Мен – үлгілі баламын: дыбысы мен әрпі
Бұл материал балаларға дыбыс және әріп жөнінде тереңірек түсінік беруге арналған. Сабақ барысында балалар дауысты және дауыссыз дыбыстарды, сонымен қатар, жуан және жіңішке дауыстыларды айыра алуға үйренеді. Дыбыстардың түрлері мен ерекшеліктерін меңгеру арқылы, балалар мектептегі оқу процесін жеңілдетеді.
Сабақтың мақсаты - балалардың адамгершілік сезімдерін қалыптастыру, сонымен қатар, олардың өз бетімен жұмыс істеу қабілеттерін дамыту. Сабақ барысында оқушылар сөздерді буындарға бөліп, дыбыстардың орналасу ретін анықтайды. Дұрыс дыбыстау мен жазу жолдарын меңгеру - бұл баланың тілдік дамуына үлкен әсер етеді.
Біз сабақтың интерактивті бөлігінде диалогке қатысуды, өз пікірлерін ортаға салуды, суреттер арқылы жаңа сөздер мен дыбыстарды таныстыруға көп көңіл бөлеміз. Күтілетін нәтиже - балалар дыбыстар мен әріптерді дұрыс ажыратып, көрсетілген суреттермен жұмыс істей отырып, шығармашылық қабілеттерін дамытады.
Сабақтың қорытындысында, балалар өз жұмыстарын смайликтер арқылы бағалайды, бұл олардың сабақты қаншалықты меңгергендігін көрсетеді. Орта білім беру процесінде мұндай әдістемелік тәсілдер оқушылардың білімге деген қызығушылығын арттырады.
ТАҚЫРЫБЫ: Мен – үлгілі баламын. Р | Мектеп/МҰ:М.Тынышбаев атындағы орта мектеп мкм | ||||
Саны: | Педагогтің аты-жөні: Абитбекова Лаззат Санақбекқызы | ||||
СЫНЫП-ТОП: | Қатысқандар | Қатыспағандар | |||
ҰОҚ-ның оқытылу | 0.1.1.1. Сөздегі дыбыстарды, олардың | ||||
мақсаттары | |||||
Күтілетін
нəтижеБарлық тəрбиеленушілер:
Сұрақтарға жауап береді.
Сөздегі дауысты, дауыссыз, жуан жəне жіңішке дыбыстарды ажыратады.
дыбысы – дауыссыз дыбыс, р дыбысының айтылуын дұрыс дыбыстайды.
Суреттегі заттардың аттарын атай алады, сөздегір дыбысының орнын ажыратады.
дыбысының баспа түрін жазу жолдарына жазады.
Көпшілік тəрбиеленушілер:
Сұраққа толық жауап беріп, шағын əңгіме құрайды. | ||||||||
Тілдік мақсат | ||||||||
қолданылатын тіл: | ||||||||
Пікір алмасу сұрақтары. | ||||||||
Бұл суретте не болып жатыр? | ||||||||
Сөздерді пайдаланып, əңгіме құрастыр | ||||||||
Раушанға қалай көмек береміз? | ||||||||
Р əрпі тағы қай затқа ұқсайды? | ||||||||
Өткен ҰОҚ- | Сөз бен сөйлемді ажыратады. | |||||||
Дауыссыз, дауысты əріптерден сөз құрайды. | ||||||||
дан алған білім | Əңгіме құрастырады. | |||||||
Жоспар | ||||||||
Жоспарланған | Жоспарланған жұмыс түрлері | Ресурстар | ||||||
уақыт | ||||||||
І. Дұрыс əсерлі | Педагог балаларды ортаға шаттық шеңберіне | |||||||
көңіл күй | тұрғызады. | |||||||
орнату. | Балалар шаттық шеңберін құрып, бір-бірлеріне | |||||||
0–2мин. | жылы лебіздерін білдіреді. | |||||||
Армысың, əлем! | ||||||||
Армысың, жарық күн! (Қолдарын жайып, | ||||||||
II. Өмірлік | көкке көтереді). | |||||||
