Шығармашылық аппликация бойынша технологиялық карта
Білім беру саласы бойынша «Шығармашылық» бөлімінде ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы ұсынылды. Бұл карта, алдымен, балаларға аппликация арқылы өз көңіл-күйлерін білдіруді үйрету мақсатында жасалған. Сабақтың тақырыбы - «Менің көңіл-күйім» деп аталады. Мұнда баланың көңіл-күйін түрлі бейнелермен көрсету және қағазды жырту және жапсыру технологияларын меңгеру маңызды болып табылады.
Сабақтың барысында балалар көңіл-күйін орнату іс-шараларына қатысады. Олар тәтті әндер орындап, тақпақтарды оқиды, соның арқасында, бір-біріне жағымды эмоция беріп, топтық жұмысқа тартылуда. Педагог балаларға аппликация бойынша, жырту тәсілімен жапсыруды үйренуге және өздерінің шығармашылық қабілеттерін көрсетуге мүмкіндік береді.
Оқу процесінде балалар жұмысқа қажет құралдарды дайындайды және аппликация жасау алгоритмінде орындау ретін түсінеді, шығармашылық әрекет барысында ұйымшылдық, топта жұмыс істей білу және қауіпсіздік ережелерін сақтау принциптерін меңгереді. Келесі сабақта балалар «Досымның мойын орамалы» атты жаңа жобаны жүзеге асырады, онда достыққа қатысты шығармашылық өнім жасап, қажетті материалдармен жұмыс істейді.
Сабақты аяқтай отырып, балалар шығармашылық жұмыстарын талқылап, өзара бағалауды үйренеді. Педагог әрбір баланың жұмысына жеке көзқараспен қарап, кемшіліктер мен жетістіктерін белгілеу арқылы оларды одан әрі ынталандырады. Сабақтың жалпы мақсаты - шығармашылық қабілеттерін дамыту, пішінді, көлемді, құрылымды білу дағдыларын қалыптастыру. Оқу нәтижесінде, балалар сыни тұрғыдан ойланып, шығармашылық әлеуеттерін ашады.
Ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы №1
Білім беру саласы: «Шығармашылық»
Ұйымдастырылған оқу қызметі: аппликация
Тақырыбы: «Менің көңіл-күйім»
Мақсаты:Екіге бүктелген қағазды қатпарлап, түрлі бейнелерді қиюға үйрету. Қағазға заттарды орналастыру дағдыларын қалыптастыру.
Уақыты: 8.09 Педагогтің аты-жөні:Рахметова М.Т
Іс – әрекет бөлімдері | Педагогтың іс - әрекеті | Балалардың іс - әрекеті |
Дәлелдеу - ояту | көңіл күй орнату. Педагог тәрбиеленушілер өздеріне және басқаларға көтеріңкі көңіл күй тудыруларын ұсынады. Әрқайсысы білген тақпақтарын оқып, ән айтады. Шаттық шеңберін құруларына болады. Педагог балалардан Аппликация туралы не білетіндерін сұрайды. (Аппликация – қағаздан, қатырғықағаздан әртүрлі фигураларды, ою- өрнектерді немесе бүтін картиналарды қиып алу және жапсыру.) ҰОҚ-де шығармашылық тәжірибе ұйымдастыруды – өз көңіл күйін білдіру үшін әсерлі бейне жасауды ұсынады. | Музыкалық сүйемелдеу. Аппликация жұмыстарының үлгілері. |
