Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Табиғатпен танысу: «Еркем-ай» тобының қармен тәжірибесі

Табиғатпен танысу: «Еркем-ай» тобының қармен тәжірибесі

Тауекелова Баглан Жанаевна
Тауекелова Баглан Жанаевна
DOCX
172
1

«Қыр бөбек» шағын орталығында өткізілген «Еркем-ай» тобының сабағы, балаларды табиғатпен таныстырып, олардың танымдық дағдыларын дамытуға бағытталған. Тәрбиеші Тәуекелова Бағланның жетекшілігімен ұйымдастырылған оқу қызметінде балалар қармен тәжірибе жасап, табиғаттағы өзгерістерді танып, оларды бақылау процесіне тартылды.

Сабақтың мақсаты – оқушыларға табиғаттағы жыл мезгілдерінің қалай өзгеретінін көрсетіп, оларды бақылау мен еске түсіруге мүмкіндік беру. Түрлі тәжірибе арқылы балалар қардың қалай суға айналатынын және жыл мезгілдерінің айырмашылықтарын түсінеді, бұл оларға зерттеуге қызығушылықты арттырады.

Сабақ барысында балалар табиғатты бақылап, оның сұлулығына назар аударып, түрлі материалдарды пайдалана отырып, тәжірибелер жүргізді. Интерактивті тақта, слайдтар, тәжірибе жасау үшін қажетті заттар сабақтың көрнекілігі болды. Осыдан, баланың ой-өрісі дамып, әрекеттері біртіндеп жоспарланды.

Сондай-ақ, сабақтың барысы балаға бірлескен әрекеттер жүргізу, эксперименттер жасау арқылы білім мен дағдыны меңгеруге жәрдемдесті. Тәрбиеші балаларды жұмбақтармен қызықтырып, қармен жасалатын тәжірибелерді талқылап, оларды сабақта белсенді қатысуға шақырды.

Бұл әдіс балалардың білім алу процесіне деген қызығушылығын арттырып, олардың жеке белсенділіктері мен жауапкершіліктерін дамытады. Сабақ соңында балалар табиғаттың жандануына, өзгерістеріне қол жеткізген тәжірибені жинақтап, жаңа білімдермен қуанып шықты.

Предпросмотр

«Қыр бөбек» шағын орталығы














2016 жыл.


Тобы: «Еркем-ай».
Тәрбиеші: Тәуекелова Бағлан
Білім беру саласы: Әлеуметтік орта
Ұйымдастырылған оқу қызметі: Айналаны қоршаған ортамен таныстыру
Тақырыбы: Қармен тәжірибе жасау
Мақсаты: Табиғаттағы өзгерістерді бақылау арқылы түсіндіру, жыл мезгілдеріне саяхат жасау арқылы табиғаттағы өзгерістерді, бақылау және еске түсіру.Тәжірбие жасау арқылы баланың танымдық дағдыларын дамыту,зерттеуге қызығушылығын тудыру.Олардың ой-өрісін дамытып,танымдық белсенділігін және білуге деген құштарлығын ынталандыру. Қардың қалай суға айналатынын тәжірибе жасау арқылы көрсету.
Міндетті:Тәжірбие жасауда тәрбиешінің балалармен бірге талқылайтын белгілі бір әрекеттің бірізділігін айқындау,зерттеу әдісін,бірлескен әрекеті жоспарлауды ойластыру және талқылау.
Тәжірбиені жасау: Нәтижені белгілеу және бақылау.Қорытынды тұжырымдау,көрген және алынған мәліметтер ауызша айтып беру және сараптау.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, слайдтар, тәжірибе жасауға керекті заттар,суреттер, тәжірибе жүргізетін ыдыстар, жылы су және суық су құйылған ыдыстар.
Биленгвальды компонент: Қар-снег, аққаала-снеговик, аппақ-белый.
Қолданатын көрнекі құралдар: Қысқы сурет,слайт көрсету, тәжиірбе жасайтын құралдар немесе ыдыстар, қар салынған ыдыс, т.б.


Мотивациялық қозғаушы кезеңі





Шаттық шеңберге тұрып сәлемдесу.
Біз ерекше баламыз,
Айтқан тілді аламыз.
Достарымды көргенде,
Қуана қарсы аламыз.
Таңертең ұйқыдан тұрып,далаға шыққанда, бізге шуағын шашып тұратын не?
-Балалар,біз айналамыздан тағы да нелерді көреміз?
-Жерде нелер жатыр?