Армысың, абзал адам! (Қолдарын алға | ||||||||
тəжірибені | ||||||||
маңыздандыру. | созады). | |||||||
Мақсатты | Армысың, менің досым!(Қолдарын бір-біріне | |||||||
болжам. | қарап созады). | |||||||
3–5 мин. | Қарға қалай дыбыстайды? | |||||||
Балалар қарғаның дыбысын келтіреді. | ||||||||
Балалар қарға құсы туралы əңгімелеседі. | ||||||||
ҰОҚ-ның ортасы | (Ұ) Əліппе-дəптермен жұмыс | Əліппе-дəптер. | ||||||
III. Тақырып | ||||||||
бойынша жұмыс | 1-тапсырма | |||||||
6 – 27мин. | ||||||||
Бұл суретте не болып жатыр? | ||||||||
Балалар суреттегі көріністі əңгімелейді. | ||||||||
Қарғаның дыбысын келтіреді. Суреттегі | ||||||||
заттарды атайды. Р дыбысы естілетін сөздерді | ||||||||
анықтайды. | Сызба сызылған | |||||||
2-тапсырма | 1-тапсырмадағы | суретпен | плакат. | |||||
байланысты. Суреттегі бала санын анықтайды. | ||||||||
3-тапсырма.Р əрпінің баспа түрімен | ||||||||
таныстырады. | ||||||||
Педагог Р дыбысының айтылуын үйретеді (Р – | ||||||||
тілдің алдымен жəне дірілмен айтылады). | ||||||||
Р əрпімен таныс болады. | ||||||||
Р – дауыссыз дыбыс, көк түспен белгілейміз. | ||||||||
Р əрпінің бейнесіне қарап ұқсас заттарды атау. | ||||||||
Р əрпін ауада жазып көрсетеді. | Музыка əуені. | |||||||
(Ұ) Сергіту сəті | ||||||||
Балалар орындарынан тұрып сергіту сəтін | Слайд | |||||||
жасайды. | Р əрпі жазылған | |||||||
Слайдтан көрсетілген Айя мен Əлидің əнінің | плакат немесе | |||||||
негізінде аққала жасауды қимылмен билеп | слайд. | |||||||
көрсетеді. | ||||||||
4-тапсырма. Р əрпінің жазылуын көрсете | ||||||||
отырып, қандай затқа ұқсайтынын елестетеді. | ||||||||
Жылқышының құрығындай, | ||||||||
Педагог жылқышының құрығы туралы | Əліппе-дəптер. | |||||||
түсіндіреді. | Суреттер. | |||||||
5-тапсырма. Домино тастарынан Р əрпін | Домино тастары | |||||||
құрастырады. Суреттегі үлгіні педагогтің | ||||||||
көмегімен қайталайды. | ||||||||
Өз беттерімен Р əрпін құрастырады. | ||||||||
Р əрпінің баспа түрін жазу жолдарына жазады. | ||||||||
Педагог балалардың белсенділігін талқылап | ||||||||
оқу қызметін қорытындылайды. | ||||||||
IV. ҰОҚ-ның | (Ұ,Ө) Рефлексия. Балалар өз жұмыстарын | Əліппе дəптері | ||||||
қорытындысы. | смайликтер арқылы бағалайды. | |||||||
Рефлексия. | ||||||||
28-30 мин. | ||||||||
Тіп-тіке тұруын-ай. (М. Əлімбай) | Əліппе-дəптер. | |
Педагог жылқышының құрығы туралы | Суреттер. | |
түсіндіреді. | Домино тастары. | |
5-тапсырма. Домино тастарынан Р əрпін | ||
құрастырады. Суреттегі үлгіні педагогтің | ||
көмегімен қайталайды. | ||
Өз беттерімен Р əрпін құрастырады. | ||
Р əрпінің баспа түрін жазу жолдарына жазады. | ||
Педагог балалардың белсенділігін талқылап | ||
оқу қызметін қорытындылайды. | ||
(Ұ,Ө) Рефлексия. Балалар өз жұмыстарын | Əліппе дəптері | |
смайликтер арқылы бағалайды. | ||