Публикации воспитателей детских садов
О проекте

Сурет салу сабағынан дәстүрлі емес әдістерді қолдану, тақырыбы: Ертегілік сарай

Айткулова Мадина Сансызбаевна Айткулова Мадина Сансызбаевна
DOCX
62
0
Предпросмотр

Ашық сабақ сурет сабағнан
Оқу іс-әрекет тақырыбы:Ертегілік сарай
Мақсаты: Дәстүрден тыс граттаж әдіс арқылы сурет салу дағдыларын жетілдіру Үй, мекен жайлы түсініктерін кеңейтіп, көлемді үйдің суретін салуға үйретуді жалғастыру, Шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Сөздік қорларын молайтып, қол икемділіктерін шынықтыру;үлкеннің еңбегін қадірлеуге
тәрбиелеу.
Көрнекі құралдар:Сарайларды бейнелеудің үлгі суреті; үшкір таяқшалар; қара түске боялған картондар; ойынға арналған түрлі-түсті дөңгелек картондар; аудиожазба.
Пәнаралық байланыс: айналаман таныстыру; тіл дамыту
Алдын ала жұмыс: Ғимараттар мен сәулет түрлерін байқату, сәулетші, құрылысшы, сылақшы мамандықтары туралы түсінік беру

Іс-әрекет түрлері

Педагогтың әрекеті

Балалардың әрекеті

Мотивациялық оятушы




Ұйымдастыру ізденушілік




Сөздік жұмысы


Жұмыс барысы









Рефлексия-түзетуші

«Қандай түстер қосылды» ойынын ұйымдастыру
Мақсаты:Өткенді қайталап білімдерін бекіту
Шарты:тақтада қосымша түстер ілінген
Балалар қосымша түс қандай негізгі түстерден шыққанын тауып,дөңгелек картондарды берліген түстің астына бекітеді.
Ойындықортындылау.
«Бұл кім, үйі қайда?» ойынын ұйымдастыру
Мақсаты:Үй, мекен туралы түсініктерін кеңейту.
Шарты:Таспаға жазылған мультфильм үзінділерінң дыбысынан кейіпкерлерін дауысынан танып атайды. Суреттен мекендейтін жерін не үйін ажыратып көрсетеді.
Ойынды қортындылай отырып құрылыс жайлы әңгімеге ұластыру.
Балалар біздер яғни адамдар тұратын үйлерді кімдер тұрғызады?


сәулетші-архитектор, жоба-проект, құрылысшы-строитель, сылақшы-моляр сөздерін қайталау
Ең әсем сәулетті үйлерді қайда кездестіреміз.Сәулетті үйлер мен сарайлардың суреттерін көрсету.Алдына ала жұмысты естеріне түсіру, ертегідегі патша сарайлары қандай болады.
Ғимараттардың күндізгі және түнгі көрінісін салыстыру.
Астанадағы ханшатыры-күндізігі және түнгі көрінісі
Ендеше суретіміз әдемі сәулетіміз әсем шығу түнгі көріністе суреттейік, ол үшін граттаж тәсілімен сурет саламыз.
Тырнау арқылы бейнелеудің ережесін естеріне түсіру.
Балаларды білім іскерлік деңгейіне қарай бөлу.
-Сылақшылар дайын сарайлардың терезе есіктерін істейді, бояйды.
-Құрылысшылар жобаға (үлгі-суретке) сүйене отырып сарайды бейнелейді.
-Сәулетшілер өз ойларынан жаңа сарай жобалап, бейнелейді.
Балаларға өз жұмыстарын талдатып, бағалату.
Кемшіліктерін атау,жетістіктерін айтып, мадақтау, үлгі ету.
- Балалар бүгін үйлерді яғни сарайларды қандай тәсілмен бейнеледік?.
-Келесіде үй салғанда тағы қандай әдіспен бейнелегілерің келеді?

Берілген қосымша түстер негізіндегі түстерді тауып тақтаға іледі, дәлелдейді.




Кейіпкерді дауысынан
танып суреттен оның мекенін(ұясы,іні,апаны,үйі)тауыпкөрсетеді.


Балалар құрылыс жайлы өздері білетіндерін ортаға салады.
Үйді кімдер тұрғызатыны туралы айтып,құрылысшы, сәулетші, сылақшы мамандықтарына сипаттама береді.
Сөздерді қайталап, дұрыс айтуға жаттығып,есте сақтайды.


Балалардың ықтимал жауаптары: Астанада мультфильмдерде, Павлодарда, Алматыда, ертегілерде т.б
Суреттер бойынша өз ойларын ортға салады



Граттаж тәсілімен сурет ережесін естеріне түсіреді.


Үш негізгі түс арқылы үш үстелге бөлініп отырады.


Әр үстел өз мамандығы бойынша жұмыс жасап, тапсырмаларды орындайды.
Өз жұмыстарын бағалайды.


Граттаж-тырнау әдісі


Өз тілектерін білдіреді.