Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Сабақ жоспары: А.Байтұрсынұлы «Адамдық диқаншысы»

Сабақ жоспары: А.Байтұрсынұлы «Адамдық диқаншысы»

Шаяхмет Айгүл Келденқызы
Шаяхмет Айгүл Келденқызы
DOCX
266
6

Данный документ представляет собой подробный план урока по теме "Абай Байтұрсынұлы «Адамдық диқаншысы»" для 5 класса. Урок разработан с целью ознакомления учащихся с основными идеями и образами произведения, а также их значением в контексте казахской литературы. На уроке запланированы различные методы обучения, направленные на развитие навыков критического мышления и аналитического чтения. Учитель будет вести обсуждение с учениками о творчестве А.Байтұрсынұлы, его роли в развитии казахской литературы и образования.

В рамках урока предусмотрено чтение и анализ отрывков из произведения. Учащиеся будут работать в группах, обсуждая темы, поднимаемые в стихотворении, и пытаясь выявить олицетворенные в нем ценности и идеи. Также будет уделено внимание формированию читательской компетенции, что подразумевает умение интерпретировать текст и делать выводы на основе прочитанного.

Важным аспектом урока станет работа с критическими вопросами, которые помогут учащимся глубже понять смыслы и оттенки творчества А.Байтұрсынұлы. Ученикам будет предложено выразить свои мысли и чувства о прочитанном, а также изучить, как жизнь и философия автора пересекаются с их собственным опытом. Это даст возможность не только оценить литературное наследие, но и развить личное отношение к культуре и литературе своей страны.

В завершении урока предусмотрено обсуждение, в котором каждый ученик сможет поделиться своим личным мнением о стихотворении, а также ответить на вопросы, касающиеся их восприятия основных тем произведения. Таким образом, урок не только способствует развитию литературных навыков, но и помогает формировать у учащихся ценности, такие как уважение к своему культурному наследию и желание узнать больше о родной литературе.

Предпросмотр

Сабақ : Қазақ әдебиеті

Мектеп:

Күні :

Мұғалім:

Сынып:5

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:


Бөлім атауы

Адамгершілік - асыл қасиет

Сабақтың тақырыбы:

А.Байтұрсынұлы «Адамдық диқаншысы» өлеңі

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

5.Т/Ж4.Көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
5.Т/Ж3.Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу
5.Б/С4.Оқырманның рухани дүниесіне шығарма әсерін талдай отырып, нұсқаулық жазу.

Сабақ мақсаты:

Шығарма үзіндісін жатқа айту;
кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;
сыни хабарлама жазу үшін нұсқаулық жазу.

Ресурстар

Ғаламтор материалдары

Бағалау критерийлері:

Шығарма үзіндісін жатқа айтады;
кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын аша алады; нұсқаулық жазады.

Дескриптор

Шығарма үзіндісін жатқа айтады;
Нақышына келтіріп мәнерлеп оқиды;
Кейіпкер іс-әрекетіне талдау жасай отыра образын аша алады;
Сұрақтарға толық жауап береді;
Шығармадан алған әсерін көркем тілмен бере біледі;
Жүйелі нұсаулық жаза біледі.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Талдау, бағалау

Тілдік мақсаттар:

