Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Сөйлеу мәдениетін дамыту: Кел, танысайық!

Сөйлеу мәдениетін дамыту: Кел, танысайық!

Ибраева Меруерт Муратовна
Ибраева Меруерт Муратовна
DOC
109
0

Бұл материалда баланың сөйлеу дағдыларын дамыту мақсатында «Кел, танысайық! Сөйлеу» тақырыбына арналған оқу процесінің түпкілікті нәтижелері мен методикалық негіздері ұсынылған. Сонымен қатар, балалардың сөйлеу мәдениетін қалыптастыру, тыңдалым, тілдік сауаттылық пен қарым-қатынас жасау механизмдері бойынша ұсыныстар берілген.

Бала тәрбиесіндегі сөйлеудің маңызы зор, себебі, балалар өзара қарым-қатынас жасап, өз ойларын толық жеткізе алулары керек. Бұл материалда педагогтың жұмысына бағытталған нәтижелер мен жоспарлау талқыланып, оқу процесінің кезеңдерін белгілеп, олардың орындалу барысына назар аударылған.

Жоспар бойынша, баланың сөйлеу дағдыларын дамытуда әдеби оқу, суретпен жұмыс, диалогтік оқу және ойын түрлерін қолдану ұсынылады. Бала шығармашылық қабілеттерін дамыту үшін ым-ишара, вербалды емес қарым-қатынас құраушыларының рөлі, сонымен қатар, сөздік қорды кеңейту тетіктері де қарастырылған.

Сөйлеу құралы ретінде жеке дағдылар мен біріктіруші құралдарды игеру маңызды. Оқу қызметінің нәтижесінде оқушылар сұрақтарға жауап беріп, диалог құрастыратын, сурет бойынша жұмыстар атқаратын болады. Сонымен қатар, туындаған ситуациялардың шешімдерін таба отырып, олар бір-бірімен ым-ишара мен сөздер арқылы сөйлесу дағдыларын қалыптастырады.

Предпросмотр

Күні:

Педагогтің аты-жөні:

Тақырыбы:Кел, танысайық! Сөйлеу

Сынып: 0 «Ә»

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Мақсаттары:

0.1.2.1Сөйлемнің мағынасын түсіну.
О.1.2.2.Тыңдалғанматериалнегізінде қарапайым сұрақтарға жауап қайтару.
0.1.4.1Сөйлеу барысында дауыс ырғағын сақтап, вербалды емес қарым-қатынас құралдарын (ым-ишара, қимыл), сөздерді (кешіріңіз, тыңдаңызшы және т.б.) қолдану.

Күтілетін нәтиже

Барлық тәрбиеленушілер:
Тыңдалғанматериалнегізінде сұрақтарға жауап береді.
Суреттің мазмұны бойынша сұрақтарға жауапбереді. Сөйлеудің неүшін қажет екенін ұғынады.
Ауызша, жазбаша сөйлеу түрлерін ажыратады.
Адамдардың сөйлеу тәсілінің әртүрлі болатынын біледі (ауызша, жазбаша, қимылмен).


Көпшілік тәрбиеленушілер:
Сөйлеудіңнеүшін қажет екенін айтады.
Сөйлемнің мағынасын түсінеді.
Өзі туралы толық айтып берді.
Досымен қалай танысқанын әңгімелейді.
Жазбашасөйлеу түрін қолмен жазу, компьютермен жазу арқылы жүзеге асыруға болатынынбіледі.


Кейбір тәрбиеленушілер:
Мазмұндаубарысындаөзіне таныс жағдайды әңгімелейді. Бір-бірімен ым-ишарамен сөйлеседі.

Тілдік мақсат










Өткен ҰОҚ бойынша алған білімі

Тәрбиеленушілер:
Сурет бойынша сұрақтарға толық, анық жауапбереді. Өзі туралы айтып береді.
Өзарадиалогқұрады.
Ым-ишара арқылы бір-бірімен сөйлеседі.
Негізгі терминдермен сөз тіркестері:
Құлаққап(наушник),пернетақта(клавиш).
ҰОҚ-дағы тапсырмалар мен диалогтерде қолданылатын тіл: Пікір алмасу сұрақтары:
Қандай жақсы сөздерді естідің?
Сенде өзіңді таныстыр. Неше жастасың?
Әнуар сөзді қалай тыңдады?
Айгүл мен Әлия бір-бірімен қалай сөйлесті?
Балалар өз ойын достарына қалай жеткізді?
Балалардың қимылына қарап неайтып тұрғанын түсіндің бе?
Мектеп ауласы, күз мезгілі туралы пікірлесіп, балалармен қалай танысқаны туралы айтады.
Сөйлеутуралымағлұмат алып, ауызша, жазбаша сөйлеу түрлерімен танысады. Балалар сөйлеудің әр түрін қолданып, сөйлесіп оқу қызметін қорытындылайды.


