Логопедичне заняття для дітей з мовленнєвими порушеннями
Конспект логопедичного заняття пропонує навчальні матеріали та практичні вправи, що підходять для дітей середнього дошкільного віку. Цей документ створено для педагогів, які прагнуть покращити мовлення своїх вихованців, зокрема, для дітей з мовленнєвими порушеннями. У цьому матеріалі передбачено розвиток фонематичного слуху, моторних навичок та логічного мислення через цікаві ігри та вправи.
Заняття включає артикуляційну гімнастику, яка спонукає дітей покращувати вимову звуку [к]. Це дає можливість не лише закріпити знання про роботи мовного апарату, але й активізувати мислення під час виконання завдань. Набір обґрунтованих методів направлений на підвищення інтересу до мовлення та вдосконалення мовних навичок дітей.
Додаткові дидактичні ігри, такі як «Мій будиночок» та «Хто у кого», створюють можливість для збагачення словникового запасу та спілкування. Ці ігри формують вміння розрізняти малюнки та співвідносити поняття «великий» і «малий». Вони стають чудовим мостом до розвитку автентичного спілкування та участі дітей у групових активностях.
Крім того, заняття включає фізкультхвилинки, які підтримують концентрацію та активізують дітей, а також ефективну практику дихання, що дуже важливо для розвитку мовлення. Увесь процес роботи з дітьми проходить в ігровій формі, що сприяє позитивному сприйняттю навчання та розвитку емоційної сфери малюків.
Цей матеріал є корисним інструментом для всіх логопедів, вихователів та батьків, які бажають допомогти своїм дітям подолати мовленнєві труднощі. Завдяки систематичному підходу до навчання, фахівці можуть формувати у дітей впевненість у собі та бажання вільно спілкуватися!
Міністерство освіти і науки України
Полтавський національний педагогічний університет
імені В.Г. Короленка
Кафедра спеціальної освіти і соціальної роботи
Конспект
логопедичного заняття
для дітей
середнього дошкільного віку
з порушенням мовлення
Спеціальність «Спеціальна освіта»
Підготувала студент ІV курсу
СО-111 Чаренцева Ольга
Полтава 2017
Мета:
Корекційно-навчальна:
закріпити знання дітей про роботу мовного апарату; правильну вимову звука [ к ] в словах, словосполученнях та реченнях; сенсорні еталони.
Корекційно-розвивальна:
розвивати, формувати та збагачувати: фонематичний слух, логічне мислення, пам'ять, просторову орієнтацію; моторні уміння на основі артикуляційних, пальчикових вправ; ритмічну та інтонаційну сторони мовлення; зорово-конструктивну діяльність; мовленнєве дихання; слухову увагу; словниковий запас дитини ( словами зі звуком [ к ]);
Корекційно-виховна:
виховувати любов до рідного мовлення; формувати бажання вільно спілкуватися та контролювати свою вимову.
Обладнання: шапочка курочки Ряби, настільний театр, великий і маленький квадрати, великий і малий круги, вовняні нитки, доріжка з чорного оксамитового паперу, картки із зображенням мишачих хвостиків: вгору-вниз, вправо-вліво, дидактичні картинки зі звуком [к] в різних позиціях, курячі пір'я, графічне зображення пір'їнки, лічильні палички, магнітофон.
Хід заняття
Ι. Організаційний момент.
Логопед одягає шапочку Курочки Ряби і пропонує дітям бути на сьогоднішньому заняття її дітками, тому вам треба відгадати загадку.
Ой, ходила курочка по двору
Та водила курочка дітвору.
А то її діточки всі малі,
Отакі завбільшки від землі.
(Курчатка)
Щоб почати наше заняття треба спочатку виконати артикуляційну гімнастику.
ΙΙ. Артикуляційна гімнастика.
Статичні вправи:
« Посмішка ».
Мета: зміцнювати м’язи губ, закріплювати зоровий контроль за їхнім положенням.
Зміст: зуби зімкнені, розтягнути губи у посмішці і утримувати під рахунок 10 – 15 сек.
2. « Грибок ».
Мета: відпрацьовувати вміння втримувати язик біля верхнього піднебіння, розтягуючи під’язикову зв’язку.
Зміст: усміхнутися, трохи відкрити рот і присмоктати широкий язик до піднебіння, потім широко відкрити рот.
Динамічні вправи:
1. « Гірка ».
Мета: відпрацьовувати піднімання спинки язика.
Зміст: рот відкритий, кінчик язика відтягується до нижніх зубів, а його задня частина високо піднімається до твердого піднебіння, потім язик розслаблюється, а спинка язика опускається.
2. « Кішка сердиться ».
Зміст: кінчик язика впирається в нижні зуби й відтягується в ротову порожнину.
Мовленнєва розминка.
Повторення положення органів артикуляції при вимові звука [ к ]:
губи розімкнені;
відстань між зубами до 5 мм;
кінчик язика опущений, торкається нижніх різців;
задня частина язика вигнута і впирається у тверде піднебіння, утворюючі щілину;
голосові зв’язки розімкнені.
