Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Бау-бақшада, бақтарда: Тіл дамытуға арналған технологиялық карта

Бау-бақшада, бақтарда: Тіл дамытуға арналған технологиялық карта

Сулейменова Айзат Талгатовна
Сулейменова Айзат Талгатовна
DOCX
120
1

Технологиялық карта – бұл балалардың білімін кеңейтуді көздеген жүйелі жоспар. Негізгі мақсатымыз – балаларға жемістер мен көкөністер туралы толыққанды білім беру, сонымен қатар олардың сөздік қорын байыту. Біздің іс-әрекетімізде балалар заттардың сапасы мен құрамын білдіретін сөздерді үйреніп, тыңдай отырып, өздерін дұрыс танытуға үйренеді.

Жемістер мен көкөністер жайында дидактикалық материалдарды пайдалана отырып, балаларды жаңа сөздермен таныстыру және оларды дұрыс қолдануға баулу – біздің басты міндетіміз. Тәрбиеші сабақ барысында мотивациялық, ұйымдастырушылық және ізденістік кезеңдерді ескеріп, балалармен белсенді диалог жүргізеді. Әрбір кезеңде біз балалардың қызығушылығын оятатын түрлі сұрақтар мен тапсырмалар ұсынамыз.

Сабақтың келесі кезеңі – сөздік жұмысы. Мұнда балалар «бау-бақша» және «бақ» сынды сөздермен танысып, оларды дұрыс және анық айтуға үйренеді. Балалар шығармашылықпен жұмыс істеп, жемістер мен көкөністерді ажыратуға арналған дидактикалық ойындар арқылы өздерін көрсетеді. Қазақтың ұлттық салт-дәстүрін ескере отырып, Oтанға деген сүйіспеншілікті арттыруға арналған жаттығулармен сабақтастырамыз.

Сондай-ақ, рефлексиялық-түзетушілік кезеңде балалардың білімін қорытындылап, оларды мақтауға ерекше көңіл бөлеміз. Тәрбиеші «Еңбек – адамның екінші анасы» деген мақал-мәтелдермен балалардың көзқарасын кеңейтеді. Сабақтың негізгі нәтижесі – балалардың жемістер мен көкөністерді ажырата білуі, «З» дыбысын дұрыс айтуы, және туған жеріне деген сүйіспеншіліктің артуы.

Предпросмотр

1Технологиялық карта
Білім беру саласы: Қатынас
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің түрі: Тіл дамыту
Тақырыбы: Бау-бақшада, бақтарда
Мақсаты:
а) Балалардың сөздік қорын заттың сапасы мен құрамын білдіретін (көлемін, түсін, пішінін) сөздермен байыту, балалардың сөздігіне көкөніс пен жеміс туралы жалпы түсінікті білдіретін сөздерді енгізу.
ә)Сөздік қорын дамыту және дыбыстарды анық айтуға баулу.
б) Еңбексүйгіштікке, Отанға деген сүйіспеншілігін арттыру.
Қолданылатын көрнекі құралдар: тіл дамыту дәптері, жемістер мен көкөністер муляждары.
Сөздік жұмысы: бау-бақша, бақ.

Оқу іс-әрекетінің кезеңдері

Педагогтің іс-әрекеті

Баланың іс-әрекеті

Мотивациялық
-
қозғаушылық

Сұрақтар:

  • Қазір жылдың қай мезгілі?

  • Күз мезгілі екенін қайдан білеміз?

  • Ал бүгін аптаның қай күні?

  • Сәрсенбі қандай күн?

Бәріне сәттілік тілеу:

  • Балалар, күндерін сәтті өтсін!

Жауаптар:

  • Қазір жылдың күз мезгілі.

  • Күз мезгілі екенін табиғаттың өзгеруінен білеміз.

  • Бүгін аптаның үшінші күні Сәрсенбі күні.

Сәрсенбі сәтті күн.

Ұйымдастырушылық
-
Ізденістік

  • Балалар, бүгінгі біздің іс-әрекетіміз жемістер мен көкөністер туралы және олардың қайда өсетіні туралы болады.

  • Қәне, күз мезгілінде пісетін жемістер көкөністерді атайықшы?

