Ортаңғы топқа арналған оқу іс-әрекетін ұйымдастыру технологиясы
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің технологиялық картасы балалардың шығармашылық қабілеттерін дамытуға арналған. Бұл материалда «Шөп үстіндегі бақбақ гүлдері» тақырыбы аясында өткізілетін сабақтың жоспары берілген. Сабақта балаларға дәстүрлі емес сурет салу техникасымен танысу ұсынылған. Бұл әдіс арқылы балалар тек сурет салуды ғана емес, сонымен қатар табиғатқа деген сүйіспеншіліктерін де арттыруға мүмкіндік алады.
Сабақтың мақсаты - балалардың табиғатқа ұқыпты қарау дағдыларын қалыптастыру және оларға қоршаған әлемнің әсемдігін көрсету. Алдымен балалар шаттық шеңберінде, өзара сәлемдесіп, позитивті атмосферада сабаққа кіріседі. Одан кейін, мотивациялық кезеңде, балаларға бізге таныс шу шығарушы гүлдер мен жәндіктер туралы әңгіме жүргізіледі. Бұл орайда, бақбақ гүлінің пайдасы, оның қоршаған ортадағы рөлі, жәндіктермен байланысы талқыланады.
Сөйлеу, ойлау және ұсақ қол моторикасын дамыту үшін арнайы дайындалған құрал-жабдықтармен жұмыс істеу барысында балалар шанышқымен сурет салу техникасын пайдаланады. Сабақтың барысында балаларға шанышқыны қалай дұрыс пайдалануға, гуашь бояуына батырған соң өздерінің шығармашылықтарын көрсетуге бағытталған тапсырмалар беріледі. Әр бала сабақ барысында гүлдерді ерекше етіп салуға тырысады, бұл оларға өзіндік креативтіліктерін жүзеге асыруға мүмкіндік береді.
Соңында, рефлексивті кезеңде, оқушылар өздерінің туындыларын көрсетіп, ой-пікірлерімен бөліседі. Осылайша, сабақтың қорытындысында балалар тек сурет салып қоймай, сонымен қатар, ұжымда жұмыс істеп, бір-бірінің жұмыстарын бағалауды да үйренеді. Бұл оқу іс-әрекеті балалардың шығармашылық потенциалын дамытуға, табиғатқа деген сүйіспеншілікті тәрбиелеуге ықпал етеді.
Ортаңғы топқа арналған ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің технологиялық картасы
Білім беру саласы: шығармашылық
Бөлімі: сурет
Тақырыбы: Шөп үстіндегі бақбақ гүлдері (шанышқымен сурет салу)
Мақсаты: балаларды дәстүрлі емес сурет салу техникасына қызығушылықтарын
ояту; нәтижелі іс-әрекет арқылы табиғатқа ұқыпты қарауды дамытуға
ықпал ету.
Міндеттері: қоршаған ортаға эстетикалық қабылдауды дамыту; туған өлкесін
сүюге тәрбиелеу; айырмен сурет салу әдісімен таныстыру; ұсақ қол
моторикасын дамыту; сөйлеу тілін, ойлауын дамыту; қағаз бетінде
заттардың суретін дұрыс орналастыру дағдыларын қалыптастыру.
Билингвалды компонент: шалғын - луг
Керек құрал жабдықтар: сары түсті гуашь, жасыл түске боялған қағаздар,
шанышқы, әр балаға дымқыл сулықтар, ақ қағаздар, араның гуілдеген
дауысы жазылған таспа, проектор.
Қызмет кезеңдері | Тәрбиешінің іс-әрекеті | Баланың іс-әрекеті |
Мотивациялық қозғаушылық | Шаттық шеңбері | Балалар шаттық шеңберіне тұрып қайталайды. |
Ұйымдастыр.- | Балалармен табиғат орталығында: -Араның анасы баласына қай гүлді тауып алатынын, ерекшелігін қалай аталатынын айтқан. Бірақ бала ара анасына көмектесемін деп асығып жүріп, бұл гүлдің атын ұмытып қалды. Есінде қалғаны бір көргенде сап-сары, бір көргенде аппақ, үрлесең ұшып кетеді екен. -Ол неге ұқсайды? -Балалар, біз сендермен ара мен оның достарына сурет салайық, шалғындағы шөп үстінде сап-сары бақбақ гүлдерін. Бірақ сендер шаршаған боларсыңдар. Шанышқымен сурет салу техникасымен таныстыру. -Шанышқы туралы не білесіңдер? - Шанышқымен сурет салуға болады ма? | -Апай, бұл араның дауысы. -Шалғында көптеген әдемі гүлдер, шөптер өседі. Оларды шалғын гүлдері деп атайды. -Ия. -Балабақша ауласынан, паркте, үйдің маңайынан. -Жұмсақ, тез ұшып кетеді. -Дөңгелек, шар тәріздес. Видеоға қарап қимыл жасайды. -Шанышқы, мақталы таяқша. Білмейміз. Сурет салатын шығармыз. Онымен тамақ ішеді. Оның тістері бар. Онымен абайлап жұмыс істеуіміз керек. -көрейік. Сурет салу. |
Рефлексивті түзетушілік | Бақбақ гүлдері бар шалғындарыңды тақтаға іліңдер. Бір үлкен шалғынға жинайық. Әдемі екен. | Балалар өз ойларын айтады. |