ІІІ. Основна частина
Щоб знати з ким товаришувала наша курочка Ряба треба виконати деякі завдання.
Дидактична гра «Мій будиночок»
Мета: вчити дітей розрізняти, співвідносити поняття «великий – малий- одинакові», розвивати мислення, зорову пам'ять, орієнтацію в просторі, дрібну моторику пальців рук; активізувати аналізаторську систему; виховувати позитивні емоції, увагу, самостійність.
Логопед показує на квадрати: великий, маленький, одинакові, діти повинні підібрати будиночки для птахів які живуть разом з курочкою Рябою.
Півник, гусак, качка, курка, цесарка – великий квадрат, одинакові
Курчатко, каченятко, гусенятко – малий квадрат, одинакові
Дидактична гра «Хто у кого»
Мета: збагачувати словниковий запас назвами свійських птахів та їх дитинчат. Вправляти в утворенні іменників – назв малят свійських тварин, у тому числі із зменшувально-пестливими суфіксами. Автоматизація [К] в різних позиціях
У курки – курчатко, курчаточко
У качки – каченя, качатко
У гуски – гусенятко, гусятко
У індички – індичятко,
Фізкультхвилинка
Все у мишки вже в порядку
Вийшла мишка на зарядку
Лапки вгору, лапки вниз
Й роззиралася геть скрізь.
І на місці поскакала,
І вставали присідала
Головою покрутила
Вітрячка вона зробила
Потім лапки опустила
І взялась собі до діла.
Малята а хто знає чи товаришувала курочка Ряба з мишкою?
Дидактична гра «Повтори за мишкою»
Мета: закріпитиу дітейсформовані просторові напрямки: вліво, вправо, вгору, вниз. Розвивати увагу.
Логопед показує картки із зображенням мишок з чотирма різними положеннями хвостів (вправо, вліво, вгору, вниз). Логопед пояснює, що при показі картки потрібно висунути язик в ту ж сторону, в яку спрямований мишачий хвіст (кожна вправа виконується до 5 разів).
Пальчикові вправи.
Логопед кладе на килим вовняні нитки. - Дивіться, скільки черв'ячків. Давайте зберемо їх для курочки та її друзів. З'єднайте великий і вказівний пальці, ось так. (Пінцетне захоплення) Візьміть пальчиками черв'ячка і покладіть його на чорну доріжку (доріжка з оксамитового папери). Логопед звертає увагу дітей, скільки стало черв'ячків на доріжці? (багато).
А ви знаєте хто доглядає за своїми птахами на подвір'ї?
Дидактична гра «Збудуй будинок для діда і баби»
Мета: розвивати мислення, увагу, уяву та фантазію; закріплювати знання про геометричні фігури та правильну вимову звука [К]; виховувати шану до праці будівельника, любов до рідної домівки.
ДІТИ З ГЕОМЕТРИЧНИХ ФІГУР БУДУЮТЬ БДИНОК.
Скласти речення з словами
ВІКНО, ГАНОК, БУДИНОК, РУЧКА.
У будинку є вікно.
Ганок збудував дідусь.
Бабусин будинок красивий.
На дверях будинки є ручка.
КРАСИВИЙ, ВЕЛИКИЙ, КВАДРАТНИЙ,ВИСОКИЙ.
Будівники збудували красивий будинок.
Наша сім'я живе у великому будинку.
Бабусин будинок квадратний.
У гусака високий будинок.
КОРМЛЯТЬ КУРЧАТ, КРИШАТЬ ТРАВИЧКУ, КОПАЮТЬ ЧЕРВ'ЯКІВ
Дідусь і бабуся кормлять курчат.
Бабуся з Оленкою кришать травичку.
Тато з Володею копають черв'яків.
Ритмічна вправа.
Логопед демонструє картинки півника і курочки, а діти повинні проспівати їх пісеньку
КО-КО-КО КО-КО-КО
КУ-КУ-РІ-КУ - КУ-КУ
Розвиток тривалого видиху.
Логопед показує дітям курячі пір'я.
- Хто втратив це пір'ячко? (Курочка Ряба). Подивіться, які вони легкі, повітряні. Логопед показує дітям, як пір'ячко легко опускаються на килим. Давайте, дути на пір'ячко. Кожній дитині на долоньку кладеться пір'їнка. Вдихаємо носом і дуємо довго-довго, не даємо пір'їнці відразу опуститися на килим.
Розвиток зорово-конструктивної діяльності.
Діти сідають за столи.
Логопед показує графічне зображення пір'їнки, розглядає його разом з дітьми. Діти проводять пальчиком за зразком. Логопед пропонує викласти його з рахункових паличок (методом накладення на зразок)
- Молодці, діти! Давайте попрощаємося з Курочкою Рябою. Логопед знімає шапочку курочки. Скажімо їй до побачення! А Курочка до нас обов'язково ще прийде і пограє з нами!
ІV. Підсумок заняття.
До кого ми ходили в гості?
Як називаються друзі курочки Ряби?
З чого ми будували будиночок для діда і баби?
З яких геометричних фігур?
Чому вчила нас мишка?
Яку пісеньку співала курочка і півник?