Сайыс сабақ: Жас математиктер
«Жас математиктер» сабақтың мақсаты – оқушыларға математика пәнінің ауқымын тереңірек түсіндіру және белсенділікті арттыру. Сабақ барысында ұйымдастырылған сайыс оқушылардың өз білімдерін көрсете отырып, логикалық ойлау қабілеттерін дамытуға мүмкіндік береді. Тест сұрақтары, түрлі кезеңдер мен тапсырмалар баланың өзіндік шығармашылығын, ізденісін оятады.
Сабақтың барысы қызықты әрі динамикалық түрде өтеді. Алдымен, «Бәйге» кезеңінде тест сұрақтарына жауап беру арқылы оқушылардың білім деңгейі анықталады. Бұл кезең білім алушыларды сенімділік пен жылдамдыққа тәрбиелейді.
Келесі, «Сандар сыры» кезеңінде оқушылар сандарды таңдап, мәселелерді анықтайды. Бұл ойын олардың аналитикалық ойлау қабілетін арттырады. Ал «Кім жылдам?» кезеңінде тапсырмаларды тез әрі дұрыс орындау арқылы оқушылар арасында жарыс атмосферасы қалыптасады.
Сабақ барысында әділ қазы алқасы қатысушылардың орындаған тапсырмаларына баға беріп, сын-пікірлерін айтып отырады. Оқушылардың математикалық дағдыларын тереңдетумен қатар, адамгершілік қасиеттерін де қалыптастыру – сабақтың маңызды міндеттерінің бірі.
Нәтижесінде, «Жас математиктер» сайысы оқушылардың білімін тереңдетіп, олардың ынтымақтастық пен ұйымшылдық қасиеттерін дамытуға мүмкіндік береді. Мұндай сабақтар балалардың қызығушылығын арттыра отырып, білімге деген сүйіспеншілігін оятады.
Сабақтың тақырыбы: Жас математиктер
Сабақтың мақсаты: Өтілген материалдарды талдау.талқылау,қорытынды жасау біліктілігін тереңдету Оқушылардың өтілген материалдарды игеруге арналған өткенді қайталау,жүйелеу,жетілдіру. Танымдық қабілеттерін арттыру,логикалық ойлауын,есін,зейінін,өзіндік шығармашылық белсенділігін дамыту : Белсенділікке, ұйымшылдыққа, ізденімпаздылыққа, шапшаңдыққа үйрету, адамгершілік қасиеттерін қалыптастыру.
Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап
Сабақтың түрі: Сайыс сабақ
Қолданылған нақыл сөздер:
Арифметика математиканың, ал математика ғылымдардың патшасы.(К.Гаусс
2. Ақыл-ойды тәртіпке келтіретін математика.(М.В.Ломоносов)
3. Математика – барлық ғылымдардың тұңғышы және оларға пайдалы да, қажет те. (Р.Бэкон)
Сабақтың барысы:
Мұғалім:
- Бүгінгі күн сайыста
Сен ешкімнен қалыспа.
Біліміңді көрсет те,
Озып шыққын бәйгеде, деп «Жас математиктер» сайысына қош келдіңіздер.
Мінеки залда тыныштық,
Естілмейді дыбыс түк,
Мұны бізде қоштаймыз,
Кешіккенді тоспаймыз.
Ғылымдардың ғылымы
Математика жайында
Сайысты біз бастауға,
Әділ қазы сайлаймыз.
«Бәйге» кезеңі; (Тест сұрақтарына жауап) Тесттіде 10 сұрақ берілген.
«Сандар сыры» кезеңі; (Бұл кезеңде оқушылар сандарды таңдап, сұраққа жауап береді.)
«Кім жылдам» кезеңі; Берілген тапсырманы кім тез орындап келу.
« Ұшқыр ой» кезеңі; Шығармашылық тапсырма
Қарап тұрмай бәйгеге еріңіз
Шәкірттерге әділ шешім беріңіз
Жүзден жүйрік мыңнан тұлпар шығарар
Бәйге,бәйге,бәйгені бір көріңіз.
