Технологиялық карта: «Мақта қыз бен Мысық»
Бұл құжатта «Мақта қыз бен Мысық» тақырыбындағы ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы берілген. Мұндағы драма сабақтары балалардың эмоциялық жайлылығын арттырып, біріктіруші достық қарым-қатынастарын нығайтуға бағытталған.
Сабақ барысында педагог балалармен бірге шаттық шеңберін құрып, эмоционалды станцияларды іске асырады. Орындалатын тапсырмалар балалардың қиялын және пантомимикалық дағдыларын дамытады. Мұның нәтижесінде балалар неғұрлым еркін және шығармашылықпен ойлау қабілеттерін жетілдіреді.
Технологиялық картаның құрамында сабақтың негізгі бөліктері, педагогтың іс-әрекеті мен балалардың белсенділігі көрсетілген. Сабақ құрылымы балалардың қызығушылығын тудырады, оларға жаңа білім алуға мүмкіндік береді. Педагог сабақ барысында түрлі ойындар мен жаттығулар жүргізіп, балалардың көңіл-күйін көтеруге тырысады.
Сабақтың қорытындысында балалар өз жұмыстарына баға бере отырып, эмоцияларын, ойларын және пікірлерін білдіреді. Бұл практика балалардың шығармашылық әлеуетін ашуға, алдағы сабақтарға деген қызығушылығын арттыруға ықпал етеді.
Ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы №1
Білім беру саласы: «Коммуникация»
Ұйымдастырылған оқу қызметі: Драма
Тақырыбы: «Мақта қыз бен Мысық»
Мақсаты: Достық қарым-қатынас орнату үшін эмоционалды қолайлы атмосфераны құру; серіктесін түсіне білу қабілетін дамыту. Қиялды, пантомимикалық дағдыларды, қимылдардың мәнерлілігін дамыту.
Уақыты: 14.09 Педагогтің аты-жөні:Рахметова М.Т
Іс – әрекет бөлімдері | Педагогтың іс - әрекеті | Балалардың іс - әрекеті |
Дәлелдеу - ояту | Жағымды эмоциялық орта тудыру. Педагог тәрбиеленушілерге шаттық шеңберіне тұрып,бәрінің бірге айтуын ұсынады. Шеңбер болып тұрайық, Алақанды ашайық. Күннің нұрын салайық, Таза ауадан алайық, Жылуын жүрек сыйлайық, Жиналған жылы шуақты Бір-бірімізге шашайық. – Сендер ертегіні жақсы көресіңдер ме? – Ендеше біз Қуанышпен бірге Ертегілер еліне саяхатқа барамыз. – Саяхатқа бару үшін біз жолға шығуымыз керек. – Алыс сапарға бара жатқан адамдарға қандай тілек айтуға болады? Ойын: «Ырғаққа сал». Педагог тәрбиеленушілерге «Жолың болсын!», «Ақ жол!» деген сөзді әртүрлі дауыс ырғағына салып айтуды ұсынады. – Сапарға немен баруға болады? – Ендеше бүгінгі сапарымызға пойызбен барамыз. «Пойыз» ойыны Бір тәрбиеленуші паровоз, қалған тәрбиеленушілер вагондары болады. Шеңбер бойымен жүріп, әуенді айтып, қимыл-қозғалыстар жасайды. Пойыз: Қиындықтан қашпайық, «Пойыз» ойынын бастайық: Бип-бип, бип-бип! Мен паровоз от алам, Ертегі еліне бет алам: Бип-бип, бип-пыш... Бірте-бірте тездейміз, Тез жетуді көздейміз: У-у-у. |
|
Ұйымдастыру- іздену. | 1-тапсырма. Суреттегі кейіпкерлер қай ертегіде кездеседі? Оларға сипаттама бер. Осы кейіпкерлердің бейнесін ойнап көрсет. Бірінші тапсырмадан кейін тағы да пойыз болып тұрып,өлеңдерін айтып, екінші аялдамаға келеді. 2-тапсырма. Суреттегі кейіпкерлердің диалогін әуенге салып айт. Қандай театрда сөз әуенмен айтылады? 1. Мысық көңілді дауыспен айтады. 2. Мақтақыз ашулы дауыспен айтады. 3. Сиыр жалынышты дауыспен айтады. 4. Су тасушы қыз көтеріңкі дауыспен айтады. Педагог соңғы аялдамаға бару үшін тағы да пойыз болып тұрғызып, өлеңдерін айтқызады. 3-тапсырма. Суретте не жетіспейді? Аяқтап сал. Ойын-жаттығу: Ертегі кейіпкерлерінің дыбысын сал. Мысық – мияу-мияу, тауық – қо-қо-қо, сиыр – мө-ө, тышқан – шиқ-шиқ. Қуыршақ театры арқылы ойнату (Қосымшаны қараңыз). Педагог тәрбиеленушілерге «Мақтақыз бен мысық» ертегісін қуыршақ театры арқылы ойнауды ұсынады.Тәрбиеленушілерді санамақ арқылы рөлдерге бөледі.Санамақтан ойынға шыққан тәрбиеленушілер өздеріне ұнаған образдың қуыршағын алады. | Тапсырмаларды орындайды.
