Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Табиғаттағы бақылаулар: балаларға арналған тәжірибелік сабақ

Табиғаттағы бақылаулар: балаларға арналған тәжірибелік сабақ

Ибраева Меруерт Муратовна
Ибраева Меруерт Муратовна
DOC
123
0

Бұл материал балалардың табиғатқа бақылау жасау дағдыларын дамытуға арналған. Бақылау – бұл табиғи құбылыстарды зерттеу және олар туралы жаңа түсініктерді ашу үшін қажетті процесс. Балаларға бақылаудың не екенін, оның кезеңдерін және нәтижелерін түсіндіру маңызды.

Сабақ барысында балалар қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтай отырып, түрлі табиғат құбылыстарын зерттей алады. Олар бақылау жасаудың негізгі принциптері мен әдістері туралы білім алады, оқып-үйрену, ойлау және жоба жасау қабілеттерін дамытады. Мақсат - балаларға бақылаушы рөлін түсінуге, зерттеген нәрселерін дәлелдеуге, логикалық ойлауға және танып білуді ынталандыру.

Оқушылар сабақ барысында мультфильмдер көріп, олардың өз тәжірибелерін қолдана алады, сұрақтар құрастырып, пікір алмаса алады. Бұл процесс балалардың өзара қарым-қатынас жасауларына, пікір бөлісулеріне және шығармашылық қабілеттерін дамытуға мүмкіндік береді. Сыныпта жүргізілген практикалық жұмыстар балалардың назарын табиғаттың тамаша әлеміне аударуға көмектеседі.

Сабақ соңында балалар рефлексия жүргізеді, яғни сабақ барысында алған білімдері мен түсініктерін талдайды. Бұл процесс оқушылардың өздерінің оқу деңгейлері мен жетістіктеріне баға беруіне, сонымен қатар болашақтағы дамыту бағыттарын анықтауға көмектеседі. Бақылау – балалардың білім алуындағы маңызды кезең, олар жаңа ақпараттарды жинақтап, оны өз тәжірибесінде пайдалана алады.

Предпросмотр

Күні:
Сынып: 0 «Ә»

Тақырыбы: Мен табиғатты бақылай аламын ба?

Мақсаты:

О.1.1.1. «Бақылау» ұғымын және оны өткізу кезеңдерін түсіну

Күтілетін нәтиже

Барлық балалар:

  • бақылаудың не екенін айта алады;

  • бақылаушылардың немен айналысатынын айтады;

  • тірек сөздерді пайдалана отырып, сұрақтарды құрай біледі;

  • қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.

Көпшілік балалар:

  • бақылауды оқып-үйреніп жатқандарын айқындай алады (2-3);

  • Әліппе-дәптермен жұмыс істей алады;

  • тәжірибенің не екенін айтады.

Кейбір балалар:

  • қосымша ақпаратты қолдана алады;

  • бақылаушылардың қызметін белгілі бір бақылаумен байланыстыра алады.

Тілдік мақсат

Балалар: мультфильмнен үзінді көрген соң, белсенді диалогті қолдай алады; талқылау барысында «қалай?», «неге?», «не үшін?», «ол немен байланысты?», «егер..., не болар еді?» сұрақтары бар сөздерді пайдалана алады; суреттер бойынша сұрақтар құрастырады;
бақылаушылардың қалай жұмыс жасайтындары туралы пікірлеседі; бақылаушылар қызметінің алгоритміне анықтама жасай алады.

Көптілділік: жанды табиғат - живая природа - wildlife

Негізгі терминдер мен сөз тіркестері.
Бақылаушы, тәжірибе, әліппе-дәптер.
Ғажайыптар зертханасы.
Тәжірибе жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелері.

Пікір алмасу сұрақтары.
Мына жануарларды бақылай отырып, адам не ойлап тапты? Білімге құштарлық - адам бойындағы жақсы қасиет пе?
Бақылаушылар өздерінің сұрақтарына жауапты қалай табады? Бақылаушының бойында қандай қасиеттер болуы тиіс?
Зертханада жұмыс жасағанда қандай ережелерді сақтау керек? Олардың ішінде қайсыларын біз сақтауымыз қажет?