. Әділқазы алқасымен таныстырайын.
1 ______________________________________________
2. ______________________________________________
3. ______________________________________________
Сайыс барысы:
Сайыс бөлімнен тұрады:
Бәйге ( тест сұрақтары)
2. Сандар сыры
3. Кім жылдам?
4. Ойлан, тап!
Таныстыру. Оқушылар өздерін таныстырады.
Келешектің үмітіміз талапты
Атақ даңққа бөленеміз қарап тұр
Сегіз қырлы,өнер асып туғандар
Оза шауып бәйге атындай жарап тұр.
Өз ойыңды жүйелейтін,
Алған білімді түйіндейтін,
Әр нәрсенің жауабын тез
Есте сақтап күлімдейміз.-дей отырып, келесі сайысымызға көшелік.
Бәйге ( тест сұрақтары)
Қарап тұрмай бәйгеге еріңіз
Шәкірттерге әділ шешім беріңіз
Жүзден жүйрік мыңнан тұлпар шығарар
Бәйге,бәйге,бәйгені бір көріңіз
Тест
40+50 сандарының қосындысы нешеге тең?
а. 45
б. 90
в. 10
Шаршы дегеніміз не?
а. Қарама –қарсы қабырғалары тең тік төртбұрышты айтамыз
б. Барлық қабырғасы тең тік төртбұрышты айтамыз.
в. Бұрыштары тік төртбұрышты айтамыз
90мин неше сағат, неше минут бар?
а. 2 сағат 20мин
б. 1 сағат 30 мин
в. 1 сағат 10 мин
Салыстыр: 60 см * 5 дм
а. < б. > в. =
Тік төртбұрыштың периметрін қалай табамыз?
а. Қарама-қарсы қабырғаларын қосып
б. Барлық қабырғасын қосып
в. Қабырғаларын өлшеп
Теңдеуді шеш: х-5= 40
а. Х=45
б х =35
в. Х= 40
Шаруашылықта 6 трактор бар еді. Оған бұрын қанша болса, тағы сонша трактор берілді. Енді шаруашылықта барлығы неше трактор болды?
а. 12
б. 0
в . 6
Өрнектің мәнін тап. 80 мен 10 сандарының қосындысына 2-ні қос.
а. 92
б. 90
в . 93
9.Бос орында қандай сан тұрады? 80+ = 100
а) 10
б) 20
в) 30
10.Суреттегі сызықты ата:
а) кесінді
б) түзу
в) сәуле щ
«Сандар сыры» кезеңі/ Тез әрі, жылдам жауап беру.
Жібермейміз есе біз,
Ғалым болып өсеміз.
Көзді ашып, жұмғанша ,
Есепті де шешеміз деп, кезекті кезеңімізге өтеміз.
Тапсырмалары:
1 айда неше күн бар? /3/
1 жылда неше күн бар?
1дм неше см бар?
Сыйымдылықты немен өлшейді?
а+4 Бұл қандай өрнек?
Суретте неше үшбұрыш бар?
Айырманың мәніне азайтқышты қосқанда не шығады?
Суреттегі сызықты ата:
Ең кіші екі таңбалы сан неше ондық, неше бірліктен тұрады?
. Суретте неше тіктөртбұрыш бар?
Ең кіші екі таңбалы сан?
Ең үлкен екі таңбалы сан?
1сағ.3мин= мин. Өрнектеп көрсет:
Теңдеуді шеш: 11-а =2
Ұзындықты қандай өлшем бірлікпен өлшейді?
Сағаттың қысқа тілі қалай аталады?
«Кім жылдам?» кезеңі
Бұл жерде ұпай оқушының тез, әрі тапсырманы дұрыс орындауына қарай «5-3» ұпай аралығында беріледі.
«Ұшқыр ой» кезеңі. Бұл кезеңде оқушыларға шығармашылық тапсырма берілді.
Жарыс заңы ежелден
Жеңімпазды анықтау
Жеңімпаз болу шарты сол
Еңбектеніп, жалықпау.
Сөз әділ-қазылар алқасына беріледі.