Математика сабақтары: Есеп және оның элементтері
Алматы облысы, Балқаш ауданындағы «Балауса» балалар бақшасында тәрбиеші Қонысбаева Гүлбахыт Абдигалыковна жетекшілігімен өткен математика сабағының тақырыбы – «Есеп және оның құрылымдық элементтері». Сабақ 26.01.2017 жылы ұйымдастырылып, балаларға есептің мағынасын, құрылымын және негізгі элементтерін түсіндіру мақсатында жүргізілді.
Сабақтың басты мақсаты – балаларды «Есеп» ұғымымен таныстыру, сонымен қатар олардың сұрақ қою және оған жауап беру дағдыларын дамыту болып табылды. Балалар үшін 10-ға дейінгі сандарды қосу мен азайту тәсілдері аша отырып, жүйелі ойлау қабілеттерін жақсарту әрі белсенділікке, ұйымшылдыққа тәрбиелеу ерекше маңызға ие болды.
Сабақтың құрылымы келесідей: ұйымдастыру кезеңі, сұрақ-жауап, жаңа оқу қызметі, суретпен жұмыс, жұмбақ шешу, тақтамен жұмыс және «Монтессори» технологиясы арқылы есеп шығару. Сабақтың басталған сәтінде балалар шаттық шеңберіне тұрып, көтеріңкі көңіл-күймен бір-біріне сәлемдесіп, жылы лебіздерін білдірді.
Есептің мағынасы мен құрылымдық элементтері түсіндірілген соң, балалардың өткен тақырыптарды қайталауына да назар аударылды. Олардың 1–10-ға дейінгі сандарды тура әрі кері санау, логикалық тапсырмаларды орындау, қызықты жұмбақтарды шешу қабілетін дамыту сөсінде орнықты әдістер қолданылды. Мұның сыртында, жұмбақтар мен ойындардың көмегімен балалардың математикаға деген қызығушылығын арттыруды мақсат еттік.
Сабақ барысында «Авто бекеттегі көліктер» ойынын ойнап, есеп құрастыруға үйрену процесін жеңілдеттік. Балалар көрнекі құралдарды пайдаланып, есептерді ауызша шығаруда жұмбақтардың жауабын табуға да қатысты. Осындай белсенді жұмыс барысында ынтымақтастық кругтарының пайда болуы мен балалар арасындағы достық қарым-қатынастың нығайтылуы байқалды.
Алматы облысы
Балқаш ауданы
Ақдала ауылы
«Балауса» балалар бақшасы
Тәрбиеші: Қонысбаева Гүлбахыт
Абдигалыковна
Күні: 26.01.2017 ж
Білім беру саласы: Таным
Оқу қызметі: Қарапайым математика
Тақырыбы: Есеп және оның құрылымдық элементтері.
Мақсаты: «Есеп» түсінігімен, оның құрылымдық элементтерімен таныстыру,сұрақ қою және оған жауап беру дағдыларын дамыту.10-ға дейінгі сандарды қосу және азайту тәсілдерімен таныстыру және уйрену.Жүйелі ойлау қаблеттерін дамыту.Белсенділікке,ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Қолданылатын әдістер
1.Ұйымдастыру кезеңі.
2. Сұрақ-жауап,
3.Жаңа оқу қызметы.
4.Суретпен жұмыс.
5.Жұмбақ шешу
6.Тақтамен жұмыс
7. «Монтессори»технологиясы арқылы,есеп шығару.
8.Оқу қызметін бекіту
Мотивациялық
қозғаушылық
Шаттық шеңбері
Арайлап таң атты,алтын шуақ таратты,
Жарқырайды күніміз,жайнай түссін гүліміз,
Қайырлы таң!
Қайырлы күн!
Сәлеметсің бе?
Бейсенбі күн.
Жарайсындар балалар,біз бүгінгі күнмен амандастық.Енді бір-бірімізге жылы лебізімізді білдірейік.Тілек шеңбері арқылы балалар мен бірге жағымды тілектер білдіріп жарқын көңіл-күй,достық сезімін сыйлаймыз.
Балалар шеңберге тұрып қимыл іс-әрекетпен көрсетеді
Ұйымдастыру-шылық
ізденушілік
Өткен тақырыпты қайталау:
1-10 ға дейін тура және кері санау.
Бір санды аттап санау.
Сұрақ-жауап
Логикалық тапсырмалар.
1.Қыс неше айға созылады?
2.Аптаның екінші күнін ата?
3. Екі мысықта неше көз бар?
4.Не артық? (қалам,қарындаш,кесе)
Жаңа оқу қызметі.
Есеп дегеніміз не?
Есепте бізге мәлім нәрсе ол «Шарт» деп аталады.Ал табу керек нәрсе есептің «Сұрағы».Есептің шартың айтамыз.Енді есептің сұрағын қоямыз.Есеп шарттан,сұрақтан тұрады. Есептің сұрағына жауап беру үшін (санау) керек.Есептің шешуі мен жауабы болады.
Есеп арқылы сұраққа жауап алу:
Есептің шартын,сұрағын атаңдар?
Шешуін табындар,жауабын айтындар.
Дидактикалық ойын. «Авто бекеттегі көліктер» ойын арқылы корсетіп, түсіндіру.
Ауызша жұмыс.
Балалар көрнекі құралдардың көмегінсіз есеп құрау.
Суретпен жұмыс
Дидактикалық ойын: «Поезд құрастыру»
Жұмбақ шешу
Бірі сөйлейді, екеуі көреді,екеуі тындайды.
Ол не? (Ауыз,екі көз,екі құлақ)
Тақтамен жұмыс.
Балалар карточкалар арқылы есеп құрап жауабын жазады.
«Монтессори» технологиясы.
«Монтессори» технологиясы бойынша «Жіпке тізу» арқылы есеп шығару.
Оқу қызметін бекіту.
Сұрақтарға жауап алу,өтілген тақырып жайлы білімдерін бекіту.
Балаларды мадақтау.
Балалар берілген тапсырмаларды орындайды.
Балалар жаңа сабақ пен танысып,сұрақ-
тарға жауап береді.
Ауызша жұмыс жүргізіледі.
Балалар жұмбақтың жауабын табады.
Балалар технологияны пайдалана есептер шығарады.