Ұйымдастыру- іздену. | Әліппе-альбомдағы иллюстрациялық материалмен жұмыс. Аппликация көлемді болуы үшін қағаз бөлшектерін қалай жапсыру керектігі туралы ойланыңдар. Бүгін біз жапсырудың жаңа түрімен танысамыз. Ол жырту тәсілімен жапсыру. Жырту тәсілімен жасалатын жапсыруда суреттің барлық бөлшектері түрлі түсті қағаздан қиып алынбайды, олар жыртылып алынады және контур ішіне жапсырылады, құралдарды ретке келтіруге жұмылдырады. Сен қандай құралдарды пайдалана аласың? Бүгін бізге қайшы керек пе? Құрал ретінде нені пайдаланамыз? (Қолдарымызды.) Саған қағаздың қандай қасиеттері белгілі? Проблемалық сұрақ: көңіл күйдің пішіні қандай болуы мүмкін? Түсі қандай? (Балалардың болжамдары.) Педагог балаларға жұмысқа қажет құралжабдықтарды: төсеніш клеенка, қайшы, желім, желім жаққыш, шүберек, қоқыс салғыштың дайындығын тексеруді ұсынады. (ұ) саусақтарға арналған жаттығулар жасайды. Кемпірқосақ Қараңдар, кемпірқосақ аспанда (қолдарын жоғары көтеріп жарты шеңбер салады), Ағаштардың үстінде (қолдарын жоғары көтеріп, саусақтарын тарбитады). Теңіздің де, толқынның да үстінде (қолдарын жоғары көтеріп толқын жасайды), Ол менің де үстімде (қолдарын бастарына тигізеді). (ұ, Ж) Жұмыстың орындалу технологиясы (жұмысты орындау кезектілігін түсіндіру). Педагог балаларға жапсыру алгоритмін түсіндіреді. Балалар өз көңіл күйлерін айқындап алуы тиіс – шеңбер, бұлт, шлейф және т.б. Пайдаланатын қағаз түсін таңдайды. Педагог жай қарындашпен бейненің контурын сызуды ұсынады. Одан кейін балалар жыртылған қағаз бөлшектерін контурдың ішіне орналастырады. Суреттің ірілеу жерінен бастаған дұрысырақ болады. Суреттің қажетті жеріне желім жағылады, түрлі түсті қағаздар контурдан бастап желім жағылған жерге жапсырылады, одан кейін ортасы толтырылады. Бұдан басқа бұл суретте айқын контур мен тегіс сызықтар қажет емес, балалардың шығармашылық қиялына еркіндік беріледі. Өзіндік жұмыс кезінде педагог тапсырма берудің орнына, балаға кеңестер, жанама сұрақтар қойып, оның өз бетімен жұмыс жасауына қолдау көрсетеді. (ұ) қауіпсіздік ережелері. Педагог ҰОҚ кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтауды ескертеді. Аппликацияға арналған материалдарды «тиімді» пайдалану дегеннің не екенін түсіндіреді. Тәрбиеленушілерді жұмыс барысында жұмыс орны мен құралдарды ретке келтіруге жұмылдырады. | Әліппе-альбом. Музыкалық сүйемелдеу. Түстер палитрасы. Музыкалық сүйемелдеу. Тіктөртбұрышты түрлі түсті қағаздар, ПВА желімі, желімге арналған жаққыш, шүберектер, клеенка. |
Рефлекстік - түзету | Шағын көрме ұйымдастырылады. Балалар талқылайды және ең жақсы жұмыстарды таңдайды. Педагог балалардан өз жұмыстарын бағалауды сұрайды: Кімге өз жұмысы ұнады? Өз жұмысыңды үлгімен салыстыр. Жұмыс мұқият орындалды ма? Жақсы ма, немесе онша емес пе? Нені істей алмадың? Кімнің аппликациясы барлығынан да артық ұнады? Не себепті? | Жұмыстарды қоюға арналған көрме қабырғасы. |
Күтілетін нәтиже:
Білуі : желімді пайдалану дағдыларын қолдана алады;
Игеру: жапсыруға арналған материалдарды тиімді жұмсай алады;
Меңгеру: елестету арқылы бейнелерді жасай алады.
Ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы №2
Білім беру саласы: «Шығармашылық»
Ұйымдастырылған оқу қызметі: аппликация
Тақырыбы: «Досымның мойын орамалы»
Мақсаты: Достарына сыйлық жасап, өз ойынша безендіруге үйрету. Жапсыруларды құрастыру барысында нысандардың көлемі бойынша қатынасын, пішінін, құрылымын көре білу іскерліктерін дамыту.
