Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Музыкалық ойыншықтар – балалардың сөйлеу қабілетін дамыту

Музыкалық ойыншықтар – балалардың сөйлеу қабілетін дамыту

Румова Дина Тулегеновна
Румова Дина Тулегеновна
DOCX
151
4

Бұл материалда балаларды сөйлеуді дамытуға арналған «Музыкалық ойыншықтар» тақырыбына негізделген оқу қызметінің жоспары ұсынылған. Оқу процесі балалардың музыкалық аспаптарды танып, олардың дыбыстарын ажырата білуіне бағытталған. Дұрыс артикуляцияны меңгеру, аспаптардың өзіндік ерекшеліктері мен қасиеттерімен танысу арқылы, баланың сөйлеу дағдыларын қалыптастыру басты мақсат. Бұл жұмысты педагогпен бірлесе жүргізу балалардың қызығушылығын арттырады.

Оқушыларға сыбызғы, дауылпаз және қоңырау сияқты музыкалық аспаптардың дыбыстарын тыңдату арқылы, оларды сипаттауға үйрету — бұл оқу қызметінің тағы бір маңызды кезеңі. Әр аспаптың өзіндік дыбысы мен ерекшеліктері арқылы балалар музыканың сұлулығын сезінеді, ал білім алушылардың сөздік қорын толықтыруға ықпал етеді. Сонымен қатар, қарым-қатынас жасау дағдыларын жақсарту үшін, тақырыпқа байланысты диалогтар ұйымдастыру ұсынылады.

Технологиялардың көмегімен ұйымдастырылған сергіту сәттері мен дидактикалық ойындар келешек мамандарды тәрбиелеуде де маңызды рөл атқарады. Олардың көмегімен балалар музыкалық аспаптарды бейнелеу мен оларды тани отырып, шығармашылық қабілеттерін дамытады. Оқу барысында балалардың белсенділігі артып, жаңа дағдыларды меңгеру ынталылық, жауапкершілік пен аяқталу сезімін қалыптастырады.

Предпросмотр

                               ТЕХНОЛОГИЯЛЫК КАРТА
Білім берусаласы: Коммуникация
Бөлімі: Сөйлеуді дамыту.
Тақырыбы: Музыкалық ойыншықгар (сипаттау, әңгімеқұрастыру).
Мақсаты: а) Ойыншықтар туралы 2-3 сөйлем құрастыруға үйретуді жалғастыру (педагогтің көмегімен). Таныс ойыншықтарды, олардың сапасы мен белгілері (түсі мен көлемі, дыбысы) арқы-лы ажыратуға үйрету (мысалы: сыбызғы гуілдейді, қоңырау сыңғырлайды, дауылпаз дүңгірлейді).
ә) Дауыс артикуляциясы жаттығулары арқылы дыбыстарды дұрыс, анық айтуды үйрету, бекіту.
б) Музыкалық аспаптардан шыққан әуенді тыңдай білуге жаттықтыру. Әсемдікті сезінуге тәрбиелеу.
Көрнекіліктер:  (сыбызғы, да­уылпаз, қоңырау суреттері).
Алдын ала жүргізілетін жұмыс: ән-күй залына саяхат.
Сөздік жұмыс: сыбызғы, дауылпаз, қоңырау.
Билингвальды компонент:сыбызғы - дудка, дауылпаз - барабан-, қоңырау -                           колокольчик

Оқу қызметінің кезеңдері

Педагогтің іс-әрекеті

Балалардың

іс-әрекеті

 

 

                                                                 Мотив ацнялык- қозғаушылық           

 

Шаттық шеңбері.

Армысың ,алтын Күн!

Армысың Жер-ана!

Армысыңдар ,достарым!

Армысыңдар ,қонақтар!

Жылуыма жылу қос ,

Міне, менің қолым.

-Қандай жылы тілектер білеміз?Алақанмен жылуды,айналаға таратайық.Бір-бірімізге жылы лебіздер

айтамыз,   бақыт,күлкі,сыйлайық,Бақыт нұрын шашайық.

Жарайсыңдар балалар!Осындай жақсы көңіл-күйменен бүгінгі оқу-қызметімізді бастаймыз.

-Балалар ненің дыбысы естіліп тұр тыңдайықшы.

-Қандай музыкалық аспаптардың үні естіліп тұр айтыңдаршы?

-Жарайсыңдар ,балалар.

Ғажайып сәт.Балаларға қорапты көрсетеді.Қораптың аузы жабық екен, бірақ онда бірнәрсе жатқанын айтады.Қораптың ішінде жатқан затты білу үшін,заттарды алып ,атын атайық.

-Мынау қандай ойыншық?-Мынау не?

-Жарайсыңдар,балалар.