тәрбиеленушілерге «Мақтақыз бен мысық» ертегісін қуыршақ театры арқылы ойнайды |
Рефлекстік - түзету | Қуаныш тәрбиеленушілерге сабақта өзінің жұмысына баға беруін сұрайды. 1. Өз жұмысына көңілі толса, көңілді бетперденің суретінбояйды. 2. Өз жұмысына көңілі толмаса, көңілсіз бетперденіңсуретін бояйды. | Балалар өздеріне баға береді |
Күтілетін нәтиже:
Білуі : ілікпе сөз бен фразаларды айтуда тыныс алуды реттейді;
Игеру: интонацияны ажыратады және дауыс мәнерін келтіре алады;
Меңгеру: түрлі қуыршақтарды (киілмелі, сылдырмақты) пайдаланып қуыршақты басқарудың кейбір әдістерін біледі;
Ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы №
Білім беру саласы: «Коммуникация»
Ұйымдастырылған оқу қызметі: Драма
Тақырыбы: «Бәрін білгім келеді»
Мақсаты : Өзінің мінез-құлқын реттеуге: сөздерін ойлап айтуға, қимылдарын тежеуге үйрету
Ертегі кейіпкерлерінің өзіне тән ерекшеліктерін мәнерлі орындауға жаттықтыру.
Уақыты: 26.10 Педагогтің аты-жөні:Рахметова М.Т
Іс – әрекет бөлімдері | Педагогтың іс - әрекеті | Балалардың іс - әрекеті |
Дәлелдеу - ояту | Педагог балаларды шаттық шеңберіне шақырып, амандасу рәсімін өткізеді. Біз ерекше баламыз, Біз әдепті боламыз. Досымызды көргенде, Қуанып қарсы аламыз Тәрбиеленушілерге көздерін жұмып отыруын сұрайды. Тәрбиеленушілер көздерін жұмады. – Ыңғайланып отырып, өзімізді еркін сезінейік, өз бойыңдағы жылуыңды, махаббатыңды достарыңа тарат. Осылайша сендер достарыңа жылылық, ізгілік, қуаныш тілеңдер. Тілеген тілектерің өздеріңе достарың арқылы жақсылық болып қайта оралады. Терең тыныс алып, көзімізді ашайық
| Балалар бір-бірімен құшақтасып, жағымды көңіл күйлерімен Бөліседі. |
Ұйымдастыру- іздену. | Айсұлу мен қуаныш балаларға «Мақтаншаққоян» ертегісіноқып береді. 1-тапсырма. Артикуляциялық жаттығуларды айнаға қарап жаса. Сөздерді дұрыс айту үшін артикуляциялық жаттығулар мен тыныс алу жаттығуларын үнемі қайталау керектігін педагог ескеріп отыруы керек. Артикуляциялық жаттығулар: «Сағат» – тілді жіңішкертіп оңға, солға жайлап қозғау. Осылайсанап отырып 15–20 рет қайталау. «Саңырауқұлақ» – ауызды кең ашып, тілді таңдайға жапсыраұстап тұрып, төменгі жақты басып, ауызды кең ашу. «Алтыбақан» – жіңішке тілді ауыздан шығарып біресе мұрынға,біресе иекке созу, жаттығуды жасағанда ауыз ашық болу керек.Осылай 10–15 рет қайталау. Тыныс алу жаттығулары. Ойын: «Сөздерді дауыстап және ақырын айт». Мақсаты: Дауыс аппаратын және сөйлеу тілін, есту қабілетін дамыту; сөздерді жылдамдығына, дауыс жоғарылығына қарай естіп ажыратуға үйрету; әрі жылдамдықпен, әрі дауыс жоғарылығымен айтып жаттықтыру. Ойынның барысы: Балалар жаңылтпашты жаттайды (жаттықтырған дыбысына байланысты). Мысалы: с – з дыбыстарын салыстыру кезінде. Әліппе-дәптермен жұмыс. 2-тапсырма. Жаңылтпашты әртүрлі екпінде қайталайды. Сыздық судан сүлік сүзді, Сыздықтың сүлік салмасын үзді. Жаңылтпашты ең алдымен сыбырлап, сосын ақырын дауыспен,сосын қатты дауыспен айтуын ұсынады. 3-тапсырма. Есте сақта! Адам өзінің көңіл күйін екпінмен сөйлеу арқылы білдіреді
|
|
Рефлекстік - түзету | Айсұлу балаларға сабақ барысындағы өздерінің жұмыстарынбағалауын ұсынады: 1.Өз жұмысына көңілі толса, көңілді бетперденін суретінбояйды. 2.Өз жұмысына көңілі толмаса, көңілсіз бетперденін суретін бояйды. | Балалар өздерін бағалайды. |
Күтілетін нәтиже:
Білуі : өз әрекетін серігінің әрекетімен үйлестіру дағдылары қалыптасады.
Игеру: дауыс ырғағын ажыратып, айта біледі
Меңгеру: өз ойларын құрдастиарының ортасында білдіреді.