналған жаттығу.
Жаза-жаза, саусағым,
Әлсіредің, шаршадың.
Азырақ демалайық,
Сосын қайта жазайық.
Кеспе әріптермен ата,ат,папа,апа сөзздерін жаздырту.
ІV. Ой қорыту:
Балалар бүгін бізге қонаққа кім келді?
Балалар бүгін сабақта қандай дыбыспен таныстық?
П дыбысы қандай текшемен белгіленеді?
Жақсы ат салысқан балаларды медалдармен мадақтау.