Балалар,осылардың барлығын бір сөзбен айтқанда не дейміз?


Балалар шаттық шеңберіне тұрып сәлемдесті.


-Күн
-Ағаштарды, гүлдерді, күнді, балықтарды, жануарларды көреміз.
-Құмдар, тастар.


-Табиғат деп атаймыз





Іздену-ұйымдастырушылық кезеңі




































Рефлексия
лық түзетушілік



Ендеше, жыл мезгілдеріне саяхатқа барып, табиғаттағы ерекшеліктерге назар аударайық.
Қазір жылдың қай мезгілі?


Қыс мезгілінен кейін күн жылынып,ағаштар бүршік атып,жапырақтары шығатын жылдың қай мезгілі?


-Көктемде ауа-райы жылынып,ағаштар бүршік жарып,құлпыра бастайды екен.
-Көктем мегілінен кейін жадырап жаз келеді.
-Жазда ауа-райы ыстық болады.Аулада асыр салып ойнаймыз,суға түсеміз.Жаз сендерге ұнай ма?


-Жаз мезгілінен кейін жемістер,көкөністер пісетін,жапырақтар сарғайып жерге түсетін қай мезгіл?
-Жемістердің көкөністердің атын атайық?


Балалар жыл мезгілдеріне саяхатымызды аяқтайық.


Жұмбақ жасыру:
- Балалар мен сендерге жұмбақ жасырамын.
   Мамықтай ұлпа,
   Қанттай ақ
   Қыста жер бетін басады,
   Жазда сайға қашады.  
Бұл не балалар?   
Балалар, бүгін далада не жауып тұр?
-Ендеше балалар бүгінгі оқу іс-әрекетімізде қармен тәжірибе жасаймыз.


Тәжірибе жасау
1-тәжиірбе.Қарды қолымызға ұстаса ол ериді.Қолға ұстаса неге ериді?


2-тәжірбие.Енді қарды тез еріту үшін оған су құйып көрейік.
-Бірінші ыдыстағы қарға жылы су,ал екінші ыдыстағы қарға суық су құйып, бақылаймыз.Қай ыдыстағы қар тез ериді екен.
3-тәжиірбе. Екі банка суды алып. Бір банканы қардың астына көміп қою, екінші банканы жай қою. Қай банкадағы су бірінші қатып қалады?
Биленгвальды компонент: Қар-снег,аққаала- снеговик, аппақ-белый
Сергіту жаттығу:
Оңға қарай түзу тұр,
Солға қарай түзу тұр.
Алға қарай бір адым,
Артқа қарай бір адым.
Жоғары төмен қарайық,
Орнымызды табайық.
Ойын: «Қар жинау»
Шарты:
Жердегі қарды қолғап немесе қалақ арқылы жинап ыдысқа салу.Кімде кім тез жинаса сол жеңімпаз болады.
Сұрақтар:
1.Жылдың неше мезгілі бар?  
2.Балалар жылдың қай мезгілі?
3.Қыс мезгілінде немен ойнаймыз? 
4. Қардың түсі қандай?
5.Қардан не жасаймыз?
6.Қарға тәжиірбе жасағанда не байқадыңдар?



-Қыс мезгілі.


-Көктем.






-Ия.



Күз мезгілі
-Алма, алмұрт, қияр, сәбіз,пияз,жүгері.







-Қар



-Қар жауып тұр.




Өйткені қол жылы, ал қар суық.


Бірінші ыдыстағы қар тез ериді.


Қар астына қойған банка суы.


Қайталайды:: қар-снег, аққала-снеговик, аппақ-белый сөздерін қайталайды.


Балалар тәрбиешімен бірге қимылдар жасайды.



Балалар тәрбиешіні мұқият тыңдап,ойынға қатысады.




Балалар өз ойларын толық айтады.
Күтілетін нәтиже:
Біледі: Жылдың төрт мезгілі бар екенін
Игереді: қармен тәжиербие жасауды игерді.
Меңгереді: тәжиірбе арқылы қардың еритін немесе ермейтінін ажырата алуды.