5 санының құрамы: балаларға арналған тиімді әдістеме
Бұл нұсқаулықта «5 санының құрамы» тақырыбына арналған оқу жоспары мен сабақтың құрылымы толық баяндалған. Балалардың сандық дағдыларын қалыптастыруға арналған тапсырмалар таныстырылады, оларды қызықтыру үшін ертегілер мен ойындар енгізілген. Мақсатымыз – бес санының құрамын балаларға қызықты, әрі ойын арқылы меңгерту.
Сабақтың басында шаттық шеңбері ұйымдастырылып, балалар Ата мен Әжеге көмек көрсету үшін «Бауырсақты» іздеуде болып, белсенділік танытады. Тәрбиеші оларға five саны туралы әңгімелей отырып, санақтың қызықты әдістерін ұсынады. Сабақ барысында түрлі орталықтар арқылы жүргізілетін жұмыстар жоспарланған: манипулятивтік, әдебиет және бейнелеу орталықтары.
Балалар, әр орталықта өздерінің шығармашылығын көрсетуге мүмкіндік алады. Олар ертегі кейіпкерлерін орналастыру, сараптап, бояу, қолмен санап, түрлі тапсырмаларды орындай отырып, сананың құрылымын жеңіл меңгереді. Мұнда түрлі көрнекілік құралдары мен дидактикалық ойындар қолданылып, балалардың зейінін арттыруға бағытталған.
Сабақтың соңында рефлексиялық кезең ұйымдастырылып, балалардың жетістіктері атап өтіліп, бағалау жүргізіледі. Балаларды үлгі ретінде жұлдызшалармен марапаттап, көңілдерін көтеру маңызды. Бұл әдіс-тасілдер кері байланыс орнатуға, балалардың қажеттіліктерін ескеруге, әрі олардың қызығушылығын арттыруға ықпал етеді.
Екібастұз қаласы Екібастұз қаласы әкімдігінің Шідерті поселкесі әкімі аппаратының №11 «Қарлығаш» бөбектер
бақшасы»КМҚК
Тақырыбы: «5 санының құрамы»
Дайындаған: Сайлаухан А. 2 санатты тәрбиеші
Топ: Ортаңғы .
Білім беру саласы: «Таным»
Бөлім: ҚМҰҚ
Тақырыбы: 5 санының құрамы
Мақсаты: Балаларды 5 санының құрамымен таныстыру. . Міндеттері: 1. Санау, салыстыру дағдыларын қалыптастыру. 2.Суреттер мен пішіндерді түстеріне, көлеміне қарай ажыратуға дағдыландыру. 3. Сурет бойынша дұрыс әңгіме құру арқылы белсенділігін арттыру. Сөздік жұмыс: бес жұлдыз, бауырсақ Үш тілдік: бес – пять – five Көрнекіліктер: сандар, карточкалар, боямақтар Әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап,түсіндіру, әңгімелеу
Сабақ кезеңдері | Тәрбиешінің іс-әрекеті | Баланың іс-әрекеті | |||||
Ой қозғайтын себептер | Шаттық шеңбері Есік қағылып, хат әкеледі. Оның ішінде Ата мен әже бізден көмек сұрайды. Бауырсағын жоғалтып алыпты. Балаларды бес санының құрамымен таныстыру үшін Ата мен әжемен орманға саяхатқа бауырсақты іздеуге барамыз. | Балалар шеңберге тұрады. | |||||
І | С
| Балалар келіседі. Ертегі кейіпкерлерін көлеміне қарай үйшікке орналастырады. Берілген тапсырма бойынша 5 санының құрамын табады. Мнемотехника бойынша ертегіні мазмұндайды. Аңдардың бейнесін бояйды. Сандарды саусаққа орналастырады. | |||||
Рефлексиялық-түзету | Ата мен әжеге көмектесе алдық па? | -ия |
Білу:5 санының құрамын Түсіну:Суреттерді ретімен орналастыруды
Жаңғырту: Өздігінен жұмыс жасауды меңгеру