Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Түстер мен сандар: Ересек топтың технологиялық картасы

Түстер мен сандар: Ересек топтың технологиялық картасы

Ismuratova Dinara Tuleubaevna
Ismuratova Dinara Tuleubaevna
DOC
133
2

Бұл құжатта ересек топқа арналған оқу қызметінің технологиялық картасы ұсынылған. Тақырыптар «Түстер мен сандар» деп аталады. Бұл оқу қызметі балалардың «Қатынас» білім саласында қазақ тілінде тіл дамыту, түсініктерін кеңейту және жаңа сөздермен таныстыру мақсатында ұйымдастырылған. Технологиялық картада сабақ барысында қолдау көрсетілетін оқу мақсаттары, әдіс-тәсілдер мен ойындар көрсетілген.

Сабақтың мақсаты - балаларға негізгі түстерді ажырату мен 1-ден 10-ға дейін санауды үйрету. Оқу процесінде қолданылатын құралдарды, ойындарды, сергіту сәттерін бірлесе отырып жоспарлау маңызды. Ойындар арқылы балалардың қызығушылығын арттыру және олармен тығыз қарым-қатынас жасау арқылы оқу-тәрбие жұмыстарын жүзеге асыру қажет.

Оқу қызметінің құрылымы балалардың танымдық белсенділігін арттыруға, бойындағы шығармашылық қабілетін ашуға бағытталған. Оқу процесінде түстер туралы сұрақтар мен тапсырмалар қолданылады, мұнда балалар өз пікірлерімен бөлісіп, тәжірибелерін ортаға салады. Сабақ барысында «Ғажайып дорба», «Бағдаршам» сияқты визуалды және дыбыстық жаттығулар енгізіледі.

Нәтижесінде, балалар түстерді, сандарды ажырата алады, жаңа сөздермен қатар сөз тіркестерін құрастыра алады. Оқу қызметі соңында балалар өз білімдерін ұсыну мүмкіндігіне ие болып, жиынтық сараптама жүргізу арқылы сабақтың нәтижелерімен бөлістар алады. Және де, сабақты қорытындылай келе, балалар жасалған жұмыстарын бағалап, бір-біріне жақсы сөздер айтып, сабақ соңында қоштасады.

Предпросмотр

Ересек топ
оқу қызметі бойынша ұйымдастырылған
технологиялық картасы №17


Білімділік салалары: Қатынас
Бөлімдері: Қазақ тілі
Тақырыбы: Түстер, сандар
Мақсаты: Негізгі түстер туралы түсініктерін кеңейту; олармен сөйлем құрастару. 1-ден -10-ға дейін санауға үйрету.
Сөздік жұмыс: қызыл, жасыл, ақ, қара, сары, көк, 1-10 сандары.
Құрал-жабдықтар: түрлі-тісті жүннен жіптер (цветные мохнатые шарики), қуыршақ –кукла Айгүл, бағдаршам - светофор, музыка, асықтар (косточки),

Дәлелдеу

–ояту

Балалармен шеңбер құрып, амандасамын және тақырыппен таныстырамын.
Сенің атын кім? Сен неше жастасын? Сенің көйлегінің түсі қандай? Сенің шашынын түсі қандай?

Балаларшеңберге тұрады, амандасады.


Сұрақтарға жауап береді.

Ұйымдастыру-іздену:

Қонақ Айгүл: Салеметсіздерме, балалар! Мен сендермен ойнауға келдім.
Балалар Айгүлдің киімі қандай әдемі, түстері қандай?


«Ғажайып дорба» (называем цвет мохнатых шариков)
Дыбыстық жаттығу: ыл-ыл-ыл-қызыл, сыл-сыл-сыл-жасыл, ра-ра-ра- қара, ры-ры-ры-сары, кө-кө-кө-көк;


«Шатаспақ»


Әңгімелесу: -Балалар, түстер туралы не білесіңдер? –жақсы.
Ал, түстер бізге қалай көмектесе алады?- М/ы: бағдаршам, онда неше көз, түстері қандай? Кім біледі онын ережесін?


Д/О: «Бағдаршам» (қызылға тоқтаймыз, сары түске-дайындалып тұрамыз, ал жасыл түске-жүреміз). Неше көзі бар, санайықшы.


Саусақ жаттығу: «Оң қолымда...»


Д/О: Асық санайық- 1-10 сандары


Жаңа сөздермен сөз тіркестерін құру: қызыл алма, жасыл жапырақ, ақ қар, қара шаш, сары балапан, көк шар, 1-10 сандары.
Сергіту сәті: «Орнынан тұршы»


Д/О: «Түсті тап, айт, әкел»

Балалар қонақпен амандасады.


Сұраққа жауап береді, түстерді айтады.


Балалар кезекпен шығып, дорбадан шарларды шығарады және түстерді айтады.
Дыбыстық жаттығуды орындайды.


Балалар ойынды орындайды.


Балалар әңгімелеседі және түстерді айтады.


Жауап береді, әңгімелейді.



Балалара Д/О: ойнайды, бағдаршамның көздерін санайды.



Балалар саусақ жаттығуды орындайды.


Балалар д/о орындайды, санайды.


Жаңа сөздерді балалар хормен, тізікпен доп арқылы қайталайдыжәне сөз тіркестерін құруға тырысады.


Сергіту сәтін орындайды және сөздерді дұрыс айтуға тырысады.


Балалар Д/о орындайды және жаңа сөздерді еске түсіріп бекітеді.

Рефлексивті-түзету:

Сабаққа қорытынды жасау. Балаларды мадақтау.Сабақ соныңда қоштасу.

Балалар өз пікірлерін айтады. Қоштасады.
Қорытыңды:
-тақырып бойынша сөздерді түсінеді;
- сөздерді дұрыс дыбыстайды жаңғыртады;
- сөздерді өздері қолдана алады;