Уақыты: 15.09 Педагогтің аты-жөні:Рахметова М.Т
Іс – әрекет бөлімдері | Педагогтың іс - әрекеті | Балалардың іс - әрекеті |
Дәлелдеу - ояту | ұОқ оң көңіл күй туғызу. Өлшемі мен түстері Әртүрлі көгөніс пен жемістердің муляждары. Педагог балаларға көгөніс пен жемістер натюрморты бейнеленген суреттердің репродукцияларын көруге ұсынады. Тәрбеленушілер жұмбақты шешеді: Егер суретте сен көрсең, Самаурынды үстелдегі, Жүзімді себеттегі, Құмырадағы раушан гүлді, Немесе қола сауытты, Көгөніс, жеміс-жидек, не торт – Ендеше, бұл ... (натюрморт) Педагог балаларды ҰОҚ-нің тақырыбына жақындатады. | Музыкалық сүйемелдеу. Натюрморт бейнеленген суреттердің репродукциялары. |
Ұйымдастыру- іздену. | иллюстрациялық материалмен жұмыс. Балалар суретке қарап, қандай заттардың бейнеленгенін атайды. Суреттегі заттардың қайсысы негізгі болып табылатындығы туралы болжам жасайды. Гүлдер, жеміс-жидектер, көгөністер мен тұрмыстық заттар бейнеленген суреттер натюрморт деп аталады. Шағын зерттеу: көгөніс пен жемістердің муляжына қарап, олардың көлемін, пішінін және түсін анықтау. Педагог ауызша көркем сөзді пайдаланып, затқа сенсорлық зерттеу ұйымдастырады. Қию барысында балалар ақырын (немесе ішінен) жұмыс барысының ретін айтып отырады. Педагог балаларды натюрморт жасау үшін не керектігі туралы ойлануға шақырады. Жұмысқа дайындықты тексереді. саусақтарға арналған «Орамжапырақ» жаттығуы. Бұл қандай сықырлаған үн? (саусақтарды өзара айқастыра бекітіп, білезікті айналдыру.) Бұл қандай қытырлаған үн? (саусақтарды өзара айқастыра бекітіп, алақандарды бірбіріне соққылау) Мынау қандай түп? (қолдың саусақтарын тарбитып, алақанды алға созу.) Сықырламасам, қытырламасам, Мен қалай орамжапырақ боламын! (саусақтарды айқастырып, доп ұстап тұрғандай домалақтау.) Біз орамжапырақты тураймыз, (қол саусақтары қосылған, біресе төмен, біресе жоғары кесіп жатқандай қозғалыстар жасау.) Біз сәбізді үккіштен өткіземіз (қолдарды жұдырыққа жұмып, кір жуғандай етіп, бірбіріне ысқылаймыз.) Біз орамжапырақты тұздаймыз (екі қолдың саусақтарымен тұздап жатқандай қимылдар жасау.) Біз орамжапырақты сығамыз! (қолдарды жұмып ашу). Аппликацияны орындау технологиясы. Үшбұрыш пішінді ақ қағазды қиямыз немесе жыртамыз – бұл дастарқан болады. Дастарқанның жиегінде шашақтар қиямыз. Екіге бүктелген түрлі түсті қағаздан натюрморт үшін барлық симметриялық заттарды қиып аламыз. Натюрмортқа арналған барлық заттарды дастарқан үстіне орналастырамыз. Натюрморт затына көлеңкелер жасаймыз. Түрлі түсті қағаздан жырту арқылы кішкентай түйірлер жыртып, жапсырамыз. Қарындаш пен фломастердің көмегімен қажетті элементтерді толық саламыз. қауіпсіз жұмыс жүргізу ережесі. ҰОҚ шеңберінде педагог баланың ірі бөлшектерді қайшының кең ашылған ашаларымен, ал ұсақ бөлшектерді ұсақ, мұқият қимылдармен қиюға болатынын біле отырып, қайшы ұстаған қолының шынтағын алға қарай созбауын, екі қолының қимылдарын қадағалауын бақылайды | Әліппе-альбом. Көгөніс пен жеміс муляждары
Музыкалық сүйемелдеу. Түрлі түсті қағаз, қарапайым қарындаштар, қайшы, ПВА желімі (немесе желімқарындаш), желімге арналған жаққыш, сулық клеенкалар. Жадынама.. |
Рефлекстік - түзету | Рефлексиялық бағалау: Педагог ҰОҚ-ін қорытындылайды. Бүгін барлығы қолынан келгендерге қол соғуды, одан кейін қиындыққа тап болғандарға қол соғуды ұсынады. «Бағдаршам» Балалар карточкалармен белгі береді: • жасыл – осындай тапсырмалардың көп болуын қалаймын, барлығын орындадым; • сары – ұнады, бірақ барлығын ойдағыдай орындай алмадым; • қызыл – бұл іс ұнамады, зеріктім. | Белгілік карточкалар: жасыл, сары, қызыл. |
Күтілетін нәтиже:
Білуі : елестету бойынша геометриялық фигуралар негізінде, бірнеше бөліктен тұратын заттардың жапсырмасын жасай отырып, біртұтас әсерлі бейне алады;
Игеру:қағаздың бетіне суретті үлкендерінен бастап жапсырып, оларды кішкентай, ерекше бөліктермен толықтыра алады;
Меңгеру: натюрморттың не екенін түсіндіре алады;