Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. ІІ кіші «В» тобы: «Шалқан» ертегісі сабақ жоспары

ІІ кіші «В» тобы: «Шалқан» ертегісі сабақ жоспары

Байтелеуова Айшолпан Ерлановна
Байтелеуова Айшолпан Ерлановна
DOCX
117
0

Бұл құжатта ІІ кіші «В» тобының оқытылу процесінде «Шалқан» орыс халық ертегісі арқылы ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің технологиялық картасы ұсынылған. Ерекше назар әдеби кейіпкерлердің әрекетіне және олардың психологиясына аударылған. Сабақтың мақсаты - балаларды әдеби тәжірибеге тарту, олардың есту, оқу және логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.

Технологиялық картада оқу іс-әрекетінің кезеңдері, тәрбиешінің негізгі міндеттері мен балалардың іс-әрекеттері анық көрсетілген. Мысалы, сабақтың алғашқы кезеңінде мотивациялық-қозғаушылық тапсырмаларын орындау кезінде балалар шеңбер бойына тұрып, бір-бірімен достық байланыс орнатады. Ұйымдастырушылық-іздеушілік кезеңінде ертегіні аяқтаған соң, балалар тікелей сұрақ-жауап арқылы белсенді қатысуларын жүзеге асырады.

Сабақ материалдары мен көрнекі құралдары, мысалы, атрибуттар, суреттер және хрестоматиялар, баланың оқу белсенділігін қолдайды. Кіріспе әңгіме мен жарнамалық сұрақ-жауап әдістері балалардың ықыласын арттырып, есту мен түсіну дағдыларын жетілдіреді. Сосын, сахналау кезеңінде балалар өткен материалды практикалық түрде көрсетеді, бұл өз кезегінде оларды шығармашылық көзқарасқа итермелейді.

Күтілетін нәтиже ретінде балалар ертегінің мазмұнын түсінуі, кейіпкерлердің іс-әрекетін талдай білуі және олардың эмоциясын сахналау барысында көрсете алу қабілеттерін дамытады. Оқу іс-әрекетін аяқтағанда, қазақтың мақал-мәтелдері арқылы сабақты қорытындылайды, сол арқылы шартты түрде saberettean компонентін әрі қарай нығайтады. Бұл сабақ балалардың ақыл-ойын, есте сақтау қабілетін, еңбексүйгіштігін және шығармашылық әлеуетін арттыруда маңызды рөл атқарады.

Предпросмотр

ІІ кіші «В» тобының ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің технологиялық картасы.
03.10.2017
Білім бөлімі:Коммуникация Көркем әдебиет
Тақырыбы: «Шалқан» (орыс халық ертегісі).
Мақсаты: балаларды әдеби кейіпкерлердің әрекеттерін, жүріс-тұрысын талдауға, толарға қабылданған ережелерге сәйкес баға беруге үйрету.
Сөздік жұмыс:шалқан
Қолданылатын көрнекі құралдар: атрибуттар, суреттер, хрестоматия.
 

Іс - әрекет кезеңдері

 

Тәрбиешінің қызметі

 

Баланың іс-әрекеті

 

Мотивациялық-қозғаушылық

 

 

Ұйымдастыру кезеңі.

Шаттық шеңбері:

Достар, достар жүрсің қайда,

Бірге еді ғой жанымыз.

Көмек сұрап бір-бірінен

Жеңіп шықтық бәріміз.

 

 

 

Балалар шеңбер бойына тұрып орындайды.

Ұйымдастырушылық-іздеінстік

 

Кіріспе әңгіме.

-Балалар, бүгін біз оқу іс-әрекетінде «Шалқан» ертегісін алдымен оқып, одан кейін мазмұнын талдап, әрбір бала осы ертегіні, өз ойларын, қаншалықты түсінгенін жеткізеді. Ертегіні оқып беру.

Сұрақ-жауап.

- Балалар қандай кейіпкерлерді естеріңе сақтай алдыңдар?

-Шалқан қайда өседі?

-Атай көмекке кімді шақырды?

-Әжей кімді шақырды?

-Немере қыз кімді шақырды?

-Күшік кімді шақырды?

-Мысық кімді шақырды?

-Сонымен бәрі бірігіп не істеді?

-Ендеше, балалар, осы ертегідегі кейіпкерлердің атрибуттарын алып, ертегіні сахналаймыз.

 

 

 

 

Балалар мұқият тыңдайды.

 

 

Балалардың жауабы.

 

 

Әжейді

Немер қызды

Күшікті

Мысықты

Тышқанды

 

 

Рефлексиялық-түзеушілік

 

 

Ертегіні сахналау.Қорытындылау.

Қазақтың мақал-мәтелдерін айтқыза отырып, оқу іс-әрекетін аяқтау. «Жұмыла көтерген жүк жеңіл» демекші, бірліктің арқасында шалқанды жұлып алады.

Жақсы бала еңбекшіл

Ер азамат болады,

Қиындықты жеңсе кім,

Құшағы гүлге толады.

Еңбекшіл осындай

Болайықшы, досым-ай.

Балалар рөлге бөлініп сахналайды.

 

 

 

 

 

 

 

Мұқият тыңдайды.

Күтілетін нәтиже:
Ұғынады: ертегінін мазмұнын.
Түсінеді: кейіпкерлердің іс-әрекеттеріне талдау жасауды.
Қолданады: сахналау арқылы ертегіні көрсете білуді.