Дөңгелек - сопақша: Ашық сабақ туралы
Бұл материалда біз балалардың геометриялық пішіндермен танысуына арналған ашық сабақтың жоспарын ұсынамыз. Сабақтың мақсаты – балалардың математикалық түсініктерін қалыптастыра отырып, шеңбер мен сопақша пішіндері туралы білімдерін бекіту.
Сабақ барысында балалар ойындар мен сергіту сәттеріне қатысып, геометриялық пішіндерді танып, оларды қоршаған әлеммен байланыстырады. Пішіндермен жұмыс жасау арқылы балалардың логикалық ойлау қабілеттері мен шығармашылық белсенділіктері дамиды.
Оқушылардың үйлесімді дамуына бағытталған «Геометриялық лото» ойыны ерекше назар аударады. Мұнда балалар пішіндерді нақты заттармен байланыстырып, өздері бір-біріне сұрақтар қойып, жауап береді. Сабақтың соңында рефлексия арқылы балалар өздерінің алған білімдерін талқылайды.
Бұл ашық сабақ балаларда құзіреттілікті дамытудың тиімді әдісі болып табылады. Олар пішіндерді практикалық түрде қолдану арқылы неғұрлым терең білім алады. Тәрбиешімен бірге өткізілетін әрекеттер арқылы балалардың қызығушылығы мен белсенділігі артады.
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҒЫЛЫМ ЖӘНЕ БІЛІМ МИНИСТІРЛІГІ
Қарапайым математикалық түсініктерді қалыптастыру
Ашық сабақ
Ұйымдастырылған оқу іс – әрекеті
Тақырыбы: «Дөңгелек - сопақша»
Өткізген: Касымова С.Қ
Өскемен қаласы 2015 жыл
Ұйымдастырылған оқу іс – әрекетінің технологиялық картасы
Топ: «Құлыншақ» орта тобы
Білім беру саласы: Таным
Ұйымдастырылған оқу іс – әрекеті: Қарапайым математикалық түсініктерді қалыптастыру.
Тақырыбы: «Дөңгелек - сопақша»
Мақсаты: Білімділік - балалардың геометриялық пішіндер (шеңбер - сопақша) туралы білімдерін қалыптастыра отырып, қарапайым математикалық ұғымдарын бекіту.
Дамытушылық - ойлау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік - балаларды ізеттілікке, ұжымдыққа тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: шеңбер – сопақша пішін; шеңбер – сопақшаға сәйкес суреттер;
Әдіс – тәсілдер: түсіндіру, көрсету, сергіту сәті, әңгімелесу, сұрақ – жауап, ойын, қызықты сәт.
Қос тілділік: Шеңбер – круг;
Пішін – фигура;
Армысың Алтын күн!
Армысың ашық аспан,
Армысың Жер ана!
Қайырлы таң достарым!
Балалар шеңберге тұрып, тәрбиешімен бірге қимыл арқылы орындайды.
Ұйымдастырушы – ізденушілік кезең
Ғажайып сәт:
Балалар, бізге қонаққа пішіндер келіпті. Олардың тапсырмалалары бар екен.
Әңгімелесу:
Қараңдаршы мыналар қандай пішіндер?
Дұрыс айтасыңдар, балалар. Бұл дөңгелек – сопақша пішіндер екен.
Ал, енді екі бала мына жерге келсін. Диас сен дөңгелек пішінді, ал Ерке сен сопақша пішінді бастырып шығыңдар.
Ал, Диас енді бізге қандай пішінді бастырғаны туралы және ол қандай екенін айтып береді.
Ерке енді сен бізге өз бастырған пішінінді көрсетіп қандай екенін айта ғой.
Ал олай болса, балалар біз қазір сендермен.
«Геометриялық лото» ойынын ойнаймыз.
Мақсаты:
Геометриялық пішіндерді айналадағы заттардың көлемін, формасын тікелей бақылата отырып меңгерту.
Өздігімен жұмыс істеуге машықтандыр, ойнау қабілетін, байқампаздығы, сабаққа қызығушылығын дамыту.
Балалардың толық сөйлеуіне мүмкіндік беру.
Құралдар:геометриялық пано(үшбұрыш, дөңгелек, шаршы, тіктөрбұрыш) Геометриялық пішіндерге байланысты ұсақ суреттер.
Ойынның шарты:
Тәрбиеші балаларға геометриялық пішіндер туралы түсінік беріп кетеді. Геометриялық паноға керекті құралдарды атайды. Бір баланы тақтаға шығарып өзі таңдаған геометриялық пішінін неге ұқсайтынын және қандай пішін екенін айтады. Балаларды кезекпен немесе өз қалауларымен шығаруға болады. Балалар геометриялық паномен дұрыс қолдана білуі тиіс.
Барлығымыз шаршаған сияқтымыз. Олай болса, орнымыздан тұрып, серігіп алайық.
Сергіту сәті:
«Ұзын құлақ сұр қоян»
Ұқын құлақ сұр қоян,
Естіп қалып сыбдырды.
Ойлы – қырлы жерлермен,
Ытқып – ытқып секірді.
«Аю»
Қорбаңдаған аюдың,
Құлпынайы көп екен.
Теріп – теріп алайық,
Қалтамызға салайық.
Біз сендермен жануарларды бейнелейді екенбіз. Енді, балалар, қазір алдарыңда тұрған пішіндер арқылы, жануарларды бейнелейсіңдер. Ол үшін барлығымыз алдымызға қарайықшы. Қандай жануарларды көріп тұрсыңдар?
Жарайсыңдар, балалар! Қоянды сопақшамен, ал аюды дөңгелекпен бейнелеп, жабыстырат екенбіз. Бұл «Триз технологиясы».
Балалар, сендердің бейнелеген жануарларың өте тамаша болып шығыпты.
Таң қалады.
Дөңгелек – сопақша.
Балалар пішіндерді бастырады, оны түсіндіреді.
Балалар пішіндерге ұқсас заттарды жабыстырып қояды.
Балалар сергіту сәтін қимыл арқылы тәрбиешімен бірге орындайды.
Қоянды, аюды.
Рефлексиялық – коррекциялаушы кезең
Балалар бізге қонаққа кім келді?
Қандай пішіндер келіпті?
Қандай ойын ойнадық?
Қандай тапсырманы орындадық?
Нені бейнеледік?
Мадақтау.
Балалардың жауаптары тыңдалады.
Күтілетін нәтиже:
Біледі: пішіндерді, түстерді;
Білу керек: бір түрлі пішіндерден жануарларды, заттарды құрастыруды;