Ата мен әжемде қонақта болғанда
Бұл материалда «Ата мен әжемде қонақта болғанда» тақырыбында жиналған балалардың логикаларын, шығармашылықтарын дамытуға бағытталған тәрбие жұмыстары ұсынылған. Сабақтың мақсаты - балалардың тілдерін байыту, білімдерін кеңейту бойынша нақты жоспар жасалып, іс-шаралар кезеңдері анықталған. Біздің бәрімізге таныс «Шалқан» ертегісі негізінде отбасылық құндылықтарды, мейірімділікті, себебін түсінуге мүмкіндік беретін қызықты және ойын арқылы білім беру әдістері қарастырылған.
Сабақ барысында балалар әуелі ертегіні тыңдап, одан кейін кейіпкерлерді атап, олардың рөлдерін бөлуге белсенді қатысады. Фланелеграф арқылы ойын элементтері енгізіліп, балалардың қызығушылықтарын арттыру, қиялдарын дамыту қамтамасыз етіледі. Тәрбиешілер балаларға сұрақтар қойып, ертегінің мазмұнын бекіте отырып, шығармашылық нәтижелерге жетуге ынталандырады. Мұндай тәсілдер тек білімді арттырып қана қоймай, балалардың әлеуметтік өзара әрекеттерін бақылап, психологиялық дайындығын қалыптастырады.
Сонымен қатар, сергіту сәттері енгізіліп, балалардың физикалық белсенділігіне де көңіл беріледі. Рефлексия кезеңінде, балалар сабақ барысында үйренген дүниелерін жинақтап, алған әсерлерімен бөлісе алады. Бұл тәсіл балалардың білімге деген қызығушылығын арттыруға және олардың жалпы дамуына ықпал етуге бағытталған. Нәтижесінде, балалар мейірімді, татулықты, шынайы достықты тәрбиелейтін сабақтың қызықты және терең негізін алады.
Білім саласы:Қатынас Бөлімі: «Сәлем театр!» Тақырыбы: «Ата мен әжемде қонақта болғанда». Мақсаты: Шалқанды отырғызу кезінде айтылатын өлең шумағы арқылы балалардың тілдерін байыту және білімдерін кеңейту. Міндеттері: Ертегіні қайталай отырып, кейіпкерлерін таңдау, рөлдерін бөлу. фланелеграф арқылы – қызығушылықтарын, қиялдарын, эстетикалық талғамдарын қалыптастыру. Мазмұндауды, тіл дамытуды көздеу; мейірімді, тату-тәтті дос болуға тәрбиелеу. Көрнекіліктер: фланелеграф, кейіпкерлер суреттері.
Іс әрекет кезені | Тәрбиешінің іс әрекеті | Баланың іс әрекеті |
1.Мотивация
2.Ізденіс ұйымдастыру
3.Рефлексия | Балалар алғашқы сабақта біз «Шалқан» ертегісімен таныстық Сұрақ қою: кім шалқанды екті? Кім шалқанды тартты?
Балалар « Шалқан» ертегісі естеріңде ме? Кәне есімізге түсірейікші. Бірінші кейіпкерлерді атап шығайық ата әже, немересі, ит, мысық тышқан Бұл ертегіде кейіпкерлер бір біріне көмек бере ме ?
Балаларды тақтаға шақырып, фланелеграфқа кейіпкерлер суреттерін жабыстыра отырып, ойларын түйіп айтқызу. Баланың түсінгеніне қарай, жақсы қатысқанына қарай 5 кейіпкерлерді таңдап, рөлдерін беру. Сергіту сәті Орнымыздан тұрамыз, Алақанды ұрамыз. Бiр отырып, бiр тұрып, Тез шынығып шығамыз
Сұрақ-жауап арқылы сабақта түсінгендерін тиянақтау. Бұл ертегіде сендерге кім ұнады? Қоян кіммен дос болып қалды? | Әнгімелеу
Түсіндіру Өткенді қайталау. Сурет жапсыру арқылы қызықтау түсіндіру
сұрақ-жауап
Сергету сәтін орындайды |