Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Шұбар тауық: жеке тәрбие сабақтары мен әдістемелік ұсыныстар

Шұбар тауық: жеке тәрбие сабақтары мен әдістемелік ұсыныстар

Садвакасова Бибигуль Темиржановна
Садвакасова Бибигуль Темиржановна
DOC
192
2

Бұл құжатта «Шұбар тауық» ертегісін балаларға оқытуға арналған оқу іс-әрекетінің әдістемелік нұсқаулары ұсынылған. Занятияның мақсаты – балалардың сөйлеу қабілетін дамыту, шығармашылыққа жетелеу және оларды жақсылыққа тәрбиелеу. Ертегі арқылы балаларды ересектердің айтқандарын тыңдап, түсінуге үйрету – осы құрылымның маңызды аспектісі болып табылады.

Оқыту процесінде қолданылатын көрнекі құралдар мен дайындық жұмыстарының мәні зор. Бейнетаспа арқылы «Шұбар тауық» ертегісін көрсету, балалардың назарын аударуға тиімді болады. Мұнымен қатар, сөздік жұмыстары мен билингвальды компонент балалардың тіл байлығын арттыруға ықпал етеді. Ертегі кейіпкерлерінің суреттері мен музыкалық сүйемелдеу де жоғары көңіл-к күй сыйлайды.

Занятия барысында балалар сергіту сәттеріне қатысу арқылы өздерінің эмоцияларын білдіруге, шығармашылықтарын көрсетуге мүмкіндік алады. Оқу іс-әрекеттерінің этаптарының ішінде мотивациялық кезеңдер балалардың назарын шоғырландыруда маңызды рөл атқарады. Педагог пен балалар арасындағы өзара әрекеттестіктің негізінде ертегідегі көшбасшылық тұлғалардың әрекеттері талқыланады.

Осылайша, «Шұбар тауық» ертегісі балаларды тәрбиелеудің, білім алудың және шығармашылық қабілеттерін дамытудағы маңызды құрал болып табылады. Оқу іс-әрекетінің әр кезеңі тәрбиелік мәнге ие бола отырып, балалардың қоғамға интеграциялануына ықпал етеді.

Предпросмотр

ТЕХНОЛОГИЯЛЫҚ КАРТА


Білім беру саласы: Коммуникация. Шығармашылық.
Бөлімі: Сөйлеуді дамыту.
Тақырыбы: «Шұбар тауық».
Мақсаты: а)Балаларға ертегі мазмұнын әңгімелеп беру.Ересектердің айтқанын тыңдап,түсіне білуге,сұрақтарына жауап беруге үйрету.ә)Есте сақтау қабілеттерін дамыту және сөздік қорларын молайтып,байланыстыра сөйлеуге дағдыландыру.
б)Ертегі мазмұны арқылы бір-біріне қамқор болуға,сыйастыққа тәрбиелеу. тәрбиелеу.
Қолданылатын көрнекі құралдар: 2 демонстрациялық материал,(ертегі кейіпкерлерінің суреттері), «Шөжелерім» әні жазылған үнтаспа.
Алдын-ала жүргізілетін жұмыс:бейнетаспадан «Шұбар тауық» ертегісін көрсету.
Сөздік жұмыс: шұбар тауық,қауырсын,жұмыртқа,тышқан.
Билингвальды компонент: ата-дедушка,әже-бабушка,тауық-курица,жұмыртқа-яйцо,тышқан-мышь.


Оқу іс-әрекетінің кезеңдері

Педагогтің іс-әрекеті

Балалардың іс-әрекеті

Мотивациялық – қозғаушылық

-Балалар,бүгін күн қандай?
-Күн ашық па?
-Жылдың қай мезгілі? т.б.
Шұбар тауық туралы өлең оқып береді.
Шұбар тауық мүлдем
Жолатпайды барса.
Ұясында жүрген
Балапаны қанша?
Балапанын тауық
Қызғанады жаман.
Қанатымен жауып,
Санатпайды маған.
(Ұ.Есдаулетов)


Сұрақтарға жауап береді.



Балалар өлеңнің мазмұнынан түсінгендерін айтып беруге тырысады.






Ұйымдастырушылық – ізденістік



Демонсрациялық көрнекілікті көрсету.
-Балалар,сендер білесіңдер ме,тауықтар қандай түсті болады?Ақ түсті,қызыл түсті,шұбар ала түсті тауықтар болады екен.
Мен сендерге осы «Шұбар тауық» ертегісін әңгімелеп беремін.
Баяғыда бір атай мен әжей күнін әзер көріпті.Олардың жалғыз шұбар тауығы болыпты.Тауық бір күні алтын жұмыртқа тауыпты.Атай жұмыртқаны жерге ұрыпты,бірақ әлгі жұмыртқаны жара алмапты.Бір тышқан зырылдап жүріп,құйрығымен қағып кетіпті,сол кезде жұмыртқа жерге түсіп кетіп,жарылып қалыпты.Атай мен әжей жылапты.Сонда оларды тауық былай деп жұбатыпты:
-Жыламашы, апашым!Мұңаймашы,әжешім!
Мен сендерге жылтылдаған алтын емес,ас болатын қарапайым жұмыртқа тауып беремін,-депті.
-Балалар, сендерге ертегі ұнады ма?
-Онда,осы шұбар тауықтан алынған қауырсыннан «Қауырсынды үрлеу» ойынын ойнайық.(Шұбар тауық,қауырсын сөздерімен сөздік жұмыс жүргізіледі).
Тыныс алу жаттығуы.
Жеңіл қауырсынды «уф-уф-уф» деп үрлеуді көрсетеді.
Сергіту сәті:
Қанат жаям жалма жан,
Талпынғандай ұшуға.
Иілем де қол созам
Аяғымның ұшына.
Бір!Екі!Бір!Екі!
(С.Қалиұлы).
Дидактикалық ойын: «Балапандарды тамақтандыру».
Ойын шарты: «Шөжелерім» әнін тыңдата отырып,қимылмен балапандарға жем шашуды көрсету.



Балалар ертегіні тыңдайды.








-Иә ұнады.


Балалар қауырсынды үрлеп ойнайды.



Қимылын келтіріп жаттығуды орындайды.



Әнді тыңдай отырып,
қимылмен балапандарға жем шашады.




Рефлексиялық - түзетушілік

Педагог жеке-жеке балаларға ертегі кейіпкерлерінің суретін көрсете отырып,сұрақ-жауап әдісі арқылы оқу іс-әрекетін қорытындылайды.
Билингвальды компонент: ата-дедушка,әже-бабушка,тауық-курица,жұмыртқа-яйцо,тышқан-мышь.
-Балалар, ертегі кімдер туралы?
-Атай мен әжейдің қандай тауығы болыпты?
-Ол не тауыпты?
-Жұмыртқа қандай болыпты?



ата-дедушка,әже-бабушка,тауық-курица,жұмыртқа-яйцо,тышқан-мышь.
-Атай мен әжей туралы.
-Шұбар тауығы.
-Алтын жұмыртқа.
-Қатты.
Күтілетін нәтиже:
Орындайды: ертегіні тыңдап,мазмұнын айтуды.
Түсінеді: «Шұбар тауық» ертегісінің мазмұнын.
Қолданады: жаңа сөздерді сөйлемдер құрастыру үшін.