Жоспар

Жоспарланған
уақыт

Жоспарланған жұмыс түрлері

Ресурстар

  1. Дұрыс әсерлі көңіл күй орнату.

0-2мин.


  1. Өмірлік тәжірибені маңыздандыру. Мақсатты болжам.

3-5 мин.


ҰОҚ-ның ортасы
III.Тақырып
бойыншажұмыс
6 - 22мин.
























IV. ¥ОҚ қорытындысы.
Рефлексия.
23-25мин.

Шаттықшеңбері
- Кәне, барлығымыз бір-бірімізге көтеріңкі көңіл күй сыйлайық. Бүгінгі күнді жақсы өлең жолдарымен бастайық.
Күлімде күн, күлімде,
Жер жасарып көгерсін.
Кешегідей бүгін де,
Қанат қақсын көгершін.
Ойын: «Жануарларды қимылына қарап анықта!»
Шарты: Ортаға бір балашығады. Ортадағы баланың құлағына кез келген жануардың (қоян, ит, мысық, аю, қасқыр) атын атаймын. Балаестігенін қимылмен көрсетеді. Қалған балалар қимылына қарап, қандай жануар екенін табады. Бірінші тапқан балаойындыарықарай жалғастырады. Балалардың ым-ишара арқылы сөйлеуге, бір- бірін түсінуге болатыны туралытүсініктері кеңейеді.
Әліппе-дәптермен жұмыс.
1тапсырма

  • Балалар мектеп ауласынан кімдерді көріп тұрсыңдар?

  • Балалар қандай киім киген?

  • Олар бір бірімен қалай амандасты?

  • Балаларбір-бірімен қалай танысты?

  • Олардың жастары нешеде?

  • Қыздар жапырақтан не жасады?

Сұраққа толық жауап беру.
Танысу туралы өз ойларын айту.
2тапсырма.
Балаларсуретке қарап Әнуардың неайтып отырғанын және Айгүл мен Әлияның қалай сөйлесіп тұрғанын айтады.

  • Әнуар сөзді қалай тыңдап отыр?

  • Айгүл мен Әлия қалай сөйлесіп отыр?

Сұраққажауапбере отырып, балаларсөйлесудің түрлерімен; ауыз-ша және жазбаша болатынын түсінеді. Сөйлеудің адам өміріндегі маңызынбалаларсұрақтарғажауап бере отырып анықтайды. Сөйлеу арқылы адамдардың бір- бірімен қарым-қатынас жасайты-нын, бір-бірімен түсінісетінін біледі. Сөйлеу дегеніміз оқу, жазу, сұраққажауап беру екенін біледі. Сонымен қатар қимыл арқылы өз ойыңды білдіруге болатынын түсінеді. Өз ойымызды ақырын сыбырлап және айғайлап жеткізетінімізді біледі.
Бойсергіту жаттығуы: «Би билейміз» әнін қимыл-қозғалыспен орындау.
Иілеміз оңға бір, солға бір.Бір анда, бір мұнда, өзіңді-өзің айнала.
Бас аяқты - топ, топ, топ,Шапалақта - хоп, хоп, хоп.
Бір анда, бір мұнда, өзіңді-өзің айнала.
Басымызды иеміз, би билейміз, күлеміз,
Бір анда, бір мұнда, өзіңді-өзің айнала.
3тапсырма
Бірінші суреттегі баланың іс-әрекетін айту. -Бала қағазғанежазыпотыр?Ол нені қолданды? Екінші суреттегі қыздың іс-әрекетін айту.

  • Қыз компьютерге не жазып отыр?

Жазу үшін неқолданды?
Екі суретті салыстырып, өз ойымызды жазбаша білдіруге болатыны туралы қағазға жазу арқылы және компьютерге жазып пошта арқылы хат жіберіп сөйлесуге болатынын біледі.
4 тапсырма
Балалардың қимылына қарап неайтып тұрғанын табады.
Балалар бір-бірімен суреттегідей ымдап сөйлеседі.
5 тапсырма
Мектепте қандай оқу құралдарды қолданамыз? Олар бізге неүшін қажет?
Балалар тек жазу құралдарын белгілейді.
Қарындашты дұрыс ұстау тәсілін көрсетіп , орындықта кеудесін көтеріп дұрыс отыру керек екенін түсіндіру. Орындықта дұрыс отырмаудың салдарынан омыртқа жотасының қисаятынын айтып, көрнекі суреттерді көрсету.
Қорытынды жасап, балаларды марапақтау.
Кімге оқу қызметі ұнады? Балаларға сөйлесудің қандай түрі ұнады?
Сенің ойыңша, достарыңмен қалай танысу керек?
Рефлексивті бағалау: Балалар өз жұмыстарын смайликтер арқылы бағалайды.









Әліппе-дәптер.
Суретпен жұмыс





Сурет бойынша әңгіме құрау





















Әліппе-дәптер, қарындаш