Не деу керек? Әнуарбек Дүйсенбиев
Бұл құжат мектепке даялық тобы үшін «Не деу керек?» тақырыбындағы оқу іс-әрекетінің технологиялық картасын ұсынады. Сабақтың мақсаты - балаларға әдептілік, сыйласымдылық, шыдамдылық қасиеттерін сіңіру. Әдеп туралы ұғымдарды ойын кезеңдері арқылы балалардың санасына орналастыру көптеген маңызды хабарларды жеткізуге мүмкіндік береді. Бұл кезеңде балаларды үлкенді сыйлауға, намысымызды қорғауға үйрету - басты міндет.
Сабақты бастамас бұрын, оқу іс-әрекетінің мақсаттарын анықтап, балалардың назарын сабаққа аударуымыз қажет. Психологиялық сәт ретінде жыл мезгілдеріне назар аударылып, олардың назарының оянуына талпыныс жасалады. Аталған әрекеттер сабақты нәрлендіріп, балалардың қызығушылығын арттырады. Осы орайда маңызды кезең ретінде жаңа өлеңді оқу, тақырыпқа байланысты өз пікірлерімен бөлісу алға шығады.
Балалармен сұрақ-жауап кезеңіндегі қарым-қатынас оларды белсенді болуға итермелейді. Сабақ барысында мынадай сұрақтар қойылады: «Не айту керек?», «Сыпайы сөздер қандай?», «Туыстарыңызға, достарыңызға қандай сөздер айтасыз?». Мұндай сұрақтар балалардың алғашқы өмірлік тәжірибелерімен бірге, олардың әлеуметтік құзыреттілігін дамытуға үлкен үлес қосады. Сұрақтарға жауап бере отырып, балаларымыздың ой-өрістерінің қаншалықты кең екенін байқаймыз.
Көрнекіліктердің рөлі сабақтың тиімділігіне зор әсер етеді. Суреттерді пайдалана отырып, балалардың дұрыс және бұрыс әрекеттерді ажырата білу маңызды. Әдебиеттің есту және жаттау қабілетін арттыруды қамтамасыз етеді. Сабақты қорытындылай отырып, балалар бүгінгі сабақтан не үйренгендерін айтып, алған білімдерінің маңыздылығын түсінеді.
Мектепке даялық тобының ұйымдастырылатын оқу іс-әрекетінің №1 технологиялық картасы.
Білім беру саласы: «Қатынас»
Бөлімдері: Қөркем әдебиет.
Тақырыбы: Не деу керек? Әнуарбек Дүйсенбиев.
Мақсаты: Балаларды әдептілікке , инабаттылыққа, шыдамдылыққа,сыйласымдыққа тәрбиелеу. Үлкенді сыйлау керектігін түсіндіру. Әдептілік сабағын еске түсіру. Өлең шумақтарының соңын аяқтап отыру. Тыңдау қасиеттерін дамыту. Есту қабілеттерін жақсарту. Есте сақтау қасиеттерін дамыту. Өлеңді жаттап алу.
Көрнекіліктер: суреттер
Әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, әңгімелеу,түсіндіру, оқу.
кезеңдері
Тәрбиешінің іс-әрекеттері
Балалардың іс-әрекеттері
Мотивациялық оятушылық
Балалардың назарын сабаққа аудару.
Психологиялық сәт.
-Жылдың қай мезгілі?
-Қыс мезгілінде неше ай бар?
Аптаның қай күні?
Сонда бүгін нешесі?
Балалар сабаққа зейін қойып, жауап береді қызығушылықтары оянады.
Ұйымдасты-
рушылық –
ізденушілік
-Ендеше балалар біз бүгін : «Не деу керек?» Әнуарбек Дүйсенбиевтің. Өлеңімен танысамыз.
Өлеңді мәнерлеп оқып беру.Сұрақ-жауап:
-Балалар бір нәрсе немесе бір зат аларда не деген дұрыс?
-Қандай сыпайы сөз білеміз?
-Біреуді байқамай ренжітіп алған кезде не деген жөн деп ойлайсыздар?
-Өздеріңізді байқамай соғып кетсе сол қағып кеткен адамнан қандай сөз айтқанын жөн көрер едіңіз?
Сіздерге жаңа киім немесе бир аңсап, армандап жүрген ойыншық әперсе қалай қатты қуанасыздар ия?
Сол кезде аналарыңызға не дейсіздер?
-Ия « рахмет» деген сөзді жиі айтып тұрған өте жақсы, ол адамның еңбегін бағалап өз ырзашылықтарыңызды білдіргендеріңіз болғаны.
Міне балалар осының бәрі әдептілікке жатады. Бұл сөздерді әрқашанда жүректеріңізде сақтаған жөн. Ондай әдемі сөзді жүрегінде сақтаған адам ешқашан жаман қылықтарға бармайды.
Суреттер бойынша жұмыс.
-Балалар , мына суреттерге қарап айтыңыздаршы: қай қылық жақсы, ал қай қылық жаман.
- Есте сақтаймыз : «Жаман адам болмайды, адамдардың барлығы бірдей. Жаман қылық, жаман мінез болады».
Сондықтан жаман қылықтарға бармайық, жүректерімізді таза ұстайық.
Өлеңді жаттау.
Өлеңді балалар мұқият тындайды,
сұрақтарға толық жауап береді.
Суреттеғі проблемалық жағдайдан шығу жолдарын табады.
Балалар өлеңді жаттайды.
Рефлексиялық - түзетушілік
Қортындылау: Сабақтың соңында балаларға сұрақ – жауап арқылы бүгінгі тақырыпты бекіту.
Мадақтау.Белсене қатысқан балаларды мадақтау.
Сабақ соңында балалар өз ойларын қортындылайды.
Қүтілетін нәтиже:
Нені білді: Балалар әдептілікке , инабаттылыққа, шыдамдылыққа,сыйласымдыққа үйренеді. Үлкенді сыйлау керектігін түсінеді. Әдептілік сабағын еске түсіреді.
Нені меңгерді: Кейіпкердің бейнесін интонация арқылы көрсете отырып, айтып меңгерді.
Не деу керек?
Әнуарбек Дүйсенбиев.
Анаң сенің базардан,
Алма сатып әкелді.
Ең үлкенін, жақсысын,
Саған таңдап әперді.
Не деп барып жеу керек?
Балалар жүр көшеде,
Естіледі шу, айқай.
Сен де шықтың көршіңді
Қағып кеттің байқамай.
Жөн еді не айтқаның?
Әжең сенің түскі асқа
Қанттарды салды мол,
Жұрттан бұрын ыдысқа,
Әй-шәйі жоқ салдың қол.
Жөн еді не айтқаның?
Добын апар Назардың-
Деді ағаң. Бармадың .
Тапжылмадың. Сазардың.
Аға тілін алмадың.
Сен қай сөзді айтпадың?