-Балалар ,ойыншықтарды не деп айтамыз?-Дұрыс айтасыңдар,балалар.Сол себепті бүгінгі

Оқу-қызметіміздің аты Музыкалықойыншықтар»Балалар ,қане енді тақтадағы суреттерге назар аударайық.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Өлең жолдарын хор- мен қайталайды.Тілектерін айтады.

-Еліміз аман болсын!-Аспанымыз тыныш болсын!-Денсаулығымыз мықты болсын!Балалар бір –біріне алақанымен жылу таратады.Қайырлы Таң! Қайырлы күн!

Балалар орындарына отырады.

 

 

 

Ән әуенімен балалар музыкалық аспаптардың үндерін естейді.-Сыбызғы,дауылпаз,қоңыраудың дыбысы.

 

Балалар қызығушылық танытады.

 

 

-Сыбызғы,-дауылпаз,сыбызғы,қоңырау.

-Музыкалық аспаптар.

 

 

Балалар тақтадағы суреттерге қарап жауап береді.

Ұйымдастырушылық-ізденістік

 -Балалар, мына суретте түрлі музыкалық аспаптар көрсетілген, олар түрлі дыбыс шығарады екен.

-       Мынау - сыбызғы. Бұл - музыкалық аспап. Ол - дыбыс шығаратын тесіктері бар ұзынша түтікше. Түтікшені үрлейді, сол кезде гуілдеген дыбыс шығады.

-       Балалар, сыбызғы «гу-гу-гу» деп гуілдейді екен.

-       Балалар, дауылпаз - бұл да музыкалық аспап, ол үлкен дөңгелек болып келеді, дауылпазды таяғымен соққанда, ол «дүң-дүң-дүң» деген дыбыс шығарады.

-       Мынау - қоңырау. Қолға ұстайтын айна тәрізді, көптеген ілгектерінде кішкентай қоңыраулары бар. Олар сыңғырлайды.

Билингвальды компонент: сыбызғы - дудка, да­уылпаз - барабан, қоңырау - колокольчик.

Суретке қарайды, жауап береді.

Педагогтің көмегімен «сыбызғы» сөзін бірнеше рет қайталайды.

- «Гу-гу-гу» деп қайталайды. «Дауылпаз» сөзін айтады.

«Дүң-дүң- дүң» деп қайталайды. «Қоңырау» сөзін айтады.

Балалар қайталайды: сыбызғы - дудка, дауылпаз - барабан, қоңырау - колоколь­чик.

Бірге қайталайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Балалар бірге қайталап сәйкес қимыл жасайды.

 

 

 

 

 

 

 

Балалар суреттерді құрастырады.-Мынау сыбызғы.Сыбызғы гу-гу дейді.-Мынау дауылпаз .Дауылпаз дүң-дүң дейді.-Мынау қоңырау. Қоңырау сыңғырлайды.

 

 

 

Сергіту сәті:

Құйын келіп биледі зу-зу-зу.

Қатты-қатты жел соқты гу,гу,гу..

Жапырақтар қол соқты ду,ду,ду,

Шыдай алмай жапырақтар ах-ах-ах.

Билеп кетті қалтырап пах-пах-пах.,

 

 

 

«Дұрыс құрастыр»дидактикалық ойыны. Балалар қиынды суреттерден музыкалық аспаптарды құрастырады және атайды.

Жарайсыңдар балалар.

  Рефлексиялық

түзетушілік

Балалардан бүгін қандай музыкалықаспаптармен танысқандарын сұрау.

 

 

 

 

Балалар сұрақтарға жауап береді.-Мынау-сыбызғы.-Мынау-дауылпаз.-Мынау-қоңырау.

«Заттың атын ата» дидактикалық ойын

Шарты; суреттегі музыкалық ойыншықтардың атын атау.

 

- Сыбызғының дыбысы қандай екен?

- «Гу-гу-гу» деп

 

- Дауылпаздың дыбысы қандай екен?

қайталайды.

 

- Қоңыраудың дыбысы қандай екен?

- «Дүң-дүң-дүң» деп қайталайды.

-Ия ұнады.Сыңғырлайды.

 

 

Біз оларды бір сөзбен нелер деп айтамыз?-Сендерге сабақ ұнады ма?-Жарайсыңдар балалар,ендеше осындай жақсы көңіл –күймен оқу қызметімізді аяқтаймыз.Сау болыңдар балалар.

-Аспаптар.

 

 

- Ия.-Сау болыныз.

 

 Күтілетін нәтиже:
    Қолданады: сурет бойынша әр музыкалық аспапты сипаттауға арналған           тапсырманы;
Түсінеді: музыкалық аспаптардың аттарында кездесетін дыбыс­тарды қалай дұрысжәне анық айтуды;
 Жаңғыртады: сұрақтарға толып жауап бере білу іскерліктерін