Жеміс бағына саяхат - технологиялық карта
Бұл материал ІІ кіші тобына арналған ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің технологиялық картасын қамтиды. Тәрбиеші Гулнур Сейтханованың жетекшілігімен балалар жемістер туралы білімдерін кеңейтіп, экология негіздеріне тереңірек үңіле алады. Оқу іс-әрекеті «Жеміс бағына саяхат» тақырыбында өтетін болады, ол балалардың табиғатты тануға, табиғатқа деген сүйіспеншілігін оятуға бағытталған.
Сабақтың мақсаты - балаларға жемістердің бауда өсетіндігін түсіндіру, күз сыйы және бақ туралы сөздік жұмыс жүргізу арқылы есте сақтау қабілеттерін дамыту. Бірқатар қолданылатын көрнекілік құралдар, мысалы, жемістердің үлгілері, суреттер мен үлестірмелі материалдар сабақ барысын жандандырады.
Мотивациялық қозғаушы сәтінде балалар шаттық шеңберіне тұрып, бір-бірімен амандық білеседі. Педагог жемістерге толы себетті көрсете отырып, «Біз қайда барамыз?» деген сұраққа жауап беруге шақырады. Бұл сәт балалардың қызығушылығын оятып, сабақтың динамикасын арттырады.
Сондай-ақ, когнитивті компоненттерді дамыту үшін жемістер туралы жұмбақтар шешіледі. Жұмбақтар балаларды белсенділікке итермелейді және олардың ойлау қабілетін дамытады. Сауықтыру сәтінде балалар сергіп, қозғалысқа түседі, бұл сабақтың мән-мағынасын тереңдетеді.
Сабақ соңында, тәрбиеші балалардың алған білімдерін қорытындылап, сұрақтар қоя отырып, жемістер туралы түсініктерін бекітеді. Білімді игерудегі маңызды кезеңдерге мән беріліп, әр жыл мезгілінің ерекшеліктері де қолданылады.
ІІ кіші тобына арналған ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің
технологиялық картасы
Тәрбиеші:Жумабаева Гулнур Сейтхановна
Білім беру саласы: Таным
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекет түрі Экология негіздері
Тақырыбы: Жеміс бағына саяхат
Мақсаты: 1.Жемістер туралы білімдерін естеріне түсіріп,жемістер бақта өсетіндіктерін ұғындыру.
2.Күз сыйы және бақ деген сөздерге сөздік жұмысын жүргізу арқылы есте сақтау қабілеттерін дамыту.
3.Табиғатқа деген мейірімділікті тәрбиелеу.
Қолданылатын көрнекілік құралдар: көкіністердің үлгілері,себет, «жеміс бағынаң» суреті,үлестірмелі материалдар.
Сөздік жұмыс : бақ
Биллингвистік компонент: бақ-сад,урожай-өнім,жемістер –фруты,алхоры-слива
Әрекет кезеңдері
|
Тәрбиешінің іс-әрекеті | Балалардың Іс-әрекеті |
Мотивациялық қозғаушы
| Шаттық шеңбері. -Қайырлы таң,қайырлы күн! Саулық тілеп бәріне, Сәт келді амандасатын! 1.Таңғажайып сәт. -Балалар,біз бүгін саяхатқа шығамыз ,ал қайда баратынымызды мына себет арқылы анықтаймыз.Педагог жемістер салған себетті көрсетеді (алма,алмұрт,алхоры,апельсин,лимон) | Шаттық шеңберге тұрады,амандасады: -Қайырлы таң! -Қайырлы күн!
Қуанады.
|
Іздену-ұйымдастырушы
| 2.Білімді өзектендіру. Себеттегі жемістерді бір-бірден алып шығады. -Мынау не? (Алма,алмұрт,алхоры,лимон,апельсин). -Ал бұлардың бәрін біз бір сөзбен қалай атаймыз? -Жемістер қайда өседі? -Өте жақсы !Біз сендермен жемістер бағына саяхатқа барамыз.Күз келді,сондықтан да пісіп тұрған жемістерді жинап алатын кез келді. 3.Билингвальды компонент : бақ-сад,урожай-өнім,жемістер-фрукты,алхоры-слива. 4.Жемістер туралы жұмбақтар жасыру. Допқа ұқсайды өзі, Қызғылт сары түсі. (Апельсин) Терісі қалың,дәмі қышқыл, Түсі- сары, Еті - дәрі (Лимон) Көктемде ақ гүлге орнады, Күзде қолға доп болып оралады. (Алма) Ілініп тұрған шарлар, Күн көзімен көгерер (Алхоры) Жұмбақтардың шешулері болған жемістердің суреттерін көрсетеді. 5. Сергіту сәті : Аяқтың ұшымен тұрамыз, Алманы жұлып аламыз. Үйге қарай жүгіріп, Аналарға сыйлаймыз. 6. Алмаға тән белгілерді анықтау. -Міне ,мен сендерге алма жұлып әкелдім. Пішіні қандай? -Сипағанда қолға қалай сезіледі? Алманы бөліп,балаларға таратып береді. | Жемістерді атайды. -Алма т.б. Бір –бірінің жауаптарын толықтырады.
-Жемістер-фрукты -Ағашта өседі. Қайталайды
Жұмбақтарды шешеді
Жұмбақтардың жауаптарын айтады
Алхоры-слива
Аяқ ұшына тұрады. Жүгіреді.
-Алма дөңгелек доп сияқты -Алманың сырты тегіс,өзі қатты. |
Рефлексивті коррекциялаушы
| Қорытындылау,. Жемістерге байланысты сұрақтар қояды, балалардың жауаптарын толықтырады, қорытындылайды. | .Тәрбиешімен бірігіп оқу іс –әрекетін қорытындылайды.
|
Күтілетін нәтиже ::
Білу: жанды және жансыз табиғаттағы маусымдық өзгерістерді бақылауға арналған тапсырпмаларды.
Игеру: күз мезгіліжәне оныңерекшелігі туралы ұғымды
Меңгеру: әр жыл мезгілінің ерекшелігін біліп,оларды анықтай алу дағдыларын.