Адамдық диқаншысы, еңбек, бейнет, зейнет

Құндылықтарды дарыту

Ұлтжандылыққа, адамгершілік асыл қасиеттерге тәрбиелеу

Пәнаралық байланыс

Тарих

АКТ қолдану дағдылары

Презентация, слайд

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер


Сабақтың басы
10 мин


Сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийі айтылады.
А. Байтұрсынов кім? Тапсырма. Ж.Ж. Т.Ж.
1. Ол халықты оқуға шақырған, ағартушылық жұмыстар жүргізген, қазақ ауылдарында орысша - қазақша мектеп ашып, балаларға сабақ берді? (ағартушы, қоғам қайраткері, ұстаз)
2. Байтұрсынұлы қазақ балалары үшін «Оқу құралы» (1912), «Тіл құралы» (1914), «Әдебиет танытқыш» атты оқулықтар жазды (Жазушы )
3. Араб әріптерінің негізінде қазақ алфавитін жасады. (ғалым - лингвист)
4. «Маса» өлеңдер жинағының авторы (1911 жыл). Өлеңдері: «Қазақ салты», «Қазақ қалпы», «Жиған - терген», «Досыма хат» т. б. (ақын)
5. А. Байтұрсынов – Абай дәстүрін жалғастырып, мысалдар (басни) жазған. (мысалшы)
6. А. Байтұрсынов И. А. Крылов мысалдарын қазақ тіліне аударып, «Қырық мысал» (1909 ж.) деген атпен жинақ шығарды. (аудармашы).
Қалыптастырушы бағалау

Сабақтың ортасы
15










15 мин

1-тапырма. Адамдық диқаншысы. Дауыстап мәнерлеп оқу


Ж.Шығарма үзінділерін дауыстап оқу үшін таңдайды.
Ж/Ж Олар жұпта отырып дауыстап оқиды. Оқушылардың бірі екіншісіне дұрыс оқу жолдарын керектігін үйрете алады. (екпін, ырғақ. пауза, көтеріңкі дауыс т.б.)
С.Мұғалім кейбір оқушыларды сыныптың алдында мәнерлеп оқуға шақырады. Олар негізгі жерлерін жатқа айта алады. Деңгейлері төмендеу оқушылар қағазға қарап оқи алады.


Адамдық диқаншысы
1-оқушы: Адамдық диқаншысы қырға шықтым, 
Көлі жоқ, көгалы жоқ құрға шықтым.
Тұқымын адамдықтың шаштым, ектім,
Көңілін көгертуге құл халықтың.
Қор болған босқа кетіп еңбек, бейнет,
Құлдарға құлдықтан жоқ артық зейнет.
Оттай бер, жануарым екі аяқты,
Адамдық хайуанға қанша қажет?!
2-оқушысы: Жаратқан малды Құдай не керекке-
Мінуге, сою, соғу, жүндемекке.
Жорта бер қамыт киіп, қамшыңды жеп,
Бұйрық жоқ ұрасың деп үндемекке.
Таяққа еті үйренген қойшы жайлап,
Көк есек қозғала ма түрткенге айдап?
Есептен алданғандай болғандар көп,
Жасықты асыл ма деп білмей қайрап.
Қалыптастырушы бағалау


2-тапсырма.Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу үшін төмендегі кестені толтырады. Оқушы деңгейіне қарай сұрақтарға жауап береді.
Ж/Ж. Мәтіндік зерттеу


Мәтіннен негізгі ойды табыңыз.


Тосын жағдай (Мәтінде қандай тосын ойға кездестіңіз?)


Мәтіннен шығар өмірлік қағида. Әңгімедегі өмірге деген құштарлықтың берілу сипаты, ерлік пен жігер.


Белгісіз және белгілі мәліметтер. Мәтіннен сізге бұрыннан таныс және таныс емес ақпараттарды белгіле.


Ойыңды суретпен бейнеле.


Тәрбиелік мәні бар қорытынды. Оқыған мәтіннен өз өміріңе, іс-әрекетіңе септігін тигізер қандай қорытынды жасадың?


Талдауды қажет ететін тақырыптар. Мәтінге сүйене отырып, осында көтерілген тағы қандай мәселені талдар едің?



3-тапсырма.
Ж. Сыни хабарлама жазу үшін нұсқаулық дайындау:

  • Ақын өлеңі кімнің атынан баяндалады?

  • Лирикалық кейіпкер қандай мінезімен танылады?

Өлең сізге қалай әсер етті?
Деңгейі төмен оқушылар мұғалім көмегімен ақын қолданған өзге сөздердің әсері туралы жаза алады.
Қалыптастырушы бағалау

Сабақтың соңы


5 мин


Кері байланыс: «3-2-1» стратегиясы

  • Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат;

  • Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті;

  • Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет.

Shape1