Өткен ҰОҚ алған білім

Қоршаған әлемнің әртүрлілігі туралы түсініктері.
Жанды және жансыз табиғат нысандарына жүргізілген бақылаудың дағдылары.


Жоспар

Жоспарланған
уақыт

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

І. Дұрыс әсерлі көңіл күй орнату. 0-2 мин.


II. Өмірлік тәжірибені маңыздандыру. Мақсатты болжам. 3-5 мин.


ҰОҚ ортасы
III. Тақырып бойынша жұмыс
6 - 22 мин.













IV. ҰОҚ қорытындысы. Рефлексия.
23-25 мин.

Әліппе-дәптердегі 4-5-беттердегі суреттер бойынша балалар сабақта әңгіменің не жайында болатыны туралы болжамдайды. Өзінің жетуге тиіс мақсатын анықтайды (оған рефлексия кезеңінде қайта ораламыз).
«Қарлығаштың құйрығы неге айыр?» мультфильмінен үзінді көру. Білімге құштарлық болмағанда - бізді қоршап тұрған заттардың көбі қазір болмаған болар еді деген түсінікті балаларға қалыптастыру. Білу, сынау, ашу, жаңаны ойлап табуға талпыну - адамға тән қасиет.
Ежелгі кезден бастап адам табиғатты бақылаған, өзінің білімін жинақтап, оны балаларына тапсырып отырған.
Әліппе-дәптермен танысу: кейіпкерлермен, шартты белгілермен.
1-тапсырма. Балалардың еске түсіру қабілеттеріне сүйене отырып, суреттерге қарап, сөздерден сұрақтар құру біліктерін жетілдіру.
Мысалы, Жұлдыздар неге құлайды? Күн неге жарқырайды? Шөл далада құмнан қалай сақтануға болады? Кемпірқосақ қай кезде шығады? Аралар балды қалай жасайды? Қандай бұлттардан жаңбыр жауады? және т.б. Өзекті мәселелер.
Жануарларды бақылай отырып, адамның не ойлап тапқаны жайында балалардың ойланып жауап берулерін сұрау.
Қорытынды жасай отырып, балалардың былай түсінуіне әкеледі:
Нәтижесінде балаларда мынадай түсініктер қалыптасады:
Бақылаушы - жаңа білімдер тудыратын адам;
Тәжірибе - бұл заттарды, табиғи құбылыстарды тану және зерттеу тәсілі.
Динамикалық кідіріс.
Өзекті мәселелер.
Балалар бақылаушылар қалай жұмыс істейді?
Болжам: бақылау мен зертханалық жұмыс туралы түсінік беру. Балаларға қорытынды тұжырым жасауға көмектесу: бақылаушылар қоршаған ортада болып жатқан өзгерістерді бақылайды және тәжірибелер мен зертханалық жұмыстар жасайды.
Балалар зертханалық жұмыстарға арналған көп аспаптар тұрған бөлменің қалай аталатыны туралы болжамдар айтады.
Тәжірибе, зертханалық жұмыс.
Балаларды зертханаға шақыру, онда олар бақылаудың қандай болатыны жайында ақпарат алады.
Тапсырма: жанды және жансыз табиғатты анықтаңдар.
2-3-тапсырма.
Балаларға дәптердің айқарма бетінде жұмыс жасауды ұсыныныз.
Рефлексивтік бағалау.
Балалардың сабақта өзінің жұмысына баға беруін және шыны сауытты (колба) кез келген түсті қарындашпен бояйды.

  1. - ештеңе түсінбедім - қызыл қарындаш.

2- түсіндім, бірақ түсіндіре алмаймын - сары қарындаш.
3 қысқасы - бәрін түсіндім, басқаларға да түсіндіре аламын - жасыл қарындаш.

Әліппе-дәптердегі
сурет.
«Қарлығаштың құйрығы неге айыр?» мульт- фильмінен үзінді.


Әліппе-дәптер.















Әліппе-дәптер, түрлі түсті қарын-
даштар.