  • Олай болса, себеттегі жемістер мен көкөністердің біреуін алып,оның атауын айтып, түсін, пішінін айтып, әңгімелеу. Мысалы, мынау алма, оның түсі қып-қызыл, пішіні дөп-дөңгелек, дәмі тәп-тәтті т.б.

Дидактикалық ойын: «Жемістер мен көкөністерді ажырат».
Мақсаты: балаларға жемістер мен көкөністерді қайда өсетінін,оларды ажырата білуге баулу. Саусақ моторикасын дамыту.
Шарты:Тіл дамыту дәптерімен орындалады. Дәптердегі №1 тапсырмадағы жемістер мен көкөністерді атап, олар қайда өсетінінанықтап, ағаштарға жемістерді және әр жүйектерге көкөністерді орналастыру.

  • Жемістер қайда өседі?


  • Ал көкөністер ше? (егер білмесе қайталату).


Сергіту жаттығуы: «Шие»
Мен шиемін, шиемін,
Күннің көзін сүйемін.
Қышқыл шырын менде бар,
Төмен басты иемін.
(Ә. Дүйсенбиев)
(«З» дыбысының дұрыс айтылуын қадағалау).

  • Алманы ағаштан қалай аламыз?

Кәне, бақтағы ағаштардан жемістерді үзіп-үзіп алып жинайықшы.
-Көкөністер мен жемістерді қай мезгілде жинаймыз?
Күз-күз-күз
-Кәне, енді бәріміз тәтті жемістерді жегісі келіп, дәмін татқысы келіп ұшып жүрген ара болайықшы. Ыз-ыз-ыз.
-«З» дыбысы бар қандай жемістер мен көкөністердің атауын білесіңдер ме?
-Балалар, бізге осындай дәмді жемістері мен көкөністерін сыйлаған асыл өлкемізге, жерімізге арнаған тақпақты қайталайықшы.
Отаным менің кең-байтақ
Жайнаған сансыз қаласы,
Жайқалған жомарт даласы.
Ел-Отан біздің кең байтақ,
Отанның біздер баласы.
Қ.Шаңғытбаев
Жұмбақ:
Аспай піскен, қайнамай түскен.
(Жеміс)
(Түсіндеру жұмысы жүргізіледі:

  • Неге ол аспай, қайнамай піседі?

Оларға күннің көзі, яғни күн пісуіне көмектеседі).

  • Жемістерді жемес бұрын не істеу керек?

  • Жемістердің, көкөністердің мол болуы, үлкен-үлкен болып өсуі неге байланысты?


Жаңылтпаш
Бес түп алма,
Бестік алғандікі.
Төрт түп алма,
Төрттік алғандікі.
Бестік алған,
Төрт түп алмайды.
Төрттік алған,
Бес түп алмайды.


(4-5 сандарын және алманы көрсету арқылы қайталату).


Өздері білетін жемістер мен көкөністерді атайды.




(Муляжына қарап, оны атайды, түсін, пішінін айтады.)


Өздері таңдаған жемістер мен көкөністері туралы әңгімелейді.


Берілген жемістер мен көкөністерді өз орнына орналастыруға әрекет жасайды.





-Жемістер бақтағы ағаштарда өседі.
Көкөністер бақшада, жерде өседі.


Қимылын келтіріп жаттығуды орындайды.



Алманы ағаштан үзіп аламыз «үз-үз-үз» деп қайталап, ағаштаң жеміс жинағандай қимыл жасайды.


Көкөністер мен жемістерді күз мезгілінде жинаймыз.
Күз-күз-күз
Ұшып ара болады
Ыз-ыз-ыз.



-Жүзім, қарбыз, сәбіз.



Тақпақты педагогпен бірге қайталайды.






-Оларды жемес бұрын жақсылап жуу керек.


-Оны күтіп-баптап өсіруіне байланысты.







Сандарға қарап қайталайды.

Рефлесиялық-түзетушілік

-Еңбек туралы қандай мақал-мәтелдер білесіңдер?


Еңбек – адамның екінші анасы.


Оқу іс-әрекетін қорытындылап, балаларды мақтап, мадақтау.


Балалар педагог соңынан қайталайды.


Күтілетін нәтиже:
біледі: жемістер мен көкөністерді және олардың пішіндерін ажыратуды;
игереді: «З» дыбысын дұрыс айтуды;